Přidej
aktualitu
foto k článku
24.4.2013 | Jihočeský kraj | CZEPA | 1

CZEPA a její pomoc v terénu

Zdeňka Faltýnková z České asociace paraplegiků CZEPA spolu s novým technikem a konzultantem společnosti Medicco Pavlem Kočím si opět ověřili v praxi, jak užitečná je týmová spolupráce terapeuta (fyzioterapeuta či ergoterapeuta) a technického pracovníka při výběru a také vyhovujícím nastavení vozíku.

CZEPA a její pomoc v terénu

 

Osmnáctý duben 2013 se stal pro tetraplegika Marka Sedláka, alias Skipa, radostným dnem, kdy téměř po dvou letech různých problémů konečně usedl do svého nového vozíku Voyager s pevnou zádovou opěrkou JAY 3. Právě nastavení těžiště vozíku spolu se zádovou opěrkou umožní Markovi postupně zlepšovat pozici sedu a zároveň co nejsnadněji a bezpečně ovládat vozík.

 

Zdeňka Faltýnková z České asociace paraplegiků CZEPA spolu s novým technikem a konzultantem společnosti Medicco Pavlem Kočím si opět ověřili v praxi, jak užitečná je týmová spolupráce terapeuta (fyzioterapeuta či ergoterapeuta) a technického pracovníka při výběru a také vyhovujícím nastavení vozíku. Terapeut je znalý funkční kapacity klienta, možností vzpřímeného sedu a způsobu ovládání vozíku, a také zná „chování“ jeho těla v klidu a při pohybu na vozíku. Technik pak umí poradit, který vozík je pro potřeby klienta dostatečně variabilní, aby byla možnost postupně jednotlivé komponenty průběžně nastavovat včetně pevné zádové opěrky.

 

Vyhovující vzpřímená a především bezpečná a stabilní pozice sedu ve vozíku a zároveň maximální soběstačnost vozíčkáře bývá obvykle kompromisem zvláště u tetraplegiků. Proto s nově nastaveným sedem si musí klient vyzkoušet jednotlivé každodenní činnosti přímo doma včetně nastavení těžiště vozíku vzhledem k terénu, na kterém se nejčastěji samostatně pohybuje.

 

Největší radostí proto pro nás byla večerní SMS od Skipa „ Hlásím, že se mi skvěle sedí i jezdí. Díky moc“. A to je od Skipa opravdu jako vyznamenání, kterého si ceníme a máme velikou radost!

 

Zdeňka Faltýnková

 

 

Diskuse

CZEPA | 7.5.2013 8:22

"Zdeňka Faltýnková z České asociace paraplegiků CZEPA spolu s novým technikem a konzultantem společnosti Medicco Pavlem Kočím si opět ověřili v praxi, jak užitečná je týmová spolupráce terapeuta (fyzioterapeuta či ergoterapeuta) a technického pracovníka při výběru a také vyhovujícím nastavení vozíku."

Vážená paní Zdeničko,
s chutí jsem si přečetla Váš shora uvedený článek v CZEPA Newsletter č. 09/2013. Opět jste se zaměřila na jeden z kruciálních problémů v zajištění soběstačnosti tetraplegiků. Často se stávalo, že prodejci vozíku šlo o to, aby spíše vnutil klientovi to, co potřebuje prodat, aniž by se maximálně snažil zjistit jaký vozík klient vzhledem k svému spinálnímu poškození potřebuje pro pohotový pohyb na vozíku ve svém domácím prostředí a jeho okolí. Problémové bylo, kromě vhodného výběru výrobního typu (výrobní značky), správné zaměření vozíku, nastavení parametrů všech částí vozíku na míru, včetně správného vycentrování. Nezbytná je také kontrola při dodání a případná doúprava. V mém případě bylo třeba technické zvláštnosti dohodnout přes dodavatele přímo s výrobcem.
Vámi zavedená týmová spolupráce je jediným správným a optimálním řešením. Gratuluji!

Chci Vám také poděkovat za velmi účinnou podporu žádosti obvodní neuroložky MUDr. Tatjany Majorové o schválení příspěvku ZP 211 Ministerstva vnitra ČR na zhotovení mechanického vozíku Sopur Easy Max v aktuálním rozměru, a to v souběhu s elektrickým vozíkem do exteriéru. Mít jenom jeden elektrický vozík pro pohotové denní a noční použití v interiéru při častých močopudných atacích  je nesprávně nastavená linie ZP už jen z hlediska potřeby každodenního či nočního nabíjení a také obtížné manipulaci s el. vozíkem bez pohotové i noční asistentské pomoci. Do osobního automobilu též nelze s el. vozíkem nasedat.

Další díkůvzdání náleží Vám, pani Zdeničko, za nabytí osobní odborné precedence na rozhodujících institucích, i Vašim sociálním spolupracovnicím CZEPA za pomoc členům CZEPA při zdůvodňování a důsledném sledování dlouhotrvajícího procesu řízení o zařazení klientů s poúrazovou míšní lézí do správného stupně bezmocnosti a přidělení tomu odpovídajícího sociálního příspěvku na péči.

Umíte napřít pozornost kam je třeba a tam soustředit konání. Myslím, že přichází čas pustit se do vyvolání společenské potřeby i přes hejtmany, starosty a ministra zdravotnictví budovat spinální jednotky ve všech spádových nemocnicích a LDN při nastavování kormidla zdravotní koncepce v ČR, slučování a přetváření nemocnic.

Pěkný odpočinek o víkendu, nabrání dalších sil a šťastných nápadů pro spokojené osobní žití a náročné Vaše jedinečné poslání
přeje
Vaše Božena Micková

Přidej komentář
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png