Jste na vozíku a nevíte si rady?

Pak jste našli to správné místo pro Vaše dotazy, na které bezplatně odpovídají odborní pracovníci asociace CZEPA.  

Pro vložení dotazu využijte červené tlačítko "Přidej dotaz", které Vás přesměruje na formulář, kde se můžete anonymně zeptat.

Vložením Vašeho dotazu předpokládáme Váš souhlas s uzavřením smlouvy o využití služby odborné sociální poradenství CZEPA, v rámci kterého se Vaším dotazem budeme zabývat. Seznamte se, prosím, s pravidly Poradny.

Poradna je veřejně dostupná, proto v dotazu uvádějte takové údaje, s jejichž zveřejněním souhlasíte. V případě zájmu o individuální odborné sociální poradenství kontaktujte pracovníky služby přímo.

Váš dotaz zodpovíme do 5 pracovních dnů. Bude-li nutná konzultace s našimi externími specialisty, může se tato doba prodloužit. O této skutečnosti Vás budeme předem informovat.

Neváhejte se zeptat, jsme tu pro Vás!


Dobrý den, už před několika lety mně byl příznán invalidní důchod. Teď potřebuji rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu, ale to rozhodnutí nemůžu najít. Je možné, aby ČSSZ vystavila kopii? Děkuji za odpověď.
18.8.2015

Dobrý den,

pokud Vám byl ivalidní důchod přiznán před pěti lety, dojděte si na Okresní správu sociálního zabezpečení v místě Vašeho trvalého bydliště, kde Vám na počkání vystaví opis rozhodnutí o přiznání invadlidního důchodu.

Pokud Vám ale byl invalidní důchod přiznán před více jak 5 lety, musíte si napsat písemnou žádost o vystavení opisu rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu ve III. stupni. Žádost by měla obsahovat Vaše jméno, příjmení, adresu a rodné číslo. Žádost následně pošlete na adresu České správy sociálního zabepečení, Křížová 3194/6a, 150 00 Praha 5. Samotné vystavení opisu rozhodnutí může trvat až 30 dní, v závilosti na vytíženosti úřadu.

 

S pozdravem

 

Mgr. Dominika Horáková, DiS.

sociální pracovnice


Dominika Horáková
Dobrý den, chtěla bych se zeptat - mám invalidní důchod třetího stupně. Pracuji na částečný úvazek v kanceláři, kam denně docházím. Mohu si přibrat ještě druhé zaměstnání, které by bylo z domova? Děkuji za odpověď.
18.8.2015

Dobrý den,

přestože pobíráte invalidní důchod ve III. stupni, nejste dle zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti omezena rozsahem pracovího úvazku. Pokud Vám to Váš zdravotní stav dovolí, můžete si klidně přibrat další zaměstnání. Nicméně bych Vás ráda upozornila na to, že by rozsah pracovního úvazku měl zhruba odpovídat procentuální výši Vašich zachovalých pracovních schopností. 

 

Hezký den,

 

Mgr. Dominika Horáková, Dis,

sociální pracovnice


Dominika Horáková
Dobrý den, dne 8.12.2010 bylo vydáno rozhodnutí o přiznání příspěvku na zakoupení motorového vozidla. To znamená, že 9.12.2015 mohu podat novou žádost o příspěvek na zakoupení motorového vozidla a na jeho úpravu? Musím k žádosti přiložit jaké auto si budu pořizovat, co budu potřebovat upravit a kolik to bude stát? Děkuji za odpověď.
3.8.2015

Dobrý den,
příspěvek na zakoupení motorového vozidla podle rozhodnutí ze dne 8. 12. 2010 Vám byl přiznán podle (dnes již neplatné) vyhlášky č. 182/1991 Sb. Ta v § 35, odst. 4 říká, že příspěvek lze poskytnout opětovně nejdříve po uplynutí pěti let ode dne VYPLACENÍ předchozího příspěvku. Orientační datum pro podání nové žádosti tedy hledejte podle data vyplacení příspěvku.

 

Aktuálně se příspěvek na zakoupení motorového vozidla řídí zákonem č. 329/2011 Sb., hlava III. "Příspěvek na zvláštní pomůcku". Výčet jednotlivých "zvláštních pomůcek" určuje příloha č. 1 vyhlášky č. 388/2011 Sb., kde je uvedeno jak samotné motorové vozidlo, tak "dodatečná úprava motorového vozidla; jedná se o úpravy vyžadující montáž, např. ruční ovládání, usnadňování nastupování, nakládání vozíku".

 

Formuláře pro podání žádosti získáte na Úřadu práce či elektronicky na Integrovaném portále MPSV ČR. Formulář "Žádost o příspěvek na zvlášní pomůcku" musíte vyplnit a podat zvlášť na zakoupení automobilu a zvlášť na dodatečné úpravy vozidla (ruční řízení a jiné). Součástí bližší specifikace, na kterou pomůcku žádáte příspěvek, je i kolonka na předpokládanou cenu. Přílohy k žádosti jsou uvedeny v závěrečné části formuláře (část K - Prohlášení žadatele), který obsahuje text "K žádosti prosím doložte" (např. čestné prohlášení o opakované dopravě v kalendářním měsíci, doklad o výši čtvrtletních příjmů, prohlášení o celkových sociálních a majetkových poměrech a jiné).

 

Podle odst. 5 § 10 zák. 329/2011 Sb. můžete na koupi motorového vozidla dostat příspěvek až 200 000 Kč (na deset let). Výše příspěvku se stanoví s přihlédnutím k:
- četnosti a důvodu dopravy
- k příjmu osoby a příjmu osob s ní společně posuzovaných
- k celkovým sociálním a majetkovým poměrům.
V případě příspěvku na koupi motorového vozidla se nevyžaduje 10% spoluúčast, která je jinak vyžadována u jiných zvláštních pomůcek.

 

Nadále platí, že s přiznaným příspěvkem na zakoupení zvláštní pomůcky - motorového vozidla můžete požádat na Finančním úřadě o vrácení DPH.

 

S pozdravem
Hana Sixtová
pracovnice v sociálních službách


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Partner je paraplegik od Th6 a chtěli bychom dítě, já jsem zdravá chodící. Jsme z Ostravska a zde nám byl nabídnut v Gyncentru pouze operatvní odběr spermií, protože na vibrostimulaci nebo elektrostimulaci nemají. Proto jsem volala na různá čísla do FN Brno, ale ani tam neměli kontakt na pracoviště, kde by toto prováděli. Proto se obracím na vás, zda nemáte konkrétní telefon nebo mail?
27.7.2015

Dobrý den,
ráda bych Vás v této souvislosti odkázala na MUDr. Taťánu Šrámkovou, Csc., která působí na sexuologickém oddělení a na spinální jednotce FN Brno. Její e-mailový kontakt je tatana.sramkova@fnbrno.cz nebo sramkova.t@gmail.com.
Paní doktorka se tématem umělého oplodnění a asistované reprudukce zabývá již několik let.


S pozdravem

 

Mgr. Dominika Horáková, DiS.
sociální pracovnice


Dominika Horáková
Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli zda existuje bezplatna poradna pro vozíčkáře kde by jsme mohli zjistit jak se da předělat koupelna menších rozměrů. Děkuji Šlesingrova
29.6.2015

Vážená paní Šlesingrová, určitě existuje několik možností, kde se poradit či čerpat inspiraci.

Na úvod bych ráda podotkla, že obvykle není cestou hledat "specializované" firmy, které by měly zkušenosti s úpravami pro vozíčkáře, ale hledat řešení zcela individuální podle potřeb klienta. Když (s poradenskou pomocí) přijdete na to, co potřebujete (nebo Váš blízký), oslovíte jakoukoli firmu a jen budete trvat na splnění své zakázky.

 

Individuální poradenství v oblasti úprav bydlení poskytuje v České asociaci paraplegiků - CZEPA kolegyně Zdeňka Faltýnková (faltynkova@czepa.cz), zkušená ergoterapeutka a fyzioteraputka, zdravotní specialistka. Na ni se můžete obrátit s žádostí o konzultaci. Paní Faltýnková také vytvořila scénáře pro edukační DVD programy "Doma je doma aneb kutilem z donucení - díl 1 a 2" a "Jak stvořit domov k obrazu svému", které najdete na video kanále CZEPA TV na serveru Vimeo.

 

Inspiraci a poradenství také nabízejí Pražská organizace vozíčkářů a Liga vozíčkářů (Brno). 

 

S pozdravem

Hana Sixtová

pracovnice v sociálních službách


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den chci se zeptat sem kvadruplegik po úraze sem měl ventilátor a pak kyslík ale pak už to nebylo potřeba a kouřím travku sem potom méně spastický a také přijdu na jiné myšlenky ale obávám se že by to mohlo mít negativní účinek na mé plíce můžou z toho být následky ? měl bych přestat ?
18.6.2015

Dobrý den, ve Vašem případě, pokud chcete pokračovat v používání "travky", bych Vám doporučila spíše si péct koláčky, které Vám nebudou zatěžovat Vše dechové funkce.

Zdeňka Faltýnková

 


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem: co mě čeká, jestliže mám již několik let z běžné autoškoly řidičský průkaz na osobní automobil s běžným manuálním řízením a nyní jsem v důsledku zhoršení nemoci ztratila podstatnou hybnost nohou, takže již nemohu používat své dosavadní auto? Pokud si zařídím s různými státními příspěvky nový automobil (stávající vzhledem ke svému stáří není na přestavbu vhodný) s ručním řízením, budu muset znovu do nějaké speciální autoškoly nebo je povinný nějaký počet kondičních jízd, které s upraveným autem budu muset absolvovat, než budu smět samostatně do provozu? Děkuji moc za odpověď
3.6.2015

Dobrý den,

to, že se Váš zdravotní stav změnit, neznamená, že si budete muset znovu projít autoškolou. O tom, zda Vám bude řidičský průkaz ponechán či nikoliv, rozhoduje obecní úřad s rozšířenou působností na základě oznámení ošetřujícího lékaře.

Pokud Váš lékař shledá, že Váš zdravotní stav dovoluje, abyste řídila motorové vozidlo, řidičský průkaz Vám bude ponechán. Posuzující lékař zároveň ve svém zdravotním posudku uvede tzv. harmonizační kódy

(např. kód 20.06 – Ruční ovládání provozní brzdy apod.), které se následně zapíší do Vašeho řidičského průkazu.

 

V případě, že si nebudete jistá v řízení automobilu za pomoci ručního ovládání, můžete si udělat tzv. kondiční jízdy. Tuto možnost nabízí již několik autoškol v České republice  - např. autoškola paní Havránkové: 723 208 124, autoškola Peml: www.autoskola.peml.cz, autoškola Jenčovský: www.jenca.cz

 

Hezký den

 

Dominika Horáková

sociální pracovnice


Dominika Horáková
Dobrý den,jaké jsou dnes možnosti čerpání příspěvků na předělání domu na bezbariérový-koupelna,wc,kuchyň a vstup do domu
29.5.2015

Dobrý den,
pokud máte zkušenosti s dřívějším poskytováním příspěvků na úpravu bytu podle - dnes již zrušené! - vyhlášky č. 182/1991 Sb., tak přináším nepříliš pozitivní informaci.

 

V současné době je platný zákon č. 329/2011 Sb. o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Ten nabízí podporu prostřednictvím příspěvku na zvláštní pomůcku. Tento zákon v § 10 sděluje, že "Výše příspěvku na pořízení zvláštní pomůcky, jejíž cena je vyšší než 24 000 Kč, se stanoví tak, aby spoluúčast osoby činila 10% z předpokládané nebo již zaplacené ceny zvláštní pomůcky." a dále "Maximální výše příspěvku na zvláštní pomůcku činí 350 000 Kč, s výjimkou příspěvku na zvláštní pomůcku, poskytovaného na pořízení schodišťové plošiny, jehož maximální výše činí 400 000 Kč.". Současně ale přílohou č. 1 k vyhlášce č. 388/2011 Sb. (Seznam druhů a typů zvláštních pomůcek určených osobám se zdravotním postižením, na jejichž pořízení se poskytuje příspěvek na zvlášní pomůcku) jasně stanovuje, na jaké konkrétní pomůcky/úpravy lze příspěvek použít.

 

Podle uvedené přílohy č. 1 k vyhlášce č. 388/2011 Sb. se aktuálně úpravy bydlení týká pouze:
- stavební práce spojené s uzpůsobením koupelny a WC; jedná se o stavební práce a s nimi nezbytně související materiál na úpravu (nikoli obklady, podlahové krytiny, sanitu apod.)
- nájezdové ližiny, přenosná rampa, schodolez, schodišťová plošina (včetně instalace) a stropní zvedací systém (včetně instalace)
- stavební práce spojené s rozšířením dveří v bytě.

 

V praxi to tedy znamená, že současná právní úprava Vám přispěje na bourání/stavbu zdí při rekonstrukci koupelny, wc a při rozšiřování dveří. Bohužel, úpravy přístupu do domu, úpravy kuchyňské linky a další úpravy, byly v rámci sociální reformy vypuštěny.

 

Žádost o příspěvek na zvlášní pomůcku se podává na předepsaném formuláři na příslušném Úřadu práce.

 

S pozdravem
Hana Sixtová
pracovnice v sociálních službách


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den.
Syn je v RU kladruby a čeká tam na vozík-vybral si aktivní vozík od MEYRY kde ale bude vysoký doplatek.Prosím je nějaká možnost příspěvku na doplatek mechanického vozíku,když ho pojištovna nehradí v plné výši.
Moc děkuji za odpověd
27.5.2015

Dobrý den,
ano - existuje několik možností, jak získat finance na doplatek mechanického vozíku.
V tomto odkazu (http://www.czepa.cz/news/nadace1/) naleznete seznam nadací, kam si může Váš syn nebo Vy podat žádost o finanční příspěvek na pokrytí doplatku mechanického vozíku. K žádosti se u většiny nadací přikládá rozpis ceny od výrobce vozíku. Na internetových stránkách jednotlivých nadací naleznete konkrétní podmínky pro poskytnutí příspěvku.

 

Dále můžete oslovit firmy s žádostí o poskytnutní sponzorského daru. Firmy si poté mohou poskytnutý dar uplatnit jako odčitatelnou položku od základu daně.

 

Pokud bych Vám mohla být nápomocná při sepisování žádosti na nadace nebo v jiné oblasti, neváhejte se na mě obrátit na e-mailové adrese horakova@czepa.cz.

 

S pozdravem

 

Dominika Horáková
sociální pracovnice


Dominika Horáková
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat. Mám kamarádku, kterou srazilo auto. Podstoupila operaci a doktoři říkali, že bude moct chodit, jen musí cvičit. Když byla u doktora, tak jí řekl, že má cvičit 3 dny a 4. den má mít přestávku. Asi týden na to jela na prohlídku a jiný doktor říkal, že na to moc tlačí a že musí cvičit jen 2 dny a 3. den přestávku. A teď se chci zeptat, má s tím někdo zkušenosti s takovým cvičením?Mohl by mi někdo poradit v jakých intervalech by měla cvičit? Předem děkuji za odpověď.
19.5.2015

Dobrý den, vzhledem k tomu, že se nezmiňujete o důsledcích nehody Vaší kamarádky, nemohu vám zodpovědně odpovědět na Váš dotaz. Obvykle je důležité pravidelné cvičení a to 5x týdně v intenzitě a v časovém rozmezí podle aktuálního zdravotního a fyzického stavu pacienta/klienta a doporučení ošetřujícího lékaře vzhledem např. k dalším diagnózám či omezením. Pokud chcete, napište podrobnější informace na faltynkova@czepa.cz.

S pozdravem

Zdeňka Faltýnková

fyzioterapeutka, ergoterapeutka

specialistka na spinální problematiku


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den....jsem držitelem průkazu ZTP/P..chtěl bych vědět jak a nejlépe nárokovat některé zdravotní pomůcky k trochu ,,normálnímu životu,, Mám el.polohovatelnou postel což asi pojišťovna preferuje jako nějaký luxus...teď jsem měl žádost o mech.invalidní.vozík a já bych se chtěl na vozíku pohyhybovat trochu aktivněji pokud to jde..a tak jsme vybrali nějaký odlehčený a který by mně zhruba vyhovoval..má hodnotu 19000kč ale jelikož už mám tu ,,luxusní postel,,tak naznali že jedině repasovaný..a já bych ale potřeboval obě dvě věci ..postel i vozík a to nemluvím ani o tom jak by mi značně a hlavně mojím starším rodičům kteří se o mně starají pomohl schodolez !!poraďte mi prosím na co mám teda vlastně nárok...
18.5.2015

Dobrý den,

bohužel víme z naší zkušenosti, že v poslední době přibývá případů, kdy pojišťovna neschválí úhradu

odlehčeného mechanického vozíku, pokud schválila žadateli v minulosti elektricky polohovatelnou postel.

 

Potřebou elektického lůžka se klient dostává (dle pojišťovny) do situace plně závislého člověka na asistenci bez

možnosti jakéhokoli samostatného pohybu. Pokud klient potřebuje el. polohovatelné lůžko, není tudíž schopen

aktivně používat mechanický vozík. K tomu, aby byla navrhovaná pomůcka schválena revizním lékařem

zdravotní pojišťovny, je třeba, aby odborný ošetřující lékař (ne praktik) jednoznačně zdůvodnil zdravotní

indikaci k potřebě konkrétní zdravotní pomůcky, ve Vašem případě tedy odlehčeného vozíku. Je třeba však

respektovat i právo pojišťovny poskytnout i repasovaný vozík, pokud tento splňuje indikační zdravotní kritéria

klienta. Pokud Vám pojišťovna tuto pomůcku zamítla, zkuste za pomoci Vašeho odborného lékaře podat

odvolání/stížnost proti neschválení pomůcky, kde lékař uvede, proč je důležité mít ze zdravotního hlediska

vozík odlehčený a nový, ne repasovaný. Revizní lékař pak zhodnotí Vaši potřebu souběhu pomůcek ze

zdravotního hlediska.

 

V případě schodolezu či jiné podobné pomůcky pro překonávání schodů. O tyto typy pomůcek, resp. o

příspěvek na jejich pořízení lze požádat Úřad práce. Nevýhoda schodolezu je, že ho musí ovládat jiná osoba.

Dalším řešením je instalace schodišťové plošiny či výtahu, který si ovládá sám vozíčkář a nepotřebuje tak

asistenci. Pokud máte starší rodiče, kteří se o Vás starají, je schodišťová plošina ideálnějším řešením. 

Úřad práce může na tento typ pomůcky poskytnout příspěvek v maximální výší 400 000,-Kč s 10% spoluúčastí

žadatele. Pokud budete chtít, můžeme Vám zaslat seznam firem, které tyto pomůcky vyrábí.

 

Pokud byste potřeboval nějaké další informace, můžete se na mě obrátit na e-mailové

adrese horakova@czepa.cz.

 

S pozdravem

 

Dominika Horáková - sociální pracovnice

Zdeňka Faltýnková - specialistka na spinální problematiku


Dominika Horáková
Dobrý den,
co znamená, že močový měchýř má zesílenou stěnu? Jde s tím něco dělat? Děkuji.
11.5.2015

Dobrý den, 

zesílenou stěnu má obvykle hyperaktivní močový měchýř, který se příliš často snaží vypudit moč. Tímto "posilováním" svalová stěna močového měchýře nabyde na tloušťce. Je třeba spojit se s Vaším urologem, provést urodynamické vyšetření a podle výsledků Vám lékař může nasadit léky nebo zvolit jinou léčbu, např. aplikaci botulotoxinu.

S pozdravem

Zdeňka Faltýnková


Zdeňka Faltýnková
| 1 | .. | 24 | | 26 | |
banner-vdv-podcast-550x160
banner-handy.jpg