Přidej
aktualitu
davidm_epfl_composition_-c-epfl-hillary-sanctuary-800x506-1.jpg
images.jpeg
26.5.2019 | Zahraničí | Lenka Bartoníčková | 1

Dokáže elektrická stimulace míchy zázraky?

Zásadní objev, který by mohl přinést naději tisícům lidí, kteří žijí s poraněním míchy a jsou upoutáni na vozíku
 

Tým výzkumných pracovníků ze Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne představil speciální metodu epidurální elektrické stimulace (EES), ta by měla pomoci plegikům obnovit jejich pohyby nohou. 

Výzkum probíhal pět let na zvířatech a byl založen na hlubokém pochopení základních mechanismů. Díky tomu dokázali pracovníci napodobit mozek přirozeně aktivující míchu.

Metodou, jejíž součástí je implementace elektrod do páteře, se výzkumníci zabývají již několik let, ale až do teď byl prokázán větší úspěch u paralyzovaných zvířat než u lidí.  

Proč? Standardní technika –zablokuje významné množství hlubokých reflexí lidí cítit své končetiny, dokonce i když EES zaktivuje svaly.

Naproti tomu nový systém využívá časovou sekvenci prostorově selektivních stimulačních reflexů – něco, co tým nazývá "prostorotemporální" stimulace, která bezdrátově přenáší signály na vložené implantáty, které aktivují různé svalové skupiny, a to nejen stimuluje nervová spojení, ale vyvolává také nový nervový růst.

Metoda má výhodu, že se specifické stimulační vzorce používají přesně v okamžiku, kdy se pacient pokouší o konkrétní pohyb. Výsledkem je integrace mezi dobrovolnými pokusy pacienta vyvolat pohyb a selektivními účinky stimulace.

Inovace přinesla téměř okamžité výsledky při testování. Tři muži, kteří byli v testovací skupině, začali chodit už po pouhém týdnu, a to i přes několik let chronické paralýzy.

Ale to nejlepší je ještě čekalo! 

Po pěti měsících intenzivní rehabilitace, mohli pacienti chodit po dobu jedné hodiny na běžeckém pásu a bez vyčerpání svalů nebo poruch chůze.

Pravděpodobným vysvětlením úspěchu je propojení mezi vstupy mozku a aktivací míchy pomocí stimulace vedlo k obnově ve zbytkových nervech páteře, což vyústilo v zotavení motorické funkce. Jinými slovy se začaly účinně využívat nervy, které nebyly poškozeny a ty se následně zaktivovaly.

Ale záruka toho, že každý pacient dosáhne stejných výsledků není. I tak jde ale o zásadní objev, který možná přinese naději tisícům lidí.

 

 

Diskuse

RiderX | 7.6.2019 16:35

Velká škoda, že chybí více info...

Přidej komentář
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png