Přidej
aktualitu
foto k článku
25.3.2013 | Celá ČR | CZEPA | 8

Boxy pro vkládání zdravotní dokumentace

Průvodce léčbou a rehabilitací

Během vteřiny se mi změnil život

 

Jmenuji se Jan Herman a od roku 2011 jsem se stal spinálním pacientem po autonehodě, kdy jsem kromě zlomené páteře a poškození míchy měl další zlomeniny a vnitřní zranění. Moje léčba, než jsem mohl pořádně začít rehabilitovat, byla delší, než u jiných pacientů, kteří byli se mnou na spinální jednotce.

 

Ucelené informace mi poskytla CZEPA

Rád bych se podělil o své zkušenosti s poradnou CZEPA a deskami: „Průvodce léčbou a rehabilitací“. Tyto desky i s materiály, které obsahují, se mi dostaly do rukou na spinální jednotce v Praze -Motole díky paní Zdeňce Faltýnkové, která mě navštívila v ranné fázi mého úrazu. Chtěl bych podotknout, že to byl nejspíše první takto ucelený soubor informací, které jsem se dozvěděl. Myslím si, že je to skvělá myšlenka, když přijde někdo externí - ne zdravotník, kterého denně pacient vídá – a v klidu informuje pacienta, jak bude probíhat rehabilitace, jak je důležité dobře sedět a správně si vybrat vozík, i když člověk nevěří, že je to natrvalo…A právě proto, že k řadě důležitých informací jsem se mohl vrátit díky materiálům, které jsem našel v deskách, jsem dnes rád, že jsem tyto desky včas získal.

 

Edukační materiály pro spinální pacienty
Obsahují totiž příručku ,,Jak na to doma“, díky které jsem se dozvěděl spoustu nových poznatků ohledně polohování, správného sezení, vertikalizace, přesunů na vozík a zpět, výběru vozíku a dalších nepostradatelných informací v mém novém životě. Dále obsahovaly nabídky firem, které se zabývají výrobou invalidních vozíku a kompenzačních pomůcek, o kterých jsem do té doby neměl vůbec žádné ponětí a alespoň jsem si už nyní mohl udělat o nich přehled. Také jsem tam našel informace o jakémsi Centru Paraple a organizaci CZEPA, které pro mě byly ještě v té době neznámé. Narazil jsem také na edukační materiály, které natáčí paní Zdeňka Faltýnková a přinesly mi spoustu nových důležitých informací, ať už se týkali úpravy bydlení nebo cvičení, které mohu provozovat sám v domácím prostředí nebo pod vedením fyzioterapeuta.

 

BBraun zdravotnické pomůcky
Tím ovšem obsah desek samozřejmě nekončil, objevil jsem tam také zkušební vzorky různých druhů cévek od společnosti B Braun, se kterými jsem se setkal během pobytu na spinálce poprvé, a tak jsem je vyzkoušel. Už tehdy mi přišlo, že mi něčím vyhovují, ale ještě jsem nebyl schopen vnímat rozdíly mezi cévkami. Dnes, kdy mám za sebou rehabilitaci v Kladrubech a v Parapleti, zkusil jsem už i lyžovat, rád plavu, chodím do posilovny a začínám si užívat znovu řízení auta, ocenil jsem vlastnosti cévek a dalších výrobků BBraun, které denně používám.

 

Průvodce léčbou a rehabilitací
Desky nebo spíše box s přihrádkami splňují další užitečnou výhodu, na kterou mne při předávání desek paní Faltýnková upozornila, a to na zakládání zdravotní dokumentace, která je za dobu mého léčení opravdu rozsáhlá. Ale do těchto desek se vše bezproblémově vejde. Navíc se množí i „papíry“ ze sociálky, tak si je tam ukládám také. Mám vše doma ihned po ruce a vím, že nemusím tuto důležitou dokumentaci nikde složitě hledat. K tomu pomáhá i výrazná zelená barva. Uvědomil jsem si výhodu toho, mít všechnu dokumentaci po kupě, když jsem jel na poslední vyšetření kvůli mému sezení do FN Brno a paní doktorka chtěla různé zprávy. Mám v chlopních vše přehledně srovnané podle časového sledu. Po ukončení vyšetření si dokumenty jen založím a nehrozí, že by se něco zmačkalo nebo dokonce ztratilo. Myslím si tedy, že tyto desky mají spoustu užitečných funkcí, které lze snadno využívat. Já a jistě i ostatní vozíčkáři, kteří desky při poradnách již získali a získají, je ocení jako užitečného pomocníka ať už pro získání prvních a důležitých informací od odborníků CZEPA o životě na vozíku nebo v pozdějším období pro uchovávání zdravotní dokumentace a jiných dokladů či informačních materiálů.

 

Rád bych tedy poděkoval každému, kdo se o vznik o tohoto Průvodce zasloužil.

 

Jan Herman, 22 let, Strakonice

 

Boxy pro Vaši zdravotní dokumentaci si můžete vyzvednout v kanceláři CZEPA, Ovčárská 471, 108 00 Praha 10 nebo nechat zaslat domů za poštovné. Objednávejte na czepa@czepa.cz

Průvodce léčbou a rehabilitací finančně podpořil:

                

 

 

Diskuse

| 26.3.2013 8:25
Tento užitečný "box" (souhrn informací v jedné složce) by měl být k dispozici ke stažení i na webu, kde by mohl být i průběžně doplňován. Mohl by si ho tak stáhnout každý kdo informace potřebuje, nejen člověk na vozíku který ho obdržel v tištěné formě. Výrazně by to pomohlo k rozšíření důležitých informací mezi veřejnost, zdravotnický personál, os. asistenty, atd..
Na webu CZEPA není v sekci Ke stažení, vůbec nic.
Vozejkov | 26.3.2013 8:35
Dobrý den pane Salmone, box není možné stáhnout z webu, jelikož je to hmotná věc.

Jiří Čeloud
| 26.3.2013 8:44
Dobrý den pane Čeloude, informace nejsou hmotná věc. Bez těch pár vzorků cévek se člověk obejde.
Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA | 26.3.2013 18:43
Ahoj Jirko Salmone,
informace na různá témata sociální podpory jsme zpracovaly a dosud poskytovaly (emailem, osobně či v boxu) podle toho, jakou podporu klient žádá. Děkujeme za podnět, dohodli jsme se, že v dohledné době informace zpřístupníme i na webových stránkách CZEPA. Jakmile to uděláme, budeme o tom informovat prostřednictvím členského zpravodaje Newsletter.
| 27.3.2013 9:49
Ahoj Hanko Sixtová, dobře děláte, jde hlavně o nevozíčkářské zájemce o informace. Třeba doktor ve špitále nebude nikam mailovat nebo volat a dohadovat se, maximálně ho člověk donutí otevřít web, něco si stáhnout a ve chvíli volna přelouskat. Šanon, který mám někde doma mi bude při hospitalizaci celkem na nic. Je potřeba, aby měl k těmto informacím kdokoli přístup od kdekoli. Nikdo neví, kdy v jaké LDN zítra skončí.
Karel G. | 8.4.2013 8:16

Můžete prosím upřesnit, kdy to na webu bude? Díky

Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA | 8.4.2013 22:19

Budeme se snažit, abychom příspěvky zveřejnili již v příštím týdnu.

Dominika Horáková | 9.5.2013 16:07

Dobrý den všem,

na stránkách CZEPA (www.czepa.cz/ke-stazeni2/informacni-materialy) můžete nalézt a stáhnout si následující materiály/letáky:

- dávky a výhody pro osoby se zdravotním postižením

- příspěvek na péči

- pracovní uplatnění OZP
- nadace

- projekt Nový start

- bydlení bez bariér

- CZEPA - členské výhody

- Česká asociace paraplegiků - CZEPA: činnost.

Přidej komentář
cpv_banner-3-2.jpg
banner-handy.jpg