Přidej
příběh
Josef Fučík v dílně
6.4.2024 | Královéhradecký kraj | redakce VOZEJKOV

Josef Fučík: Pomáhejte okolí a pracujte na maximum

Josef Fučík (alias Píďa Čufa) se narodil v roce 1963 v Jilemnici. Žije v Nové Pace. Zakladatel, zaměstnanec, dobrovolník organizace Život bez bariér, z.ú. se sídlem v Nové Pace. Organizace je zaměřena na poskytování sociálních služeb, zaměstnávání OZP, projekty typu půjčovna kompenzačních pomůcek, bezbariérové ubytování, sportovní aktivity, bezbariérovost ve městě Nová Paka... Pořádá též besedy ve školách na téma „Jaké je žít na invalidním vozíku a prevence proti úrazům dětí“.

Pane Fučíku, jak se v tyto dny máte? Doufám, že pracujete aspoň o trochu méně, než jak jsem pochopil při posledním rozhovoru, a že i trochu odpočíváte!

No, včera jsem to dopoledne trochu „přepískl“ v posilovně, pak jsem jel do dílny, kde jsem celé odpoledne zabrušoval konce metrových trubek 60/5 mm, tzn. druhá „posilovačka“, tak jsem dnes „rozbitej jak ruskej tank na ukrajinský frontě“. (smích) Ale dnes jen montuju převodovky, kola, baterie atd. na opravovaný elektrický vozík Storm3 z naší ústavní půjčovny kompenzačních pomůcek, takže v mírné únavě a s radostí stále plním plán… (úsměv)

Důkaz místo slibů – proces opravy električáku Storm3.

Co Vaše životní dílo v Nové Pace? Minule jste říkal, že bývalý novopacký klášter čeká na dokončení Vašich plánů – a pak celý objekt předáte městu. V jaké jste teď fázi?

Klášter je od počátku roku předaný městu, to bude brzo rekonstruovat zbývající části – střechu, podkroví atd. Jsme v něm za to na cca 15 let v bezplatném nájmu. Sociální služby v něm běží naplno, máme skvělý tým „srdcařů“, takže ode mě jen občasná kontrola ca jednou měsíčně formou „posezení a pokecu u kávy“. Vše ohledně provozu, odstraňování kolaudačních závad atd. má „na hrbu“ hlavně moje manželka jako ředitelka ústavu. Já se nyní věnuji hlavně projektu jižního parkoviště a shánění financí na něj (cca 40–50 milionů Kč). Dokončujeme s městem jeho projektovou dokumentaci (cca 1,3 milionu Kč). Jinak malý dovětek: z opravy „té památky“ mi „na památku“ zbylo jen uhradit ještě několik pohledávek. Ale mám spočítáno, že do konce života z důchodu a příspěvku na péči těch pár milionů nějak zalátám.

Klášter je s přispěním manželů Fučíkových po náročné a dlouhotrvající opravě v dobré kondici a je od počátku roku 2024 předaný městu Nová Paka.

Vím o Vás, že máte rád technické vychytávky a že je sledujete. Co Vás v poslední době nejvíce zaujalo?

Nyní sním o laserovém odrezovači, protože u nás de facto dennodenně brousíme pomocí rotačních ocelových kartáčů, šmirglů, pilníků, frézek atd. z kovu nějakou rez.

Co Vámi vyvíjený elektrický vozík, co se zvýšením zkrátí na délku 110 cm, aby se vešel do výtahu, projel 60cm dveřmi, překonal 20 cm vysoký obrubník, zajel pod stůl? Jak ten je na tom? 

Odloženo na zimu 2025. Musím dodělat manželce v bytě koupelnu (jezdíme stále na hygienu nahoru do kanceláří), bo jsem jich pro sociální účely v našich budovách opravil od roku 2004 celkem 24 sociálek, ale doma na to prostě nebyl čas ..

Pojďte se podívat trochu do budoucnosti. Jak vidíte budoucnost vozíčkářů za předpokladu, že bude panovat světový mír?

Netuším co odpovědět. Můj život je na/u/blízko horizontu, tak na budoucnost už moc nemyslím … (smích) Jinak za mě světový mír nikdy nebude, dokud bude povolen fanatismus a všechny víry budující cestu k němu – a z toho plnoucí následné násilí a vraždění nevinných...

Kdybyste měl k dispozici miliardu dolarů/eur a musel jste je poukázat kamkoli do výzkumu – kam by to bylo?

Na léky proti rakovině (bohužel to postihlo i mou rodinu a mé blízké…) a na léky proti lidem co vezmou do ruky zbrań a vystřelí po svém sousedovi, svých sousedech atd.

Doporučte nám video z YouTube, které Vás v tyto dny nejvíce „dostalo“?

V rámci své činnosti se CZEPA snaží o zlepšování české legislativy směrem k vozíčkářům. Máte pro nás nějaký aktuální podnět, co by dle Vás chtělo popostrčit?

Dva zákony dostat do sněmovny a skrze ní: Jeden zákon, co definuje maximální „hrbolatost“ veřejného povrchu (jako např. ve Švýcarsku), aby tím vypadly ze staveb ty přežilé a nesmyslné velké (8x8x8 a více cm) a střední (6x6x6) žulové kostky z chodníků a silnic, pouze ty drobné 3x3x3 – max. 4x4x4cm. Nebo jen „kočičáky uložené v betonu“ a poté přebroušené na úroveň rovné ploché dlažby. Druhý zákon, aby se příspěvek na pořízení auta a příspěvek na úpravu auta sloučil do jednoho, pokud je auto již od výrobce nebo z bazaru vybaveno bezbariérovým vjezdem a dalšími úpravami pro jeho obsluhu z invalidních vozíku pro osoby ZTP/P.

Činorodý Joska Fučík – jak ho zná celá Nová Paka.

Chtěl byste něco vzkázat čtenářům Vozejkova?

Milujte se, množte se, vzdělávejte se, nepijte a nekuřte a neužívejte jakékoli „mozko-tělo-likvidační“ škodlivé látky, buďte nenásilní, nepodvádějte, pomáhejte okolí a pracujte na maximum v tom, co vás nejvíce baví, tzn. trochu i jako já.

 

Foto: archiv Josefa Fučíka

Rozhovor vedl: Jan Spěváček


Související

Přidej komentář
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg