Jste na vozíku a nevíte si rady?

Pak jste našli to správné místo pro Vaše dotazy, na které bezplatně odpovídají odborní pracovníci asociace CZEPA.  

Pro vložení dotazu využijte červené tlačítko "Přidej dotaz", které Vás přesměruje na formulář, kde se můžete anonymně zeptat.

Vložením Vašeho dotazu předpokládáme Váš souhlas s uzavřením smlouvy o využití služby odborné sociální poradenství CZEPA, v rámci kterého se Vaším dotazem budeme zabývat. Seznamte se, prosím, s pravidly Poradny.

Poradna je veřejně dostupná, proto v dotazu uvádějte takové údaje, s jejichž zveřejněním souhlasíte. V případě zájmu o individuální odborné sociální poradenství kontaktujte pracovníky služby přímo.

Váš dotaz zodpovíme do 5 pracovních dnů. Bude-li nutná konzultace s našimi externími specialisty, může se tato doba prodloužit. O této skutečnosti Vás budeme předem informovat.

 

Neváhejte se zeptat, jsme tu pro Vás!



Prosím radu, kde dobře půjčit schodolez na cca 150 kg včetně vozíku. Jsme na Pze-východ.

JT

14.3.2022

Dobrý den,

na základě Vašeho dotazu jsem mapovala půjčovny zdravotnických a kompenzačních pomůcek, které mají v nabídce zápůjčku schodolezů.

Většina půjčoven má v nabídce schodolezy avšak s maximální nosností 130 kg. Schodolez, který má nosnost cca 150 kg je náročný na obsluhu (druhou osobou). Níže Vám zasílám kontakty na půjčovny zdravotnických a kompenzačních pomůcek, které se nabídly s Vámi Vaši situaci řešit.

Schodolez EU (jedná se o největší půjčovnu schodolezů v ČR) 

Firma má sídlo v Ostravě, nicméně schodolez jsou schopni dodat po celé ČR.

Kontaktní osoba: Mgr. Jiří Náhlík, tel. 736 535 743, e-mail: info@schodolez.eu

Webový odkaz: https://schodolez.eu/

AVZ servis, s.r.o. 

Kontaktní údaje: tel. 737 342 974, 775 633 031, e-mail: info@avzservis.cz

Webový odkaz: https://www.avzservis.cz/produkty-pujcovna-kompenzacnich-pomucek-detail-8

Česká asociace paraplegiků - CZEPA, z.s.

Naše organizace má pro zápůjčky k dispozici 1 schodolez, nicméně nosnost je max. 130 kg. 

Kontaktní osoba: Anna Kupková, tel. 776 070 756, e-mail: czepa@czepa.cz

Webový odkaz: https://czepa.cz/schodolez/

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den. Prosím o radu ohledně prodeje vozidla z důvodu změny mého zdravotního stavu. Na nákup vozidla jsem použil příspěvek a vozidlo mám již 8 rokem. Chci jsi pořídit jiné s najezdovou rampou a požádat o nový příspěvek. Bohužel jsem v exekuci a tímto jsi nejsem jistý prodejem vozidla. Děkuji za odpověď. 

10.2.2022

Dobrý den,
příspěvek na zvláštní pomůcku - motorové vozidlo byste měl užívat 84 měsíců, tj. 7 let. Pokud máte automobil již 8 let, můžete s ním disponovat podle vlastního uvážení, třeba ho i prodat. Po 7 letech (ode dne vyplacení příspěvku) máte možnost podat novou žádost. Pokud splníte kritéria zdravotního stavu a příjmy Vás a vašich společně posuzovaných osob nepřesáhnout 16násobek životního minima, měl by Vám ÚP dát nový příspěvek ve výši 200 000 Kč.

Pokud starý automobil prodáte, budete tak mít zisk, který - předpokládám - bude uplatněn v rámci exekuce. S poradenstvím v oblasti řešení exekucí má zkušenosti např. organizace Člověk v tísni (https://www.clovekvtisni.cz/potrebuji-pomoci).

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den,

firmy na českém trhy mi nejsou schopny upravit automobil přesně dle mých potřeb, proto se ptám, je možné příspěvek na zvláštní kompenzační pomůcku - ruční řízení a úprava automobilu uplatnit i v Německu? Pokud se na dané téma vztahuje i nějaký paragraf, budu rád za informace. 

Předem velmi děkuji, vážím si Vaší práce. 

27.1.2022

Dobrý den,
podobnou situaci jsme řešili na jaře 2021, kdy chtěl klient s českým příspěvkem na zvláštní pomůcku koupit automobil z Německa. V této souvislosti jsem dotazovala u odborných pracovnic Generálního ředitelství Úřadu práce ČR, které nám poskytly písemné vyjádření, ze kterého níže cituji. Upozorňuji, že "koupit auto" a "koupit ruční řízení" je z pohledu zákona záležitost jednoho typu příspěvku, a to "příspěvku na zvláštní pomůcky".

Citace vyjádření z GŘ ÚP ČR:

"Zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDOZP“), neukládá oprávněné osobě povinnost použít příspěvek na zvláštní pomůcku na pořízení (zakoupení) zvláštní pomůcky obecně, ani konkrétně motorového vozidla, výhradně v ČR.

Oprávněná osoba (klient) ovšem má v návaznosti na ustanovení § 12 odst. 1 písm. a) ZDOZP povinnost příslušné krajské pobočce Úřadu práce ČR doložit použití poskytnutého příspěvku na zvláštní pomůcku ve lhůtě stanovené zákonem (3 měsíce ode dne vyplacení příspěvku), příp. v jiné lhůtě stanovené krajskou pobočkou Úřadu práce ČR. Použití poskytnutého příspěvku na pořízení zvláštní pomůcky a též vlastnické právo k ní dokládá oprávněná osoba kupní smlouvou, fakturou, příjmovým dokladem nebo dokladem o bankovním převodu.  

K Vašemu dotazu dále doplňujeme, že v souladu s § 16 odst. 1 a 2 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů, je třeba, aby oprávněná osoba výše uvedené písemnosti, pokud budou vyhotoveny v cizím jazyce, vedle originálního znění předložila současně v úředně ověřeném překladu do českého jazyka."

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
sixtova@czepa.cz

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý večer, prosím pěkně je stále v jednání či malinko se změnil zákon ? Jak se říká "neznalost zákona neomlouvá" - zlomila jsem si oboustranně v 01/2021 kotník, operačně, 3,5měs.léčba, kdy jsem nesměla našlápnout na tu nohu, a pak mi přišlo, že je ukončena nemocenská, vyčerpaná ... od té doby od poloviny 05/2021 se po nástupu zpět do zaměstnání bojím mít problém být opět nemocná, nyní je už 2022, takže nyní v čase minulém -  bála jsem se a šetřila si dovolenou, kdyby ...  Děkuji. Jitka K.

4.1.2022

Vážená paní Jitko,

bohužel v oblasti nemocenských dávek pro poživatele invalidního důchodu ve stupni III., k žádným změnám prozatím nedošlo.

Dle zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění - konkrétně § 28, odst. 1 - se nemocenské poživateli starobního důchodu nebo invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně vyplácí od 15. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo od 15. kalendářního dne nařízené karantény po dobu nejvýše 70 kalendářních dnů, nejdéle však do dne, jímž skončila doba zaměstnání, jde-li o zaměstnance, popřípadě skončilo pojištění, jde-li o osobu samostatně výdělečně činnou nebo o zahraničního zaměstnance.... Při více dočasných pracovních neschopnostech v jednom kalendářním roce se nemocenské vyplácí v tomto roce nejvýše po dobu uvedenou ve větě první. Byla-li podpůrčí doba .... vyčerpána v jednom kalendářním roce, nevzniká nárok na výplatu nemocenského od 1. ledna následujícího kalendářního roku, pokračuje-li dočasná pracovní neschopnost nebo karanténa v tomto následujícím kalendářním roce. 

CZEPA toto ustanovení považuje za diskriminační. Cílem legislativní změny je zrušit § 28 uvedeného zákona, který pro pracující poživatele invalidního důchodu ve III. stupni a starobního důchodu stanovuje zkrácenou dobu výplaty nemocenské. 

V průběhu minulého roku jsme o této problematice jednali na půdě senátu. Dále jsme v předvolebním období o této problematice jednali i s kandidáty do poslanecké sněmovny (a od některých máme příslib, že se této záležitosti budou věnovat).

Je naší prioritou tuto záležitost změnit, proto se i nadále budeme tomuto tématu intenzivně věnovat.

S pozdravem

Monika Kupková, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den, před dvěma jsem čerpal příspěvek z ÚP cca 100 000,- na úpravu automobilu. Nyní kupuji jiný automobil (starý v rodině zůstane) kvůli příliš tuhému posilovači a není jisté, zda půjde úprava přehodit ze starého auta do nového. Mohu požádat ÚP o další příspěvek? Za posledních 5 let jsem čerpal pouze na auto 200 000,- a zmiňovanou úpravu. Děkuji předem. P

26.11.2021

Dobrý den,

příspěvek na zvl. pomůcku je poskytován dle zákona č. 329/2011 Sb. o Dávkách pro osoby se zdravotním postižením.

Na základě uvedeného zákona, dle mého názoru nárok na nový příspěvek na zvláštní pomůcku nemáte (a to ani na motorové vozidlo, tak ani na dodatečnou úpravu motorového vozidla (tj. ruční ovládání) - viz text níže.

Co se týká o znovu zažádání příspěvku na zvl. pomůcku - motorové vozidlo - v § 9, odst. 11 je jasně uvedeno, že:

Příspěvek na zvláštní pomůcku, který je poskytován na pořízení motorového vozidla, se opětovně poskytne .... nejdříve po uplynutí 84 kalendářních měsíců po sobě jdoucích, počínaje od kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, ve kterém nabylo právní moci předchozí rozhodnutí o tomto příspěvku; to neplatí, jestliže osoba tento příspěvek nebo jeho poměrnou část vrátila, popřípadě jí jeho vrácení bylo prominuto.

POZOR! Pokud motorové vozidlo a ruční ovládání přestanete užívat (pochopila jsem, že motorové vozidlo prodávat nebudete, bude ho pravděpodobně využívat jiná Vám osoba blízká; ruční řízení není jisté, zda půjde přemontovat do nového vozidla; u stávajícího automobilu máte tuhý posilovač, proto Vám jeho užívání nevyhovuje a tak kupujete automobil jiný, který budete užívat - tj. podmínka pravidelné přepravy) pak dle zákona máte povinnost vrátit poměrnou část příspěvku (a to jak za motorové vozidlo, tak za ruční ovládání).

V § 12 máte uvedenou povinnost, kdy je třeba příspěvek na zvl. pomůcku vrátit (dle mého názoru spadáte pod písmeno d). 

Povinnost vrátit příspěvek na zvláštní pomůcku

(1) Oprávněná osoba je povinna tento příspěvek nebo jeho poměrnou část vrátit, jestliže

a) nepoužila tento příspěvek do 3 měsíců ode dne jeho vyplacení nebo ve lhůtě stanovené krajskou pobočkou Úřadu práce na pořízení zvláštní pomůcky,

b) nepoužila vyplacený příspěvek v plné výši do 3 měsíců ode dne jeho vyplacení nebo ve lhůtě stanovené krajskou pobočkou Úřadu práce,

c) v období před uplynutím 60 kalendářních měsíců po sobě jdoucích ode dne vyplacení příspěvku nebo v období před uplynutím 84 kalendářních měsíců po sobě jdoucích ode dne vyplacení příspěvku poskytnutého na pořízení motorového vozidla pozbyla vlastnické právo ke zvláštní pomůcce,

d) v období před uplynutím 60 kalendářních měsíců po sobě jdoucích ode dne vyplacení příspěvku nebo v období před uplynutím 84 kalendářních měsíců po sobě jdoucích ode dne vyplacení příspěvku poskytnutého na pořízení motorového vozidla přestala zvláštní pomůcku užívat,

e) se přestala opakovaně dopravovat nebo přestala být schopna převozu motorovým vozidlem, byl-li vyplacen příspěvek na pořízení motorového vozidla,

f) použila příspěvek v rozporu s rozhodnutím o jeho přiznání, nebo

g) se prokáže, že osoba uvedla v žádosti o příspěvek na zvláštní pomůcku nepravdivé nebo zkreslené údaje.

Abyste si mohl zažádat o nový příspěvek na motorové vozidlo a na dodatečnou úpravu motorového vozidla (ve Vašem případě na ruční ovládání), musel byste Úřadu práce vrátit poměrnou část příspěvku, který jste na jednotlivé pomůcky získal.

V případě doplňujících dotazů, se na mě neváhejte obrátit - kontakt - Monika Kupková, tel. 775 980 952, e-mail: kupkova@czepa.cz .

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA


Od roku 2004 trpím spastickou kvadruparézou. Od roku 2006 jsem trvale na invalidním vozíku, na kterém se neuvezu a neschopna trvalého pracovního zatížení. Snadno se unavím a potřebuji pomoci s úkony sebeobsluhy, mobility.  

Více jak deset let jsem opakovaně podávala žádost o invalidní důchod, který mi byl přiznán až v roce 2019 ve 3. stupni, bohužel ne se zpětnou platností, tím pádem pobírám měsíčně pouze 4 600,-.  Byl mi přiznán díky tomu, že mi se žádostí o něj pomohla MUDr. Jana Süsová z Jedličkova ústavu, kde jsem bydlela během studia. V současné době bydlím s rodiči a snažím se dodělat školu. Můj tehdejší neurolog MUDr. Jiří Kára mi vždy když jsem ho prosila o zprávu ohledně invalidního důchodu nebo průkazu ZTP řekl, že je to jen o penězích a pokud rodiče mají málo, tak ať si najdou jinou práci a že toto nebudu potřebovat, když budou mít více peněz.  Poslední kapka, proč jsem od něj odešla byla ta, že jsem si opět žádala o zpětné uznání a on mi zavolal, že pokud se k němu nedostavím, tak o důchod přijdu úplně. Bohužel v té době vypukla coronakrize a tím pádem jsem se k němu nedostala a loni v květnu bylo rozhodnuto o nepřiznání v mé nepřítomnosti a bez možnosti dodat nové zprávy.  Odvolala jsem tedy k soudu, který proběhl 7.6.2021 a bylo rozhodnuto, že se žaloba zamítá. Bohužel mám lékařské zprávy až od roku 2005. Moje dnes již bývalá praktická lékařka MUDr. Milena Staňková, které byla podle sdělení Krajského soudu v Českých Budějovicích odejmuta lékařská licence moje lékařské zprávy neodevzdala krajskému úřadu Jihočeského kraje ani novému lékaři.  Soudce se vůbec nezabýval tím, že v lékařské zprávě je uvedeno, že jsem od roku 2006 na vozíku. Posudková komise Ministerstva práce a sociálních věcí mi navíc změnila stupeň invalidity ze 70% na dolní hranici druhého stupně, přitom se můj stav nezlepšil. Argumentovali tím, že studuji normálně a vůbec nehleděli na to, že bakalářské studium dělám už 6 let a mám individuální studijní plán, nestíhám si psát zápisy, protože píšu pouze dvěma prsty a pouze na počítači, využívám studijní asistenci a mám povolené vyšší absence i příležitostnou individuální výuku.  Našla jsem si novou neuroložku místo doktora Káry a MUDr. Jana Motičková ve svých zprávách jasně uvádí, že mám spastickou kvadruparézu od roku 2004 a od roku 2006 jsem na vozíku. Nemoc se skokově zhoršuje, beru silné léky na bolest zad, nevydržím dlouho sedět. Naštěstí se mi podařilo vrátit zpět 3. stupeň, ale opět bez zpětné platnosti. 
Finančně mě musí hodně podporovat rodiče se kterými bydlím, protože jinak bych se sama neuživila. Otec je ve starobním důchodu a máma je už rok na nemocenské po dvou mozkových mrtvicích, na rok má přiznaný invalidní důchod. Ani před onemocněním neměla moc vysoký plat. Kvůli nedostatku příjmů jsme se již několikrát dostali do finančních potíží.
Tímto Vás prosím o pomoc se zpětným uznáním invalidity od roku 2006 kdy jsem na vozíku.


děkuji
Monik Tvrzníková

11.11.2021

Dobrý den paní Tvrzníková,

z výše uvedených informací jsme usoudili, že Váš dotaz je na individuální konzultaci. Je třeba, abyste nám poskytla více podkladů, rozhodnutí, atd. na základě kterých bychom si vytvořili přehled o Vaši celkové situaci (jak minulé, tak aktuální). Máme možnost zapojit do konzultace i naši externí právničku Mgr. Pešlovou.

Pokud budete mít zájem o individuální konzultaci, kontaktujte nás na níže uvedených kontaktech.

Kupková Monika, tel. 775 980 952, e-mail: kupkova@czepa.cz; Sixtová Hana, tel. 608 043 331, e-mail: sixtova@czepa.cz

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice

 

 

 


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA
12.10.2021 Obecné

Dobrý den, mohli by jste mi prosím, doporučit ubytování pro paraplegika v Luhačovicích? Na vozejkmap jsem našla jen dvě. Děkuji. Na shledanou Bundilová 

13.10.2021

Dobrý den paní Bundilová,

co se týká dalších možností bezbariérového bydlení v Luhačovicích, oslovila jsem kolegu z VozejkMap - p. Aleše Zeleného, jestli by nějaké další možnosti nezmapoval. Bohužel přímo v Luhačovicích možností bezbariérového ubytování moc není. Nicméně jedno další ubytování natipoval - jedná se o Villu Marion. Pokud by se nám podařilo vytipovat další bezbariérové ubytování, vložíme je do aplikace Vozejkmap.

Je na zvážení, zda se po bezbariérovém ubytování nepodívat i v bližším okolí - například v Uherském Hradišti jsou pěkná bezbariérová ubytování.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den, můj syn je tetraplegik a má problém ohledně epicystostomie. Vždy když ho přesuneme na vozíček, moč do sběrného sáčku přestane odtékat. Zkoušeli jsme i jiné druhy epiků, ale je to pořád stejné. Hodně ho to omezuje. Rád by někam jel na vozíčku i na delší čas, jen má obavy ohledně odtékání moči do sáčku. Vyšetření na urologii i na sonu byli v pořádku. Mohl by nám někdo poradit, jak to vyřešit, aby mohl syn bez obav cestovat a nemít strach, že bude mít přeplněný močový měchýř.  Děkuji

24.9.2021

Dobrý den,

vliv na odvádění moči prostřednictvím epicystomie, může mít i pozice sedu. Pro posouzení bych potřebovala zaslat fotografie, kdy syn sedí na vozíku. V případě zájmu o individuální konzultaci mě neváhejte kontaktovat (kontakt uvádím níže).

Kontakt: Zdeňka Faltýnková, e-mail: faltynkova@czepa.cz, tel.: 607 453 501 .

S pozdravem

Zdeňka Faltýnková, specialistka na spinální problematiku


Zdeňka Faltýnková

 

Dobrý den,

obracíme se na Vás s prosbou o radu v následující kauze.  V bytě handicapované osoby,  byly instalovány  zdravotní pomůcky, jedná se o závěsné zařízení  GH 1F a zvedací plošina Delta.

Opatrovník (otec) handicapované osoby zemřel, matka se ze zdravotních důvodů nemůže o syna starat, proto byl umístěn do zařízení soc. služeb, takže nebude zdravotní pomůcku využívat a byt, kde je pomůcka instalovaná bude vrácen majiteli,  městu. Matce byl přidělen byt v domě s pečovatelskou službou.

Nyní město,  opatrovník,  řeší  jak hospodárně naložit s pomůckami. Firma, která pomůcky instalovala (cca 450 tis. Kč), nabídla jejich  demontáž,  odvoz,  ale pomůcky neodkoupí.

Obracíme se na Vás s prosbou o radu, jak vhodně  naložit s pomůckami, mohly by ještě někomu posloužit.

Budeme vděčni za jakoukoli radu. 

 

S pozdravem

 

Drahomíra Lukšová, město Bystřice nad Pernštejnem, tel. 566 590 342, e-mail: drahomira.luksova@bystřicenp.cz

 

17.9.2021

Vážená paní Lukšová,
k Vašemu dotazu si dovolím navrhnout, aby byly pomůcky v městském bytě zachovány a byt byl nadále nabízen k užívání potřebným občanům se zdravotním postižením/seniorům k řešení jejich bytové situace. Tato cílová skupina v případě potřeby individuálně žádá na Úřadu práce o státní příspěvky pro zdravotně postižené, aby takovými pomůckami vybavili své domácnosti, mnoho takových klientů hledá přizpůsobené byty a marně řeší bytovou situaci... Sociální a bytové odbory obcí by mohly také občany evidovat.

Pokud vysloveně chcete pomůcky nabídnout (darovat/prodat?), domníváme se, že je vhodné nejprve nabídnout lokálním poskytovatelům sociálních služeb (domovy s pečovatelskou službou, domovy pro seniory/osoby se zdravotním postižením, denní stacionáře atp.), kteří by mohli mít zájem o využití; organizacím zdravotně postižených, které by mohly vědět o potřebných klientech.

Inzerát s nabídkou pak navrhuji distribuovat na příslušné krajské pobočky ÚP (nepojistné sociální dávky/dávky pro OZP, kde se o takové pomůcky podávají žádosti), sociální odbory přilehlých obcí, dále např. Informační portál Helpnet či na Vozejkov.cz. 

Pokud byste měla zájem Vaši nabídku diskutovat, můžete nás kontaktovat přímo - sixtova@czepa.cz.
S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice
 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý večer, v rozhovoru pro ČSOB paní Jančíková říkala o onemocnění míchy - mrtvička, otok ... kdy lidé zůstanou na vozíčku. Toto se stalo i mně, jsem pojištěná u ČS Flexi nyní Kooperativa a tato pojišťovna mi neuznala onemocnění, že tuto diagnózu nemají v kódech (já říkám, že jsem mimo jejich tabulky) a nedala mi žádnou pojistnou platbu. Mají pouze prý mozkovou cévní příhodu ne míšní. Po docela dlouhé výměnné korespondenci, dokládání lékařských zpráv, odvolávání se, mi poslali částku ne za onemocnění, ale cituji "z morálního hlediska". Myslíte, že je potřeba se dál odvolávat nebo jak dokázat oprávněnost? Víc nemůže být důkazem než vozíček :(. Děkuji. Jitka K.

24.8.2021

Vážená paní Jitko,
Váš dotaz jsem postoupila do spolupracující advokátní kanceláře JUDr. Zuzany Špitálské. Paní doktorka se prostřednictvím kolegyně JUDr. Radky Hofmanové vyjádřila následovně:

"JUDr. Špitálská mě požádala o reakci na Váš dotaz, resp. na připojený dotaz paní Jitky K. Ve věci musím předně uvést, že na takto obecně formulovaný dotaz nelze podat jednoznačnou odpověď. Tu je třeba vždy hledat v uzavřené pojistné smlouvě a souvisejících pojistných podmínkách, kde je konkrétně vymezena pojistná událost, pro kterou je pojištění sjednáno, a další podrobnosti o trvání pojištění, výlukách z pojištění, způsobu určení rozsahu pojistného plnění apod. Bez možnosti seznámení se s obsahem konkrétní smlouvy a pojistných podmínek se nelze ve věci blíže vyjádřit. Paní Jitce můžete zprostředkovat telefonický kontakt na advokátní kancelář JUDr. Špitálské /257 322 674 ,724 759 173/ v případě zájmu konzultace věci."

Pokud máte zájem o bližší konzultaci, můžete advokátní kancelář JUDr. Zuzany Špitálské kontaktovat na výše uvedených telefonech. 

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
18.8.2021 Zdravotní

Dobrý den, přítelkyně 22let měla před 6 týdny nehodu při které utrpěla neúplné přerušení míchy. Chtěl bych se zeptat jestli máte zkušenost s léčbou kmenovými buňkami ? Jestli je možnost nějakého zlepšení ?Jestli hrozí nějaké riziko ? 

19.8.2021

Dobrý den,
v minulých letech někteří klienti s poraněním míchy podstoupili aplikaci kmenových buněk. Ve výsledku ale tato léčba u úplných míšní lézí nepřinesla žádný pokrok, u neúplných míšní lézí pokrok těžko identifikovatelný. Rizika aplikace kmenových buněk neevidujeme.

Prof. MUDr. Vladimír Beneš DrSc., uznávaný neurochirurg, v článku z roku 2015 k tématu uvádí: "Ano, běží pokusy u poranění míchy, roztroušené sklerózy či amyotrofické laterální sklerózy, ale výsledek je zatím nulový. Nikde není randomizovaná studie a nikde není jasně prokázáno, že za zlepšení u těch, kteří kmenové buňky dostávají, jsou zodpovědné právě ony. Nejsem si ani jist, zda proklamované zlepšení je opravdu objektivní změna. Jakmile jde o pacienta s neúplným poraněním míchy, už důkaz začíná být hodně na vodě. Ti se zlepší i spontánně a rozhodující je rehabilitace. Ještě jsem neviděl pacienta s prokázaným úplným přerušením míchy, u kterého by se pod místem poranění objevila jakákoliv, byť i zcela minimální funkce. Ani jsem o něm neslyšel. Takže kmenové buňky mohou nanejvýš vylepšit stav sekundárního poškození u neúplné léze. I to by bylo cenné, ale na druhou stranu, to umíme i bez nich."

Pokud bychom Vás a Vaši přítelkyni mohli podpořit některou ze služeb asociace CZEPA, neváhejte se ozvat, jsme připraveni vás podpořit.

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA, sixtova@czepa.cz
 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den, koupili jsme ojeté vozidlo(10 let starý ww caddy) a následně provedli flexi upravu pro vozickáře.Využili jsme příspěvek na koupi a úpravu motorového vozidla. Bohužel se auto po 2 měsících od koupi a úpravy porouchalo a jsou problémy s opravou auta, auto je nepojízdné. Chceme od kupní smlouvy odstoupit. Můžete nám poradit, jak v tomto případě postupovat . Děkujeme za odpověd'.

12.8.2021

Dobrý den,
jako sociální pracovnice musím konstatovat, že podle zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením (č. 329/2011 Sb.), pokud přestanete užívat vozidlo, na jehož koupi a úpravu byl poskytnutý příspěvek na zvláštní pomůcku, máte povinnost Úřadu práce ohlásit změny a vrátit poměrnou část příspěvku. 

Protože odstoupení od smlouvy má mnoho právních i individuálních podmínek, požádala jsem o odborný názor spolupracující externí právničku Mgr. Radku Pešlovou. Pro potřeby poradny uvádím souhrn doporučených informací:

Prodejce ručí za skryté vady a lze tedy odstoupit od smlouvy, pokud vady nelze opravit (§ 2169 odst. 1 občanského zákoníku). Ale provedená úprava vozidla může být v dokazování velkou komplikací. (Nevíme, co to je za vady a co to bylo za úpravu.)

 

To, že je vozidlo po koupi upraveno jistě bude argument prodejce, jak neuznat reklamaci. Tedy – opravdu upravující firma nemohla způsobit tuto závadu (třeba neprofesionalitou)? K tomu se nejspíš nevyhne reklamující vytvoření znaleckého posudku (např. na http://www.znalci-auta.cz/ lze smluvit znalce). 

 

Návrh postupu:

  1. vyjádření ze servisu o vadě, která brání užívání vozidla (nesmí se opravit!)
  2. dále bych se obrátila na firmu, která provedla úpravu s žádostí o vyjádření, zda mohlo díky jejich úpravě dojít k vadě v bodě 1. – udělala bych to formou reklamace provedené úpravy. Tuto reklamaci nejspíš zamítnou. Protokol schovat.
  3. Vyjádření servisu a protokol o reklamaci z bodu 2. zaslat na reklamaci prodejci auta společně s dopravením vozu.
    1. vyčkat schválení reklamace

                                                    i.     buď oprava

                                                   ii.     nebo odstoupení od smlouvy

  1. vyčkat na zamítnutí reklamace

                                                    i.     udělat znalecký posudek, obrátit se na prodejce znovu

                                                   ii.     se znaleckým posudkem se obrátit na ČOI –  mimosoudní řešení sporů

                                                  iii.     pokud to nepomůže, sepsat žalobu.
 

 

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
« | 1 | .. | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | .. | 32 | »
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg