Přidej
aktualitu
bekky-bekks-il1hy6btnts-unsplash_1.jpg
14.11.2022 | redakce VOZEJKOV | 2

BIJME NA POPLACH! Zdražení sociálních služeb II.

CZEPA hájí vaše práva, stojíme při vás. 
Ale bez vás to nepůjde!

MPSV ČR navrhuje další zdražení sociálních služeb od ledna 2023. Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR předkládá novelu vyhlášky č. 505/2006 Sb., která určuje maximální ceny za sociální služby. Navrženo je od ledna příštího roku mimo jiné zvýšení ceny o 20 Kč za hodinu osobní asistence a pečovatelské služby, ze současných 135 Kč na 155 Kč. V letošním roce 2022 je to již druhé navržené zvýšení maximálních sociálních služeb - vždyť v lednu letošního roku jsme proti zdražení demonstrovali přímo před budovou MPSV!

Co ta dvacetikoruna v praxi znamená?

Člověk s nejtěžším zdravotním postižením, například ochrnutý na nohy i na ruce, je plně závislý na pomoci dalších osob, má přiznaný příspěvek na péči ve IV. stupni, tj. dostává každý měsíc částku 19 200 Kč.

Z této částky si hradí každodenní osobní asistenci, která stačí jen na pár hodin denně. Pokud se cena péče zvyšuje a příspěvek na péči zůstává ve stejné výši, logicky si potřebná osoba může koupit méně hodin péče.

Počítejte proto s námi

ČASOVÉ OBDOBÍ

VÝŠE PnP VE IV. STUPNI

CENA ZA HODINU PÉČE U POSKYTOVATELE SLUŽBY

KOLIK HODIN PÉČE SI OSOBA MŮŽE ZAKOUPIT

do února 2022

19 200 Kč

130 Kč/hodinu

4,8 hodiny

od března 2022

19 200 Kč

135 Kč/hodinu

4,5 hodiny

od ledna 2023

19 200 Kč

155 Kč/hodinu

3,9 hodiny

(způsob výpočtu: 19 200 Kč PnP : 31 dní v měsíci = 619 Kč/den : částka za hodinu péče)

Reálný příběh s reálnými důsledky

Jan je ochrnutý "až po krk", od probuzení ráno do usnutí večer potřebuje 18 hodin péče. Nyní mu příspěvek na péči pomůže uhradit méně než 5 hodin péče. Od ledna 2023 by si podle navrhované novely mohl koupit jen 4 hodiny péče z potřebných osmnácti. Aby byla jeho potřeba péče zajištěna, potřeboval by naopak již dnes každý měsíc z vlastních zdrojů doplácet téměř 55 000 Kč. Jeho staří rodiče se zatím na péči podílejí, ale dlouho to nebude možné. Co pak – půjde ve svých 35 letech do ústavu?

Nedopusťme existenciální krizi mnoha bezmocných lidí...

Argumenty MPSV ČR

Z předkládací zprávy novely citujeme:

- "Zejména u pobytových sociálních služeb narostly v letošním roce provozní náklady o desítky procent a poskytovatelé mají oprávněné obavy, že zanedlouho při stávajících podmínkách nebudou schopni pokračovat v provozu."

- "...kvůli rostoucí inflaci proběhlo již několik valorizací důchodů a je připravována rovněž valorizace příspěvku na péči."

Argumenty asociace CZEPA

- valorizace příspěvku na péči není připravována v souladu s plánovaným zdražením sociálních služeb od ledna 2023, kdy má ke zdražení služeb dojít

- hrozí markantní finanční výpadek příjmů pro zajištění primárních potřeb s postižením ve IV. a III. stupni

- Opět "o nás bez nás" – stejně jako na počátku roku 2022, MPSV ČR podléhá tlaku některých poskytovatelů pobytových sociálních služeb. Ptáme se: Kteří konkrétní zástupci osob se zdravotním postižením byli přizváni k rozhodujícím jednáním o potřebě zvýšení limitů sociálních služeb?

- magická valorizace důchodů – reaguje na celkovou inflaci a zdražování všech nákladů, nelze tedy očekávat, že by zvýšení důchodů lidem se zdravotním postižením přineslo více peněz na dofinancování péče. Invalidní důchod slouží především k úhradě jiných potřeb jako je bydlení, strava, hygiena, léky, doprava; ne každý může pracovat a doplatit si náklady na péči z jiných zdrojů.

 

CZEPA protestuje na všech frontách.

Co s tím děláme?

- CZEPA se aktivně zapojuje do připomínkování novely vůči MPSV ČR, formální cestou podáváme zásadní připomínky

- posilujeme diskuzi mezi organizacemi osob se zdravotním postižením, jsme připraveni i demonstrovat

- připravujeme podklady pro média, věříme, že jim (na rozdíl od zástupců MPSV) situace osob se zdravotním postižením nebude lhostejná

Co může udělat každý jeden z vás? 

- Řekněte, co pro Vás zdražení služeb znamená – pište to vůči MPSV ČR (i CZEPA)

- natočte krátký video vzkaz, jak se zdražením služeb Váš život mění (video natočte nejlépe na šířku telefonu. V telefonu nebo na kameře nastavte prosím nejvyšší možnou kvalitu. Natočené video nejlépe poslat přes webové stránky uschovna.cz na e-mail: peer@czepa.cz. Je-li to pro Vás technicky obtížné, pak prosíme poslat video přes aplikaci WhatsApp na telefonní číslo 777 045 644)

- připravte se, že i Vy budete muset proti zdražení aktivně vystoupit!

Souvisí s tématy předchozích zdražení

Více pro uvedení do problematiky viz:

Kontakty

ředitelka CZEPA Alena Jančíková (jancikova@czepa.cz); sociální pracovnice CZEPA Bc. Hana Sixtová (sixtova@czepa.cz), Monika Kupková, DiS. (kupkova@czepa.cz)

Nevzdejme to bez boje!

Foto: Štěpán Lohr, archiv CZEPA + náhledové foto z Unsplash.com


Související

Diskuse

Přidej komentář
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png