Dobrý den, prosím potřebovala bych pomoct-poradit....už jsem opravdu bezradná. Manžel je paraplegik,ochrnutý od pupku dolů.. měl nehodu na motorce v roce 2017. Má strašné bolesti celých nohou a tady v Ostravě mu není nikdo schopný pomoci. Už je opravdu strašně vyčerpaný bolestí. Dnes jsem volala záchrannou službu a odvezli ho na internu a po pár hodinách ho dovezli domů, ale vůbec nic nepořešili co se týče nesnesitelných bolestí. Prosím není nějaký specialista v Praze, který se zabývá paraplegii, spazmů, klidně by jsme přijeli kamkoliv, kde mu opravdu pomohou. Moc děkuji za Váš čas a popřípadě radu či kontakt...je to opravdu hodně akutní. Děkuji Romana Matěj

2.5.2019

Dobrý den,

pracoviště spinálních jednotek se zabývají jak léčbou akutní (bezprostředně po změně zdravotního stavu), ale také poskytují odborné konzultace lidem ochrnutým po poranění míchy v průběhu života (tzv. dispenzární péče).

Doporučovala bych prvotně požádat o konzultaci na Spinální jednotce FN Ostrava (https://www.fno.cz/neurochirurgicka-klinika/specializovana-pece), jako lokálně spádového pracoviště, kde předpokládám, byl Váš manžel po úraze hospitalizován. Ambulantní konzultace poskytuje Spinální jednotka FN Motol - Praha (http://www.fnmotol.cz/ambulantni-cast/) a  ambulantní poradnu pro spinální pacienty i Spinální jednotka Liberec (https://www.nemlib.cz/spinalni-jednotka/), můžete případně zkusit požádat o konzultaci zde.  Ve FN Motol Praha sídlí i Centrum pro léčení a výzkum bolestivých stavů (http://www.fnmotol.cz/kliniky-a-oddeleni/spolecna-pracoviste/centrum-pro-leceni-a-vyzkum-bolestivych-stavu/), ale považuji za vhodné nejprve konzultovat s pracovníky spinálních jednotek.

Pokud bychom Vás mohli dále podpořit, neváhejte se ozvat.

S pozdravem

Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice

 

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den, jsem měsíc na vozíku. Sama se přesouvám z postele na vozík a z vozíku na záchod. Tím jsem asi neúměrně zatěžovala ruce a začaly mne bolet zápěstí a to jak při zatížení, tak i v klidu. Prosím o informaci zda to je běžné, co by to mohlo být a jak se tomuto vyhnout?
Předem moc děkuji za odpověď.
24.1.2019

Dobrý den,

 

bolesti zápěstí nemusí být jen z častých přesunů, ale objevují se častěji při špatně nastaveném těžišti vozíku, či ze špatného pohybového vzoru horních končetin při pohonu velkých kol. Doporučovala bych obrátit se na ergoterapeuta znalého problematiky vozíčkářů nebo se mi ozvete na email - faltynkova@czepa.cz.

 

Zdeňka Faltýnková
fyzioterapeut a ergoterapeut
specialista na spinální problematiku


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den, jsem na vozíku asi rok a potřebuji si najít zubaře, který by byl samozřejmě bezbariérový. Jsem ze Zlínského kraje, ideálně v okolí Vsetína. Děkuji
3.10.2017

Dobrý den,

nedávno jsme se setkali s podobným dotazem (z jiné lokality) a v rámci internetových vyhledávačů zadávali hesla typu "zubní ordinace bezbariérový přístup". Našli jsme tak řadu odkazů na zubní ambulance, které jsme následně zveřejnili v článku "Zubař s bezbariérovým přístupem" zde na síti Vozejkov. Někteří klienti pak přidali vlastní reference a tipy.

 

V rámci tohoto mapování evidujeme i odkaz na zubní ambulance v rámci Budovy 51 ve Zlíně, která uvádí bezbariérový přístup. Tuto informaci doporučujeme ověřit.

 

CZEPA dále provozuje mapu bezbarierových míst VozejkMap, kde je také zadána s bezbariérovým přístupem Pokliknika v Rožnově pod Radhoštěm, kde podle webu ordinují i zubní lékaři.

 

Přeji Vám hodně štěstí při hledání zubaře. Budeme rádi za Vaši zpětnou vazbu na email czepa@czepa.cz. Svou referencí můžete obohatit další, kteří řeší podobný problém. Děkujeme.

 

S pozdravem

Bc. Hana Sixtová

sociální pracovnice


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den, od počátku rehabilitačního pobytu se se svým pacientem tetraplegikem potýkáme s bolestmi obou předloktí na volární straně. Medikace neúčinkují, fyzikální terapie také ne. Zkoušíme vyloučit možné dráždění, vysledovat nějakou souvislost mezi bolestí a vnějšími či vnitřními faktory, ale zatím marně. Bolest je již od počátku úrazu (asi před půl rokem), nejčastěji začíná v noci, nedovolí usnout, přes den brání v možnosti pohánět mech.vozík, omezuje aktivní cvičení. Jsou s tím nějaké zkušenosti, případně na koho bychom se mohli obrátit? Předem díky za radu.
13.2.2016
Dobrý den, s tímto problémem jsem se bohužel nesetkala. Potřebovala bych mít o pacientovi více informací a dát vše do souvislostí. Předpokládám, že proběhla neurologická  vyšetření a zhotnotil tento stav i rehabilitační lékař.  Nicméně bych byla ráda, abychom se spojili telefonicky. Napište mi na emailfaltynkova@czepa.cz svůj telefon a uvidíme.
 
Zdeňka Faltýnková
fyzioterapeut a ergoterapeut
specialista na spinální problematiku

Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,manžel je rok od úrazu jako paraplegik.Začaly velké bolesti při sezení v oblasti hýždí po delší cestě v autě. Na vozíku má antidekubitní podložku. Bolesti přetrvávají i vleže.Zarudlé místa nejsou.Léky od bolesti nepomáhají.

Děkuji Sobková
3.3.2015

Dobrý den, paní Sobková,

z Vašeho dotazu vyplývá, že Váš manžel má pravděpodobně neuropatické bolesti, které se mohou objevit za různě dlouhou dobu po vzniku postižení. Na tyto bolesti existují specifické léky, které je nutno v některých případech kombinovat. 

Doporučuji navštívit ambulantně Vaši spádovou spinální jednotku (Praha, Liberec, Ostrava, Brno) a zkonzultovat Vaše potíže přímo s lékaři SJ. Také doporučuji kromě vyzkoušení jiného antidekubitního sedáku přístrojově změřit rozložení tlaku pod sedacími partiemi.

Pokud byste měla zájem o toto měření a vyzkoušení jiného antidekubitního sedáku napište mi prosím na e-mail faltynkova@czepa.cz.

 

S pozdravem

 

Zdeňka Faltýnková

specialistka na spinální problematiku  


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den, jsem na vozíku od 97 a již mnoho let mně bolí levé koleno, mám urvané upony. Ortoped po vyšetření vám řekne že pomůže operace ale jelikož jste na vozíku tak máte smůlu. Ale že béru hromadů prášku od bolesti to už nikoho nezajímá. Moc rád bych požádal o pomoc kam si mohu dojít a letitý problém vyřešit. Moc děkuji
9.12.2014

Dobrý den, s Vaším problémem Vám s největší pravděpodobností poradí na spádové spinální jednotce podle Vašeho místa bydliště (Praha SJ Motol, SJ Liberec, SJ Brno Bohunice, SJ Ostrava), kde posoudí Váš problém komplexně - v souvislosti s používáním vozíku, přesuny a také s dalšími Vašimi zdravotními problémy.


Zdeňka Faltýnková
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg