Přidej
aktualitu
Test nové nájezdové rampy v metru.
5.8.2019 | Hlavní město Praha | Mrázková Marcela redakce VOZEJKOV | 2

Test nové nájezdové rampy v metru

Dopravní podnik, spolu s dalšími subjekty, stále hledá cesty jak usnadnit vstup vozíčkářům do metra. Závažný problém představuje podélná mezera mezi nástupištěm, do níž velice snadno zapadnou kolečka kočárku či vozíku a značný výškový rozdíl mezi vagonem a nástupištěm.

Dopravní podnik Praha se ve spolupráci s experty stále hledá vyhovující řešení, které by bylo technicky snadno proveditelné a zároveň splňovalo technické a bezpečnostní normy. Takzvané rektifikační hřebeny v současnosti ulehčují nastupování do mnoha souprav, ale nejde o ideální východisko především na linkách A a B, kde je stále využíván zastaralý vozový park. Řeší totiž pouze podélnou mezeru mezi vagonem a nástupištěm, vysoký schod mezi nimi jen minimálně.

Jde o závažný problém především pro uživatele elektrických vozíků. Mohou do vagonu nastoupit pouze s velkou dávkou osobní statečnosti. Ve chvíli, kdy se otevřou dveře, musí být hendikepovaná osoba připravena těsně u dveří a zcela rovně nasměrována ke vstupním dveřím. Poté je třeba, z důvodu bezpečnosti, dostatečně zřetelně a hlasitě upozornit okolní cestující na vjezd vozíku, protože bude záhy využita jeho maximální rychlost. Pouze tak je možné „vyskočit“ do soupravy. Ano, jde o rychlý a nebezpečný manévr, ale jinak vozíčkář na elektrickém vozíku nastoupit nedokáže. Příliš nízká rychlost způsobí zapadnutí předních kol do podélné spáry, nebo jejich otočení do špatného směru při zdolávání výškového profilu. Je důležité zdůraznit, že váha elektrického vozíku spolu s vahou uživatele se blíží 200 kg. Tím je značně snížena jakákoli pomoc okolí nebo doprovodu.

Hlavním cílem nového typu nájezdové rampy testované na zastávce Černý Most je, aby dokázali vstoupit do vagonu bezpečně a pohodlně všichni bez rozdílu. Bezbariérové prostředí je důležité pro nás všechny, jak pro maminky s kočárky, tak pro vozíčkáře, i pro kamaráda co si zrovna zlomil nohu a používá na chvíli berle, i pro babičku s dědečkem, kteří už nejsou tak rychlí jako za mlada. I proto je nesmírně důležitá vaše zpětná vazba. Navštivte tuto stanici a vyzkoušejte si, jak vám novinka vyhovuje. Je pro vás přínosem? Máte zájem na tom, aby byla dále šířena? Nebo by vám vyhovovalo něco jiného? Bojíte se jezdit metrem? Dejte nám vědět!

 


Zdroje:
DPP

https://www.youtube.com/watch?v=tWZEvAV9yGs

 

 


Související

Diskuse

Božena Nikliborcová | 6.8.2019 22:05

Určitě to udělejte všude kde je to možný..

Já bych velmi ráda z dětmi jela do Prahy, ovšem nemohu, jelikož z toho nájezdu do metra mám vyloženě strach...

A abych někomu svým rozjezdem ublížila, to už bych nezvládla ani já..

Už to smířit se z tím že jsem vázaná na vozík, hledat patnik, který přejedu, vyhýbat se výmolum a lidem kteří koukají buď do mobilu nebo nevím.. (ale za zlé jim to nemám, nebyla jsem lepší).

Pokud ta možnost je, udělejte to, ne jen pro vozíčkáře, ale jak píšete pro maminky, seniory atd...

Tomáš Maslík | 9.8.2019 10:13

Dobrý den, každý den se dopravuji na elektrickém vozíku do práce. Jezdím s Černého Mostu na Nové Butovice. Co se týče nastupování a vystupování z metra je opravdu kritické. Za rok mi díky těmhle překážkám spravují vozík i dvacetkrát, nehledě na to jak trpím při nástupu a výstupu. Setkávám se často i s neochotu pomoci druhých, jezdí někdy se mnou kluk který bez pomoci jiné osoby se do metra nedostane. Místo aby někdo pomohl tak pomáhám já který sám jsem upoutaný na invalidní vozík, ale samozřejmě sem se i setkal hlavně v zimě že mi pomohli ženy s nástupem. Proto když se objevil tenhle nájezd, byl jsem nadšeny, využívám několikrát denně. Proto bych uvítal tohle zařízení na každé stanici ono i při vystupování je dost problém. 

Přidej komentář
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
coloplast-banner-550x160px-def_1.jpg