Dobrý den, s manželem pečujeme o 18ti letou dceru, která trpí souběhem dvou vzácných mitochondriálních onemocnění LHON a MELAS. Druhá z nich dceři způsobuje mimo jiné zdravotní potíže svalovou hypotrofii, hypotonii, stálou únavu a závzať. Dcera není schopná se pohybovat bez dopomoci. Dojít byť i velmi krátkou vzdálenost je velmi komplikované.Napadlo nás, že by pro nás byl řešením mechanický invalidní vozík. Vozík by nám umožnil vzít dceru třeba na procházku, což momentálně není možné.Prosili bychom o radu, jak vhodný vozík vybrat, zda je možné žádat o jakýkoli finanční příspěvek, eventuálně kontakt na vhodného prodejce atp. Již jsme jednoho prodejce vozíků kontaktovali, ale získali jsme dojem, že prioritou bylo především prodat typ, který byl skladem, než zohlednit potřeby uživatele. Předem děkujeme za odpověď.

22.6.2020

Dobrý den,

na Vaše otázky nelze jednoduše odpovědět. Abych mohla posoudit, jaký typ invalidního vozíku by pro Vaši dceru byl vhodný, potřebuji v první fázi vidět její zdravotní dokumentaci. Nejlepší variantou by byla osobní konzultace, při které bych mohla dceru vidět a posoudit tak možná specifika, které budou při výběru invalidního vozíku důležitá.

Níže Vám zasílám na sebe kontakt, pokud usoudíte, že byste chtěli spolupráci se mnou rozvinout.

Zdeňka Faltýnková, e-mail - faltynkova@czepa.cz, mobil - 607 453 501.

S pozdravem

Zdeňka Faltýnková, specialistka na spinální problematiku

 

 


Zdeňka Faltýnková

Pečuji o 86 letou maminku a chci pro ní zajistit invalidní vozík na vození venku. Projížďky po malém městě. Maminka se pohybuje pouze o berlích na krátké vzdálenosti po bytě. Obě kolena má již dlouho odoperovaná a nová operace nepřipadá v úvahu z důvodu jejího zdravotního stavu. Navíc bude nutný polohovací vozík, aby v něm vydržela sedět. Můžete mi prosím poradit opravdu kvalitního prodejce invalidních vozíků? Načetla jsem si "Jak vybrat invalidní vozík" ale přesto chci mít jistotu, že mi někdo odborně poradí a ne jen vnutí prodejní taktikou svůj prodejní sortiment. Vozík musím vybrat bez přítomnosti maminky, tudíž bez kvalifikované odbornou pomoci si to neumím představit.

Děkuji.

4.5.2020

Dobrý den,

velice ráda Vám pomůžu, nicméně ke kvalifikované odpovědi potřebuji více informací.

Pokud máte zájem poptávanou záležitost se mnou konzultovat, napište mi svoje telefonní číslo na můj e-mail faltynkova@czepa.cz nebo mě kontaktujte na telefonním čísle 607 453 501.

S pozdravem

Zdeňka Faltýnková, specialistka na spinální problematiku


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,

v sedacím polštáři se mi protrhla hydrokoloidní vložka. Je možné pořídit pouze tuto vložku, nebo je nutné zakoupit celý sedací polštář? Pokud je možné zakoupit pouze vložka, hradí také něco pojišťovna, případně může předepsat praktický lékař?

Děkuji za odpověď.
27.4.2018

Dobrý den,

obecně zdravotní pojišťovny nemají kód pro položku "oprava sedacího poštáře", proto zdravotní pojišťovna opravu neuhradí. Pokud sedák užíváte nad 3 roky, můžete požádat pojišťovnu o schválení sedáku nového, případné předepsání je v kompetenci odborných lékařů - neurolog, rehabilitační lékař, ortoped.

 

Ohledně výměny hydrokoloidní vložky - firma Vám může vložku nabídnout k prodeji/odkoupení (pokud neuzná, že poškození je způsobeno vadou materiálu). 

 

S pozdravem

Zdeňka Faltýnková

specialistka na spinální problematiku


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,

od září 2014 mám sedací polštář JAY Balance s hydrokoloidní vložkou. Nyní se obal s gelem rozlepil a náplň z něho vytéká. Jsem velmi nemile překvapený, že sedací polštář za 13 325 Kč vydrží necelých 3,5 roku.

Je možné obal slepit? Máte s tím nějaké zkušenosti? Případně po jaké době mohu požádat zdravotní pojišťovnu o uhrazení nového?

Děkuji za odpověď.
26.2.2018

Dobrý den,

užitná doba sedacího polštáře je 3 roky.

Pokud máte JAY Balance již 3,5 roku, můžete si požádat zdravotní pojišťovnu o uhrazení nového sedacího polštáře. Předepisujícím doktorem je v tomto případě odborný lékař - neurolog, ortoped nebo rehabilitační doktor.

Samozřejmě je možné nechat si obal slepit, ale to je pouze provizorní řešení. Obal může kdykoliv znovu prasknout.

 

S pozdravem

Zdeňka Faltýnková, specialistka na spinální problematiku


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den, na mém mech.vozíku MEYRA mám obyč. hnací obruče. Za vlhka kloužou.
Máte nějakou vychytávku, jak zlepšit přilnavost rukavice a kovu ?
Děkuji
T.Joza
30.3.2015

Vážený pane Jozo,

přilnavost rukavic k obručím bývá účinnější volbou rukavic s protiskluznou úpravou v místě dlaně.
Lze je získat např. u firmy DMA nebo lze využít i cyklistických rukavic s "pogumovanou" dlaní.
S pozdravem
Zdeňka Faltýnková

 


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,
plánuji pořízení nového sedací polštáře. Z reklamního emailu od firmy Medicco jsem se dozvěděl, že existuje nový sedací polštář JAY Balance. Mám skoliózu a na zadku asi dekubity, které se nechtějí hojit. Tak se chci zeptat, jestli je tento sedací polštář pro mě vhodný? A je opravdu tak kvalitní, jak o něm píší?
Děkuji za odpověď.
3.1.2014

Dobrý den, v každém případě chtějí sedací partie každého vozíčkáře individuální řešení a neznamená to, že nový produkt vyřeší Váš problém. Pokud máte dekubity, je na snadě otázka, proč vznikly? Je to ze špatného sedacího polštáře nebo ze špatně nastaveného vozíku či ze špatné životozprávy...V každém případě Vám doporučuji přístrojové měření rozložení tlaku na sedacích partiích a následné vyzkoušení různých

sedacích polštářů. Měření  i zapůjčení některých sedáků Vám může naše organizace zprostředkovat včetně doporučení, jak  Vaše dekubity léčit. Napište svůj kontakt na faltynkova@czepa.cz a domluvíme se o dalším postupu.


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den.
Chtěl bych požádat o radu, jaký by byl vhodný antidekubitní
sedák na mechanický vozík, nejlépe typ, který není nafukovací. Jelikož mám s nafukovacími sedáky typu Roho,Systam problém, že se po roce a půl začnou dělat dírky
a každou chvíli to musím lepit a po dvou letech je mohu vyhodit. Jinak jako antidekubitní funkci plní dobře, mám pod ním ješte 3cm molitan.Ale kupovat každý dva roky nový, to je dost drahý špás. Že jsou hrazeny vím, ale potřebuji dva, takže jeden si kupuji ze svého.
Tedka diagnoza:"Lepší" kvadruplegik C7, 22 let na vozíku, několikrát hospitalizace a"obrušované" obě kyčle kvůli osteomyelitidě. Takže potřebuji opravdu šetrný.
Děkuji za odpověd.
16.8.2013

Dobrý den, ve Vašem případě je vzduchový sedák pravděpodobně nejvhodnějším řešením vzhledem k náchylnosti k dekubitům a zásahům na kostech sedacích partií. Pokud byste chtěl jiný sedák, než vzduchový, měl byste si jej nejdříve vyzkoušet. Jsou sedáky kombinované s gelem, silikonem, ale i se vzduchovými buňkami jen pod sedacími kostmi. Doporučila bych Vám se nejdříve podívat na typy kombinovaných sedáků od jednotlivých firem na internetu - www.medicco.cz, www.roho.cz, www.amovida.cz. Některé typy sedáků má naše asociace k dispozici na vyzkoušení, ale nemusejí odpovídat rozměrově Vašim potřebám. Samozřejmě také nevím, proč se Vám Roho tak často proděraví. Nesmí se například používat bez povlaku, což  poměrně často u našich klientů vidím...Dejte mi vědět na faltynkova@czepa.cz.


Zdeňka Faltýnková
baner-skoda-neridit_550x160_3.png
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg