Dobrý den. Jsem 30 let na vozíku, C7. Poslední roky jsem bral na stolici, že jsem v 17:00 požil trochu laktulozy a na noc si nakapal Guttalax, ráno jsem měl stolici. Ta laktuloza dělala to, že mi ten guttalax nezpůsobil křeče. Bohužel jsem laktulozu přestal snášet, způsobuje mi velké bolesti a nadýmání. Prosím o nějaký typ na projímadla, která by mi mohla fungovat. Stravu mám zeleninovou, nekouřím, nepiju. 2x jsem zkusil klystýr s Peristeen, ale neuspěšně. Děkuji

20.1.2021

Dobrý den,
Váš dotaz jsem konzultovala se spinální specialistkou paní Zdeňkou Faltýnkovou. Mezi přípravky, které byste mohl vyzkoušet, doporučuje Dulcolax čípky, nárazově roztok Hylak forte pro obnovu střevní mikroflóry či sladkovodní řasu Chlorellu. 

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den,

jsem 14 dnů po operaci míchy. Byl mi odstraněn rozsáhlý ependymom v oblasti TH5-TH9. Před operací jsem kromě silných bolestí páteře a postupného zhoršování jistoty chůze pociťoval silné napětí v břiše (jakoby konstantní křeč). Pravěpodobně v důsledku tohoto stavu u mě docházelo ke zpomalování procesů ve střevech s tím, že vyprázdnění proběhlo někdy až po 5 a více dnech. Pro podporu procesu jsem užíval různé čaje (list senny apod.), výsledek se však projevil opožděně až po dvou a více dnech. Po operaci, která se podařila (dokážu hýbat oběma dolními končetinami), se můj stav dle očekávání zhoršil: citlivost dolní poloviny těla, permanentní stažení (křeč) některých svalů dolních končetin, třísel i břicha. Ztratil jsem také z určité části citlivost v oblati břicha, a tím i schopnost proces vyprázdnění monitorovat a lépe ovlivňovat. V nemocnici jsem byl na stolici během 9 ti dnů 2x vždy po aplikaci salinickeho klisma nebo čípků.
Doma po 6 ti dnech zatím nic, ač jsem vypil několik čajů z listů senny, jedl švestkové kompoty atd.

Prosím Vás o radu, jak podpořit trávicí proces ve střevech a následné vyprázdění.

Děkuji, s pozdravem
6.3.2017

Dobrý den, Váš stav se po operaci bude ještě upravovat a podle toho, jak popisujete křeče (spasmy) v oblasti břicha i dolních končetin, projevují se u Vás důsledky operace jako spastické střevo. Popisujete, že jste používal i čípky. Pokud to nebyly čípky s obsahem bisacodylu, doporučila bych zkusit čípky Dulcolax, které obsahují tuto složku podporující střevní peristaltiku a následné vyprázdnění. Jsou volně k dostání v lékárně. Pokud máte tuhou stolici, pak je vhodné zkusit sirup Laktulózu. 

 

Zdeňka Faltýnková


Zdeňka Faltýnková
Dobrý večer, je mi 34.let . jsem od narození invalidní, mám rozštěp páteře- ochrnutí dolních končetin , těžká paraparéza ,- ochrnutí svěračů . Na urgentní inkontinenci beru Detrusitol , k ránu mi přestává stačit , taky dost často nestačím dojít na WC, bude mi lékař muset zvýšit dávku . Objednala jsem se do Thomayerovi nemocnice k doc . MUDr Romanu Zachovalovi , myslíte že mi poradí i s chronickou zácpou?
Jedu tam ,ale až 15.10 .Od dětství beru různá projímadla např- Gutalax , Regulax ,projímadla přestávají účinkovat , skončila jsem u Senného listu , ten jsem pila si rok , přestával účinkovat , lékařka mi poradila Forlax , ten jsem pila několik měsíců. Zanítil se mi palec , vůbec se mi to nechtělo hojit, lékař mi dal antibiotika , když jsem je dobrala , přestala jsem chodit na velkou . Začala jsem brát opět Senný list ,ale je mi po něm čím dál hůř . Lékařka mi napsala velké balení krystýru, vyprázdním se zespoda z vrchu to neodejde . Pila jsem i zaječickou ani ta nezabírá , koupila jsem si jak jste mi radila Laxafruit , žádná reakce , ještě mám k tomu Chlorelu Japan , Laktobacily také nic . Četla jsem Marii Treben , radí na zácpu bylinky Reveň kořen nebo Plavuň v lékárně mi řekli , že mi to nedoporučují , nevím zdali to mám zkoušet? Také jsem četla na netu o léku Emulips Forte měl by léčit chronickou zácpu .Myslíte, že by mi mohl pomoci? Nevím , co ještě koupit , abych se vyprázdnila . Jsem na dně , vůbec si nevím rady . Moc Vás prosím o radu . Budu doufat, že mi napíšete pár řádků. Děkuji za Vaší odpověď.
2.9.2015

Čtenáři naší poradny, obracíme se na Vás.

Napište nám své zkušeosti, jak jste vyřešili podobné problémy Vy? My je uveřejníme buď přímo zde v poradně, příp. je pošleme tazatelce nebo můžeme o problému diskutovat v sekci Diskuze.


Zdeňka Faltýnková
2.9.2015
Dobrý den, vím, že zoufale píšete o radu na všechny strany, přeposlaly mi mail i kolegyně z Albertova. Bylinky, o kterých píšete, neznám. Naši vozíčkáři při zácpě používají změkčovala stolice jako je laktulóza, každý den po lžičce nebo také psylium. Pro spuštění defekace používají čípky s bisacodylem, v lékárně lze koupit jako Dulkolax. Možná kombinací těchto přípravků a taky se sušenými švestkami by se stolice mohla upravit. Je faktem, že užívání některých léků má na vyprazďňování veliký vliv. A lék Emulips Forte také neznám. Možná má někdo podobné problémy a bude mít i další radu.

Zdeňka Faltýnková
www.actreen.cz
baner-skoda-neridit_550x160-1.png