Přidej
aktualitu
foto k článku
23.12.2012 | Celá ČR | David Lukeš | 2

New Mobility 10/2012 - Inspirace pro všechny

Již nějakou dobu odebírám New Mobility magazín, největší americký časopis pro aktivní uživatele vozíku, který potom předávám Zdence Faltýnkové a je tak možné si starší čísla vypůjčit v kanceláři CZEPA po dohodě s ní.

Vždy když čtu časopis, tak si říkám, že bych největší zajímavosti přeložil, anebo alespoň napsal krátkou informaci, o čem se v aktuálním čísle píše. Bohužel jsem na to nenašel čas a tak se pokusím to napravit a začnu s posledním číslem, které se mi dostalo do schránky, tedy tím říjnovým.

 

Hned na stránce 8, věnované dopisům od čtenářů, je zajímavý příspěvek s názvem Infekce: Zabiják (orig. Infection: A Killer). Podle literatury z University of Alabama je infekce největším zabijákem přeživších osob s poškozením míchy (SCI). Je opravdu velmi důležité pečovat o svou kůži a nebrat ani ten nejmenší defekt na lehkou váhu. Odbornou lékařskou pomoc vyhledejte vždy, když se dostaví příznaky horečky, začervenání míst, neúměrné bolesti, nevolnosti, apod.

 

Na straně 12 naleznete tradiční příspěvky ze života osob po poškození míchy (SCI LIFE) od Tiffiny Carlson. Tiffiny v tomto měsíci doporučuje osobní stránky Amber Ryan Mercy, kvadrulegičky (C6-7), která se na svých stránkách dělí o svůj příběh a popisuje aktivity, které naplňují její život – více na www.mychairdoesnotdefine.me, podobně popisuje svůj příběh i třicetiletý Jacob Sharff na svém blogu www.howiroll.com. Tiffiny také zmiňuje jednu zajímavou vychytávku pro zvedání věcí ze země – jedná se o teleskopickou tyč s názvem Telestik, která je vybavena háčkem s magnetem, nebo přísavkou, která je schopna zvednout ze země až půl kilogramový předmět. Přísavka je omyvatelná a použitelná až na 2000 zvednutí. Více se dozvíte na stránkách výrobku www.telestik.com.

 

Novým produktům je věnována stránka 16, která představuje www.youbike.co.nz, přístroje určeného pro zlepšení kondice (taková kombinace motomedu a crank cyclu) a přípravku na péči o stárnoucí a zatěžovanou kůži – Cabot Skin Care www.cabotskincare.com, který využívající přírodní látky - fosfololipidy.  Zajímavou vychytávku naleznete i na stránce www.paraladder.com, jedná se o skládací schůdky, které napomáhají při přesunu ze země zpátky na vozík.

 

Strany 19 – 22 se věnují cestování po USA, respektive představují knihu Candyho Harringtona, který mapuje cestovaní s omezenou mobilitou přes 16 let – kniha má titul 22 Accessible Road Trips a popisuje nejzajímavější trasy napříč celými spojenými státy. Jeden výtisk knihy jsem objednal a tak napíši recenzi v následujících měsících.

 

Ústřední téma říjnového čísla je náhradní sexuální péče. Na stránkách 24 – 31 ve článku Sex Surrogancy and Disability on the Silver Screen se dozvíte, co vedlo režiséra Bena Lewina k natočení filmu The Surrogate (The Sessions), o zcela paralyzovaném básníkovi Marku O´Brienovi (John Hawkes), který touží poznat i akt fyzické lásky. Sexuální instruktorku Cheryl hraje skvělá Helen Hunt, která si již střihla roli ve filmu z amerického living centra Waterdance (Druhá duše) o lidech těsně po úraze míchy. Film Waterdance je podle mého názoru nejlepší pomůckou, jak přiblížit laikům život vozíčkářů nenásilnou, milou formou. Sexuální náhradní výchova začala v USA již v roce 1960, nejvíce bylo ve spojených státech 200 – 300 sexuálních terapeutek, v současné době jich je pouze 50 a to zejména kvůli obavě z AIDS, který v době vzniku této služby nebyl tak rozšířený. Celou problematiku hezky popisuje skutečná sexuální terapeutka Cheryl Cohen Green – „Nikdo se ho předtím nedotknul jinak než při koupání, oblékání, nebo vyšetření. Je to jako by stál na chodníku před luxusní restaurací, koukal se do výlohy,  jak lidé uvnitř hodují a on nebude nikdy schopný ochutnat jídlo, na které kouká.“

 

Stránky 32 – 35 přináší článek Quadra and the lightweight wheelchair revolution popisuje začátky lehkých vozíků, které díky nové možnosti pohybu umožnili paraplegikům dosud nevídané možnosti pohybu a tak vznikali extrémní disciplíny jako různý „breakdance“ na vozíku nebo sjíždění kopců ve vysoké rychlosti, kdy se účastníci řítili z kopce nakloněni na stranu po dvou kolech. Začátek těchto vozíků si můžete prohlédnout v pěkném dokumentu Get it Together, který byl základem pro film s Johnem Voightem a Jane Fondovou Coming Home (Návrat domů), který popisuje vztah mezi dobrovolnicí v nemocnici Sally a s ochrnutým válečným veteránem Lukem Martinem, jenž bojuje s depresemi, samotou, a tím, že společnost nedokáže ocenit jeho oběť.

 

Get It Together from rick miner on Vimeo.

 

Na stránkách 36 – 39 je krátké zamyšlení o stárnutí na vozíku. 

Diskuse

Jiří Čeloud | 23.12.2012 21:11
Davide, upřímně se těším na recenzi knihy Candyho Harringtona.. Jinak palec nahoru :)
Svambera | 10.2.2013 17:58
Jasně Davide, nutně potřebujem tu recenzi. :) :)
Přidej komentář
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png