Dobrý den,

rád bych se zeptal na aktuální seznam míst, kde je možné odebrat sperma chirurgickou cestou v případě, kdy nedochází k výronu semene u vysokých krčních míšních lézí. (Gennet, FN Brno , Androgeos kontaktováno… tento zákrok neprovádí). 
Zároveň bych se rád zeptal, zda je výkon hrazen ZP nebo alespoň z části. 
Děkuji. 

5.3.2024

Dobrý den,

níže Vám zasílám shrnující informace, které jsem k tomuto tématu zjistila - bohužel nedisponujeme seznamem míst. Vzhledem k tomu, že neuvádíte, kde se zdržujete (odkud jste), posíláme Vám tipy v rámci celé ČR.

Co se týká úhrady ze zdravotního pojištění, tak zákrok z části hrazen zdrav. pojišťovnou pravděpodobně je (viz odpověď  MUDr. Zámečníka, Ph.D.; můžete ověřit u své zdrav. pojišťovny), nicméně každé zdrav. pracoviště to má nastaveno jinak (ceny se tak pohybují v řádu desítek tisíc...). Musíte počítat i s náklady na uchování/zmražení spermií – ty se pohybují cca 3 000 Kč / rok.

Chtěla bych ještě doporučit konzultaci buď na spinální jednotce či urologii – ti by Vás měli odkázat na možná pracoviště, která chirurgický zákrok provádějí. Než se rozhodnete pro chirurgické odebrání spermatu, je možné konzultovat i možnost použití penilní vibrostimulace k získání ejakulátu.

Váš dotaz jsem přeposlala k vyjádření primářovi, urologovi a sexuologovi MUDr. Zámečníkovi, Ph. D., který působí v rámci Sexuologického ústavu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

MUDr. Zámečník, Ph.D. odpovídá: „Po vyšetření pacienta a indikaci k chirurgickému výkonu typu MESA / TESE naše pracoviště provádí, je hrazeno z části pojišťovnou - platí se určitá část výkonu - info podá pan @Hess Jan, Bc. a poté také zamražení a zpracování tkáně varlete v rámci embryologické ambulance Apolinář (tel. 224 967 479)“.

Bc. Jan Hess následně posílá informace ohledně ceny zákroku: „Ceny výkonu MESA/TESE vychází na našem pracovišti na částku 15 000,-Kč vč. anestezie. Částku lze uhradit v den příjmu v hotovosti nebo kreditní kartou v kanceláři ekonoma kliniky“.

Váš dotaz byl anonymně zveřejněn i na FB Vozejkov. Naši čtenáři se podělili o tipy, kde zákrok podstoupili…. Všechna pracoviště však mají zákrok zpoplatněný. Možnou diskuzi můžete sledovat ZDE.

Tipy od čtenářů:

  1. „Nejlepší cesta je vybrat si kliniku, kde budou uloženy spermie a pak přes urologii, nejlépe, která je spojena se spinálními pacienty (Morava MUDr. Sutorý), kde si domluvíte tento zákrok“. Doplňuji, že MUDr. Sutorý, CSc. působí v rámci Urologie v Úrazové nemocnici v Brně. Odkaz ZDE.
  2. „Já byl na konzultaci ve Varech v Pronatalu a následný zákrok proběhl v Praze. A večer jsem byl doma“.
  3. „V Olomouci ve FnOl nebo IVF Clinic Horní Lán
  4. Gennet Praha (Letná)
  5. „Za nás doporučujeme MUDr. Navrátila a Arleta IVF" (Kostelec nad Orlicí)
  6. Reprofit (Brno, Ostrava)
  7. Sanatorium Art České Budějovice
  8. „Dobrý den, já jsem byl na chirurgickém odběru spermií v Brně na Obilném trhu“.
  9. Klinika ISCARE

Já jsem dohledala ještě například:

  1. Andrologická klinika

Dnes - tj. 6.3. - jsem obdržela ještě odpověď od MUDr. Švecové ze spinální jednotky FN Brno - Bohunice. Odpověď níže přikládám. Pro možný zákrok můžete kontaktovat sexuologické oddělení FN Brno - Bohunice.

Odpověď MUDr. Švecové - "s odchodem Doc. T. Šrámkové z FN Brno přišla Spinální jednotka o služby sexuologa. Nutno tedy kontaktovat paní primářku Sexuologického oddělení."

MUDr. Petra Sejbalová,

tel. 532 231 347, e-mail:

sejbalova.petra@fnbrno.cz

S pozdravem


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den, chci se zeptat na správné léčení vozíčkářů v případě infekce močových cest - rezistence na ATB.

Mně již několik let pan doktor předepisuje chemoterapeutika dlouhodobě (Biseptol, Sumetrolim, Gyrablock), kontrola každého 1/2 roku. Pokud mám štěstí na paní doktorku, ta mi napíše antibiotika (naposledy Xorimax) a chce mě vidět každé 3 měsíce, přestože nemám žádné problémy, ledviny dle UZ v pořádku. Snažila jsem se je jednou odmítnout (předchozí mi způsobily průjem) a dostala jsem přednášku v tom smyslu, že se chovám nezodpovědně.

K zamyšlení nad různou léčbou mě přivedla návštěva urologie v jiné nemocnici. V daný termín neměli lékaře, tak mě poslali jinam. Tam mi pan doktor na základě kultivace doporučil kontrolu až za rok, pokud samozřejmě nebudu mít problémy a doporučil si nenechat stále psát ATB, právě kvůli rezistenci. Jen dodám, že se cévkuji  6 -7x a dlouhodobě užívám brusinky (Naturevia Cran-Max). Uvažuji tedy o změně lékaře.

Ještě se chci zeptat, jaké množství bakterií E-coli a leukocytů se ještě považuje za "normální" a nemusí se přeléčit .

Děkuji za radu.

Voronová

 

 

rezistence

16.2.2024

Vážená paní Voronová,

bohužel k zodpovězení Vašeho dotazu nejsme kompetentní. Vždy musí rozhodnout lékař, nejlépe neurourolog.

Nevíme z jaké jste lokality... Můžeme Vám však doporučit odbornou konzultaci u MUDr. Martina Sutorého, CSc., který je vedoucím lékařem urologie v Úrazové nemocnici Brno či je k dispozici v rámci Neurourologické ambulance Brno Campus.

S pozdravem


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA
20.1.2024 Zdravotní

Dobrý den,

hledám místo v Praze (nejlépe Praha 4, 10, 11, 2, 5 a okolo), kde by bylo možné zvážit mojí maminku i s vozíkem a pak váhu vozíku odečíst. Maminka se už neudrží ani chvilku na nohách.

Děkuji.

22.1.2024

Dobrý den,

podlahovou váhu pro vozíčkáře by mělo mít k dispozici Centrum Paraple - ti však poskytují služby pouze spinálním pacientům. Zkuste u nich ověřit možnost využití podlahové váhy pro zvážení Vaší maminky.

Kontakt: Centrum Paraple, tel.: 274 771 478, e-mail: paraple@paraple.cz

Pokud nebudete v Centru Paraple úspěšný/á, zkuste situaci konzultovat s ošetřujícím lékařem Vaší maminky nebo se zkuste dotázat v nemocnicích.

S pozdravem


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den, jeslí můžete doporučit urologie pro pacienta z cistostomijej?Syn má, pravidelní záněty močových cest,a dostává jen antibiotika na dálku.Jesli můžete doporučit,kdo už z doktorů má v tomto praxí? Předem moc děkuji za odpověď a pomoc.

29.5.2023

Dobrý den,

Váš dotaz jsem zaslala k zodpovězení kolegyni Zdeňce Faltýnkové, která je spinální specialistkou. Vzhledem k tomu, že jste neuvedla místo Vašeho pobytu, zodpovídáme dotaz ve všeobecné rovině.

V podstatě každá urologie v nemocnici musí zvládnout péči o pacienta s epicystostomií.

Pokud byste měla potřebu další konzultace, obraťte se na nás v rámci individuální konzultace. Kontakt na Zdeňku Faltýnkovou uvádím níže.

Kontakt: Zdeňka Faltýnková, e-mail: faltynkova@czepa.cz, tel. 607 453 501

S pozdravem

 

 


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den, už delší dobu přemýšlím o liposukci, ale je mi jasné, že to asi nebude  nejjednodušší. Jsem kvadruplegik (c6/c7) a přes břišní stěnu zavedena  epicystomie. Bohužel na břiše se mi v poslední době uložilo dost tuku( Nejde jen o povolenou břišní stěnu). Rád bych začal řešení liposukcí o které už delší dobu přemýšlím, ale nejsem si jist, zda s tímto handicapem je možné uvažovat i o tomto zákroku. V poslední době mě zaujala laserová liposukce, kde po poradě s praktickým lékařem mi byla rozmluvená, jelikož zde k vyplavení tuku dochází přes lymfatický systém s pomocí pohybu. Dokázali byste poradit, zda s liposukcí je možné v tomto stavu uvažovat o řešení? A zda je možné i nějak chirurgicky zpevnit břišní stěnu?

24.2.2023

Dobrý den,
Váš dotaz jsme prostřednictvím kolegyně Zdeňky Faltýnkové, specialistky na spinální problematiku, konzultovali i s lékařem, specialistou na spinální poškození. 
Liposukce břicha má pro lidi se spinálním poškozením výrazná rizika - z důvodu močového měchýře v dutině břišní je zvýšené riziko celkové infekce, ochrnutí má vliv na delší dobu celkového hojení (násobně delší je také nezbytně nutný klidový režim po zákroku). Po případném zákroku je nutné trvale dodržovat výživová opatření (při nedodržení riziko rozpadu rány a celkové infekce). Z uvedených důvodů liposukci nedoporučujeme. V případě Vašeho zájmu můžeme zprostředkovat kontakty na odborné poradce v tématu výživového poradenství.

Za odborný tým CZEPA
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
9.12.2022 Zdravotní

Dobry den,

Tatinek (69 let) je onkologicky pacient. Nador poskodil michu, byl operovan, ale prestal chodit. Nasledne rozhodnuto o ukonceni onkologicke lecby a nastavena paliativni pece a presun na LDN a nasledne do hospicu. Navic rekli, ze musi uz jen lezet (pry protoze je paraplegik po operace patere, co na tom nechapu), do kresla ho vubec nezkousli posadit. Je ovsem pravda, ze po operaci je dost zeslably, navic ma spatne pohyblivou levou ruku. V hospicu ma kratkou postel, nepolohuji ho, necvici s nim, ma jen injekce proti bolesti (boli ho nohy a je osezeny). Az do operace leky proti bolesti nemel zadne. Za celou dobu nemel zadne rehabilitace, na LDN rekli, ze se jeho stav nelepsi, prito v hospocu uz parkrat vedome pohnul koleny. Rada bych se zeptala, jestli je takovy postup normalni, nebo zda ma narok na nejake rehabilitace, pripadne jestli mi muzete v praze doporucit nejake vhodnejsi zarizeni. 

Dekuji

9.12.2022

Dobrý den,

jestliže je Váš otec indikován na hospicovou péči, je plně v kompetenci zařízení, jakou zvolí terapii či režimová opatření nebo vertikalizaci...

Pokud byste chtěli mít tatínka v domácím prostředí, pak je možné využít služeb domácí paliativní péče. V tomto případě Vám můžeme doporučit organizaci Cesta domů, která Vám sdělí více informací o jejich možnostech a poskytovaných službách (jedná se o pražskou organizaci). Webový odkaz najdete ZDE.

S pozdravem

Zdeňka Faltýnková, spinální specialistka a Monika Kupková, sociální pracovnice

 


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA
31.8.2022 ZdravotníSex

Dobrý den, jsem paraplegik a zajímalo jak by mě jak se řeší erekce penisu

1.9.2022

Dobrý den,
o vyjádření jsme požádali kolegyni Zdeňku Faltýnkovou, specialistku na spinální problematiku CZEPA, která se vyjádřila:

"U mužů po spinálním traumatu je několik možností řešení erekce. První volbou je medikamentózní léčba (Viagra, Cialis...) a pokud to nepomůže, tak je to Prostaglandin injekční formou do topořivých těles penisu. V každém případě je důležité spojit se spinální jednotkou (v brněnské SJ se problematice erekce věnuje MUDr. Taťána Šrámková) nebo s lékařem urologem - andrologem. Doporučuji shlédnout náš DVD filmu "Partnerské vztahy, sex a rodičovství se zaměřením na osoby s poškozením míchy", dostupný zde: https://czepa.cz/edukacni-videa/."

S pozdravem
Hana Sixtová a Zdeňka Faltýnková


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den,jei 33 let,mám neurofibromatozu II.stupně. Mám útvar v míše a kvůli němu jsem během posledního měsíce úplně imobilní,na lůžku. Mám problém s vyprazdňováním nebo i zadržením,a nevím se kterým lékařem se poradit  Je nějaká organizace nebo rehabilitační program nebo s kterým specialistou by se to mělo prosím řešit? Děkuji za odpověď 

4.5.2022

Dobrý den,

o zodpovězení dotazu jsem požádala moji kolegyni, spinální specialistku paní Zdeňku Faltýnkovou.

Níže Vám zasílám její odpověď:

Doporučila bych Vám objednat se do Neurourologické ambulance B Braunu v Brně k MUDr. Martinovi Sutorému, CSc., který je specialistou na vyprazdňování neurogenního močového měchýře i střeva. Odkaz na MUDr. Sutorého nejdete ZDE.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den, co znamená šetření trigona při aplikaci Botoxu do močového měchýře? Děkuji za odpověď.

1.4.2022

Dobrý den,

o zodpovězení Vašeho dotazu jsem požádala mojí kolegyni, spinální specialistku Zdeňku Faltýnkovou. Níže vkládám její odpověď.

Trigonum močového měchýře je část močového měchýře, která spojuje vyústění močovodů z ledvin a močové trubice, Je to místo, kam se botulotoxin nesmí píchat. 20 - 30 vpichů se aplikuje do zadní stěny močového měchýře. Trigonum a stěny měchýře se vyšetřují cystoskopem.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice

 


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den, ráda bych se zeptala na péči o permanentní katetr. Interval výměny, proplachování a celkovou péči v domácím prostředí? Děkuji.

Zuzka

28.3.2022

Dobrý den,
permanentní katetr se mění v intervalu jednou za měsíc, průplach je vhodný každý druhý den, ze zdravotního pojištění je hrazeno 15 ks průplachů na měsíc.
Edukační video k různým způsobům péče o močový měchýř nabízíme zde: https://www.youtube.com/watch?v=TZv1Hul5KnE.

S pozdravem
Zdeňka Faltýnková, specialistka na spinální problematiku asociace CZEPA


Zdeňka Faltýnková

Dobrý den, můj syn je tetraplegik a má problém ohledně epicystostomie. Vždy když ho přesuneme na vozíček, moč do sběrného sáčku přestane odtékat. Zkoušeli jsme i jiné druhy epiků, ale je to pořád stejné. Hodně ho to omezuje. Rád by někam jel na vozíčku i na delší čas, jen má obavy ohledně odtékání moči do sáčku. Vyšetření na urologii i na sonu byli v pořádku. Mohl by nám někdo poradit, jak to vyřešit, aby mohl syn bez obav cestovat a nemít strach, že bude mít přeplněný močový měchýř.  Děkuji

24.9.2021

Dobrý den,

vliv na odvádění moči prostřednictvím epicystomie, může mít i pozice sedu. Pro posouzení bych potřebovala zaslat fotografie, kdy syn sedí na vozíku. V případě zájmu o individuální konzultaci mě neváhejte kontaktovat (kontakt uvádím níže).

Kontakt: Zdeňka Faltýnková, e-mail: faltynkova@czepa.cz, tel.: 607 453 501 .

S pozdravem

Zdeňka Faltýnková, specialistka na spinální problematiku


Zdeňka Faltýnková
18.8.2021 Zdravotní

Dobrý den, přítelkyně 22let měla před 6 týdny nehodu při které utrpěla neúplné přerušení míchy. Chtěl bych se zeptat jestli máte zkušenost s léčbou kmenovými buňkami ? Jestli je možnost nějakého zlepšení ?Jestli hrozí nějaké riziko ? 

19.8.2021

Dobrý den,
v minulých letech někteří klienti s poraněním míchy podstoupili aplikaci kmenových buněk. Ve výsledku ale tato léčba u úplných míšní lézí nepřinesla žádný pokrok, u neúplných míšní lézí pokrok těžko identifikovatelný. Rizika aplikace kmenových buněk neevidujeme.

Prof. MUDr. Vladimír Beneš DrSc., uznávaný neurochirurg, v článku z roku 2015 k tématu uvádí: "Ano, běží pokusy u poranění míchy, roztroušené sklerózy či amyotrofické laterální sklerózy, ale výsledek je zatím nulový. Nikde není randomizovaná studie a nikde není jasně prokázáno, že za zlepšení u těch, kteří kmenové buňky dostávají, jsou zodpovědné právě ony. Nejsem si ani jist, zda proklamované zlepšení je opravdu objektivní změna. Jakmile jde o pacienta s neúplným poraněním míchy, už důkaz začíná být hodně na vodě. Ti se zlepší i spontánně a rozhodující je rehabilitace. Ještě jsem neviděl pacienta s prokázaným úplným přerušením míchy, u kterého by se pod místem poranění objevila jakákoliv, byť i zcela minimální funkce. Ani jsem o něm neslyšel. Takže kmenové buňky mohou nanejvýš vylepšit stav sekundárního poškození u neúplné léze. I to by bylo cenné, ale na druhou stranu, to umíme i bez nich."

Pokud bychom Vás a Vaši přítelkyni mohli podpořit některou ze služeb asociace CZEPA, neváhejte se ozvat, jsme připraveni vás podpořit.

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA, sixtova@czepa.cz
 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
1 | 2 | 3 | 4 | .. | 10 | »
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png