Přidej
aktualitu
foto k článku
19.12.2019 | Celá ČR | Mrázková Marcela redakce VOZEJKOV | 1

Zvýšení rychlosti elektrických vozíků se konečně přiblížilo

Uživatelům elektrických vozíků svitla naděje. Vláda odsouhlasila novelu zákona, která upravuje maximální rychlost elektrického vozíku na 15 km v hodině.

Dnes je povolena maximální rychlost elektrických invalidních vozíků do 6 km/hod. Určuje ji zákon č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích (§ 3, odst. 3, písm. e). Praxe ukázala, že jde o rychlost příliš nízkou a v situacích, kdy je nutná rychlá akcelerace, dokonce nebezpečnou. Proč?

 

Nejde o to aby vozíčkář mohl „závodit“ mezi chodci. Naopak. Každý zájemce musí projít složitými testy, než vozík získá. Ale omezení rychlosti komplikuje to základní, rozjezd. Modelová situace: Vozíčkář přejíždí přechod, náhle mu chodící osoba vstoupí do směru jízdy, je nutné zastavení a opětovné rozjetí vozíku. Jenže to už je na semaforu „stůj“ a vozíčkář stojí uprostřed silnice a první auta jej nedočkavě objíždí. Další běžná situace: Vozíčkář potřebuje vjet do autobusu / tramvaje, najede na plošinu a nedokáže vyjet, protože sklon je příliš prudký a vozík je příliš pomalý na to, aby si pomohl „motorem“ Příklad do třetice? Vozíčkář vyrazí s partou kamarádů na výlet, blíží se bouřka, náhle se rozprší. Chodící výletníci jednoduše přidají do kroku, nebo popoběží, vozíčkář zmokne durch. A dalších příkladů by bylo…

 

"Návrh zákona vychází z toho, že invalidní osoby odkázané na invalidní vozík mají právo se v případě potřeby pohybovat rychleji, aniž by bylo nutné požadovat registraci invalidního vozíku jako motorového vozidla," napsali autoři v důvodové zprávě.„ Předloha, kterou nyní posoudí senát, může pozitivně ovlivnit život více jak třiceti tisíc vozíčkářů žijících v ČR. Legislativně bude také upravena I délka elektrických vozíků, z nynějšího jednoho metru na 1,4 metru. Jde o běžnou délku u většiny typů.

 

Vzhledem k nutnosti podstoupit mnohá lékařská vyšetření v souvislosti s žádáním o elektrický vozík je vhodné zvážit, zda by nebylo vhodné doporučit i maximální možnou rychlost pro konkrétního uživatele. Česká asociace paraplegiků – CZEPA považuje nastavení rychlosti vozíku za zcela individuální kritérium (podrobněji níže a pod odkazem) s ohledem na věk uživatele (dítě/senior), zdravotní stav (funkčnost jemné motoriky, trupu) a psychologické zhodnocení reakcí.

 

Podívejte se na video iniciativy Antibrzda, snad bude brzo historické.

 

Dřívější reportáž České televize k tomuto tématu najdete zde.

 

Zdroje: redakce, ČT, youtube.com, Zpravy.aktualne.cz, ČT, Foto: pxhere.com


Související

Diskuse

Hana Sixtová | 20.12.2019 11:43

Za asociaci CZEPA jsme v září 2018 zaslali vyjádření předkládajícím poslancům PSP ČR. Vnímáme potřebu vyšší rychlosti uživatelů elektrických vozíků. Avšak z hlediska bezpečnosti uživatelů i dalších účastníků provozu preferujeme nižší maximální rychlost a v souvislosti se zdravotním stavem uživatele a dopravně-psychologickým testováním nastavení individuálních limitů. K tématu jsme se vyjadřovali v článku Návrh zákona o rychlosti vozíků v r. 2018. 

Přidej komentář
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
coloplast-banner-550x160px-def_1.jpg