Přidej
aktualitu
Mužská neplodnost po úrazech míchy
12.5.2021 | Celá ČR | Denisa Salvová, redaktorka, VOZEJKOV | 2

Mužská "neplodnost" po úrazech míchy

Touha po dítěti je zcela přirozená a dřív nebo později potká každého. Poranění míchy u mužů však velmi úzce souvisí se sexuálními dysfunkcemi a poruchám plodnosti. Tento problém řeší Fakultní nemocnice v Brně a umožňuje tak mužům a jejich partnerkám stát se rodiči.

Poranění míchy a sexuální dysfunkce

poranění míchy dochází často u mužů v mladém věku. Příčinou bývají většinou úrazy a dopravní nehody. Poranění míchy způsobuje sexuální dysfunkce, v jejichž důsledku dochází také k poruchám plodnosti. Bohužel u většiny paraplegických párů není početí přirozenou cestou možné.

Léčba ve Fakultní nemocnici Brno 

Fakultní nemocnice Brno na své spinální jednotce sdružuje řadu odborníků včetně sexuologa- androloga. Pacienti po úrazech míchy vyžadují celoživotní medicínskou péči a rehabilitaci. Některé zdroje uvádí, že každý rok v České republice přibude cca 200 nových pacientů s poraněním míchy a z nich kolem 40 % začíná svůj život na invalidním vozíku. V brněnské fakultní nemocnici se specializují na léčbu pacientů s poraněním míchy, což znamená kooperaci odborníků z mnoha lékařských oborů.

Základem je informovanost o možnostech léčby

Poranění míchy často pro muže znamená i poruchu sexuálních funkcí. Ve FN Brno jsou pacientovi a jeho partnerce sděleny nejen informace o možném porušení sexuálních funkcí a plodnosti, ale také nastíněny možnosti léčby. Paraplegik je vybavený edukačními DVD a kontaktem na lékaře. Muži po poranění míchy se zajímají o sexuologickou léčbu tehdy, pokud chtějí obnovit svoji sexuální aktivitu nebo se stát rodiči. Za neplodnost po úrazech míchy je nejčastěji zodpovědná ztráta schopnosti ztopoření a výronu semene a špatná kvalita spermií. Poruchou erekce trpí až 74 % mužů po poranění míchy, absence ejakulace je častější. 

Program asistované reprodukce

V případě mužské neplodnosti jsou spermie odebrány pomocí tzv. „umělé“, arteficiální ejakulace, vibrostimulace či elektrostimulace. Spermie lze získat i operační cestou. Vše se odehrává v centru asistované reprodukce. Prvním krokem je odebrání spermií, jejich zamražení, uložení a skladování ve speciálních kontejnerech s tekutým dusíkem při teplotě mínus 196 stupňů Celsia. Poté musí být připravena také partnerka. V Brně tento program probíhá v Centru asistované reprodukce Obilní trh. K oplození vajíček ženy je zde používána metoda mimotělního oplození, kdy embryolog prostřednictvím mikropipety injikuje spermie do získaných vajíček. Tato metoda umožňuje i mužům po poranění míchy, stát se rodiči, a to i za předpokladu, že kvalita spermií není dobrá. Díky současným možnostem lékařské vědy se tak vytouženého potomka dočkají i ti, kteří by jinak rodičovskou roli prožít nemohli.  

Více info o léčbě neplodnosti ve FN Brno se dočtete zde

Partnerské vztahy, sex a rodičovství

Spinální specialistka České asociace paraplegiků – CZEPA, z.s., paní Zdeňka Faltýnková, je autorkou scénáře edukačního videa, které nemá v české historii obdoby. Cílem zhruba čtyřicetiminutového filmu je zkvalitnění sexuálního života vozíčkářů po poranění míchy. Video s názvem Partnerské vztahy, sex a rodičovství je první ucelenou informací s praktickými ukázkami. Velmi citlivou a důstojnou formou přibližuje intimitu a sexuální praktiky vozíčkářů, jak žen, tak i mužů. Zároveň prezentuje, že lidé, po poranění míchy, mohou žít ve srovnatelné kvalitě partnerského i rodinného života jako před ochrnutím.

Zdroje: Redakce Vozejkov Česká asociace paraplegiků - CZEPA, z.s.www.fnbrno.czwww.vozickar.com, foto: Pixabay

Diskuse

BOrej | 12.5.2021 14:30

Slova ve srovnatelné kvalitě bych dal do uvozovek. Po poranění míchy je výraz ..srovnatelná kvalita partnerského života.. značně nadnesený. Chápu, že co muž, to originál, ale nepoznal jsem opravdu jediného muže za ty roky co jsem na vozíku, který by opravdu kvalitně intimně žil.  Článek je zaměřený na osvětu v této oblasti a možnost umělého oplodnění, chápu ho, jen mi připadá laděný trochu narůžovo.

S doktorkou Šrámkovou jsem se viděl roku 2004 a měla tak nepříjemné jednání a vystupování, že jsem se až zalekl. 

Denisa Salvová, redaktorka, VOZEJKOV | 14.5.2021 14:22

Děkujeme za Váš názor. Souhlasíme s Vámi, že každý člověk je originál, a proto se budou lišit i  názory jednotlivých mužů na kvalitu jejich intimního života. Vaše zkušenost s MUDr. Šrámkovou nás mrzí. Pokud byste měl však k této problematice jakýkoliv dotaz, doporučujeme Vám obrátit se na naši poradnu, kde Vám odborníci CZEPA velmi rádi odpoví. Přejeme krásný den. 

Přidej komentář
www.actreen.cz
baner-skoda-neridit_550x160-1.png