Jste na vozíku a nevíte si rady?

Pak jste našli to správné místo pro Vaše dotazy, na které bezplatně odpovídají odborní pracovníci asociace CZEPA.  

Pro vložení dotazu využijte červené tlačítko "Přidej dotaz", které Vás přesměruje na formulář, kde se můžete anonymně zeptat.

Vložením Vašeho dotazu předpokládáme Váš souhlas s uzavřením smlouvy o využití služby odborné sociální poradenství CZEPA, v rámci kterého se Vaším dotazem budeme zabývat. Seznamte se, prosím, s pravidly Poradny.

Poradna je veřejně dostupná, proto v dotazu uvádějte takové údaje, s jejichž zveřejněním souhlasíte. V případě zájmu o individuální odborné sociální poradenství kontaktujte pracovníky služby přímo.

Váš dotaz zodpovíme do 5 pracovních dnů. Bude-li nutná konzultace s našimi externími specialisty, může se tato doba prodloužit. O této skutečnosti Vás budeme předem informovat.

 

Neváhejte se zeptat, jsme tu pro Vás!



20.3.2021 Rehabilitace

Dobrý den, mám maminku po úrazu páteře s poškozením míchy, po operaci, pobytu na spinální jednotce v Motole a rehabilitačním pobytu v Kladrubech se nyní vrátila domů. Ráda bych ji zajistila fyzioterapeuta, který by s maminkou dál pracoval, aby se její stav ideálně dále zlepšoval nebo alespoň nezhoršoval, maminka je bojovník, ale alespoň částečná soběstačnost je pro ni psychicky velmi důležitá. Mamince je 78 let a před úrazem byla velmi vitální, vše nese obdivuhodně statečně a chce na sobě pracovat. Mamince pomáháme, jak můžeme, ale bez odborné a pravidelní rehabilitace se neobejdeme. Máte, prosím nějaké kontakty na fyzioterapeuty v Praze, kteří se na tento typ pomoci zaměřují a mají v tomto směru zkušenosti.

Moc děkuji

Eva

23.3.2021

Dobrý den paní Evo,

v zastoupení mojí kolegyně p. Zdeňky Faltýnkové Vám zasílám tipy na možnou fyzioterapii v domácím prostředí.

Naděje komplexní domácí péče

Organizace poskytující ošetřovatelskou a rehabilitační péči v domácím prostředí pacienta. Péče je poskytována na základě ordinace praktického lékaře - je plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Kontakt: vedoucí sestra - Bc. Petra Součková, tel. 777 588 883, e-mail: praha@kdpnadeje.cz

Více informací najdete zde.

Asociace studentů fyzioterapie

Můžete se obrátit i na Asociaci studentů fyzioterapie a zjistit jejich možnosti. 

Kontakt: e-mail: radaasf@gmail.com

Více informací najdete zde.

Služba ergoterapeutky

Dále Vám můžeme nabídnout kontakt na služby ergoterapeutky ohledně zdokonalování soběstačnosti.

Kontakt: Veronika Liďáková, tel. 721 963 284, e-mail: ergo.iram@gmail.com

Více informací najdete zde.

V případě dalších dotazů se na nás neváhejte obrátit.

S podzravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice CZEPA

 

 


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den, 

žádal jsem ÚP o zvýšení příspěvku na péči ze III. na IV. stupeň. V prvním rozhodnutí mi byl zamítnut. Po odvolání také. Nicméně v rozhodnutí ÚP vycházel z informací, kde je mnoho faktických chyb. Mohu nějakým způsobem v řízení postupovat nebo co byste mi poradili? 

Předem moc děkuji za odpověď. 

PS: uvědomuji si, že jsem hraniční. Kvadruplegie C5-C6

24.3.2021

Dobrý den,

Po zamítnutí odvolání, máte možnost využít mimořádné opravné prostředky. Mezi mimořádné opravné prostředky patří:

  • správní žaloba - ta musí být podána do 2 měsíců ode dne zamítnutí odvolání
  • „přezkumné řízení“ pro porušení zákona – podání do 1 roku od právní moci zamítnutí odvolání (je zde pochybnost, že rozhodnutí nebylo vydáno v souladu s právními předpisy)
  • odstranění tvrdosti zákona (případy vhodné zvláštního zřetele) - pravomoc rozhodovat o odstranění tvrdostí má ministr (ve Vašem případě Ministryně práce a sociálních věcí).

Vzhledem k tomu, že ve Vašem dotazu nejsou sděleny konkrétní chyby (na které poukazujete), na základě kterých Úřad práce vydal rozhodnutí (předpokládáme, že se jedná o zdravotní posudek lékařské posudkové služby), neznáme Váš zdravotní stav, nevíme, zda jste využil možnosti námitek v průběhu řízení, zda doložené lékařské zprávy, z kterých posudkový lékař vycházel jsou kvalitní, atd., nejsme schopni Vám adekvátně odpovědět / poradit, jak dále postupovat. 

Pokud máte zájem o individuální konzultaci, pak se můžete obrátit na naše odborné sociální poradenství - e-mail: kupkova@czepa.cz, sixtova@czepa.cz; telefon - 775 980 952, 608 043 331.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice CZEPA


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Potřeboval bych poradit s elektrickou zvedací plošinou, která by se musela zakotvit do chodníku. Jedná se o překonání jednoho schodu do nemovitosti. Chodník je veřejný, patří městu. Nevím zda je to technicky možné, nebo zda nemáte někdo kontakt na firmu, která se touto problematikou zabývá.

16.3.2021

Dobrý den,
ohledně technického řešení překonání bariér - schodu ve vstupu do nemovitosti - bych doporučovala konzultovat u firem, které nabízejí různá technická řešení (rampy, plošiny atp.). Můžete konzultovat např. u firem: Altech, Vecom, Horizont Nare, Manus aj. 

Pokud bude navrženo technické řešení, které zasahuje do veřejného chodníku v majetku města, bude třeba kontaktovat zástupce městského úřadu a projednat souhlas s řešením.

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

        Dobrý den.

    Při žádosti o příspěvek na koupi vozidla, musím prodat stávající vozidlo ? A pokud ano, započítává se částka za tento prodej do mých příjmů ?

                   Děkuji. ZZ.

24.2.2021

Dobrý den,
podle aktuálně platné legislativy se v současné chvíli posuzuje jen zdravotní stav žadatele a příjmy žadatele a společně posuzovaných osob. V minulosti vyžadované "sociální a majetkové poměry žadatele" se již nezkoumají. Nikdy by tedy neměl vyvíjet tlak na prodej stávajícího vozu. V případě neočekávaného postupu Úřadu práce se na mě můžete obrátit (sixtova@czepa.cz).

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den. Můj syn, 18 let, je po poranění páteře a míchy na voziku, diagnóza spasticka tetraplegie. Byl mu přiznán invalidní důchod 3.stupne. Chci se zeptat, jak je to s daňovým bonusem na nej. Manžel si ho již vloni v červenci, kdy dosáhl syn plnoletosti, zrušil, protože prý sice u vyzivovaneho dítěte s ZTP/P je bonus dvojnásobný, ale zároveň když má invalidní důchod 3.stupne, tak už ho nelze jako vyzivovane dítě brát. Je to tak, prosím, správně? Nějak se nemohu dopatrat úplně přesné odpovědi. 
Moc děkuji za odpověď. 
Kostadinova. 

4.2.2021

Vážená paní Kostadinová,
v okamžiku, kdy Váš syn dosáhl zletilosti, je dospělým, a když začal pobírat výplatu invalidního důchodu, přestal být "nezaopatřeným" dítětem, protože důchod je jeho příjem.

Z článku k daňové problematice cituji: "U dítěte, které má status zdravotně postižené osoby ZTP/P, je daňové zvýhodnění vyšší, jedná se konkrétně o dvojnásobek původní částky. .... Slevu na dítě je možné uplatnit na každého vyživovaného potomka, který s vámi sdílí společnou domácnost. Podle zákona o daních z příjmů se za vyživované dítě považuje nezletilá osoba (dítě ve věku do 18 let), ale také zletilé dítě až do dovršení věku 26 let, pokud mu není přiznán invalidní důchod pro invaliditu 3. stupně." Více zde.

Uvítám, když Váš dotaz budete ještě konzultovat se specialisty na daňová přiznání.
S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den. Jsem 30 let na vozíku, C7. Poslední roky jsem bral na stolici, že jsem v 17:00 požil trochu laktulozy a na noc si nakapal Guttalax, ráno jsem měl stolici. Ta laktuloza dělala to, že mi ten guttalax nezpůsobil křeče. Bohužel jsem laktulozu přestal snášet, způsobuje mi velké bolesti a nadýmání. Prosím o nějaký typ na projímadla, která by mi mohla fungovat. Stravu mám zeleninovou, nekouřím, nepiju. 2x jsem zkusil klystýr s Peristeen, ale neuspěšně. Děkuji

20.1.2021

Dobrý den,
Váš dotaz jsem konzultovala se spinální specialistkou paní Zdeňkou Faltýnkovou. Mezi přípravky, které byste mohl vyzkoušet, doporučuje Dulcolax čípky, nárazově roztok Hylak forte pro obnovu střevní mikroflóry či sladkovodní řasu Chlorellu. 

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den, 

prosím Vás chtěl bych se zeptat, zda mi příspěvek na péči můžou započítat do příjmů, jedná se o zvýšení alimentů.

Děkuji Marek 

9.12.2020

Dobrý den pane Marku,

dle zákona č. 110/2006 Sb., §7, odst. 5, o životním a existenčním minimu, se příspěvek na péči nepovažuje za příjem (beru z pohledu osoby zdrav. postižené - tj. z pohledu žadatele / příjemce příspěvku na péči). Dle tohoto odstavce se za příjem nepovažuje ani příspěvek na mobilitu či příspěvek na zvláštní pomůcku.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice

 

 


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA
26.11.2020 Rehabilitace

Dobrý den, syn 18 let má po zlomenině C6 tetraparezu, nyní je již doma po pobytu v Kladrubech. Cvičíme doma a docházíme na rehabilitace v našem městě v nemocnici. Jsme ze Svitav. Mohu prosím poprosit, jak zjistit, zda je v našem městě či blízkém okolí nějaký fyzioterapeut, který má zkušenosti s lidmi po poranění páteře a míchy? Rada bych pro syna co nejlepší možnou rehabilitaci a cvičení. 
Děkuji velice za odpověď. 
S pozdravem Kostadinova. 

26.11.2020

Dobrý den paní Kostadinová,

bohužel přímý kontakt na fyzioterapeuta ve Svitavách specializujícího se na klienty po poranění míchy nemáme a bohužel ve Svitavách a blízkém okolí nemáme ani členy, které bychom mohli oslovit a poptat u nich zkušenosti.

Nicméně jsem oslovila o radu p. Jarmilu Čápovou (dlouholetá fyzioterapeutka a školitelka s více jak 45 letou praxí - dříve praxe v  Poličce a Jimramově -  v minulosti školila např. i fyzioterapeuty z Centra Paraple) a ta mi sdělila, že přímo ve Svitavské nemocnici (oddělení rehabilitace) by měla působit Bc. Petra Koukalová, která by Vám mohla pomoci. Bc. Koukalová by měla mít zkušenosti i se spinálními pacienty (p. Koukalová bude po p. Čápové přebírat i školitelské záležitosti, je to její žačka, proto věřím v její odborné schopnosti). Kontakt na Bc. Petru Koukalovou - 461 569 384 či 461 569 246 (v nemocnici je k zastižení ve všední dny od 8 do 12 hod.).

Můžete zkusit kontaktovat i asociaci studentů fyzioterapie zde. Přes jejich stránky lze vložit inzerát s poptávkou na mobilního fyzioterapeuta či domácí cvičení (jedná se o rehabilitaci v domácím prostředí).

S pozdravem a přáním pevného zdraví

Monika Kupková, DiS., sociální pracovnice

 

 

 

 


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Přeji krásný den,

prosím o info ohledně vrácení příspěvku na vozidlo, které jsem používal. potřeboval bych vozidlo prodat.

Nepoužívám ho. Jak se dá spočítat kolik mám vrátit.

Děkuji Maceček

r.macek2@seznam.cz

30.9.2020

Vážený pane Macečku,
zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, hovoří v § 12 ("Povinnost vrátit příspěvek na zvláštní pomůcku") jen obecně: odst. 1 "Oprávněná osoba je povinna tento příspěvek nebo jeho poměrnou část vrátit, jestliže ....(d) v období před uplynutím 60 kalendářních měsíců po sobě jdoucích ode dne vyplacení příspěvku nebo v období před uplynutím 84 kalendářních měsíců po sobě jdoucích ode dne vyplacení příspěvku poskytnutého na pořízení motorového vozidla přestala zvláštní pomůcku užívat". Odstavec 3: "Povinnost vrátit poměrnou část příspěvku podle odstavce 1 nevzniká, jestliže tato částka nepřesahuje 100 Kč.". Odstavec 4: "Krajská pobočka Úřadu práce může z důvodů hodných zvláštního zřetele rozhodnout o prominutí povinnosti vrátit příspěvek na zvláštní pomůcku nebo jeho poměrnou část podle odstavce 1."

Předpokládám, že by orientační výpočet mohl být ve smyslu "celková výše vyplaceného/poskytnutého příspěvku" děleno "84 kalendářních měsíců" (tj. lhůta pro užívání zvláštní pomůcky - motorového vozidla od vyplacení příspěvku) rovná se "částka na měsíc užívání zvláštní pomůcky". Spočítejte pak  počet měsíců od vyplacení příspěvku, které jste automobil užíval (až do plánovaného ohlášení na Úřad práce) a kolik měsíců ještě bude trvat do uplynutí lhůty 84 měsíců od výplaty příspěvku. Tak byste mohl získat velmi orientační výpočet. Přesnou částku Vám pak vypočítají na ÚP v souvislosti s ohlášením změny (že automobil už neužíváte). Upozorňuji, že jste s žádostí o příspěvek podepsal, že jste informován o povinnosti hlásit do 8 dnů změny, mezi které změna v užívání pomůcky patří.

Pokud jste v souvislosti s dříve přiznaným příspěvkem na zvláštní pomůcku - motorové vozidlo žádal o vrácení DPH, platí podle zákona o dani z přidané hodnoty 235/2004 Sb., § 85 "Vracení daně osobám se zdravotním postižením" také povinnost dle odstavců 11 a 12: "V případě, že osoba se zdravotním postižením, které byla vrácena daň podle odstavce 8, ve lhůtě 60 měsíců od vrácení daně vlastnické právo k motorovému vozidlu převede nebo motorové vozidlo pronajme, je povinna vrátit vyplacenou částku, nebo její poměrnou část na účet příslušného správce daně, a to nejpozději do 30 dnů ode dne, kdy k této skutečnosti došlo. Ve stejné lhůtě osoba se zdravotním postižením správci daně oznámí, že tuto částku nebo její poměrnou část vrací. ....Pro výpočet poměrné části vyplacené částky podle odstavce 11 se vychází z počtu měsíců, který zahrnuje měsíc, ve kterém osoba se zdravotním postižením vlastnické právo k motorovému vozidlu převedla nebo motorové vozidlo pronajala, do uplynutí lhůty podle odstavce 11."

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den,

žena je po operaci ploténky L4/L5 toho času bez citlivosti v oblasti nohou bez inkontinence. Bez citlivosti v oblasti genitálií. Je možnost zlepšení citlivosti s použitím cvičení, či masáží? Nikde jsme nenašli informace tohoto charakteru. Děkuji a přeji příjemný den.

30.9.2020

Dobrý den,
doporučila bych stimulovat kožní čití technikou míčkování pomocí molitanového míčku (míčková facilitace např. https://maserkamirka.cz/zazrak-jmenem-mickovani/), i když je tato technika určena pro jinou terapii, nic nezkazíte v případě lehkého míčkování necitlivých míst. Také lze použít ke stimulaci kožních receptorů přírodního materiálu kartáčku na ruce (je dřevěný), je třeba kartáčovat necitlivá místa lehce, jen do jemného prokrvení kůže.

S pozdravem
Zdeňka Faltýnková, specialistka na spinální problematiku CZEPA

 


Zdeňka Faltýnková

Dobrý den,

mám prosbu ohledně syna,který je kvadruplegik. Potřebovala bych sehnat kontakt na protialkoholní ústavní léčebnu,kde berou právě vozíčkáře. 

Bohužel jsem sehnala pouze jednu a ta má až 5 měsíců čekací dobu.

Předem děkuji za pomoc.

S přáním hezkého dne

Pavlíková Miriam

 

29.9.2020

Dobrý den,
poptávat možnost protialkoholní léčby pro člověka se zdravotním postižením/pohybovým omezením bude třeba u organizací a institucí, které se specializují na adiktologické služby. U nich je třeba mapovat, zda splňují individuální podmínky, které člověk na vozíku potřebuje (zejména přístup bez schodů či přístup výtahem, Xcm široké dveře, vyhrazenou toaletu pro vozíčkáře, polohovací lůžko?, ale i podle individuálních potřeb zajištění asistenčních služeb).

Pokusila jsem se získat alespoň tipy a možnosti, většinu jsem i obvolala. Některé kontakty se mi dnes nepodařilo ověřit, prosím kontaktujte je sama:
- léčebna Červený Dvůr https://cervenydvur.cz/ - mají jeden pokoj pro osoby se zdravotním postižením, čekací lhůta 5-6 měsíců, je třeba diskutovat zajištění péče (nemají ošetřovatelky, pouze zdravotní sestry, které nejsou k dispozici 24 hod.)
- léčebna Horní Beřkovice https://pnhberkovice.cz/ - přístup výtahem pouze na příjmové oddělení, návazná léčebná terapie je v bariérovém prostředí 
- psychiatrická nemocnice Bílá Voda https://www.pnmo.cz/ - přístupné pouze oddělení pro režimové opatření, kde neprobíhá komunitní terapie; oddělení s komunitní léčebnou terapií je v bariérovém prostředí
- adiktologická klinika U Apolináře https://www.vfn.cz/pacienti/kliniky-ustavy/klinika-adiktologie/informace-pro-pacienty/ - prostory neumožňují bezbariérovou léčebnou terapii
- psychiatrická léčebna Jemnice https://pateb.cz/ - zcela bariérové prostředí
-  psychiatrická nemocnice Kosmonosy http://www.plkosmonosy.cz/ - zcela bariérové prostředí
- léčebna Lnáře https://pllnare.cz/ - přístup se dnes nepodařilo ověřit
- Anonymní alkoholici https://www.anonymnialkoholici.cz/ - dnes se nepodařilo kontaktovat
- mapa pomoci na webu https://www.drogy-info.cz/

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice asociace CZEPA

 

Dobrý den,
doplňuji dnes ověřené informace:

- léčebna Lnáře https://pllnare.cz/ - budova je historická, ale základní bezbariérovost by měla být, soběstačné vozíčkáře již v léčbě měli. Konkrétní podmínky je třeba projednat, obtíže mohou nastat při požadavku na zajištění péče a asistence. Po dobu pandemie Covid 19 je provoz omezen, proto aktuálně možnost protialkoholní léčby není.
- Anonymní alkoholici https://www.anonymnialkoholici.cz/ - jde o svépomocnou organizaci alkoholiků (nikoli profesionální zdravotnickou instituci/organizaci), která však může pomoci např. v období čekání na termín řádné léčby. Mají pobočky v 64 městech, kontakty jsou uvedeny na webových stránkách.

Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den, prosím vás jsem na invalidním vozíku od prosince roku 2018 po úrazu páteře C-6. Cévkuji se, nicméně Vzhledem k neustálým zánětům močového měchýře jsem již bezradný, nepomáhají ani přírodní produkty ani léky předepsané urolologem. Chci se tedy zeptat na nějaké doporučení dezinfekčních prostředku.

25.9.2020

Dobrý den,

asociace CZEPA bohužel nemá k dispozici konzultanta - specialistu v oblasti urologie. Rozhodnutí a individuální léčba je v gesci urologa dle výsledků vyšetření funkce močového měchýře, nicméně se pokusíme nějaké tipy zprostředkovat. 

V rámci časopisu Helios č. 10 z prosince 2018 na straně 4 a 5 vysvětluje MUDr. Martin Sutorý, CSc., primář Urologického oddělení Úrazové nemocnice v Brně, vliv tlaku a osídlení bakteriemi v systému močového měchýře, o významu urodynamického vyšetření,  o dodržování hygienických postupů v domácím prostředí i během hospitalizace i o nezbytnosti dodržování předepsané antibiotické léčby.

Nevíme, z jakého kraje jste a nakolik je Váš urolog zkušený v péči o osoby s poškozením míchy, tak si dovolujeme také nabídnout kontakt na Urologickou kliniku Thomayerovy nemocnice v Praze, kde mají se spinálními pacienty odborné zkušenosti.

Také Vám můžeme nabídnout kontakt na paní Mgr. Olgu Panenkovou, edukační specialistku společnosti BBraun, která je připravena s klienty, kteří se katetrizují, konzultovat různé obtíže s tím spojené. Mgr. Panenkovou jsme kontaktovali a Váš požadavek jsem s ní konzultovali a je tedy připravena s Vámi hledat možná řešení. Kontakt - Mgr. Olga Panenková, mobil:  778 727 099, tel.: 271 091 111, e-mail: olga.panenkova@bbraun.com.

S pozdravem

Monika Kupková, DiS., sociální pracovnice a Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA
« | 1 | .. | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | .. | 32 | »
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg