Přidej
aktualitu
foto k článku
gettyimages-73773171-5716cba03df78c3fa2e5ff5c.jpg
mujer-embarazada-silla-ruedas-pareja-doctor-sonriendo_13339-288553.jpg
13.5.2019 | Lenka Bartoníčková

Švýcarská studie upozorňuje na nedostatek kvalifikovaného personálu pro těhotné ženy na vozíku

Toužíte mít vlastní rodinu? Pak je tato informace právě pro vás. Pokud již máte děti, zájímá nás váš názor, jak o vás bylo v době těhotenství postaráno

Stále více žen s poraněním míchy touží mít vlastní rodinu. Po poranění míchy obvykle ženy nemají na krátkou dobu menstruaci v důsledku šoku, který zažily, ale ve skutečnosti poranění míchy neovlivňuje jejich plodnost. Každá žena v reprodukčním věku, proto může otěhotnět a porodit dítě.

Dosud se však málo ví o tom, jak jsou ženy s SCI /spinal cord injury/ spokojeny s lékařskou péčí během těhotenství a porodu, a to byl i cíl jisté studie ve Švýcarsku, která nás zaujala.

Ženy s SCI, které porodily byly dotazovány výzkumným týmem. Následná analýza rozhovorů identifikovala nejdůležitější diskutovaná témata.

Studie zahrnovala 17 matek s různou úrovní poranění míchy a rozsahem poškození. V průměru se zúčastněné ženy staly prvními matkami ve věku 33 let. Všechny otěhotněly přirozeně.

Těhotenství většiny dotazovaných žen mělo hladký průběh, často však budoucí matky čelily nezodpovězeným otázkám a nedostupnosti informací.

Výsledky studie ukazují, že ženy s SCI mají odlišné potřeby zdravotní péče během těhotenství a porodu. Žádný specialista na splnění těchto zvláštních potřeb však nebyl k dispozici. V důsledku toho byly ženy často léčeny a vedeny několika zdravotníky najednou, v mnoha případech nebyla léčba dostatečně koordinovaná a specializovaná.

Závěr: Chybí specializovaná podpora žen s SCI, které by chtěly mít děti. Je nedostatek kvalifikovaných zdravotnických pracovníků s léčebnými zkušenostmi v gynekologii i paraplegii. 

Podělte se s námi o vaše zkušenosti, váš názor nás zajímá!

Přečtěte si naše další články k tomuto tématu a reference od maminek, které již tuto zkušenost mají 

https://vozejkov.cz/cz/aktuality/zdravi-2/web-pro-rodicovstvi-sciparenting.com---porod

https://vozejkov.cz/cz/aktuality/zdravi-2/web-pro-rodicovstvi-sciparenting.com---tehotenstvi

https://vozejkov.cz/cz/aktuality/zdravi-2/web-pro-rodicovstvi-sciparenting.com---plodnost

Přidej komentář
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
coloplast-banner-550x160px-def_1.jpg