Přidej
aktualitu
taxi-ztp.bmp
29.7.2019 | Celá ČR | redakce VOZEJKOV | 2

Taxi pro vozíčkáře

Taxi vybavené nájezdovou rampou a kotvením pro vozíčkáře je v zahraničí vcelku běžnou záležitostí. Jak je na tom Česká republika? 

Taxi pro vozíčkáře nebo pro jinak hendikepované osoby u nás prakticky neexistuje. Prodloužení návštěvy u přátel do pozdních večerních hodin přináší velké riziko, že vozíčkář nenajde způsob, jak dojet zpět domů. Noční spoje samozřejmě jezdí, nízkopodlažní, ale pouze v mizivém procentu a eventuální nutnost přestupu cestu neúnosně prodlužuje.


Klasické taxi
Zdatnější vozíčkář může použít klasické taxi. Musí být ale schopen samostatného přesunu na sedadlo vozu a využívat pouze mechanický, ideálně aktivní odlehčený vozík. Je třeba počítat s tím, že se řidič může zdráhat, protože se s vozíčkářem doposud nesetkal a nebude znalý v tom, jak se vozík skládá. Hned v úvodní komunikaci jej proto ujistěte, že nejde o nic složitého. Při pokynech není vhodné využívat specifické názvosloví, v jednoduchosti je síla. Je otázkou, zda nahlašovat své postižení již při objednávce na dispečinku. Zvážení je čistě na vás. Roli hraje především vaše míra samostatnosti a dovednost empatické komunikace.


Senior taxi
Jde o běžnou taxi službu, nejčastěji fungující na zavolání s běžným dojezdovým časem, bez výraznějších čekacích lhůt. Jde o dotovanou formu dopravy, kterou mohou využívat senioři a hendikepovaní, v některých případech i těhotné ženy. Některá města podmiňují využití služby zřízením registrační karty (např. Pardubice), která eviduje počet ujetých cest. Je důležité zdůraznit, že vozy nejsou nijak upraveny a není možné počítat ani s asistovaným přesunem do auta. Informujte se ve svém městě, zda službu nabízí a pokud ano, za jakých podmínek.


Taxi na objednání 
V tomto případě jde i nejde o taxislužbu. Speciálně upravený vůz má nainstalovanou plošinu či rampu, vozíčkář je navíc ukotven bezpečnostními pásy. Služba je díky tomu využitelná i pro zájemce s nejtěžší formou postižení. Ekonomická náročnost provozu, ale zabraňuje vzniku konkurenčního prostředí, ba co víc, služba je téměř vždy závislá na nějaké formě finanční podpory. Obvykle jde o kombinaci charitativních, dotačních či státních peněz. Rozsah a kvalita služby je přímo závislá na výši těchto příspěvků. To má za následek její akutní nedostatek. Nejčastěji je realizována pouze na základě krátkodobých smluv, byť s možností prodloužení, s nejistým finančním zabezpečením. O potřebnosti této služby je proto vždy třeba ujišťovat všechny dotčené subjekty.

Níže vám předkládáme některé dostupné provozovatele autodopravy pro vozíčkáře. Každý z uvedených subjektů byl námi telefonicky kontaktován, aby bylo jasné, že službu stále nabízí a v jakém rozsahu. Vůz je vždy vybaven plošinou a kotvícím systémem. Minimální čas pro objednání berte jako ryze orientační údaj, který ovlivňuje sezónnost, počasí, pracovní fáze dne, ale i nemocnost zajišťujícího personálu. Cenu jednotlivých služeb neuvádíme, protože ji ovlivňuje i členění obce či města.

Taxi Olomouc

1 vozidlo

Min. 1 den

774 119 108

Olomouc

Pan Ťulpa

Taxi Liga vozíčkářů

1 vozidlo

2 dny

774 635 564

Brno

Info zde

Centrum mobility

3 vozidla

1 den

775 775 775

Praha

Info zde

ALDIO Ostrava

1 vozidlo

2 týdny

596 786 353

Ostrava - Zábřeh

Info zde

Arkadie

3 vozidla

extrémní vytíženost

728 102 047

Teplice

Info zde

HANDICAP-TRANSPORT (POPELÁŘ s.r.o.)

velký vozový park

extrémní vytíženost

602 267 040

Praha

Info zde

Dosio

4 vozidla

 

2 týdny

776 702 800

Hradec Králové

Info zde

AUTODOPRAVA POKORNÝ

1 vozidlo vh. pro 6 el. Vozíků

2 týdny

775 189 917

Brno

 

Info zde

 DPMP a.s

1 vozidlo

1 týden

466 265 582

Pardubice

Info zde

Societa

7 vozidel

3-4 týdny

778 007 858

Praha

Info zde

Senior Taxi

Právě navyšován

1 týden

601 381 381

Plzeň – nutný trv. pobyt

Info zde

Podělte se s námi o další poskytovatele služby. Článek o vaše tipy rádi doplníme. 


Související

Diskuse

redakce VOZEJKOV | 30.7.2019 16:30

Zařadili jsme další Taxi pro vozíčkáře

Osobní asistence | 27.6.2024 11:51

Dobrý den, většina odkazů zde již nefunguje. Máte prosím někde novější informace? 

Přidej komentář
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg