Dobrý den, už před několika lety mně byl příznán invalidní důchod. Teď potřebuji rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu, ale to rozhodnutí nemůžu najít. Je možné, aby ČSSZ vystavila kopii? Děkuji za odpověď.
18.8.2015

Dobrý den,

pokud Vám byl ivalidní důchod přiznán před pěti lety, dojděte si na Okresní správu sociálního zabezpečení v místě Vašeho trvalého bydliště, kde Vám na počkání vystaví opis rozhodnutí o přiznání invadlidního důchodu.

Pokud Vám ale byl invalidní důchod přiznán před více jak 5 lety, musíte si napsat písemnou žádost o vystavení opisu rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu ve III. stupni. Žádost by měla obsahovat Vaše jméno, příjmení, adresu a rodné číslo. Žádost následně pošlete na adresu České správy sociálního zabepečení, Křížová 3194/6a, 150 00 Praha 5. Samotné vystavení opisu rozhodnutí může trvat až 30 dní, v závilosti na vytíženosti úřadu.

 

S pozdravem

 

Mgr. Dominika Horáková, DiS.

sociální pracovnice


Dominika Horáková
Dobrý den, chtěla bych se zeptat - mám invalidní důchod třetího stupně. Pracuji na částečný úvazek v kanceláři, kam denně docházím. Mohu si přibrat ještě druhé zaměstnání, které by bylo z domova? Děkuji za odpověď.
18.8.2015

Dobrý den,

přestože pobíráte invalidní důchod ve III. stupni, nejste dle zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti omezena rozsahem pracovího úvazku. Pokud Vám to Váš zdravotní stav dovolí, můžete si klidně přibrat další zaměstnání. Nicméně bych Vás ráda upozornila na to, že by rozsah pracovního úvazku měl zhruba odpovídat procentuální výši Vašich zachovalých pracovních schopností. 

 

Hezký den,

 

Mgr. Dominika Horáková, Dis,

sociální pracovnice


Dominika Horáková
Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli zda existuje bezplatna poradna pro vozíčkáře kde by jsme mohli zjistit jak se da předělat koupelna menších rozměrů. Děkuji Šlesingrova
29.6.2015

Vážená paní Šlesingrová, určitě existuje několik možností, kde se poradit či čerpat inspiraci.

Na úvod bych ráda podotkla, že obvykle není cestou hledat "specializované" firmy, které by měly zkušenosti s úpravami pro vozíčkáře, ale hledat řešení zcela individuální podle potřeb klienta. Když (s poradenskou pomocí) přijdete na to, co potřebujete (nebo Váš blízký), oslovíte jakoukoli firmu a jen budete trvat na splnění své zakázky.

 

Individuální poradenství v oblasti úprav bydlení poskytuje v České asociaci paraplegiků - CZEPA kolegyně Zdeňka Faltýnková (faltynkova@czepa.cz), zkušená ergoterapeutka a fyzioteraputka, zdravotní specialistka. Na ni se můžete obrátit s žádostí o konzultaci. Paní Faltýnková také vytvořila scénáře pro edukační DVD programy "Doma je doma aneb kutilem z donucení - díl 1 a 2" a "Jak stvořit domov k obrazu svému", které najdete na video kanále CZEPA TV na serveru Vimeo.

 

Inspiraci a poradenství také nabízejí Pražská organizace vozíčkářů a Liga vozíčkářů (Brno). 

 

S pozdravem

Hana Sixtová

pracovnice v sociálních službách


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den,jaké jsou dnes možnosti čerpání příspěvků na předělání domu na bezbariérový-koupelna,wc,kuchyň a vstup do domu
29.5.2015

Dobrý den,
pokud máte zkušenosti s dřívějším poskytováním příspěvků na úpravu bytu podle - dnes již zrušené! - vyhlášky č. 182/1991 Sb., tak přináším nepříliš pozitivní informaci.

 

V současné době je platný zákon č. 329/2011 Sb. o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Ten nabízí podporu prostřednictvím příspěvku na zvláštní pomůcku. Tento zákon v § 10 sděluje, že "Výše příspěvku na pořízení zvláštní pomůcky, jejíž cena je vyšší než 24 000 Kč, se stanoví tak, aby spoluúčast osoby činila 10% z předpokládané nebo již zaplacené ceny zvláštní pomůcky." a dále "Maximální výše příspěvku na zvláštní pomůcku činí 350 000 Kč, s výjimkou příspěvku na zvláštní pomůcku, poskytovaného na pořízení schodišťové plošiny, jehož maximální výše činí 400 000 Kč.". Současně ale přílohou č. 1 k vyhlášce č. 388/2011 Sb. (Seznam druhů a typů zvláštních pomůcek určených osobám se zdravotním postižením, na jejichž pořízení se poskytuje příspěvek na zvlášní pomůcku) jasně stanovuje, na jaké konkrétní pomůcky/úpravy lze příspěvek použít.

 

Podle uvedené přílohy č. 1 k vyhlášce č. 388/2011 Sb. se aktuálně úpravy bydlení týká pouze:
- stavební práce spojené s uzpůsobením koupelny a WC; jedná se o stavební práce a s nimi nezbytně související materiál na úpravu (nikoli obklady, podlahové krytiny, sanitu apod.)
- nájezdové ližiny, přenosná rampa, schodolez, schodišťová plošina (včetně instalace) a stropní zvedací systém (včetně instalace)
- stavební práce spojené s rozšířením dveří v bytě.

 

V praxi to tedy znamená, že současná právní úprava Vám přispěje na bourání/stavbu zdí při rekonstrukci koupelny, wc a při rozšiřování dveří. Bohužel, úpravy přístupu do domu, úpravy kuchyňské linky a další úpravy, byly v rámci sociální reformy vypuštěny.

 

Žádost o příspěvek na zvlášní pomůcku se podává na předepsaném formuláři na příslušném Úřadu práce.

 

S pozdravem
Hana Sixtová
pracovnice v sociálních službách


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den....jsem držitelem průkazu ZTP/P..chtěl bych vědět jak a nejlépe nárokovat některé zdravotní pomůcky k trochu ,,normálnímu životu,, Mám el.polohovatelnou postel což asi pojišťovna preferuje jako nějaký luxus...teď jsem měl žádost o mech.invalidní.vozík a já bych se chtěl na vozíku pohyhybovat trochu aktivněji pokud to jde..a tak jsme vybrali nějaký odlehčený a který by mně zhruba vyhovoval..má hodnotu 19000kč ale jelikož už mám tu ,,luxusní postel,,tak naznali že jedině repasovaný..a já bych ale potřeboval obě dvě věci ..postel i vozík a to nemluvím ani o tom jak by mi značně a hlavně mojím starším rodičům kteří se o mně starají pomohl schodolez !!poraďte mi prosím na co mám teda vlastně nárok...
18.5.2015

Dobrý den,

bohužel víme z naší zkušenosti, že v poslední době přibývá případů, kdy pojišťovna neschválí úhradu

odlehčeného mechanického vozíku, pokud schválila žadateli v minulosti elektricky polohovatelnou postel.

 

Potřebou elektického lůžka se klient dostává (dle pojišťovny) do situace plně závislého člověka na asistenci bez

možnosti jakéhokoli samostatného pohybu. Pokud klient potřebuje el. polohovatelné lůžko, není tudíž schopen

aktivně používat mechanický vozík. K tomu, aby byla navrhovaná pomůcka schválena revizním lékařem

zdravotní pojišťovny, je třeba, aby odborný ošetřující lékař (ne praktik) jednoznačně zdůvodnil zdravotní

indikaci k potřebě konkrétní zdravotní pomůcky, ve Vašem případě tedy odlehčeného vozíku. Je třeba však

respektovat i právo pojišťovny poskytnout i repasovaný vozík, pokud tento splňuje indikační zdravotní kritéria

klienta. Pokud Vám pojišťovna tuto pomůcku zamítla, zkuste za pomoci Vašeho odborného lékaře podat

odvolání/stížnost proti neschválení pomůcky, kde lékař uvede, proč je důležité mít ze zdravotního hlediska

vozík odlehčený a nový, ne repasovaný. Revizní lékař pak zhodnotí Vaši potřebu souběhu pomůcek ze

zdravotního hlediska.

 

V případě schodolezu či jiné podobné pomůcky pro překonávání schodů. O tyto typy pomůcek, resp. o

příspěvek na jejich pořízení lze požádat Úřad práce. Nevýhoda schodolezu je, že ho musí ovládat jiná osoba.

Dalším řešením je instalace schodišťové plošiny či výtahu, který si ovládá sám vozíčkář a nepotřebuje tak

asistenci. Pokud máte starší rodiče, kteří se o Vás starají, je schodišťová plošina ideálnějším řešením. 

Úřad práce může na tento typ pomůcky poskytnout příspěvek v maximální výší 400 000,-Kč s 10% spoluúčastí

žadatele. Pokud budete chtít, můžeme Vám zaslat seznam firem, které tyto pomůcky vyrábí.

 

Pokud byste potřeboval nějaké další informace, můžete se na mě obrátit na e-mailové

adrese horakova@czepa.cz.

 

S pozdravem

 

Dominika Horáková - sociální pracovnice

Zdeňka Faltýnková - specialistka na spinální problematiku


Dominika Horáková
Dobrý den, mám problém s osobní asistencí. Jedna věc je seznam poskytovatelů - tam jsou sice uvedení 2 poskytovatelé v okolí, ale jeden z nich má upravenou cílovou skupinu, což na stránkách není, takže mi nepomůžou a druhý z nich má plnou kapacitu uživatelů, takže ani tam neuspěji. Co mám tedy dělat??? Navíc potřebuji i jeden zdravotní úkon, což mi vždy bylo řečeno, že to osobní asistent dělat nemůže. Na inzerát se nikdo nehlásí. Mám nějakou reálnou možnost? Děkuji za radu. P.
28.4.2015

Dobrý den,
z Vašeho emailu je zřejmé, že už mnohé možnosti zkoušíte. Není ale jasné, zda jste pracoval/a s oficiálním registrem poskytovatelů sociálních služeb - iregistr.mpsv.cz (kde lze využít "vyhledání služby" a "rozšířené vyhledání služby" podle konkrétní lokality, cílové skupiny i druhu služby). Pokud jste čerpal/a právě z tohoto registru, ale neúspěšně, ještě můžete zkusit další varianty:

 

Charita ČR (www.charita.cz) má poměrně širokou síť poboček i služeb. Nevím, odkud jste, ale stojí za to prohlédnout nabídky poboček nejblíž Vašeho města a osobně možnost pomoci konzultovat. Charita často nabízí osobní asistenci i home-care péči.

 

Osobní asistenty můžete také poptávat na Úřadu práce, který by mohl Vaši nabídku zprostředkovat či zveřejnit.

 

Jak uvádíte, další možností je inzerce - využila bych lokální noviny, regionální výtisky velkých médií, ale i internetové inzerce.

 

V krizové situaci bych uvažovala, zda ve Vaší lokalitě jsou školy - vyšší odborné či vysoké, které by mohly dospělým studentům nabídku práce/brigády zprostředkovat.

 

Je pravda, že poskytovatel osobní asistence obvykle neprovádí zdravotní úkony, to spadá do kompetence domácí zdravotní péče - "home-care". Konkrétní poskytovatele zdravotní péče můžete hledat např. u Asociace domácí péče (www.adp-cr.cz). Na uvedeném webu jsou konrétní kontakty. Jak jsem uvedla výše, home-care péči nabízí i některé pobočky Charity.

 

Pokud bychom mohli pomoci podrobněji, ozvěte se na email: czepa@czepa.cz.

S pozdravem
Hana Sixtová
pracovnice v sociálních službách


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den,
reprezentuji Českou republiku ve sportu handicapovaných a zároveň jsem zaměstnán na HPP. Rád bych věděl, zda mám jako reprezentant ČR nárok na zvláštní typ dovolené (kromě té danou zaměstnavatelem) či na jiný druh volna.
Děkuji za odpověď
27.4.2015

Dobrý den,

dle vyjádření Státního úřadu inspekce práce nemají sportovci, přestože reprezentují Českou republiku, zvláštní zákonný nárok na dovolenou. 

 

Nicméně dle § 203 odst. 2 písm. l) zákoníku práce přísluší zaměstnanci z důvodu obecného zájmu pracovní volno v nezbytném rozsahu k činnosti při organizované zájmové tělovýchovné, sportovní nebo kulturní akci a nezbytné přípravě na ni, a to za podmínky, že tomu nebrání vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele.

 

V praxi to znamená, že si nemusíte na danou akci vybírat dovolenou, neboť Vám přísluší náhradní volno, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody ze stany zaměstnavatele. Nevýhodou ale je, že po dobu tohoto typu pracovního volna Vám nenáleží náhrada mzdy, jak je tomu v případě čerpání dovolené.

 

S pozdravem

 

Dominika Horáková

sociální pracovnice


Dominika Horáková
Dobry den prosim o radu co delat kdyz CSSZ mi priznali castecny invalidni duchod 2 stupne a ja si myslim ze bich mnel mit narok na 3stupen jiz 15 let pobiram castecny invalidni duchod 1 stupne mam ochrnutou pravou ruku chybi mi uchop a mam omezenou hybnost zapesti,loket a rameno OK.Pred 3 lety mne srazil bezohledny ridic a muj zdravotni stav se dost zmenil amputovali mi levou nohu cca 8cm pod kolenem, ledvinu,cast sleziny. Po propusteni z nemocnice sem zazadal o zmenu stupe invalidyty a z 1 prvniho mi dali 2 stupen minuli mesic sem znovu zazadal o zmenu stupne invalidyty z duvodu vecnych problemu s protezou, pahyl na ktery protezu nasazuji je prilis kratky a casto se mi na nem objevuji kozni nemoci ktere mi nedovoli protezu nasadit diky postizene ruce nemohu chodi ani pomoci berli protoze je v ru ce neudrzim bez pomoci nejedu ani na voziku zbiva mi tedy jen skakat. CSSZ mi zadost zamitla a ponechala mi 2 stupen.Poradite mi prosim co delat mam se nejak odvovat ?dekuji predem za jakoukoli radu Svoboda
16.4.2015

Vážený pane Svobodo,
při přiznání invalidního důchodu se posuzuje to, jak zdravotní postižení žadatele individuálně ovlivňuje jeho schopnost výkonu pracovní činnosti.


ČSSZ vychází zejména z lékařské dokumentace žadatele (je tedy vhodné, aby všechny Vaše zdravotní potíže byly zaznamenány v dokládaných lékařských zprávách) a dosavadních okolností, ovlivňujících pracovní uplatnění (vzdělání, dosavadní pracovní zkušenosti atd.).


V rozhodnutí, které jste od ČSSZ obdržel je jistě v závěru dopisu uvedeno "poučení", které uvádí časovou lhůtu, do kdy můžete podat námitku - předpokládám, že je uvedena lhůta 30 dní. Pokud s rozhodnutím nesouhlasíte, doporučuji Vám tohoto práva využít. Pokud máte zájem o bližší konzultaci, ozvěte se na email czepa@czepa.cz. K případné další konzultaci by byl vhodný sken uvedeného rozhodnutí.
S pozdravem

Hana Sixtová

pracovnice v sociálních službách


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den
Prosím o nějaké informace.Syn mněl 15.12.2014 vážnou autonehodu kde jako spolujezdec utrpěl vážná zranění a nyní je v RU Kladruby upoután na vozík.Je student a bylo potřeba přerušit studium-je mu 18 let.Jak je to v tomto případě řešeno s invalidním duchodem-kdy a jak o něj žídat a bude mít nárok,když doposud nepracoval.
Děkuji za případnou odpověd a radu
23.3.2015

Dobrý den,

přestože Váš syn nikdy nebyl výdělečně činný, měl by mít nárok na tzv. invalidní důchod v mimořádných případech. Odstavec 3 § 42 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění říká, že pokud invalidita vznikla po 18 roce, je doba studia nad 18 let (prvních 6 let studia na střední či vysoké škole) započítávána do doby pojištění pro vznik nároku na stanovené a výplatu invalidního důchodu.

V případě, že by byla Vašemu synovi uznána invalidita ve III. stupni (pokles pracovních schopností více jak 70%), je procentní výměra v těchto případech stanovena na 45% výpočtového základu měsíčně.

Co se týče samotné žádosti, doporučujeme klientům, aby si žádost o invalidní důchod podávali zhruba 3/4 roku od vzniku úrazu. Žádost se podává na České správě sociálního zabezpečení v místě bydliště žadatele.

Pokud byste měla nějaké nejasnosti, obraťte se na mne na e-mailové adrese horakova@czepa.cz

Jsem Vám k dispozici.

 

S pozdravem

 

Dominika Horáková

sociální pracovnice


Dominika Horáková
dobrý den
chci se zeptat chci si pořídit handbike a jake nadace přispívají
23.2.2015

Dobrý den,

nadací, které Vám mohou poskytnout příspěvek na nákup handbiku, je v České republice několik.

Můžete oslovit například Konto Bariéry, nadační fond J&T, nadaci Agel, Agrofert a další. Kompletní seznam nadací včetně kontaktů a odkazů na jejich webové stránky naleznete zde: http://www.czepa.cz/news/nadace1/.

 

Pokud je Vám mezi 18 až 45 lety a v posledních 18 měsících se Vám stal závažný úraz s nenávratným poškozením zdraví, můžete si podat žádost na Nadaci Charty 77 - Konto Bariéry o zařazení do projektu Nový Start. Díky tomuto projektu můžete získat až 100 000,-Kč a tyto finance využít např. na nákup Vašeho handbiku.

 

Pokud byste měl nějaké další dotazy, můžete kromě poradny na Vozejkově využít také e-mailového poradenství: czepa@czepa.cz nebo horakova@czepa.cz.

 

S pozdravem

 

Dominika Horáková

sociální pracovnice


Dominika Horáková
23.2.2015

Dobrý den,

nadací, které Vám mohou poskytnout příspěvek na nákup handbiku, je v České republice několik.

Můžete oslovit například Konto Bariéry, nadační fond J&T, nadaci Agel, Agrofert a další. Kompletní seznam nadací včetně kontaktů naleznete zde: http://www.czepa.cz/news/nadace1/

 

Pokud je Vám mezi 18 až 45 lety a v posledních 18 měsících se Vám stal závažný úraz s nenávratným poškozením zdraví, můžete si podat žádost na Nadaci Charty 77 - Konto Bariéry o zařazení do projektu Nový Start. Díky tomuto projektu můžete získat až 100 000,-Kč a tyto finance využít např. na nákup Vašeho handbiku.

 

Pokud byste měl nějaké další dotazy, můžete kromě poradny na Vozejkově využít také e-mailového poradenství: czepa@czepa.cz nebo horakova@czepa.cz.

 

S pozdravem

 

Dominika Horáková

sociální pracovnice

Dobrý den
Syn mněl 15.12.2014 vážnou autonehodu,kde jako spolujezdec utpěl vážné poranění páteře s poraněním míchy.Je prozatím upoután na vozík a v součastné době je v RU Kladruby,ale zatím netušíme jak vážné trvalé následky mu zustanou.Jaké máte prosím zkušenosti s plněním pojištoven-jaký je jejich přístup při plnění.
17.2.2015

Dobrý den,

 

děkujeme za dotaz. Jelikož k dopravní nehodě došlo dne 15.12.2014, při odškodnění bolestného a ztížení společenského uplatnění se již vychází z nového občanského zákoníku, kterým byla mj. zrušena vyhláška č. 440/2001 Sb., o odškodňování bolesti a ztížení společenského uplatnění. Dle nové terminologie se újma odčiní peněžitou náhradou, vyvažující plně vytrpěné bolesti a další nemajetkové újmy; vznikla-li poškozením zdraví překážka lepší budoucnosti, nahradí se i ztížení společenského uplatnění, a to podle zásad slušnosti. Jelikož uvedené ustanovení postrádá jakákoliv kritéria pro stanovení výše náhrad, byla za účelem stanovení výše odškodnění za bolestné a ztížení společenského uplatnění vypracována tzv. Metodika k náhradě nemajetkové újmy na zdraví. Při stanovení výše odškodnění za ztížení společenského uplatnění lze nově zohlednit i např. okolnosti úrazu, postoj viníka, apod., dále necháváme zohlednit psychické následky úrazu.

 

Mezi další nároky patří náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti i po jejím skončení, náhrada nákladů spojených s léčením (např. cestovné i rodiny do zdravotnických zařízení, přilepšení ke stravě, doplatky léků, pomůcky, bezbariérové úpravy, náklady hospitalizací a rehabilitací), věcná škoda, náhrada nákladů spojených s péčí o zdraví poškozeného, s péčí o jeho osobu nebo jeho domácnost.

 

Jelikož dle Vašeho sdělení došlo k velmi vážnému zranění Vašeho syna, nově od 1.1.2014 může nejbližší rodina i jiné osoby blízké požadovat odčinění psychických útrap náhradou vyvažující plně jejich utrpění, opět podle zásad slušnosti. Význam při vyčíslení nároků bude mít zejména intenzita vztahů nejbližších s Vaším synem a s tím související negativní dopad do rodinného života.

 

Posouzení zdravotního stavu a dopadu následků do kvality života pro účely stanovení výše náhrady za ztížení společenského uplatnění se nechává zpravidla vypracovávat znalecky rok po úrazu, kdy většinou stav za tímto účelem je již ustálený. Do té doby lze samozřejmě požadovat odškodnění ostatních nároků, které vznikly.

 

K dotazu na zkušenosti s přístupem pojišťoven k plnění mohu z mnohaleté praxe uvést, že v případě těžkých poškození zdraví je velmi vhodné obrátit se na advokáta specializujícího se na problematiku odškodňování, neboť bez jeho znalostí a zkušeností v dané problematice bude poškozený vždy zcela nedostatečně odškodněn. Rovněž se lze domáhat i určitého plnění nad rámec uvedeného přímo po viníkovi nehody v rámci trestního řízení.

 

Budete-li mít zájem, zavolejte, rádi Vám vše telefonicky, či při osobní schůzce, vysvětlíme a poradíme, zodpovíme Vaše dotazy.

 

Děkuji s pozdravem,

 

JUDr. Zuzana Špitálská


JUDr. Zuzana Špitálská
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli bych měla nárok na odvoz sanitkou do nemocnice. Jsem onkologická pacientka a denně dojíždím na ozařování, což by nebyl takový problém, kdybych neabsolvovala i chemoterapii, po které mi je vždy špatně nejméně pět dnů. V té době nejsem schopna sama jet hromadnou dopravou.
28.12.2014

O úhradě odvozu sanitou na specializované vyšetření, či ambulantní léčení, či ošetření, z veřejného zdravotního pojištění rozhoduje v tomto případě Váš ošetřující lékař. Činí tak na základě Vašeho aktuálního, zdravotního stavu. Je tedy plně v jeho kompetenci zvážit, zda jste schopna k léčení cestovat veřejnou dopravou, či nikoliv.

Pokud je tedy nutné, v souvislosti s onkologickou léčbou, vyřešit i dopravu pacienta – pojištěnce na ambulantní ošetření, může předepsat lékař i nutnou dopravu sanitou, či soukromým vozidlem. V takovém případě hradí zdravotní pojišťovna i tuto dopravu. Všichni předepisující lékaři, tj. nejen „praktičtí lékaři“ se řídí stejnými zásadami. Pokud se pojištěnec rozhodne pro dopravu soukromým vozidlem, má podle § 37 odst. 2 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, nárok na náhradu cestovních nákladů v případě, že jeho zdravotní stav, podle vyjádření indikujícího ošetřujícího lékaře, neumožňuje dopravu běžným způsobem, bez použití dopravní zdravotní služby a pokud ošetřující lékař takovou dopravu schválí. K indikaci a vyúčtování dopravy soukromým vozidlem je určen tiskopis VZP-39. Formulář „Vyúčtování náhrady cestovních nákladů soukromým vozidlem“. Pokud předepíše ošetření a cestu lékař-specialista, jde úhrada do limitu jemu, či zdravotnickému zařízení, ve kterém pracuje (pokud je zaměstnancem). Pokud jezdíte na léčbu opakovaně, dopravu by mělo předepsat zdravotnické zařízení, kde je Vám poskytována.

Věc tedy konzultujte s Vaším ošetřujícím lékařem, vysvětlete mu situaci a požadujte předpis dopravy. Je ovšem možné, že vzhledem k limitům obsaženým v tzv. „Úhradové vyhlášce“ nebude snadné takovéto dopravy docílit.

Blíže o této problematice je možné se dočíst na webových stránkách VZP ČR zde.


Zdeněk Žižka
« | 1 | .. | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | »
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg