Přidej
aktualitu
regiojet.webp
21.7.2022 | Celá ČR | redakce VOZEJKOV | 1

Podrobné informace o slevě v dopravě u osob ve 3. stupni invalidity, kteří nejsou držiteli průkazu ZTP či ZTP/P

Padesát procent slevu lze uplatnit jak v dopravě železniční, tak i autobusové prostřednictvím QR kódu.

Jak jsme vás již informovali, platí od 1. července 2022 50 % sleva na jízdném ve veřejné hromadné dopravě pro osoby, které jsou ve 3. stupni invalidity. Slevu lze uplatnit jak v dopravě železniční, tak i autobusové. Sleva se uplatňuje prostřednictvím QR kódu, který lze získat na webových stránkách České stránky sociálního zabezpečení www.cssz.cz. Bližší podrobnosti najdete na odkaze: https://www.youtube.com/watch?v=jpMm_l95Hv4.

Vážení přátelé, již několik lidí se na nás obrátilo s tím, že nemají možnost si QR kód stáhnout na stránkách ČSSZ, nebo že nejsou tak počítačově zdatní, aby to zvládli. Druhou cestou, jak získat QR kód, je dostavit se na Okresní správu sociálního zabezpečení a požádat o QR kód v PDF dokumentu přímo na tomto pracovišti. Doporučujeme vám, abyste nejprve kontaktovali OSSZ telefonicky. Zjistili jsme, že některá pracoviště OSSZ o slevě na dopravu pro osoby ve 3. stupni invalidity ani nevědí. Je potřeba nenechat se odradit a případně úřednici vysvětlit, ať si to zjistí na centrále ČSSZ, že tento úřad je opravu pověřen k tomu, aby vydával příslušná potvrzení – QR kód.

Vážení přátelé, můžou se vyskytnout potíže s uplatněním slevy přímo u dopravců, protože někteří dopravci nemají čtečky QR kódu. To je však jejich problém. Byli jsme ujištěni Ministerstvem dopravy ČR, že informovali dopravce o této slevě a také a způsobu jejího prokazování. Nárok na slevu se prokazuje QR kódem buď v mobilní aplikaci, nebo PDF dokladem a občanským průkazem. Je nezbytné, abyste se nedali a slevu požadovali.

Vážení přátelé, pokud se vám taková situace stane, že dopravce vám nebude chtít uznat slevu na jízdném, tak zkuste okamžitě volat příslušnou linku CENDIS www.cendis.cz, případně si vyžádejte číslo vlaku nebo autobusového spoje, jméno řidiče nebo průvodčího a podejte stížnost na příslušnou dopravní společnost, případně emailem na CENDIS. Pravděpodobně jde pouze o to, že dopravní společnosti ještě důkladně neproškolily všechny svoje pracovníky.

Na internetových stránkách CENDIS i ČSSZ jsou uvedeny informace pro cestující týkající se slev pro osoby invalidní ve 3. stupni. Informační pomoc při nesnázích spojených s prokazováním slevy, případně s dalšími otázkami, podle těchto informací poskytují pracovníci „Oddělení zákaznické podpory“ státního podniku CENDIS, které je možné kontaktovat na e-mailu info@oneticket.cz nebo na telefonu +420 222 266 755. Tato služba je k dispozici 24 hodin denně 7 dní v týdnu.“

Zdroj: Národní rada se zdravotním postižením

 

 

Diskuse

Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA | 11.8.2022 9:35

Z praxe odborného sociálního poradenství (které asociace CZEPA bezplatně nabízí) doplňujeme:

Pro osoby se zdravotním postižením, které mají přiznaný průkaz ZTP či ZTP/P se NIC NEMĚNÍ. Nadále platí, že ze zákona (č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením) má držitel:

- průkazu ZTP bezplatnou dopravu pravidelnými spoji místní veřejné hromadné dopravy osob (tramvajemi, trolejbusy, autobusy, metrem) a slevu 75 % jízdného ve druhé vozové třídě osobního vlaku a rychlíku ve vnitrostátní přepravě a slevu 75 % v pravidelných vnitrostátních spojích autobusové dopravy

- průkazu ZTP/P výše uvedenou slevu (jako u průkazu ZTP) a navíc bezplatnou dopravu průvodce veřejnými hromadnými dopravními prostředky v pravidelné vnitrostátní osobní hromadné dopravě.

Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P si tedy žádný QR kód vyřizovat nemusí.

Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

 

Přidej komentář
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
baner-skoda-neridit_550x160_4.png