Dobrý den, existuje nějaká stránka, na které je možné získat informace ohledně práv a povinností zaměstnanců, kteří pobírají invalidní důchod? Změní se něco pro invalidního důchodce, který začne pracovat? Také mě zajímá zda takovýto zaměstnanec má právo na dovolenou a jestli pokud by byl hospitalizovaný v nemocnici dostane nějaké potvrzení pro zaměstnavatele o hospitalizaci. Předpokládám, že neschopenku nedostane. Děkuji.
3.10.2016

Dobrý den,

práva a povinnosti zaměstnanců, kteří pobírají invalidní důchod, se řídí platným zákoníkem práce (zákon č. 262/2006 Sb.) a zákonem o zaměstnanosti (§ 67 - 84 zákona č. 435/2004 Sb.).

Pokud má zaměstnanec pobírající invalidní důchod se zaměstnavatelem uzavřenou řádnou pracovní smlouvu, má nárok na dovolenou. Údaje o délce dovolené mohou být buď součástí pracovní smlouvy nebo jsou stanoveny písemným dodatkem, který je zaměstnavatel povinnen svému zaměstnanci předat do 1 měsíce od vzniku pracovního poměru.

V případě hospitalizace zaměstnance nebo pracovní neschopnosti z důvodu nemoci či karantény, má zaměstnanec nárok na nemocenskou. Ta je v případě osoby invalidní ve III. stupni vyplácena pouze po dobu 85 kalendářních dní (dle § 28 zákona č. 187/2004 Sb. - tzn. 15 kalendářních dní ze strany zaměstnavatele a 70 kalendářních dní ze strany ČSSZ). Pokud se jedná o zaměstnance s přiznanou invaliditou v I. nebo II. stupni, má nárok na nemocenskou ve stejném rozsahu jako zaměstnanec bez handicapu.

 

S pozdravem,

 

Mgr. Dominika Horáková, DiS.

sociální pracovnice

 

 


Dominika Horáková
Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem Maminka- 54 let, prodělala před 3mi měsíci masivní krvácení do mozku s prognózou - nemožnost přežít, po měsíci se probrala z kómatu. Nyní je na rehabilitačním oddělení, plně vnímá, komunikujeme gesty a pomocí písma. Má dobrou náladu, snaží se a dle rehabilitačních pracovníků se velmi lepší. Já jsem s ní hodiny a zlepšení je jednoznačné. Už začíná vydávat hlas a pomalu artikulovat. Myšlení je, krom orientace v čase, v pořádku. Usuzuje logicky, luštíme křížovky, plánujeme budoucnost (budu se o ni starat).

Bohužel se nám nedostává podpora lékařů - ani je nevídáme. Každý den ji myjeme, vozíme ven, stavíme na nohy pomocí speciálního lehátka, píšeme, pouštíme filmy, cvičíme pusu a dáváme už cca 10 lžiček jídla denně. Co ale dále - abychom ji učili nové věci? Co se týče pohybu - ten se lepší. Byla ochrnutá na levou polovinu těla, nohou již začíná reagovat. Pravá strana je téměř v pořádku. Sama je stále nepohyblivá - pouze rukou a nohou, poprvé se sama otočila na bok. Jak ji dále cvičit, motivovat? Do lázní ji nevezmou - má pleny, PEG a tracheostomii ( i když už na 90% odkašle sama).

Víte, jsem z toho zoufalá, když nevím, jak více jí pomáhat a vracet do života. Tatínek začal stavět nový, bezbariérový barák, ve starém domku budujeme pojezdy, díky kterým ji dostaneme do sprchy, bude se moci učit chodit, pomáhat mi v domácnosti (rozumějte, spíš se učit něco dělat).

Maminka je pro mne vším, budu se o ni starat a pracovat z domu. Často přemýšlím nad tím, zda je již v takovém stavu, že lze říci, že má předpoklad normální délky života? Nebo je stále brána za ležáka (posazujeme a postavujeme ji zatím cca 3-5 hodin denně, až bude doma, tak více), kde je doba dožití krátká? Zatím neměla žádnou infekci, žádný problém. Má ohromnou chuť do života. Děkuji.

27.9.2016

Dobrý den,

Česká asociace paraplegiků - CZEPA byla založena jako sdružení/spolek specializující se na pomoc lidem ochrnutým po poškození míchy. Zdravotní postižení způsobené poškozením mozku má také svá specifika, ověřené způsoby rehabilitace, podpůrnou síť organizací a kontaktů. Právě z důvodu specializace na pomoc lidem se získaným poškozením mozku Vám doporučuji kontaktovat dvě společnosti:

 

ERGOAKTIV - Centrum moderní rehabilitace pro osoby se získaným poškozením mozku nabízí odborné poradenství, specializovanou rehabilitaci, denní stacionář a další služby.

 

CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin nabízí poradenství, rehabilitační program, svépomocnou skupinu pro rodinné příslušníky a další služby.

 

Věřím, že v uvedených společnostech najdete pracovníky, kteří Vám poskytnou specializované poradenství, odpovědi na Vaše otázky, proberou s Vámi možnost rehabilitační podpory pro Vaši maminku, podporu ve formě sdílení s jinými rodinnými příslušníky osob s poraněním mozku a další užitečné informace, zkušenosti a služby.

Pokud byste na uvedených kontaktech neuspěla, spojte se s námi na telefonu 775 980 952.

 

Pevné zdraví a úspěšnou rehabilitaci Vaší mamince a Vám hodně sil a energie při řešení složité rodinné situace.

S pozdravem

Bc. Hana Sixtová

 

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den,
nevíte jak je to v letadle s toaletou pro vozíčkáře? Ve čtvrtek letíme a přítel dostal antibiotika, takže se někdy musí cévkovat co 15 minut.
Děkuji
6.9.2016

Dobrý den,

ve větších typech letadel jsou již k dispozici toalety, do kterých se vejde transportní vozík letecké společnosti, který se používá při přesunu vozíčkáře na palubu letadla. V případě letecké společnosti ČSA je vozíčkář umísťován co nejblíže WC (obvykle při délce letu 2-3 hodiny). Přesun na toaletu je možný pouze v případě, že nebude muset být cestující připoután (přesun na WC nelze zrealizovat při vzletu či přistávání letadla).

Pokud má Váš přítel samovolný únik moči, doporučujeme použít pro let urinal se sběrným sáčkem. 

 

Bližší informace by Vám měla poskynout také letecká společnost, se kterou budete cestovat.

S pozdravem,

 

Mgr. Dominika Horáková, DiS.

sociální pracovnice

 


Dominika Horáková
Dobrý den, chtěl bych se informovat jak by to bylo s pobíráním ID od ČSSZ, pokud bych se dlouhodoběji přestěhoval mimo ČR (do země v rámci EU), spolu s osobou poskytující mi péči. Vzhledem k mému stavu a zkušenosti, že se mi u moře ulevilo od dlouhodobých bolestí a léky mi tam pomohly bolesti lépe zvládat (v ČR mi díky nestabilnímu počasí ani silné léky nepomáhají), uvažujeme že vzhledem k tomu, že nás v ČR bohužel nic nedrží (nemáme díky mému úrazu a nemožnosti pohybu zaměstnání, děti, nemáme žádný majetek...) bychom se přesunuli (s mou pečující osobou) do oblasti kde je mi po zdravotní čili i "lidské" stránce lépe-respektive kde zvládám s menším úsilím své poúrazové bolesti, kterými trpím neustále již přes 4 roky. Jaký by to mělo vliv na pobírání mého ID a PnP, když můj zdravotní stav hodnotí úřady v ČR? ID a PnP II. stupně jsou naše jediné příjmy, z kterých jsme v zahraničí lépe schopni pokrýt náklady na bydlení i na stravu (lépe než v ČR a s lépe zvladatelnými bolestmi). Pracovní život jsme měli před mým úrazem v ČR, kde jsme také hradili daně, zdravotní a sociální pojištění, z čehož mi také byl po úrazu a trvalých následcích vypočítán můj ID. Jak bychom případně měli postupovat? Trvalé bydliště bychom měli hlášené jako doposud v ČR, korespondence by nám chodila k rodičům, ale bydleli bychom v zahraničí (EU). Předem Vám děkuji za informace týkající se této problematiky. Přáli bychom si, aby bolesti alespoň trochu polevily a již jsme objetovali s manželkou vše co jsme do mého úrazu budovali.
6.9.2016

Dobrý den,

odpověď začnu tématem příspěvku na péči, ve kterém máte ohlašovací povinnost oznamovat změny na ÚP ve lhůtě do 8 dnů. Ve formuláři žádosti o příspěvek na péči uvádíte adresu trvalého bydliště, skutečného pobytu a adresy pro doručování. Formálně byste měl/měla změny v těchto údajích (včetně např. změny pečující osoby či hospitalizace) úřadu práce ohlásit.

 

Invalidní důchod je možné vyplácet do ciziny. Dle sdělení České správy sociálního zabezpečení nejprve zašlete na ČSSZ čestné prohlášení o pobytu v zahraničí po dobu více než 270 dnů (není vystaven formulář, může být sdělení ve smyslu: "Čestně prohlašuji, že od data ... budu více než 270 dnů žít v zahraničí na adrese ........... Invalidní důchod zasílejte na číslo účtu...." - uveďte včetně zahraničních kódů účtu).

 

Čestné prohlášení však nestačí. Při pobytu v zahraničí je důchod vyplácen zpětně a to v takovém intervalu, v jakém dodáváte na ČSSZ v ČR formulář Potvrzení o žití - pokud chci důchod vyplácet zpětně za každý měsíc, musím Potvrzení o žití zasílat každý měsíc, pokud chci výplatu za půl roku zpětně, stačí formulář vyplnit jednou za půl roku. Tento formulář je na webu ČSSZ vystaven v několika jazycích - volíte ten, který je pro zvolenou zemi vhodný. Formulář musí být Vámi podepsaný a Váš podpis musí být úředně ověřený (místním úřadem, notářem, zastupitelským úřadem aj.).

 

Obecné informace k zasílání důchodu do zahraničí najdete také na webu ČSSZ či na klientské telefonní lince ČSSZ 257 062 860.

 

S podzravem

Bc. Hana Sixtová

sociální pracovnice

 

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Ahoj, jmenuji se Jan Středa, jsem 12 rokem na vozíku, kvadruplegik s potřebou celodenní asistence. Bydlím v rodinném domě, na vesnici, v příjemném prostředí. Nabízím pracovní místo asistenta (žena nebo muž) na plný úvazek včetně bezplatného bydlení v mém domě (samostatná část domu). Pobírám příspěvek na péči ve 4. stupni. Asistence obnáší tyto činnosti: příprava jídla, hygiena + cévkování + toaleta, nakupování, občasné vyřizování věcí na úřadech, péče o domácnost, atd. Vážný zájemce mě může kontatkovat na telefonním čísle 605 419 300 a po vzájemné domluvě se může příjet podívat, popř. u mě strávit den, dva aby viděl jak to v reálu funguje.
24.8.2016

Dobrý den,
do poradny se dávají dotazy na odborníky,  se kterými CZEPA spolupracuje. Váš dotaz bych zařadil spíš jako téma do diskuze nebo jako samostatný příspěvek pod záložku Seberealizace/Asistence. Proto jsem Váš inzerát vložil jako nový příspěvek pod záložku Seberealizace/Asistence.

http://www.vozejkov.cz/Articles/detail/kvadruplegik-hleda-asistenta/


Vozejkov
Dobrý den,
přítel zvažuje po 3 letech na vozíku obnovit živnost. Má ID III. stupně a příspěvek na péči 4400 Kč. Jedná se o nákup a prodej ojetých aut, takže by určitě pak byl plátce DPH. Mělo by to vliv na výši příspěvku na péči a důchodu? A jak to je s DPH? Děkuji za odpověd.
11.8.2016

Dobrý den,

výdělečná činnost příjemce invalidního důchodu ve III. stupni nemá vliv na výši příspěvku na péči či invalidního důchodu. Přítel tedy nemusí mít obavy, že by o tyto příspěvky přišel, pokud by si obnovil svoji činnost.

Pokud Váš přítel začne pracovat, přestane za něj ale stát hradit zdravotní pojištění a přestane dobu pobírání invalidního důchodu započítávat jako náhradní dobu důchodového pojištění. Vašemu příteli tak vznikne povinnost hradit si zdravotní pojištění a zároveň se bude moci přihlásit jako plátce sociálního pojištění. 

 

Povinnost platit DPH bude mít bez ohledu na to, zda je či není invalidní. Jedinou slevu, kterou lze uplatit v případě pobírání invalidního důchodu nebo držení průkazu ZTP/P je sleva na dani z příjmu. Více informací ohledně těchto slev by pak měl Vašemu příteli poskytnout místně příslušný finanční úřad.

S pozdravem,

 

Mgr. Dominika Horáková, DiS.

sociální pracovnice 


Dominika Horáková
Dobrý den,
dostal jsem blokovou pokutu, přestože jsem měl auto viditelně označené parkovací kartou. Důvodem bylo, že jsem měl parkovací kartu umístěnou fotkou ven. Postupovala policie správně, že mi dala pokutu? Děkuju za odpověď
1.8.2016

Dobrý den,

zákon č. 361/2000 Sb. o silničním provozu v této souvislosti upravuje pouze umístění parkovací karty - tzn. že parkovací karta musí být viditelně umístěna za předním sklem. Jak má být parkovací karta umístěna - zda fotkou nebo znakem vozíčkáře ven - tento zákon ani jakýkoliv jiný výslovně neupravuje. 

V tomto případě doporučuji se obrátit na příslušnou policejní služebnu a požadovat vysvětlení, proč Vám byla uložena pokuta, přestože jste neporušil žádný zákon, 

 

S pozdravem,

 

Mgr. Dominika Horáková, DiS.

sociální pracovnice

 

 


Dominika Horáková
Dobrý den,
mám v autě 4-bodové pásy a v řidičáku kód "podpůrný systém". Při řízení je však již nepoužívám, mohl bych být proto při účasti na dopravní nehodě sankcionován? Vřele děkuji za odpověď.
26.7.2016

Dobrý den,

pokud máte v řidičském oprávnění napsáno, že při jízdě používáte 4 - bodové pásy (podpůrný systém), měl byste tyto pásy při řízení používat. Pokud se ale Váš zdravotní stav změnil a pásy již nepotřebujete, bylo by vhodné si nechat tento podpůrný systém z řidičského oprávnění vymazat (tento výmaz provede příslušný úřad na základě předložené lékařské zprávy).

V případě kontroly nebo nehody můžete být za nepoužítí těchto pásů sankcionován. Vždy ale záleží na posouzení a rozhodnutí daného policisty.

 

S pozdravem,

 

Mgr. Dominika Horáková, DiS.

sociální pracovnice 


Dominika Horáková
Dobrý den. Jmenuji se Josef Brodský a mám tento dotaz.Manželka se doslechla, že existují nebo budou v nejbližší době existovat příspěvky, vyplácené OSSZ lidem, kteří se trvale starají o osoby nemocné. / Jako se stará manželka o mne/. Manželce je zaplaceno sociální a zdravotní pojištění, ale jinak je vlastně hrazena z příspěvku na péči, který pobírám já.
Existuje nebo bude existovat nějaký příspěvek (plat) pro osoby pečující o osoby zdravotně postižené?

Za odpověď děkuji.
15.6.2016

Vážený pane Brodský,
současný stav věci popisujete správně. Manželčiným příjmem je v tuto chvíli příspěvek na péči. Stát za ni současně hradí zdravotní pojištění a sociální pojištění formou náhradní doby pojištění.
To co má nejspíš Vaše manželka na mysli, může být tzv. pečovatelské volno. O návrhu tohoto zákona se v současné době jedná. Základní myšlenkou je, že by příbuzní nemuseli opustit zaměstnání v případě dlouhodobého onemocnění/úrazu člena rodiny. Po dobu několika měsíců by pak pěčující osoba čerpala tzv. ošetřovateské volno s částečnou náhradou mzdy. Toto pečovatelské volno s náhradou mzdy by však následně po uzdravení člena rodiny nebo po přiznání příspěvku na péči zaniklo.

O jiných příspěvcích, které by měly být v budoucnu vypláceny pečujícím osobám bohužel nevím.

S pozdravem,

 

Mgr. Dominika Horáková, DiS.

sociální pracovnice

 


Dominika Horáková
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jsem vozíčkář a shanim bydlení + péči. Děkuji
31.5.2016

Dobrý den,
bohužel k tomu, abych Vám mohla konkrétně odpovědět, nemám dostatečné informace. V České republice existují dva základní typy bydlení:
- pobytové služby, v rámci kterých je zajištěna i péče (např. Domovy pro osoby se zdravotním postižením, Domovy se zvláštním režimem, Domovy pro seniory, Sociální rehabilitace formou pobytových služeb)
- klasické bydlení např. ve formě bytů zvláštního určení, kde si bydlející musí sám zajistit externího poskytovatele sociálních služeb.

 

Výběr vhodné služby záleží na několika faktorech:
- věku 
- míře závislosti na péči jiné fyzické osoby
- délce trvání bydlení/dlouhodobosti (některé pobytové služby jsou časově omezené)
a v neposlední řadě také finančním zajištění žadatele o toto bydlení.

 

Seznam poskytovatelů pobytových služeb ve Vašem městě by Vám měl poskytnout sociální odbor nebo jej můžete nalézt na stránkách registru poskytovatelů sociálních služeb: http://iregistr.mpsv.cz/.

 

Vzhledem k tomu, že o Vás nemáme bližší informace - např. věk, Vaše aktuální místo pobytu, míra závislosti na péči jiné fyzické osoby, Vaše bližší představy o bydlení, nemohu Vám dát konkrétní typy.


Pokud byste potřebovala poradit konkrétněji, napište na e-mail horakova@czepa.cz.

S pozdravem,

 

Mgr. Dominika Horáková, DiS.
sociální pracovnice


Dominika Horáková
Dobrý den, mám dotaz za svého otce, který je na vozíku. Hl. domovní důvěrník mě zakázal přesunutí rampy pro vozíky, potažmo i kočárky z vedlejšího vchodu, který je už neužíván, s odůvodněním, že rampa by překážela v případných pracích na potrubí vody na chodníku, přičemž mám za to, že to v žádném případě nemůže být problém, rampa zasahuje pouze 1,5 m do chodníku, navíc je i odšroubovatelná. Mě se zdá že jde ze strany domovního důvěrníka o diskriminaci, a já se ptám, zda pamatuje nějaký zákon či vyhláška stavební apod. na tuto situaci. Nehodlám se už hádat s dom. důvěrníkem, jen chci abych to měl s otcem jednodušší s ohledem na tu skutečnost že rampa byla vedle ve vchodě celé roky a jemu to nevadilo, a mě to pomůže s výjezdem s vozíkem, když chci odvézt otce ven. Na schodech je jen taková úzká betonová rampička jen podél schodů a je to těžké i pro sanitˇáky. Děkuji za případnou odpověd.
16.5.2016

Dobrý den,
jestli jsem dobře pochopila, tak Váš otec žije v bytovém domě.
Současný zákon o dávkách pro osoby se zdravotním postižením říká, že majitel objektu (pokud jím není žadatel o příspěvek sám) musí dát souhlas s instalací plošiny nebo rampy. Pokud není tedy majitelem objektu hlavní domovní důvěrník, obrátila bych se s tuto chvíli přímo na majitele domu, aby Vám poskytl (resp. Vašemu otci) souhlas s instalací plošiny na nové místo.
Nicméně, pokud plošina zasahuje do chodníku, který je ve většině případů majetku města, je nutné obrátit se na stavební odbor, aby vydal rozhodnutí, že rampa může být instalovaná.
V tuto chvíli bych Vám doporučovala odbrátit se nejdřív na stavební obor města, aby se vyjádřil k instalaci rampy (i s ohledem na případné stavební práce na potrubí vody) a poté celou věc projednat s majitelem domu.


S pozdravem,

 

Mgr. Dominika Horáková, DiS.

sociální pracovnice


Dominika Horáková
v Praze :-)
2.5.2016

Vážený pane Svášku,

mezi ověřená bezbariérová urologická pracoviště v Praze patří ambulance specialistů:

- doc. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D. v Thomayerově nemocnici

- MUDr. Michal Rejchrt ve FN Motol

- doc. MUDr. Jiří Heráček, Ph.D., MBA na Poliklinice Plaňanská.

 

S pozdravem

Hana Sixtová, pracovnice v sociálních službách

 

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
« | 1 | .. | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | »
cpv_banner-3-2.jpg
banner-handy.jpg