Přidej
aktualitu
disabled-gcd392c006_1280.jpg
30.7.2023 | redakce VOZEJKOV | 1

Také musíte kromě vlastního handicapu ještě bojovat s předsudky ostatních?

Možná jste to právě vy, kdo je terčem takzvaného ableismu. O co se ale vlastně přesně jedná? Ableismus není nic jiného než diskriminace handicapovaných osob a obecně v praxi realizované předsudky vůči lidem s postižením. Tuto problematiku si více přiblížíme v tomto článku.

Ačkoli se ableismus jako takový nevyhýbá žádné skupině postižených, mohou se lidé s nejrůznějšími postiženími setkávat s odlišnými formami ableismu. S těmito předsudky se může člověk s handicapem potkat všude, dokonce i v lékařských ordinacích. Jedna z jeho podob se projevuje jako nespravedlivé upřednostňování osob bez handicapu – například při přijímání na školu nebo do pracovního poměru.

Další případy ableismu vytváří šikana lidí na základě jejich handicapu. Ať už se jedná o vyhýbání se interakcím s člověkem čistě jen kvůli tomu, že má postižení, nebo chování se k lidem s postižením jako k dětem, případně o obviňování postiženého člověka z toho, že je jen líný a že by se měl pouze více snažit „překonat“ svůj handicap. Velmi nepříjemné je například dožadování se cizích lidí, aby zodpovídali velmi osobní a intimní otázky jako „A můžeš mít sex?“ nebo „A jak chodíš na záchod?“. 

Nemluvě o využívání lidí s postižením jako „inspirace“ s bohulibým úmyslem známým jako „páchání dobra“, aby se nepostižení lidé cítili lépe. Často tito lidé vychází z mylného předpokladu, že všichni lidé s postiženími žijí smutné životy proto, že nemohou mít milující rodiny, přátele a partnery. Mohli bychom pokračovat dlouho v tomto výčtu, ale myslíme si, že pro ilustraci to bohatě dostačuje. 

I ableismus může mít velice agresivní podobu: jedná se například o konfrontace na veřejnosti, nadávky a urážky, v extrémních případech se může jednat i o fyzické napadení, týrání, ublížení na zdraví, dokonce může dojít i k vraždě. Je ale důležité si uvědomovat, že ne každá forma ableismu má původ ve špatných úmyslech a v nenávisti, že může jít o předsudečné chování, jež vzniká vždy z nedostatku informací. 

Co se týče obrany vůči ableismu, lidé s handicapem mají v podstatě dvě možnosti, jak se v takových situacích zachovat. Buď lze používat starou dobrou asertivitu, a to například v případě nevhodných otázek. Ve vážnějších případech, jakými je porušení jakýkoliv občanských práv, je vhodné řešení právní cestou, ať už obrácením se na policii, nebo přímo podáním trestního oznámení. 

K tématu si doporučujeme přečíst studii pana Václava Walacha na tomto odkaze či publikaci Ableism: The Causes and Consequences of Disability Prejudice od Michelle R. Nario-Redmond dostupnou zde.

 

Ilustrační foto: Pixabay.com

Diskuse

RiderX | 31.7.2023 10:00

Ano, tato věta je nejdůležitější: "Je ale důležité si uvědomovat, že ne každá forma ableismu má původ ve špatných úmyslech a v nenávisti, že může jít o předsudečné chování, jež vzniká vždy z nedostatku informací."

Přidej komentář
cpv_banner-3-2.jpg
banner-handy.jpg