Dobrý den,

potřeboval bych zjistit kontakty na vhodné rehabilitační ústavy pro mého bratra z Pardubického kraje..

Bratr prodělal  poměrně vzácný zánět žil v oblasti mozku. Jeho stav je stabilizovaný, ale není spolupracující a pohyblivý.

Běžné ústavy  vyžadují spolupráci s pacientem, takže pro něho nevhodné.

Děkuji moc za odpověď.

 

4.8.2022

Dobrý den,
děkujeme za důvěru. Asociace CZEPA je organizace lidí ochrnutých po poškození míchy, známe poměrně dobře podmínky zdravotně-sociální péče a služeb pro tuto cílovou skupinu. Protože ale klienti/pacienti s poraněním mozku nepatří do systému spinálních a spinálních rehabilitačních jednotek, bohužel s jejich rehabilitací nemáme zkušenosti.

Doporučuji Vám obrátit se na některou z organizací, které se zabývají podporou osob s poškozením mozku, věřím, že tam budou mít zkušenosti, jaká rehabilitační zařízení tyto klienty přijímají do péči, ev. Vám nabídnou podpůrné služby:
- ErgoAktiv - https://www.ergoaktiv.cz/
- Klinika rehabilitačního lékařství Albertov, v rámci VFN - https://www.vfn.cz/pacienti/kliniky-ustavy/klinika-rehabilitacniho-lekarstvi/
- Cerebrum 2007- https://cerebrum2007.cz/

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Zdravím, ráda bych se zeptala, zda nevíte o nějaké posilovně pro vozíčkáře, ale ne po úrazu. Díky.

7.4.2022

Dobrý den,
neuvádíte svou lokalitu, ale i tak mám jenom jeden tip: Integrační fitness club v Pardubicích - http://www.ifclub.cz/.

Pokud lokalitou nevyhovuje, zkuste u nich konzultovat, zda mají tipy na jiné posilovny, případně konzultujte u sportovních terapeutů Centra Paraple (kde je posilovna pro lidi s poraněním míchy) - https://www.paraple.cz/sluzby/ambulantni-rehabilitace-a-posilovna/ nebo u Centra aplikovaných pohybových aktivit při Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci - https://apa.upol.cz/novinky-apa.

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
20.3.2021 Rehabilitace

Dobrý den, mám maminku po úrazu páteře s poškozením míchy, po operaci, pobytu na spinální jednotce v Motole a rehabilitačním pobytu v Kladrubech se nyní vrátila domů. Ráda bych ji zajistila fyzioterapeuta, který by s maminkou dál pracoval, aby se její stav ideálně dále zlepšoval nebo alespoň nezhoršoval, maminka je bojovník, ale alespoň částečná soběstačnost je pro ni psychicky velmi důležitá. Mamince je 78 let a před úrazem byla velmi vitální, vše nese obdivuhodně statečně a chce na sobě pracovat. Mamince pomáháme, jak můžeme, ale bez odborné a pravidelní rehabilitace se neobejdeme. Máte, prosím nějaké kontakty na fyzioterapeuty v Praze, kteří se na tento typ pomoci zaměřují a mají v tomto směru zkušenosti.

Moc děkuji

Eva

23.3.2021

Dobrý den paní Evo,

v zastoupení mojí kolegyně p. Zdeňky Faltýnkové Vám zasílám tipy na možnou fyzioterapii v domácím prostředí.

Naděje komplexní domácí péče

Organizace poskytující ošetřovatelskou a rehabilitační péči v domácím prostředí pacienta. Péče je poskytována na základě ordinace praktického lékaře - je plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Kontakt: vedoucí sestra - Bc. Petra Součková, tel. 777 588 883, e-mail: praha@kdpnadeje.cz

Více informací najdete zde.

Asociace studentů fyzioterapie

Můžete se obrátit i na Asociaci studentů fyzioterapie a zjistit jejich možnosti. 

Kontakt: e-mail: radaasf@gmail.com

Více informací najdete zde.

Služba ergoterapeutky

Dále Vám můžeme nabídnout kontakt na služby ergoterapeutky ohledně zdokonalování soběstačnosti.

Kontakt: Veronika Liďáková, tel. 721 963 284, e-mail: ergo.iram@gmail.com

Více informací najdete zde.

V případě dalších dotazů se na nás neváhejte obrátit.

S podzravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice CZEPA

 

 


Monika Kupková, sociální pracovnice CZEPA
26.11.2020 Rehabilitace

Dobrý den, syn 18 let má po zlomenině C6 tetraparezu, nyní je již doma po pobytu v Kladrubech. Cvičíme doma a docházíme na rehabilitace v našem městě v nemocnici. Jsme ze Svitav. Mohu prosím poprosit, jak zjistit, zda je v našem městě či blízkém okolí nějaký fyzioterapeut, který má zkušenosti s lidmi po poranění páteře a míchy? Rada bych pro syna co nejlepší možnou rehabilitaci a cvičení. 
Děkuji velice za odpověď. 
S pozdravem Kostadinova. 

26.11.2020

Dobrý den paní Kostadinová,

bohužel přímý kontakt na fyzioterapeuta ve Svitavách specializujícího se na klienty po poranění míchy nemáme a bohužel ve Svitavách a blízkém okolí nemáme ani členy, které bychom mohli oslovit a poptat u nich zkušenosti.

Nicméně jsem oslovila o radu p. Jarmilu Čápovou (dlouholetá fyzioterapeutka a školitelka s více jak 45 letou praxí - dříve praxe v  Poličce a Jimramově -  v minulosti školila např. i fyzioterapeuty z Centra Paraple) a ta mi sdělila, že přímo ve Svitavské nemocnici (oddělení rehabilitace) by měla působit Bc. Petra Koukalová, která by Vám mohla pomoci. Bc. Koukalová by měla mít zkušenosti i se spinálními pacienty (p. Koukalová bude po p. Čápové přebírat i školitelské záležitosti, je to její žačka, proto věřím v její odborné schopnosti). Kontakt na Bc. Petru Koukalovou - 461 569 384 či 461 569 246 (v nemocnici je k zastižení ve všední dny od 8 do 12 hod.).

Můžete zkusit kontaktovat i asociaci studentů fyzioterapie zde. Přes jejich stránky lze vložit inzerát s poptávkou na mobilního fyzioterapeuta či domácí cvičení (jedná se o rehabilitaci v domácím prostředí).

S pozdravem a přáním pevného zdraví

Monika Kupková, DiS., sociální pracovnice

 

 

 

 


Monika Kupková, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den,

žena je po operaci ploténky L4/L5 toho času bez citlivosti v oblasti nohou bez inkontinence. Bez citlivosti v oblasti genitálií. Je možnost zlepšení citlivosti s použitím cvičení, či masáží? Nikde jsme nenašli informace tohoto charakteru. Děkuji a přeji příjemný den.

30.9.2020

Dobrý den,
doporučila bych stimulovat kožní čití technikou míčkování pomocí molitanového míčku (míčková facilitace např. https://maserkamirka.cz/zazrak-jmenem-mickovani/), i když je tato technika určena pro jinou terapii, nic nezkazíte v případě lehkého míčkování necitlivých míst. Také lze použít ke stimulaci kožních receptorů přírodního materiálu kartáčku na ruce (je dřevěný), je třeba kartáčovat necitlivá místa lehce, jen do jemného prokrvení kůže.

S pozdravem
Zdeňka Faltýnková, specialistka na spinální problematiku CZEPA

 


Zdeňka Faltýnková

Hezký den,

ráda bych se zeptala kde je v Královehradeckém kraji vhodný ergoterapeut a fyzioterapeut pro spinální pacienty? Partnerova diagnóza je spastická tetraplegie. Bydlíme přímo v Opočně (okr.Rychnov nad Kněžnou). Také bych se ráda zeptala jaké další možnosti rehabilitací apod.v Královehradeckém kraji máme? A také na antidekubitní podsedák. V týdnu proběhlo měření a maximálně mu vyhovuje gelový podsedák. Víme, že musíme kontrolovat, aby se na něm partner nezpotil. Máme v plánu zakoupit ještě náhradní do vozidla, nějaký termovak a v případě potřeby jej vyměňovat. Problém je ale v tom, že na něm klouže z EIV. Kdyby neměl břišní pás, tak sjede. Dá se toto pořešit u výrobce jiným potahem? Moc děkuji za info.

8.7.2020

Dobrý den,
ohledně doporučení fyzioterapeutické péče v okolí Opočna jsme využili konzultaci našeho člena/klienta z místní lokality. Byly nám tak pro Vás doporučeny tyto kontakty:

- MUDr. Jiří Zilvar, Dobruška, ordinace rehabilitace a fyzioterapie https://www.fyzioterapie-rehabilitace.cz/mudr-jiri-zilvar/
- Rehabilitační klinika FN Hradec Králové https://www.fnhk.cz/rehab
- MUDr. Falta, Rehabilitační pracoviště Faust, Náchod http://www.faltarhb.cz/seznam-pracovist/nachod/
- Agentura domácí péče Mgr. Zuzana Luňáková, České Meziříčí https://www.lunakova.com/web/.

Řešení vhodného antidekubitního sedáku bych doporučila konzultovat s kolegyní Zdeňkou Faltýkovou, fyzioterapeutkou, ergoterapeutkou, specialistkou na spinální problematiku, kterou můžete oslovit na emailu faltynkova@czepa.cz či volat na číslo 775 980 952.

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den, můj bratr skončil 24.12.2019 na ORIM Brno po pádu na motorce. Způsobil si poranění krční páteře v oblasti obratlů C4-7 s téměř celým přerušením míchy. Od prsou dolů zatím nic necítí, ale lehce hýbe pažemi. Od 20. 1.2020 (tedy po skoro měsíci) je na spinální jednotce. Včera i dnes nám řekli, že zde bude ležet 49 dní a pak se ho hned budou snažit přeložit do rehabilitačního ústavu (třeba v Kladrubech). Všude na internetu se ale píše, že na spinální jednotce stráví pacienti min. 2-3 měsíce, než se dostanou třeba do Kladrub. Chtěla bych se zeptat, jestli je nějaký stanovený termín, jak dlouho má kde ležet. Neradi bychom, aby ho odněkud propustili zbytečně brzy. Počítali jsme s cca 3 měsíci rehabilitací v nemocnici a pak 4-5 měsíci v rehabilitačním ústavu. Přece jenom čím více rehabilitací, tím lépe. Až ho propustí z rehabilitačního ústavu, už možnost intenzivních rehabilitací nebude. Můžete mi prosím poradit? Máme vůbec nějakou možnost délku pobytu na spinální jednotce v nemocnici ovlivnit?

Omlouvám se, že píšu do poradny sem, kde se spíš řeší otázky pacientů po propuštění z rehabilitačního ústavu, ale nevím, kde jinde se zeptat. Případně mi prosím poraďte, kde se zeptat. Moc děkuji. 

24.1.2020

Dobrý den,

je nám velice líto, jakým obdobím si nyní procházíte.

Co se týká dotazu ohledně pobytu na spinální jednotce, pak údaje, které jsou uvedeny na internetu jsou zprůměrované doby, které se odvíjí od individuálního zdravotního stavu a komplikací pacienta. Ošetřující lékař je kompetentní osobou, která posuzuje zdravotní stav pacienta a pokud zhodnotí, že pacient je již schopný intenzivní rehabilitační péče v rehabilitačním ústavu, pak je klient překládán. 

Vzhledem k Vaší nastalé situaci bychom Vám rádi nabídli eventuální další možnou podporu, kterou naše asociace CZEPA nabízí.

Můžeme Vám nabídnout bezplatných služeb odborného sociálního poradenství. Služba odborného sociálního poradenství se zaměřuje na dávky pro osoby se zdravotním postižením, příspěvek na péči, sociální služby, vzdělávání a zaměstnávání osob se zdravotním postižním, financování kompenzačních pomůcek, problematiku invalidních důchodů atd. 

Dále Vám můžeme zprostředkovat podporu peer mentora. Peer mentor může pomoci nejen čerstvým vozíčkářům a jejich blízkým a pečujícím osobám širokým spektrem rad, informací, praktickými tréninky a ukázkami a v neposlední řadě psychickou podporou. Služba je bezplatná a klient může být peer mentorem provázen tak dlouho, jak je třeba, aby se ve své nové situaci zažil a stabilizoval.

Pokud budete mít další doplňující dotazy, můžete nás kontaktovat telefonicky na tel.: 775 980 952 či e-mailu: kupkova@czepa.cz.

Přeji mnoho sil.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice

 


Monika Kupková, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den obracím se na vás s prosbou jestli jste někdo nenavštívil rehabilitační centrum Adéli na Slovensku Mají tam podmínku že vozíčkář musí mít sebou asistenta který mu pomůže se stravou s oblékáním s hygienou atd Chtěl bych se zeptat jestli někdo z vás tam byl a ví jak to chodí protože paní s kterou si dopisuji už několik desítek emailu je na slovo Skoupá A kolikrát se na jednu věc ptám až třikrát než odpoví Kdybyste měl někdo nějakou zkušenost rád se podělil budu moc rád děkuji za odpověď Přeji vám pěkný zbytek dne Vašek

19.11.2019

Vážený Václave,

Váš dotaz chápeme jako prosbu o osobní zkušenost k lidem s poraněním míchy, k vozíčkářům. Proto jsem Váš dotaz "překlopila" do článku, ve kterém žádám ostatní uživatele o sdělení vlastní zkušenosti. Bohužel, v asociace CZEPA zkušenosti s tímto pracovištěm nemáme. 

S pozdravem

Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice

21. 11. 2019 Dodatečně jsme výzvu o sdílení zkušeností dali i na FB CZEPA, kde jsou drobné reakce. Sledujte FB, ev. nás kontaktujte telefonicky - 775 980 935.


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den, můj bratr vozíčkář po několika letech bez cvičení má atrofované svaly a zkrácené šlachy. Dříve dovedl chodit malinko o berlích, nyní se už vůbec nepostaví. Rád by začal procvičovat v posteli natahování skrčených nohou – chtěl by si na kolena dávat nějaké závaží (on mluví o pytlíku s pískem). Nevíte, jestli se nějaká taková pomůcka nevyrábí, resp. kde by se dala sehnat? Jsme z Liberce.

Děkujeme moc za odpověď.

2.10.2019

Dobrý den,

dříve než Váš bratr začne v domácím prostředí cvičit, je třeba se poradit s odborným lékařem/pracovníkem a to z důvodu předejití zdravotní újmy.

Pokud je Váš bratr spinálním pacientem (je po poškození míchy) doporučujeme konzultaci v ambulanci na spinální jednotce v Krajské nemocnici Liberec (tel.: 485 313 252). Pokud Váš bratr spinálním pacientem není, je třeba konzultace u rehabilitačního lékaře.

Dne 10.10.2019 (čtvrtek) budu přítomna na spinální jednotce v Krajské nemocnici Liberec. V případě zájmu, můžu nabídnout Vašemu bratrovi osobní konzultaci. Pokud byste tuto možnost chtěli využít, předem mě kontaktujte, abychom se mohli konkrétně domluvit - tel.: 607 453 501, e-mail: faltynkova@czepa.cz.

S pozdravem

Zdeňka Faltýnková, specialistka na spinální problematiku

 


Zdeňka Faltýnková

můj manžel po úrazu páteře - mícha - vozíčkář, může udělat asi 10 kroků, nohy necítí...dostatečné pro použití WC, bude si také muset hradit berle ? st 3....a ostatní pomůcky...židlička do sprchy aj....

 

1.7.2019

Dobrý den, zdravotní prostředky pro mobilitu - berle a zdravotní prostředky pro hygienu - sprchová sedačka předepíše Vašemu manželovi nejlépe rehabilitační lékař, který po vyšetření manžela nejlépe zhodnotí typ konkrétní pomůcky. Jen upozorňuji, že od prosince tohoto roku pojišťovny nebudou hradit tzv. bílý program, kterým jsou i sprchové sedačky.

Zdenka Faltýnková


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den, jak dlouhá je čekací lhůta než mě přijmou na rehabilitace v RÚ Kladruby (nikdy jsem tam nebyl a nejsem čerstvě po úrazu)? Hradí tento pobyt zdravotní pojišťovna a jak dlouho takový pobyt trvá? Děkuji za informace.
20.6.2018

Dobrý den,

Váš dotaz jsem konzultovala s kolegyní Zdeňkou Faltýnkovou, specialistkou na spinální problematiku. Dovolím si stručně shrnout její vyjádření:

 

Váš praktický lékař může podat návrh na Vaši léčbu v RÚ, žádost schvaluje revizní lékař zdravotní pojišťovny. Svou roli při schválení a v pořadí zařazených pacientů hraje aktuální zdravotní stav žadatele - obvykle jsou dříve zařazováni pacienti, jejichž léčbu nelze zvládnout formou ambulantní léčby, ale pouze formou lůžkové péče. Čekací lhůtu z důvodu neznalosti Vašeho aktuálního zdravotního stavu a stavu kapacity v RÚ nejsme schopni odhadnout. Pobyt bývá obvykle v délce 5 týdnů. Zda má RÚ Kladruby uzavřenou smlouvu s Vaší zdravotní pojišťovnou doporučujeme ověřit přímo v zařízení: http://www.rehabilitace.cz/.

 

S pozdravem

Hana Sixtová, sociální pracovnice


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den používám k přemistování tricykl
Můj je v opravě poradíte mi kde je možné si tricykl půjčit Černí koně ho mají půjčený

Děkuji za odpověd
28.6.2017

Dobrý den,

bohužel nám není známo, která jiná organizace by půjčovala Vámi požadovaný trickyl.

Zkuste se obrátit přímo na výrobce svého tricyklu, zda by Vám na přechodnou dobu nezapůjčil jiný tricykl nebo se obraťte např. na následující výrobce LopeHKK, s.r.o., Meta Plzeň, s.r.o., zda tyto firmy tricykly půjčují nebo někoho neznají, kdo tuto pomůcku půjčuje. 

 

S pozdravem,

 

Mgr. Dominika Horáková, DiS.

sociální pracovnice


Dominika Horáková
1 | 2 | 3 | 4 | »
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
baner-skoda-neridit_550x160_4.png