Proč je člověk s poškozením míchy ohrožen vznikem dekubitů?

U klientů po vzniku poškození míchy dochází kromě ztráty volního pohybu k poruchám čití a vegetativních funkcí, jejímž důsledkem je také porucha vazomotoriky (řízení stahování a rozšiřování cév). Tyto vazomotorické poruchy pod místem léze, kdy je trofika tkání a odolnost organismu snížena zvláště v akutním stádiu onemocnění, vedou bez preventivních opatření velmi rychle ke vzniku otlaků a následně dekubitů. V dalších stádiích vývoje zdravotního stavu a v průběhu života je odolnost tkání každého klienta individuální. Je důležité poznamenat, že v případě jakéhokoliv onemocnění, zvláště je – li doprovázeno teplotou, je kůže mnohem náchylnější. Preventivní opatření je pak nutné zpřísnit.

Jak se chránit před vznikem dekubitů?

Dekubitem je označována proleženina či prosezenina (u vozíčkářú) a jde o poškození kůže a měkkých tkání nejčastěji následkem dlouhodobého ležení či sezení, tedy působení tlaku na kostní výběžky, které jsou blízko pod kůží. Dekubit se může rozvinout během několika hodin, začíná tmavším zabarvením kůže. Když do 5 minut zarudnutí kůže nezmizí, bez okamžitého odlehčení tlaku vznikne puchýř a následuje rozvoj dekubitálního vředu. Jestliže se do vředu dostane infekce, může být napadena i kost a při nesprávné léčbě hrozí člověku smrt.

Vzhledem k porušenému čití člověk s míšní lézí obvykle nevnímá první signály bolesti od vznikajícího dekubitu. Proto musí provádět řadu preventivních opatření a vyvarovat se rizikovým situacím.

 

Rady pro každý den

Víš jak se vyhnout dekubitům?

 

Když ležíš na lůžku:

  • nezapomeň pravidelně měnit svou  polohu alespoň každé 4 hodiny
  • vyber si takovou antidekubitní  matraci, která vyhovuje tvému riziku vzniku dekubitu a zároveň tě neomezuje v samostatnosti (např. se otočit, posadit...)
  • používej bavlněné prostěradlo, které udržuj vypnuté bez záhybů
  • kontroluj při každé změně polohy, zda ležíš v suchu a na rovné podložce
  • nezapomeň, že jako prevence otlaků ti může posloužit Dekuba (podložka s chlupem, zamezující i třecím silám, absorbuje vlhkost a udržuje teplo)
  • manipuluj při změně polohy se svými končetinami opatrně (pozor na udeření  či odření se)
  • používej měkké polohovací pomůcky k odlehčení tlaku na kostní výběžky a k udržení fyziologické polohy v kloubech ochrnutých končetin.

Když sedíš ve vozíku: 

  • používej vždy antidekubitní sedák, který ti vyhovuje jak z hlediska prevence otlaků, tak ti pomáhá držet dobře pánev a páteř ve vzpřímené poloze
  • kontroluj, zda netlačí bočnice vozíku na tvé boky (měl bys volně vložit své prsty mezi nejširší  část pánve a bočnice)
  • prováděj  minimálně každou půlhodinu některou z odlehčovacích technik ( vzepření o natažené paže, úklon či předklon a opření se o pevnou podložku - stůl. lůžko...nebo se sklop na vozíku do křesla)
  • dej pozor na otlaky lýtek o trubky rámu vozíku
  • neopírej se dlouhodobě nahými zády o textil zádové opěrky, dej si za záda třeba ručník
  • věnuj průběžně pozornost své správné vzpřímené pozici sedu.

Když se přesouváš:

  • dávej pozor na dostatečné nadlehčení pánve od podložky
  • překryj kolo vozíku a brzdovou páku třeba složeným ručníkem, pokud si nejsi jistý bezpečným nadzvednutím zadku
  • používej raději skluznou desku, pokud ti hrozí odření zadku o vozík
  • požádej o pomoc v případě rizikové situace

 Když používáš koupelnu a WC:

  • dej pozor na pořádně zabržděný vozík při přesunech
  • neseď dlouho na tvrdé sedačce do sprchy či vany, použij raději měkkou pěnovou či nafukovací podložku pod zadek
  • neseď dlouho na tvrdém toaletním sedátku, používej měkký návlek
  • kontroluj rukou teplotu vody, kterou si pouštíš na necitlivá místa těla
  • otři a osuš se vždy důkladně před přesunem a sezením ve vozíku
  • zkontroluj si zrcátkem zadek před oblečením kalhot
  • ošetři zatěžovanou kůži zadku ochranným krémem

Když cestuješ:

  • dávej si před delší cestou pod zadek vždy antidekubitní podložku (minimálně Dekubu)
  • dávej si raději na cestu do neznámého prostředí Dekubu či měkkou krycí podložku přes matraci
  • vezmi si špalky ( 7 -10 cm vysoké) pod nohy lůžka, pokud neznáš výšku lůžka  v neznámém prostředí   a máš potíže při přesunu, kdy nejsou plochy lůžka a vozíku ve stejné úrovni.

Nejdůležitější rady pro prevenci:

  • kontroluj minimálně 2X denně své zatěžované sedací partie, záda (otlaky na trnech obratlů, na žebrech) a nohy uzavřené v botách
  • odstraň ihned tlak, pokud objevíš začervenalé místo na kůži
  • nemasíruj nikdy začervenalé místo
  • prováděj pravidelné odlehčovací techniky
  • kontroluj pravidelně svůj sedací polštář
  • vyvaruj se situacím, které tě ohrožují popálením , opařením, omrznutím(nevoz horké tekutiny na klíně bez podložního stolku...)
  • udržuj svou kůži čistou a suchou, nenech působit moč ani stolici
  • jez plnohodnotnou stravu, pij minimálně 2 litry tekutin denně, nekuř a vyvaruj se konzumaci alkoholu
  • nenos těsné oblečení
  • pořizuj si boty o jedno číslo větší
  • navštiv ihned lékaře, pokud se objeví počínající dekubit

Více:

- Publikace “Jak na to doma“, „Vše okolo tetraplegie“, časopis Vozíčkář 2010, Svět s Parapletem 2011

Kůže – přítel nebo rizikový faktor

Proč jsou dekubity celoživotní hrozbou každého člověka s ochrnutím

Co znamená zdravé sezení na vozíku


Hezký den. 
do hojení ran chodím. Doktor mi doporučil lůžkovou péči. Dříve jsem bydlel ve Frýdku-Místku a v Ostravě a po gangréně jsem se přestěhoval do Chrudimi. Hojení ran Chr. nemocnice, kde mají i lůžkové jsem odmítl. Protože jsem byl na ranní chirurgii a říkali, že to vypadá jak nic. A chtěl do Pardubic. V Pardubicích mi řekli, že to je paráda.
Domácí péče, která mne denně převažuje tak říkají že už to nestačí.

Budete mít alespoň seznam Ldn nebo Hospiců bez nadstandardních doplatků?

Děkuji Dovhun

12.11.2019

Dobrý den,

Váš dotaz je na individuální konzultaci. Pokud byste měl zájem, kontaktujte nás tel. čísle - 775 980 952.

S pozdravem

Zdeňka Faltýnková, specialistka na spinální problematiku

 


Zdeňka Faltýnková

Mám Gangrénu-dekubity celého zadku. A hledám pro sebe lůžkové oddělení kdekoliv ČR. Kde mne vezmou nejlépe ihned. Poraďte nebo doporučte

4.11.2019

Dobrý den,

v současné chvíli asi neseženete zařízení, které by Vás ihned hospitalizovalo, pokud Váš stav není život ohrožující. Pokud Váš stav je život ohrožující a nejste schopen se sám dopravit do zdravotnického zařízení, zavolejte rychlou záchrannou službu. Ta Vás převeze do zdravotnického zařízení, kde zhodnotí Váš stav a případnou hospitalizaci.  

V případě, že  Váš stav není tak vážný, můžete jej zkusit zkonzultovat se spinálním pracovištěm (pokud jste spinálním pacientem), které je nejblíže Vašemu bydlišti.

Otázkou léčby dekubitů se zabývají Centra pro hojení ran. Kontakt na nejbližší Centrum pro hojení ran by Vám měl sdělit Váš praktický lékař nebo chirurgické pracoviště.

S pozdravem

Zdeňka Faltýnková, specialistka na spinální problematiku


Zdeňka Faltýnková

Dobrý den,

chtěl bych poprosit o radu, jsem šestnáct roků na vozíku, paraplegik. Za celou tuto dobu jsem měl třikrát dekubit, vždy se mně podařil zahojit, bohužel tentokrát se mi udělal pod sedacím hrbolem na pravé straně asi 4cm v průměru, rána není nijak hluboká, jen bez kůže, ale cca před měsícem jsem do rány dostal zánět, přeléčili jsme ATB, když jsem potom byl ale na kontrole v Brně Bohunicích zjistili mně, že se mi udělala "kapsa" pod kůží, která začíná na okraji rány a není normálně vidět. Objednali mě na plastiku, bohužel nejdřívější možný termín je 9.10. Chodím do práce, v současné době jen na dvě hodiny denně, zbytek dělám z domu, do 9.10 je hrozně dlouhá doba, chtěl bych se zeptat, jestli se dá na plastiku objednat někde jinde s dřívějším termínem, nebo jaká je možnost zahojení dekubitu, což bych byl samozřejmě nejraději. Do "kapsy" dáváme Aquacel se stříbrem, Biodress, Betadine mast, Actimaris mast atd. střídáme to. Dokážete říct, jestli je reálné toto zahojit, nebo je plastika opravdu nutná? Potřeboval bych zase začít fungovat, takhle se jen válím doma u pc:)

Děkuji předem za jakoukoliv radu

11.6.2019

Dobrý den,

jste v péči renomovaného pracoviště, na které se obrací klienti z celé České republiky, proto až tento pozdní termín, který ještě není z našich zkušeností tak pozdní.

V tuto chvíli pro Vás můžeme udělat to, že pokud byste měl zájem, můžeme s Vámi konzultovat individuální sedák pro krátkodobé sezení s odlehčením rány. V případě zájmu se mi ozvěte na e-mail faltynkova@czepa.cz.

S pozdravem

Zdeňka Faltýnková, specialistka na spinální problematiku


Zdeňka Faltýnková
Zdravim,

Co vse zdarma za zdravotni material muze lekar napsat pokud ma pacient rozsahli dekubit?
15.1.2019

Dobrý den,

krycích materiálů na hojení dekubitů je velké množství a pokud některý z nich, který je vhodný pro daný defekt, indikuje lékař, je tento materiál hrazen ze zdravotního pojištění.
  
Zdeňka Faltýnková
fyzioterapeut a ergoterapeut
specialista na spinální problematiku

Zdeňka Faltýnková
Dobrý den. V dubnu mi byl stržen nehet na palci nohy,kvůli otoku bříška palce a povolenému nehtu. Mám to převazovat a mazat betadinem, nehet nový roste, otok je pryč, ale rána se zaceluje jen pomalu. Od kolen dolů necítím takřka nic s výjimkou tepla z radiátoru, vodu nerozeznám.
Myslíte, že tato mast je vyhovující nebo můžete poradit jinou? Díky.
27.6.2016

Dobrý den, mast Betadine je antiseptický a desinfekční prostředek obsahující látku povidone iodatum, která podporuje hojení nedostatečně prokrvované a tudíž vyživované tkáně, což je pravděpodobně i Váš případ. Tato látka je obsažena i v krytí Inadine, které by měl mít každý vozíčkář stále k dispozici na jakékoli zranění jako první pomoc. Tato mast je proto na hojení Vášeho palce vhodná. Nicméně můžete zkusit i propolisovou mast, obsahující peruánský balzám a má obdobné účinky. Někdy není od věci léčivé prostředky prostřídat.

Zdeňka Faltýnková


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,
jsem na vozíku už 8 let a po dobu 3 let se mi pořád vracejí dekubity.Jedná se o dekubity na sedacích hrbolech a na kostrči.Chodím do práce a každý rok se mi to opakuje a jsem doma vždycky dva až tři měsíce.Samozřejmě se to moc nelíbí zaměstnavateli,tak jsem se chtěl zeptat jestli existují nějaké silikonové implantáty které by se tam dali vložit at se mi to pořád neopakuje?Děkuji za radu nebo za odkaz na koho se obrátit.
21.8.2015

Dobrý den,

na svých poradnách pro spinální pacienty se s problémem recidivujících dekubitů na sedacích hrbolech a kostrči setkávám většinou u štíhlých paraplegiků s atrofiemi gluteálního svalstva a dolních končetin. Zásadním řešením je vždy správný výběr sedacího polštáře a také nastavení vozíku. Pro výběr sedáku je pak důležité měření tlaku pod sedacími partiemi pomocí přístroje - tzv. pressure mapping. S výběrem sedáku Vám ráda poradím. CZEPA má k dispozici různé druhy antidekubitních sedacích polštářů, které si můžete vyzkoušet a také pomocí přístroje můžeme zhotovit tlakovou mapu. Toto řešení je nejúčinnější preventivní opatření před další recidivou, samozřejmě při dodržování dalších režimových opatření a nepodceňování pravidelných odlehčovacích technik. Ozvěte se mi, prosím, mailem či telefonicky.

Zdeňka Faltýnková


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,
bratr měl dekubit na levé půlce zadku ,který jsme vyléčili, ale po čase mu kůže
v místě dekubitu zčervenala a udělal se na omak tvrdý mozol(sraženina)cca5x2.
Mohu zaslat foto.Místo promazáváme borovou mastí a menalind professional,
ale do této doby žádné zlepšení. Bratr má RS a leží střídavě na levém nebo pravém
boku, takže sedací partie je odlehčena. Můžete mi poradit co s tím? Předem děkuji.
23.2.2015

Dobrý den,

 ráda Vám poradím, prosím Vás však o zaslání fotografie na můj email faltynkova@czepa.cz


Zdeňka Faltýnková
Zdravím a chtěla bych poradit, co dělat proti tomu, když mi opakovaně zarůstají nehty u palců na nohou. Děkuji.
28.12.2014

Dobrý den, tady mohu doporučit zkušenou pedikérku, nebo kožního lékaře, který umí zarůstání nehtů řešit. Rozhodně se do složité pedikúry nepouštějte, zvláště pokud nemáte v pořádku citlivost.


Hana Jirků
Zajímalo by mne, s jakými ochrannými krémy na zatěžovanou kůži mají vozíčkáři nejlepší zkušenosti. Díky za odpověď.
28.12.2014

Dobrý den, mohu doporučit olej Linovera, ale také mohu doporučit modrou Indulonu a nebo jakýkoli mastný krém. Je potřeba vyzkoušet, co je pro Vás vhodné.


Hana Jirků
Dobrý den, mám dekubit s nekrózou a slyšel jsem o ultrazvuku , který nekrózu rychle a šetrně odstraní. Již jsem zažil dekubit, kdy mi nekrózu vyřízli a mám už strach z té díry a dlouhého hojení. Děkuji za radu.
28.12.2014

Dobrý den, na spinální jednotce v FN Motol mám k dispozici ultrazvuk na odstraňování nekróz. Ošetření může být ambulantní, záleží na velikosti dekubitu. Ošetření ultrazvukem je šetrné, ale je většinou nutné s odstupem asi tří dnů opakovat. Odstranění nekrózy pomocí ultrazvuku hojení zkracuje.


Hana Jirků
Dobrý den, můj tatínek, kterému je 64 let je paraplegik a udělal se mu hluboký dekubit, který se již dlouho nechce zahojit. Slyšela jsem o nějaké léčbě pomocí VAC systému. Můžete mi poradit, kam se mám obrátit, kde tento přístroj mají? Děkuji moc za odpověď.
28.12.2014

Dobrý den, VAC systém je velmi vhodná metoda k čištění dekubitu, velmi často se využívá před plastikou dekubitu, ale je možné touto metodou téměř dohojit. Tento přístroj má dnes již většina chirurgických oddělení, ve FN Motol také plastika a spinální jednotka.


Hana Jirků
Zdravím a potřeboval bych poradit, čím je vhodné si mazat nově vzniklou kůži po popálenině na noze od výfuku. Děkuji.
28.12.2014

Dobrý den, mohu doporučit Panthenol spray nebo jakoukoli mastnou mast (např. měsíčková), jen bych si tento rok dala pozor na opalování, chraňte si místo před sluníčkem, protože jinak se Vám v místě poškození vychytá pigment a budete mít tuto část tmavou.


Hana Jirků
1 | 2 | »
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg