Dobrý den,jei 33 let,mám neurofibromatozu II.stupně. Mám útvar v míše a kvůli němu jsem během posledního měsíce úplně imobilní,na lůžku. Mám problém s vyprazdňováním nebo i zadržením,a nevím se kterým lékařem se poradit  Je nějaká organizace nebo rehabilitační program nebo s kterým specialistou by se to mělo prosím řešit? Děkuji za odpověď 

4.5.2022

Dobrý den,

o zodpovězení dotazu jsem požádala moji kolegyni, spinální specialistku paní Zdeňku Faltýnkovou.

Níže Vám zasílám její odpověď:

Doporučila bych Vám objednat se do Neurourologické ambulance B Braunu v Brně k MUDr. Martinovi Sutorému, CSc., který je specialistou na vyprazdňování neurogenního močového měchýře i střeva. Odkaz na MUDr. Sutorého nejdete ZDE.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den, co znamená šetření trigona při aplikaci Botoxu do močového měchýře? Děkuji za odpověď.

1.4.2022

Dobrý den,

o zodpovězení Vašeho dotazu jsem požádala mojí kolegyni, spinální specialistku Zdeňku Faltýnkovou. Níže vkládám její odpověď.

Trigonum močového měchýře je část močového měchýře, která spojuje vyústění močovodů z ledvin a močové trubice, Je to místo, kam se botulotoxin nesmí píchat. 20 - 30 vpichů se aplikuje do zadní stěny močového měchýře. Trigonum a stěny měchýře se vyšetřují cystoskopem.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice

 


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den 

Molinek

Zajímá mě ohledně vyměřování, MUDr napíše poukaz na digital vy.. 

A já se obrátím na koho? Které pracoviště nebo sestra se semnou spojí a domluví se? 

Jakým způsobem to probíhá 

Děkuji za odpověď 

23.7.2021

Vážený pane Molinku,
předpokládám, že váš dotaz se týká digitálního vybavení stolice, které je považováno za zdravotnický úkon a spadá tak do kompetence zdravotních sester domácí zdravotní péče. Po předpisu lékařem péči hradí zdravotní pojišťovna.

Domácí zdravotní péči (někdy také pod názvem Home care) předepisuje praktický lékař. Ten by mohl mít kontakty na agentury domácí zdravotní péče, se kterými při zajištění zdravotní péče o "své" pacienty spolupracuje. Nebo můžete poskytovatele domácí zdravotní péče vyhledat a oslovit Vy (na internetu nebo na sociálně-zdravotním odboru místního úřadu či u své zdravotní pojišťovny) a další postup domluvit s nimi. V praxi jsme např. zažili situaci, kdy klient nejprve oslovil poskytovatele domácí zdravotní péče (domluvil se, jakou službu by potřeboval, zjistil, zda mají kapacitu k poskytování péče) a následně se s praktickým lékařem klienta na předepsání poukazu domluvila přímo domácí zdravotní péče.

S pozdravem 
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den 

 

Mám takovou zvláštní ne příliš jednoduchá věc a nevím zda se tím zabýváte 

Já qudro po úraz páteř C6 klasika voda. 

De o digital vybavovani stolice. 

Do teď to dělali rodinní příslušníci, ale ti už jsou stáří. 

Zajímá zda prakticky MUDr má možnost napsat na dotyčná nemocnice která digital vyprazovani dělají žádanku a ti se o vše postarali ??

 

Nebo na nějakou organizací která SE Tim zabývá nebo nějaká jiná ráda? 

 

Děkuji 

Molinek

13.7.2021

Dobrý den pane Molinku,

digitální vybavení stolice spadá do kategorie zdravotních úkonů - v domácím prostředí poskytují tuto péči kvalifikované zdravotní sestry (jedná se o tzv. Domácí zdravotní péči).

Domácí zdravotní péči Vám může indikovat Váš praktický lékař a v tomto případě je poskytována a hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Domácí zdravotní péče je poskytována 24 hodin denně, 7 dní v týdnu - tedy NEPŘETRŽITĚ. 

Lékař musí na příslušném poukazu přesně popsat, které výkony a jak často mají být pacientovi poskytnuty. Pojišťovna hradí domácí zdravotní péči podle úhradové vyhlášky a seznamu zdravotních výkonů. Jednotlivé zdravotní výkony v něm mívají stanovené omezení frekvence.

S pozdravem

Monika Kupková, sociální pracovnice a Zdeňka Faltýnková, spinální specialistka


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den, jsem paraplegik. Roky jsem užíval léky na neurogenní moč. měchýř, než se objevily vedlejší účinky léků. Poroto jsme začali aplikovat Botox.

 

Před 2 měcíci jsem podstoupil 3. aplikaci Botoxu. Od té doby mám problémy se stolicí – stolice zůstane v konečníku a nejde ven. Nikdy jsem tyto problémy neměl, ani jsem nepoužívál žádné preparáty k vyprázdnění. Stravu, ani léky jsem nezměnil.

 

Myslíte, že to může být způsobené Botoxem? Vrátí se to zase do normálu? Měl bych o tom informovat svého urologa? Děkuji za radu.

28.6.2021

Dobrý den,

Váš dotaz jsem konzultovala se svojí kolegyní, spinální specialistkou p. Zdeňkou Faltýnkovou - odpověď zasílám níže.

To, zda má aplikace Botulotoxinu do stěn močového měchýře vliv na vyprazdňování stolice, Vám musí sdělit urolog. Myslím si, že pokud po prvních dvou aplikacích k problémům se stolicí nedocházelo, zřejmě je problém v něčem jiném, spojeném se spastickým typem střeva. Zkuste podpořit vyprázdnění manuální stimulací konečníku. Jak na to se můžete podívat na našem DVD - Péče o spinálního pacienta v domácím prostředí (kapitola Péče o vyprazdňování střeva) na youtube kanále CZEPA.

S pozdravem

Faltýnková Zdeňka, spinální specialistka CZEPA a Kupková Monika, sociální pracovnice CZEPA


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den. Jsem 30 let na vozíku, C7. Poslední roky jsem bral na stolici, že jsem v 17:00 požil trochu laktulozy a na noc si nakapal Guttalax, ráno jsem měl stolici. Ta laktuloza dělala to, že mi ten guttalax nezpůsobil křeče. Bohužel jsem laktulozu přestal snášet, způsobuje mi velké bolesti a nadýmání. Prosím o nějaký typ na projímadla, která by mi mohla fungovat. Stravu mám zeleninovou, nekouřím, nepiju. 2x jsem zkusil klystýr s Peristeen, ale neuspěšně. Děkuji

20.1.2021

Dobrý den,
Váš dotaz jsem konzultovala se spinální specialistkou paní Zdeňkou Faltýnkovou. Mezi přípravky, které byste mohl vyzkoušet, doporučuje Dulcolax čípky, nárazově roztok Hylak forte pro obnovu střevní mikroflóry či sladkovodní řasu Chlorellu. 

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den,

jsem 14 dnů po operaci míchy. Byl mi odstraněn rozsáhlý ependymom v oblasti TH5-TH9. Před operací jsem kromě silných bolestí páteře a postupného zhoršování jistoty chůze pociťoval silné napětí v břiše (jakoby konstantní křeč). Pravěpodobně v důsledku tohoto stavu u mě docházelo ke zpomalování procesů ve střevech s tím, že vyprázdnění proběhlo někdy až po 5 a více dnech. Pro podporu procesu jsem užíval různé čaje (list senny apod.), výsledek se však projevil opožděně až po dvou a více dnech. Po operaci, která se podařila (dokážu hýbat oběma dolními končetinami), se můj stav dle očekávání zhoršil: citlivost dolní poloviny těla, permanentní stažení (křeč) některých svalů dolních končetin, třísel i břicha. Ztratil jsem také z určité části citlivost v oblati břicha, a tím i schopnost proces vyprázdnění monitorovat a lépe ovlivňovat. V nemocnici jsem byl na stolici během 9 ti dnů 2x vždy po aplikaci salinickeho klisma nebo čípků.
Doma po 6 ti dnech zatím nic, ač jsem vypil několik čajů z listů senny, jedl švestkové kompoty atd.

Prosím Vás o radu, jak podpořit trávicí proces ve střevech a následné vyprázdění.

Děkuji, s pozdravem
6.3.2017

Dobrý den, Váš stav se po operaci bude ještě upravovat a podle toho, jak popisujete křeče (spasmy) v oblasti břicha i dolních končetin, projevují se u Vás důsledky operace jako spastické střevo. Popisujete, že jste používal i čípky. Pokud to nebyly čípky s obsahem bisacodylu, doporučila bych zkusit čípky Dulcolax, které obsahují tuto složku podporující střevní peristaltiku a následné vyprázdnění. Jsou volně k dostání v lékárně. Pokud máte tuhou stolici, pak je vhodné zkusit sirup Laktulózu. 

 

Zdeňka Faltýnková


Zdeňka Faltýnková
Dobrý večer, je mi 34.let . jsem od narození invalidní, mám rozštěp páteře- ochrnutí dolních končetin , těžká paraparéza ,- ochrnutí svěračů . Na urgentní inkontinenci beru Detrusitol , k ránu mi přestává stačit , taky dost často nestačím dojít na WC, bude mi lékař muset zvýšit dávku . Objednala jsem se do Thomayerovi nemocnice k doc . MUDr Romanu Zachovalovi , myslíte že mi poradí i s chronickou zácpou?
Jedu tam ,ale až 15.10 .Od dětství beru různá projímadla např- Gutalax , Regulax ,projímadla přestávají účinkovat , skončila jsem u Senného listu , ten jsem pila si rok , přestával účinkovat , lékařka mi poradila Forlax , ten jsem pila několik měsíců. Zanítil se mi palec , vůbec se mi to nechtělo hojit, lékař mi dal antibiotika , když jsem je dobrala , přestala jsem chodit na velkou . Začala jsem brát opět Senný list ,ale je mi po něm čím dál hůř . Lékařka mi napsala velké balení krystýru, vyprázdním se zespoda z vrchu to neodejde . Pila jsem i zaječickou ani ta nezabírá , koupila jsem si jak jste mi radila Laxafruit , žádná reakce , ještě mám k tomu Chlorelu Japan , Laktobacily také nic . Četla jsem Marii Treben , radí na zácpu bylinky Reveň kořen nebo Plavuň v lékárně mi řekli , že mi to nedoporučují , nevím zdali to mám zkoušet? Také jsem četla na netu o léku Emulips Forte měl by léčit chronickou zácpu .Myslíte, že by mi mohl pomoci? Nevím , co ještě koupit , abych se vyprázdnila . Jsem na dně , vůbec si nevím rady . Moc Vás prosím o radu . Budu doufat, že mi napíšete pár řádků. Děkuji za Vaší odpověď.
2.9.2015

Čtenáři naší poradny, obracíme se na Vás.

Napište nám své zkušeosti, jak jste vyřešili podobné problémy Vy? My je uveřejníme buď přímo zde v poradně, příp. je pošleme tazatelce nebo můžeme o problému diskutovat v sekci Diskuze.


Zdeňka Faltýnková
2.9.2015
Dobrý den, vím, že zoufale píšete o radu na všechny strany, přeposlaly mi mail i kolegyně z Albertova. Bylinky, o kterých píšete, neznám. Naši vozíčkáři při zácpě používají změkčovala stolice jako je laktulóza, každý den po lžičce nebo také psylium. Pro spuštění defekace používají čípky s bisacodylem, v lékárně lze koupit jako Dulkolax. Možná kombinací těchto přípravků a taky se sušenými švestkami by se stolice mohla upravit. Je faktem, že užívání některých léků má na vyprazďňování veliký vliv. A lék Emulips Forte také neznám. Možná má někdo podobné problémy a bude mít i další radu.

Zdeňka Faltýnková
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png