!

Proč je člověk s poškozením míchy ohrožen vznikem dekubitů?

 

U klientů po vzniku poškození míchy dochází kromě ztráty volního pohybu k poruchám čití a vegetativních funkcí, jejímž důsledkem je také porucha vazomotoriky (řízení stahování a rozšiřování cév). Tyto vazomotorické poruchy pod místem léze, kdy je trofika tkání a odolnost organismu snížena zvláště v akutním stádiu onemocnění, vedou bez preventivních opatření velmi rychle ke vzniku otlaků a následně dekubitů. V dalších stádiích vývoje zdravotního stavu a v průběhu života je odolnost tkání každého klienta individuální. Je důležité poznamenat, že v případě jakéhokoliv onemocnění, zvláště je – li doprovázeno teplotou, je kůže mnohem náchylnější. Preventivní opatření je pak nutné zpřísnit.

 

Jak se chránit před vznikem dekubitů?

Dekubitem je označována proleženina či prosezenina (u vozíčkářú) a jde o poškození kůže a měkkých tkání nejčastěji následkem dlouhodobého ležení či sezení, tedy působení tlaku na kostní výběžky, které jsou blízko pod kůží. Dekubit se může rozvinout během několika hodin, začíná tmavším zabarvením kůže. Když do 5 minut zarudnutí kůže nezmizí, bez okamžitého odlehčení tlaku vznikne puchýř a následuje rozvoj dekubitálního vředu. Jestliže se do vředu dostane infekce, může být napadena i kost a při nesprávné léčbě hrozí člověku smrt.

Vzhledem k porušenému čití člověk s míšní lézí obvykle nevnímá první signály bolesti od vznikajícího dekubitu. Proto musí provádět řadu preventivních opatření a vyvarovat se rizikovým situacím.

 

Rady pro každý den

 

Víš jak se vyhnout dekubitům?

 

Když ležíš na lůžku:

- nezapomeň pravidelně měnit svou  polohu alespoň každé 4 hodiny

- vyber si takovou antidekubitní  matraci, která vyhovuje tvému riziku vzniku dekubitu a zároveň tě neomezuje v samostatnosti (např. se otočit, posadit...)

- používej bavlněné prostěradlo, které udržuj vypnuté bez záhybů

- kontroluj při každé změně polohy, zda ležíš v suchu a na rovné podložce

- nezapomeň, že jako prevence otlaků ti může posloužit Dekuba (podložka s chlupem, zamezující i třecím silám, absorbuje vlhkost a udržuje teplo)

- manipuluj při změně polohy se svými končetinami opatrně (pozor na udeření  či odření se)

- používej měkké polohovací pomůcky k odlehčení tlaku na kostní výběžky a k udržení fyziologické polohy v kloubech ochrnutých končetin.

 

 

Když sedíš ve vozíku: 

- používej vždy antidekubitní sedák, který ti vyhovuje jak z hlediska prevence otlaků, tak ti pomáhá držet dobře pánev a páteř ve vzpřímené poloze

- kontroluj, zda netlačí bočnice vozíku na tvé boky (měl bys volně vložit své prsty mezi nejširší  část pánve a bočnice)

- prováděj  minimálně každou půlhodinu některou z odlehčovacích technik ( vzepření o natažené paže, úklon či předklon a opření se o pevnou podložku - stůl. lůžko...nebo se sklop na vozíku do křesla)

- dej pozor na otlaky lýtek o trubky rámu vozíku

- neopírej se dlouhodobě nahými zády o textil zádové opěrky, dej si za záda třeba ručník

- věnuj průběžně pozornost své správné vzpřímené pozici sedu.

 

 

Když se přesouváš:

- dávej pozor na dostatečné nadlehčení pánve od podložky

- překryj kolo vozíku a brzdovou páku třeba složeným ručníkem, pokud si nejsi jistý bezpečným nadzvednutím zadku

- používej raději skluznou desku, pokud ti hrozí odření zadku o vozík

- požádej o pomoc v případě rizikové situace

 

 

 Když používáš koupelnu a WC:

-  dej pozor na pořádně zabržděný vozík při přesunech

- neseď dlouho na tvrdé sedačce do sprchy či vany, použij raději měkkou pěnovou či nafukovací podložku pod zadek

- neseď dlouho na tvrdém toaletním sedátku, používej měkký návlek

- kontroluj rukou teplotu vody, kterou si pouštíš na necitlivá místa těla

- otři a osuš se vždy důkladně před přesunem a sezením ve vozíku

- zkontroluj si zrcátkem zadek před oblečením kalhot

- ošetři zatěžovanou kůži zadku ochranným krémem

 

 

Když cestuješ:

- dávej si před delší cestou pod zadek vždy antidekubitní podložku (minimálně Dekubu)

- dávej si raději na cestu do neznámého prostředí Dekubu či měkkou krycí podložku přes matraci

- vezmi si špalky ( 7 -10 cm vysoké) pod nohy lůžka, pokud neznáš výšku lůžka  v neznámém prostředí   a máš potíže při přesunu, kdy nejsou plochy lůžka a vozíku ve stejné úrovni.

 

Nejdůležitější rady pro prevenci:

- kontroluj minimálně 2X denně své zatěžované sedací partie, záda (otlaky na trnech obratlů, na žebrech) a nohy uzavřené v botách

- odstraň ihned tlak, pokud objevíš začervenalé místo na kůži

-nemasíruj nikdy začervenalé místo

- prováděj pravidelné odlehčovací techniky

- kontroluj pravidelně svůj sedací polštář

- vyvaruj se situacím, které tě ohrožují popálením , opařením, omrznutím(nevoz horké tekutiny na klíně bez podložního stolku...)

- udržuj svou kůži čistou a suchou, nenech působit moč ani stolici

- jez plnohodnotnou stravu, pij minimálně 2 litry tekutin denně, nekuř a vyvaruj se konzumaci alkoholu

- nenos těsné oblečení

- pořizuj si boty o jedno číslo větší

- navštiv ihned lékaře, pokud se objeví počínající dekubit

 

Více:

- Publikace “Jak na to doma“, „Vše okolo tetraplegie“, časopis Vozíčkář 2010, Svět s Parapletem 2011

- DVD a CD pod názvem „Kůže“

!

Proč je důležité se zdravě stravovat?


Poškození míchy vede vždy k určitému pohybovému omezení a v důsledku sníženého počtu aktivně pracujících svalů dochází ke snížení energetického výdeje, na které bylo tělo zvyklé. Pokud si chce člověk - vozíčkář zachovat svou optimální hmotnost (mírně nižší než je norma) a také fyzickou kondici, musí tomu přizpůsobit příjem stravy s takovou energetickou hodnotou, která odpovídá energetickému výdeji při jeho omezených pohybových možnostech. Množství energie potřebné k udržení základních životních funkcí těla se nazývá bazální metabolismus (základní přeměna) a ten je u lidí s poškozením míchy až o 16 až 64% nižší v závislosti na výšce a rozsahu míšního poškození a celkové tělesné kondici. Pokud si vozíčkář neosvojí včas vhodné stravovací návyky, nastanou ideální podmínky pro vznik obezity a s ní spojených dalších zdravotních potíží a omezení soběstačnosti. Je třeba dobře poznat své tělo a poskytnout mu vše, co potřebuje ke zvládání každodenních aktivit.

Základní zásady zdravého stravování:


• důležité je jíst pětkrát denně v pravidelných časových intervalech energeticky a nutričně vyváženou stravu (za normálních okolností nízkokalorickou)
• jíst je třeba pomalu, řádně rozkousat každé sousto a nevykonávat při jídle jinou činnost
• rozložení živin v potravě musí vycházet z aktuálního zdravotního stavu, eventuálních léčebných opatření a výdeje energie
• je třeba dbát na dostatečný příjem bílkovin (0,75 g/kg hmotnosti těla), polovinu bílkovin živočišných (ryby, tvaroh...) a polovinu rostlinných (brambory, výrobky z obilovin...), polysacharidů, vlákniny
• do jídelníčku by měl být zařazen dostatek zeleniny a ovoce jako zdroj cukrů, vitamínů a minerálních látek
• je třeba dbát na dostatečný příjem tekutin (30 -40 ml/kg hmotnosti těla) denně, střídat pití vody, bylinných čajů, ředěných ovocných šťáv a slabě mineralizovaných vod; konkrétní množství tekutin musí respektovat zdravotní stav, fyzickou aktivitu a počasí
• je nezbytné se vyhýbat častému stravování ve fast foodech (cheeseburger Mc´Donalďs 1 ks 1254 kj), pití alkoholu, tučným a kořeněným jídlům
• je třeba si uvědomit, že kontrola hmotnosti začíná v obchodě při nákupu potravin, proto je dobré znát jejich energetickou hodnotu
• je vhodné se poradit o složení jídelníčku a dietním režimu s nutričním terapeutem
• v případě nemoci nebo rekonvalescence je vhodné poradit se o multivitaminových či potravinových doplňcích s ošetřujícím lékařem.

Více:


publikace - “Vše okolo tetraplegie“
webové stránky – www.vimcojim.cz, www.kaloricka-kalkulacka.cz, www.kaloricketabulky.cz, www.fitlinie.cz
Dobrý den musím vás vyvést z omylu aktuálně řeším toto téma pan MUDr chocholatý v Motole to dělá pouze ambulantně Co znamená dvoudenní hospitalizace na spinální jednotce v Motole a pod neúplnou narkózou odeberou sperma přímo z varlete Vibro stimulátor mají rozbitý a v nejbližší době ho nehodlají opravovat
6.3.2019

Dobrý den,

děkujeme za sdílení Vašich zkušeností. Jako "dotaz" však pro nás Váš příspěvek není zcela srozumitelný (není zcela zřejmé, na co se ptáte). Pokud hledáte pracoviště, která nabízí odběr spermatu, můžete se obrátit např. na MUDr. Taťánu Šrámkovou - sexuoložku FN Brno, či na některé z pracovišť center asistované reprodukce podle Vaší lokality.  Pokud Vás zajímá jiné téma, zadejte nový dotaz zde na poradně nebo kontaktujte přímo asociaci CZEPA na tel.: 775 980 952 či na emailu czepa@czepa.cz.

 

S pozdravem

Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice


Hana Sixtová
Dobrý den,

chtěl jsem se zeptat, jestli je pravda, že kvadruplegici mohou trpět na idiopatické záněty
střev a z toho plynoucí bolesti břicha.

Děkuji.
18.2.2019

Dobrý den,

Váš dotaz je velice specifický. Pro zodpovězení dotazu bych Vás odkázala na MUDr. Martina Sutorého, CSc., který je primářem Urologického oddělení Úrazové nemocnice v Brně (na dotaz je však schopen odpovědět). MUDr. Sutorý zodpovídá dotazy v časopisu Helios, proto ho zkuste dotázat touto formou - bezplatná linka 800 100 416.

 

S pozdravem

 

Zdeňka Faltýnková
fyzioterapeut a ergoterapeut
specialista na spinální problematiku


Monika Kupková
Dobrý den, jsem měsíc na vozíku. Sama se přesouvám z postele na vozík a z vozíku na záchod. Tím jsem asi neúměrně zatěžovala ruce a začaly mne bolet zápěstí a to jak při zatížení, tak i v klidu. Prosím o informaci zda to je běžné, co by to mohlo být a jak se tomuto vyhnout?
Předem moc děkuji za odpověď.
24.1.2019

Dobrý den,

 

bolesti zápěstí nemusí být jen z častých přesunů, ale objevují se častěji při špatně nastaveném těžišti vozíku, či ze špatného pohybového vzoru horních končetin při pohonu velkých kol. Doporučovala bych obrátit se na ergoterapeuta znalého problematiky vozíčkářů nebo se mi ozvete na email - faltynkova@czepa.cz.

 

Zdeňka Faltýnková
fyzioterapeut a ergoterapeut
specialista na spinální problematiku


Zdeňka Faltýnková
Zdravim,

Co vse zdarma za zdravotni material muze lekar napsat pokud ma pacient rozsahli dekubit?
15.1.2019

Dobrý den,

krycích materiálů na hojení dekubitů je velké množství a pokud některý z nich, který je vhodný pro daný defekt, indikuje lékař, je tento materiál hrazen ze zdravotního pojištění.
  
Zdeňka Faltýnková
fyzioterapeut a ergoterapeut
specialista na spinální problematiku

Zdeňka Faltýnková
Dobry den, chtel bych se zeptat na cviky pro vozickare.

dekuji Josef Klapka
26.9.2018

Vážený pane Klapko,

asociace CZEPA se dlouhodobě zabývá tvorbou edukačních materiálů - publikací a video programů na DVD. Materiiály jsou zdarma, většinu nabízíme i v elektronické podobě (ke stažení). K tématu cvičení vozíčkářů Vám můžeme nabídnout:

 

1) VIDEO PROGRAMY

- Co můžeš pro své tělo udělat sám I. - https://vimeo.com/channels/czepatv/37694030

- Co můžeš pro své tělo udělat sám II. - (pouze na DVD)

- Rehabilitační pomůcky v domácnosti paraplegika I. - https://vimeo.com/channels/czepatv/57762555

- Rehabilitační pomůcky v domácnosti paraplegika II. - https://vimeo.com/channels/czepatv/114758135

- Asistující osoba v roli cvičitele - https://vimeo.com/channels/czepatv/34546765

- cvičení ve vodě Aquaterapie I. - https://vimeo.com/channels/czepatv/115960441

- cvičení ve vodě Aquaterapie II. - (pouze na DVD)

 

2) PUBLIKACE

- Cvičení na doma - tetraplegie (publikace s bohatou fotodokumentací jednotlivých cviků) - ke stažení zde: https://www.czepa.cz/cinnost/publikace-a-dvd/publikace/

 

Případně, podle Vašeho zdravotního stavu a lokality, kde žijete, můžeme hledat odborné rehabilitační pracoviště, kde byste mohl požádat o péči a zácvik pro vlastní rehabilitaci a udržení kondice.

S pozdravem

Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice


Hana Sixtová
Dobrý den, můžete mi prosím poradit, mám odřeninu 1-1 cm mezi stehnem a zadkem, místo odlehcuji a dávám Hemagel + krytí, odřenina je čistá, ale hrozně pomalu se zatahuje. Prosím o radu jak léčit správně. Děkuji a s pozdravem Marek
11.9.2018

Dobrý den, dekubit 1. stupně v této velikosti lze zahojit. Zásadní pro hojení je úplné odlehčení, to znamená sezení omezit pouze na dobu nezbytně nutnou, protože každým zatížením ničíte to, co se Vám zahojilo. Hemagel je dobrá volba, Pokud budete mít zájem, kontaktujte mne na spinální jednotce v Motole.

Děkuji, s pozdravem

Mgr. Hana Jirků
Vrchní sestra

Klinika rehabilitace a tělovýchovného lékařství 2.LF UK a FN Motol
e-mail: hana.jirku@fnmotol.cz


Hana Jirků
Dobrý den.
Manžel je držitelem Rakouského parkovacího průkazu.Je možné s tímto průkazem parkovat v Rakousku na vyhrazeném parkovišti pro invalidy pokud ho dovezu s mým vozidlem s českou poznávací značkou?
děkuji Macho
9.8.2018

Vážená paní Macho,

v ČR je parkovací průkaz vázaný na vydaný průkaz ZTP, nezáleží na SPZ použitého vozidla, ale na tom, zda je v danou chvíli oprávněná osoba (s vydaným průkazem osoby se zdravotním postižením) ve vozidle s parkovací kartou přepravována.

 

Bohužel, nevíme, jaké jsou podmínky pro použití rakouského parkovacího průkazu v Rakousku. Předpokládám, že informace získáte na úřadu, který průkaz vydal.

S pozdravem

Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice 


Hana Sixtová
Dobrý den,
chtěl bych se optat, co mám dělat z přebytkem cévek od coloplastu speedicath č.14
mám dvě celé krabice a nechce se mi to vyhazovat, upozornuji ale, že jsou zřejmě lehce prošlé.
Děkuji.
Dokoupil Jan
1.6.2018

Ahoj Honzo,

(vzhledem k osobnímu kontaktu si dovolím tykat) v CZEPA máme zkušenost, že je určitá skupina osob, kteří mají nedostatek katetrů pro čistou intermitentní katetrizaci a darované katetry vítají. Volné cévky můžeš nabídnout ostatním v rámci portálu Vozejkov.cz např. formou článku či diskuze. Pokud by přímo Tobě nikdo zájem neprojevil, můžme katetry - které nejsou prošlé - přijmout do asociace, občas je u nás po různých druzích katetrů poptávka.

Pěkný den

Hana Sixtová, sociální pracovnice


Hana Sixtová
8.5.2018 ZdravotníSex
Dobrý den, jsem kvadruplegik. Potřeboval bych poradit ohledně autonomní dysreflexie při ejakulaci. Při orálním sexu mě partnerka dokázala uspokojit a následně jsem poprvé ejakuloval. Jenže při ejakulaci se mi rozjela autonomní dysreflexie s extrémní bolestí hlavy. Tahle bolest je už 2 dny stejná při každé autokatetrizaci. Dá se ta bolest nějak otupit nebo úplně odstranit? třeba léky atd... Chtěl při každém sexu ejakulovat, ale po téhle zkušenosti si to dobře rozmyslím :( ... děkuji mockrát
9.5.2018

Dobrý den, jak píšete, máte s největší pravděpodobností velké sklony k autonomní dysreflexii, která Vás může ohrožovat na životě. Proto bych doporučovala podstoupit vyšetření "dráždivosti" a pohotovosti Vašeho autonomního nervstva k dysreflexii na spinální jednotce v Motole, kde mají příslušné přístrojové vybavení. 

Zdeňka Faltýnková, specialistka na spinální problematiku


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,

je pravda, že aplikace Botoxu do močového měchýře způsobuje neplodnost?

Jezdím na urologii do nemocnice v Českých Budějovicích, a není zde žádná informovanost ohledně rizik Botoxu a případné možnosti mít děti či o lécích na podporu erekce.

Děkuji za odpověď.
13.4.2018

Dobrý den,

botulotoxin má v uvedených souvislostech vliv pouze na hyperaktivitu močového měchýře. Nemá souvislosti s erekcí ani plodností. Neostýchejte se Vaše případné dotazy konzultovat na pracovišti, které Vám botox aplikuje.

 

S pozdravem

Zdeňka Faltýnková, specialistka na spinální problematiku


Zdeňka Faltýnková
1 | 2 | 3 | 4 | .. | 10 | »