Přidej
aktualitu
1-mirek-sperk_yt_5.png
25.4.2024 | redakce VOZEJKOV

Podcast Nezlomní je na světě!

CZEPA má nový projekt – podcast Nezlomní. Byl spuštěn prvním dílem v neděli 21. 4. 2004 a je realizován formou rozhovorů. Ty budou nejen s vozíčkáři po poškození míchy, kteří se nenechali zlomit osudem. Podcast nabídne i příběhy lidí s různými traumaty, vyslechneme i odborníky, kteří srozumitelně vysvětlí fungování emocí – kdy jsou užitečné a kdy již patologické. Rozhovory bude vést převážně zkušená televizní moderátorka a vystudovaná psychoterapeutka Ester Janečková. Hosté budou sdílet své silné osobní příběhy a prožitky.

Tl;dr (Nezlomní v bodech)

  • Nezlomní jsou podcast o lidech, kteří se nenechali zlomit nepřízní osudu.

  • V prvním díle se objevil generální sekretář Českého paralympijského výboru Miroslav Šperk.

  • Podcast moderuje moderátorka a psychoterapeutka Ester Janečková.

  • Nový díl podcastu bude publikován vždy v neděli, a to každý měsíc jeden díl.

  • Natáčení a postprodukce probíhá v prostorách České asociace paraplegiků – CZEPA, z.s.

  • Podcast je dostupný na platformách YouTube, Spotify, Apple podcast.

V prvním díle podcastu – Miroslav Šperk.

Co se posluchač od Nezlomných dozví?

Každý posluchač se dozví, co lidem, kteří  se nenechali zlomit, pomohlo z apatie, co je vyvedlo z depresí, případně v čem našli smysl života. Také však to, jak přijali novou extrémně náročnou životní situaci a jak prožívali své trauma. Dotkneme se též toho, co je spouštěčem psychických propadů. Zeptáme se jich, jak lze vystoupit z posttraumatického syndromu nebo jak aktivovat svoji vnitřní sílu pro návrat do plnohodnotného života. 

Podcast bude ale i praktický – nabídne zkušenosti s osvojením dovedností pro reálný život s handicapem, abychom se i my (ať už s čerstvým handicapem, nebo bez něj) dokázali motivovat k aktivnímu životu a seberealizaci. Nezlomní budou inspirovat ty, kterým se nedaří vypořádat s novou životní kapitolou a jsou ve „slepé uličce“. Nebývá bohužel neobvyklé, že lidé s poraněním míchy své životy končí sebevraždou.

Co může podcast přinést lidem s handicapem i bez něj?

Rozhovory s hosty, kteří obnaží své osobní příběhy, poskytnou cennou podporu a inspiraci lidem v podobné situaci. Vědomí, že v tom nejsou sami a že existují lidé, kteří se dokázali vyrovnat s nepříznivým osudem, je velmi povzbuzující. Hosté budou sdílet své zkušenosti a tipy, jak se vyrovnat s každodenními výzvami a jak najít smysl a radost v životě navzdory překážkám.

Zkušená moderátorka Ester Janečková navíc citlivě povede rozhovory tak, aby mohly podpořit psychické zdraví posluchačů. Ti tak uslyší užitečné informace a nástroje pro zvládání emocionálních a psychických výzev spojených s traumatem, jako jsou apatie, deprese a posttraumatický syndrom.

„U spinálních pacientů máme až 9% sebevražednost, což je velmi vysoké číslo. Je to známka toho, že lidé na vozíku z jakéhokoliv důvodu nechtějí žít. Primárně tento stav souvisí s psychikou. Základní myšlenkou podcastů je otevřené sdílení problému, pojmenování úzkostí, starostí a také hledání cesty, jak z toho ven.  Posluchač se stejným problémem se necítí být osamělý. Hojivé je totiž uvědomění, že takhle stejně se cítí i někdo jiný, ne jen já,“  říká Alena Jančíková, ředitelka CZEPA a také vizionářka projektu. 

Podcast přispěje i ke zvýšení povědomí veřejnosti o životě lidí s handicapem a bariérách, kterým tito lidé čelí. To by mohlo vést k většímu porozumění ze strany ostatních lidí. Konečně pak pomůže vytvořit komunitu lidí s podobnými zkušenostmi – ti se budou moci vzájemně podpořit a sdílet tabuizovaná témata, ale hlavně své příběhy a neocenitelné rady.

Komu konkrétně chceme podcastem prospět?

Handicapovaným: většína klientů se plácá v posttraumatu, ve stigmatizaci, s nadměrným užíváním alkoholu mezi čtyřmi stěnami. I díky Nezlomným mohou klienti pochopit své vnitřní pochody – uvědomí si, že toto neprožívají jen oni a že těžkosti mohou mít i východisko.

Rodinám a blízkým: podpoříme a předáme užitečné informace rodinám a blízkým lidí s handicapem. Porozumění jejich situaci a získání nástrojů, jak lépe podporovat své blízké, nepodceňovali je, ba nepropadli ableistickému přístupu (pozitivní i negativní forma). 

Veřejnosti: přineseme větší porozumění, empatii a respekt vůči lidem s postižením nebo s fatálním příběhem. Budeme se snažit spoluutvářet chápající, přístupnější a inkluzivnější prostředí pro všechny – a zároveň být vůči lidem s postižením korektní.

Profesionálům v oblasti péče o duševní zdraví: podcastem jim poskytneme užitečný zdroj informací a konkrétní osobní prožitky od klientů. 

Přidej komentář
cpv_banner-3-2.jpg
banner-handy.jpg