Dobrý den, 

mám přerušené sš studium do 2025, u pojišťovny jsem vedena pořád jako student (platí mi pojištění)....kdyby mi přiznali 1. stupeň invalidity, kde všude to musím hlásit? Hlavně se mi jedná o pojišťovnu, školu, nebo docházím na rehabilitaci. 

 

Děkuji

12.2.2024

Dobrý den, 

všeobecně invalidní důchod nahrazuje Váš příjem v době, kdy Váš zdravotní stav nedovoluje vykonávat běžné zaměstnání či jinou výdělečnou činnost. Takže výhody navázané na invalidní důchod souvisí převážně s prací / zaměstnáním....

Invalidní důchod a zdravotní pojištění

Osoby v invalidním důchodu jsou státními pojištěnci, což znamená, že zdravotní pojištění za ně hradí stát. Pokud by začaly vykonávat práci, která zakládá účast na pojištění, bude jim zdravotní pojištění odváděno i ze mzdy.

Potvrzení o přiznání invalidního důchodu tedy doložte zdravotní pojišťovně, u které jste registrována.

Potvrzení můžete doložit i škole, ale ptejte se na studijním oddělení, zda jej vyžadují. 

Pokud jste žadatelem o nepojistné soc. dávky (nebo v těchto dávkách figurujete jako společně posuzovaná osoba), pak vyplácený invalidní důchod se bude počítat jako Váš příjem.

Pokud jste vedena na Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, doložte jim rozhodnutí o ID.

Vzhledem k tomu, že nedohlédneme do všech oblastí, kde je třeba přiznání ID dokladovat, nejsme schopni Vám poskytnout podrobnější informace (pokud máte uzavřené nějaké komerční pojištění - např. životní pojištění..., ptejte se přímo pojišťovny, zda musíte potvrzení o ID dokladovat).

V případě dalších dotazů, můžete využít individuální konzultace. Pokud byste o tuto možnost měla zájem, níže uvádím kontakt.

Kupková Monika, e-mail: kupkova@czepa.cz, tel. 775 980 952.

S pozdravem


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den,

jsem zaměstnán na plný úvazek v ops.

Je možné mít druhé zaměstnání v soukromém sektoru a je možné, aby na mě zaměstnavatel bral příspěvek od státu?

Děkuji a zdravím.

19.1.2024

Dobrý den,

níže Vám zasílám odpověď na Váš dotaz.

Příspěvek na zaměstnávání

Pokud je Váš zaměstnavatel uznaným zaměstnavatelem na chráněném trhu práce (musí mít uzavřenou písemnou dohodu s Úřadem práce), pak si dle zákona č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti, může žádat o příspěvek na zaměstnávání. Příspěvkem jsou nahrazovány skutečně vynaložené prostředky na mzdu nebo plat v měsíční výši 75% prostředků skutečně vynaložených na mzdu nebo plat. Aktuální maximální výše příspěvku je 14.200,- Kč / měs. (tento příspěvek může zaměstnavatel žádat za osoby pobírající invalidní důchod I., II. či III. stupně). 

Čerpání příspěvku na zaměstnávání od vícero zaměstnavatelů

Příspěvek na zaměstnávání může čerpat pouze 1 zaměstnavatel (více zaměstnavatelů tento příspěvek na Vaši osobu čerpat nemůže). Čerpání příspěvku definuje §78a, odst. 6 následně:

(6) Požádá-li o poskytnutí příspěvku na téhož zaměstnance, který je osobou se zdravotním postižením, více zaměstnavatelů, poskytne se příspěvek tomu zaměstnavateli, u něhož vznikl zaměstnanci, který je osobou se zdravotním postižením, pracovní poměr nejdříve. Skončí-li tento pracovní poměr v průběhu kalendářního čtvrtletí, poskytne se příspěvek v poměrné části dalšímu zaměstnavateli, který o poskytnutí příspěvku požádal; v případě, že o poskytnutí příspěvku požádalo více zaměstnavatelů, postupuje se podle věty první. Vznikne-li zaměstnanci, který je osobou se zdravotním postižením, ve stejný den pracovní poměr u více zaměstnavatelů, kteří o poskytnutí příspěvku žádají, nelze příspěvek na tohoto zaměstnance poskytnout žádnému z nich. Vznikne-li zaměstnanci, který je osobou se zdravotním postižením, více pracovních poměrů u téhož zaměstnavatele, náleží příspěvek měsíčně ve výši uvedené v odstavcích 2 a 3. Pro účely stanovení výše příspěvku se skutečně vynaložené prostředky na mzdy nebo platy, včetně pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a pojistného na veřejné zdravotní pojištění, které zaměstnavatel za sebe odvedl z vyměřovacího základu tohoto zaměstnance, ve všech pracovních poměrech tohoto zaměstnance sčítají.

Pokud budete chtít informace doplnit, neváhejte se na mě obrátit v rámci individuální konzultace. Níže Vám zasílám kontakt.

Kupková Monika, tel. 775 980 952, e-mail: kupkova@czepa.cz

Podrobné informace k příspěvku a podpoře zaměstnávání osob se zdravotním postižením na chráněném trhu práce Vám poskytnou na Úřadu práce - pokud byste této varianty chtěl využít, níže zasílám kontakt na Ing. Václavíkovou.

Ing. Hana Václavíková, vedoucí oddělení zaměstnávání OZP, tel. 950 178 321, e-mail: hana.vaclavikova@uradprace.cz

S pozdravem


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den, chtěla by jsem se zeptat, jsem 25leta žena co se ze zdravotních důvodů dostala na tělesnou váhu přez 200kg. Mám manžela, ale je po opraci nohy a oba jsme v invalidnim důchodu. Samotná chůze je pro mě hrozně náročná a používám k  ní invalidní vozík co se tlačí před sebou, ale ten mám jen vypůjčený a není přizpůsobený na mou váhu a bohužel si na něj nemohu ani sednout aby jsem jsem si při chůzi mohla odpočinout. Ten co bych potřebovala tak mi komise bohužel zamítla. Proto se chci zeptat jestli by jste mi neporadili jak postupovat nebo na koho se obrátit? Předem děkuji za odpověď a rady.

2.1.2024

Dobrý den,

o zodpovězení dotazu jsem požádala kolegyni, spinální specialistku, Zdeňku Faltýnkovou. Ta odpovídá:

Pokud jste schopná chůze s oporou a nutností odpočinku, doporučovala bych kolečkové chodítko se sedátkem a s košíkem, které lze předepsat lékařem ze zdravotní indikace. S nosností 200kg má toto chodítko například firma Ortoservis pod kódem pojišťovny 20952, skupina 07. Kolečková chodítka mají různí distributoři za přímou platbu okolo 6 000 Kč (tj. můžete si je zakoupit jako samoplátce).

Pokud byste si pomůcku musela zakoupit jako samoplátce a nemáte dostatek financí, zkuste požádat o finanční příspěvek některou z nadací. 

Níže Vám zasílám odkaz na seznam nadací, které podporují osoby se zdravotním postižením. Každá nadace má stanovený svůj postup - z webových stránek jednotlivých nadací se dozvíte, jak žádost podat (zda např. přes elektronický formulář, který vyplníte na webových stránkách nadace nebo žádost budete muset sepsat písemně sám a tu poté do nadace zaslat) a kdy o zaslaných žádostech nadace rozhoduje (na webových stránkách jsou uvedeny vždy termíny, do kterých se žádost musí uplatnit a kdy se přijaté žádosti budou projednávat). Pokud Vám nadace finanční příspěvek přiznají, pak s Vámi sepíší "smlouvu", ve které jsou definovány i mimo jiné povinnosti žadatele (tj. např. doručení vyúčtování).

Jen zdůrazňuji, že nadace přispívají na pomůcku, která nebyla uhrazena (tj. pokud pomůcku uhradíte, nadace Vám již nepřispějí!!!)

Seznam nadací  najdete ZDE.

Pokud byste měla doplňující dotazy, kontaktujte nás individuálně - níže zasílám kontakty.

Kupková Monika, sociální pracovnice, e-mail: kupkova@czepa.cz, tel. 775 980 952

Faltýnková Zdeňka, spinální specialistka, e-mail: faltynkova@czepa.cz, tel. 607 453 501

S pozdravem


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den, jsem po úrazu michy, inv. vozík. Málo toho zvládnu, spíš jsem odkazana na pomoc druhé osoby. Můžu Vás poprosit jestli by jste mi mohli napsat seznam domovů, které by pro mě byli vhodné? Nejlépe moravskoslezsky kraj. Mám doma dlouhou dobu těžší situaci, proto se zajímám o ,,domov" , momentálně to vidím jako jediné východisko. Předem moc děkuji za pomoc. Monika 

14.11.2023

Vážená paní Moniko,

níže se Vám pokusím vytipovat některé z pobytových zařízení, které by pro Vás byly vhodné (zprostředkovávám Vám odkazy na pobytová zařízení v rámci celé Moravy nikoliv jen Moravskoslezského kraje).

Jen podotýkám, že vzhledem k tomu, že neznáme Váš věk, tipuji Vám pobytové zařízení, které mají cílovou skupinu osob se zdravotním postižením (tělesné postižení). Pokud jste seniorského věku, můžete hledat i pobytové zařízení Domovy pro seniory (tam je však třeba si zmapovat bezbariérovost).

Tipy na pobytové zařízení:

- Centrum sociálních služeb Hrabyně - https://www.csshrabyne.cz/informace/domov-pro-osoby-se-zdravotnim-postizenim/11

- Vesalius, Opava -  https://www.vesalius.cz/domov-pobytova-sluzby

- Centrum Pohoda, Bruntál - https://www.centrum-pohoda.cz/informace/domovy-pro-osoby-se-zdravotnim-postizenim/9

- Liga vozíčkářů - chráněné bydlení, Brno - http://www.ligavozic.cz/sluzby-ligy/chranene-bydleni/,  

- Domov pro mne – chráněné bydlení, Brno - https://www.domovpromne.cz/socialni-sluzby/chranene-bydleni/

- Habrovanský zámek, u Brna - https://www.habrovanskyzamek.cz/

- Diakonie Betlém, u Brna - https://www.betlem.org/nase-sluzby/domov-pro-dospele-osoby/

Doporučuji si výše uvedené odkazy projít, najít si kontakt na sociální pracovnici a tu poté kontaktovat a doptat se jí na aktuální kapacitu, podání žádosti, financování služby a další podmínky pro přijetí (např. podmínka trvalého pobytu, věk, kontraindikace k přijetí, apod.). Kapacity pobytových zařízení jsou bohužel hodně naplněné a čekací lhůty se pohybují různě (v rozmezí několika měsíců až roků).

V případě, že budete chtít Vaši situaci více zkonzultovat, neváhejte se na nás obrátit v rámci individuální konzultace. Níže zasílám kontakt.

Kontakt: Monika Kupková, tel. 775 980 952, e-mail: kupkova@czepa.cz

S pozdravem


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den, potřebuji řadu, kdo opravuje ( lepí) sedáky Roho. 
Dekuji

15.9.2023

Dobrý den,

o zodpovězení Vašeho dotazu jsem požádala kolegyni - spinální specialistku, p. Zdeňku Faltýnkovou. Ta odpovídá:

Sedáky ROHO opravuje distributor - tj. ROHO CZ. TECH Čelákovice, a.s..

S pozdravem


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den, děkuji za přesné informace o plánovaném povinném ručení pro elektrokoloběžky a vozíky. Možná jsem dotaz špatně formulovala, máte informace o tom, zda budou mít invalidní vozíky, které jedou rychleji, než 14 km/hod výjimku? A co třeba plně elektrické přídavné pohony pro invalidní vozíky, které také jezdí více, než 14 km/hod ? V soupravě s vozíkem budou jistě těžší, než 25 kg a podle návrhu tak spadají do kategorie motorových vozidel. Děkuji

Dana

25.8.2023

Vážená paní Dano,

děkujeme za Váš podnět. Váš dotaz nezapadá do oblastí, kterými se zabývá Odborné sociální poradenství, nicméně zašleme na Ministerstvo financí oficiální dotaz, kterým budeme dotazovat doplňující informace.

V současném vládním návrhu zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je uvedeno (§2, odst 3), že za vozidlo se pro účely tohoto zákona nepovažuje vozík pro invalidity - upřesňující informace zde nejsou. 

Pokud zjistíme více informací k této problematice, doplníme je k Vašemu dotazu následně po zjištění.

S pozdravem


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

 

Dobrý den, včera jsem si četla o povinném ručení pro elektrokoloběžky a segway, zahradní traktůrky atd. V článku nic neříkali o tom, že by měli mít elektrické vozíky výjimku, víte o tom bližší informace? Já mám Genny - tedy Segway pro vozíčkáře a tím pádem by se mi to asi týkalo, proto se zajímám. Děkuji Dana

24.8.2023

Vážená paní Dano,

na Váš podnět jsme dohledaly, že včera byl schválen vládou ČR návrh zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. 

Návrh zahrnuje několik významných změn, které bylo potřeba provést v právní úpravě pojištění odpovědnosti z provozu vozidla a které reagují na zkušenosti s aplikací dosavadní právní úpravy. Jedná se především o rozšíření okruhu vozidel podléhajících povinnosti pojištění odpovědnosti – vozidlem se nově rozumí vozidlo, jehož maximální konstrukční rychlost je vyšší než 25 km/h, resp. je vyšší než 14 km/h, pokud je jeho provozní hmotnost větší než 25 kg, a také přípojná vozidla. Zákon zároveň stanovuje, že za motorová vozidla se považují ta, kde je motor hlavním zdrojem pohybu. Jde tedy především o elektrické koloběžky či Segwaye. Výjimku budou mít například elektrokola, protože jejich primárním zdrojem energie je šlapání, a ne pouze přípojný motor. Výjimku budou mít také zahradní traktory, které se pohybují výhradně na soukromém pozemku. V momentě, kdy vyjedou mimo něj na silnici, stávají se vozidlem a musí mít pojištění.

Nově se vymezuje provoz vozidla – tím se nyní rozumí jakékoli použití vozidla odpovídající jeho obvyklé funkci jako dopravního prostředku, a to bez ohledu na vlastnosti vozidla a bez ohledu na terén, ve kterém je vozidlo použito, a na to, zda stojí, nebo je v pohybu. Návrh také rozšiřuje výjimky z povinnosti pojištění odpovědnosti včetně alternativního pojištění odpovědnosti při motoristických závodech nebo soutěžích. Povinnost sjednat pojištění odpovědnosti se nově přenáší z vlastníka vozidla na jeho skutečného provozovatele, tzn., že povinnost pojištění z provozu vozidla se bude týkat vždy provozovatele a ne řidiče, který si ho například dočasně půjčil. To platí i v případě krátkodobého využívání sdílených koloběžek.

Návrh zákona bude teprve předložen Poslanecké sněmovně.

Účinnost zákona je stanovena na 23. prosince 2023. Přechod na online systém výměny dat a s tím související zrušení zelené karty pro vnitrostátní účely by měly být realizovány po uplynutí šestiměsíčního přechodného období k 1. červenci 2024.

Tiskovou zprávu k tomuto tématu naleznete na stránkách Ministerstva financí.

Bližší informace k Vámi položenému dotazu nemáme. Doporučujeme Vám kontaktovat distributora pomůcky. 

S pozdravem


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den,

Chtěl bych se zeptat, nedávno jsem dostal, pojišťovnou hrazený, elektrický vozík a přijde mi, že bych ho měl radši nechat pojistit proti odcizení/poškození (zatím zůstává při nepoužívání mimo být ve sdílených prostorech v paneláku), ale je to vůbec možné, když ho technicky nevlastním? Co by se pak dělo, kdyby mi ho někdo ukradl, nebo poškodil?

A ještě druhý dotaz, je potřeba uzavírat nějaké povinné ručení, nebo tak něco?

Děkuji za odpovědi, Milan.

18.7.2023

Dobrý den pane Milane,

Váš dotaz jsme konzultovali s revizním lékařem zdravotní pojišťovny. Ten sdělil, že doporučuje elektrický vozík pojistit. Při uzavírání pojištění, je však třeba pomůcku pojistit ve prospěch vlastníka pomůcky (tj. ve prospěch Vaší zdravotní pojišťovny). 

Pokud by došlo k odcizení pomůcky a Vy jste ji neměl pojištěnou, pak po Vás zdravotní pojišťovna může vymáhat zaplacení elektrického vozíku.

Pro více informací kontaktujte Vaši zdravotní pojišťovnu a poté vybranou pojišťovnu, u které si budete chtít nechat pomůcku pojistit - ta Vám sdělí pojistné podmínky.

S pozdravem


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den,  jsem 7let po úrazu míchy c6. Hledám odpověď : kdybych chtěla do domova, doplatí mi stát to co pochybi? PNP 4.stupen a duchod 3.stupen přes 5000kc. Moc děkuji za odpověď 

10.7.2023

Dobrý den,

problematiku úhrad za poskytování služeb v domovech pro osoby se zdravotním postižením či v domovech pro seniory nám upravuje zákon o sociálních službách, č. 108/2006 Sb., konkrétně pak § 73.

Klient v rámci pobytových služeb hradí za ubytování, stravu a za péči poskytovanou ve sjednaném rozsahu.

Poskytnutou péči klient hradí příspěvkem na péči - dle výše uvedeného zákona pak celý přiznaný příspěvek na péči náleží pobytovému zařízení (viz § 73, odst. 4, písm. a).

Ubytování a strava by měla být hrazena z příjmů klienta (tj. např. z invalidního či starobního důchodu). Zákon č. 108/2006 Sb., § 73, odst. 3 nám říká: „Maximální výši úhrady za ubytování a stravu stanoví prováděcí právní předpis. Po úhradě za ubytování a stravu při poskytování pobytových služeb v týdenních stacionářích musí osobě zůstat alespoň 25 % jejího příjmu, a při poskytování pobytových služeb uvedených v odstavci 1 písm. b) až e) musí osobě zůstat alespoň 15 % jejího příjmu. (pozn.: domovy pro osoby se zdravotním postižením jsou v zákoně v § 73 pod písm. b, domovy pro seniory jsou v zákoně v § 73 pod písm. c. Vztahuje se na ně tedy povinnost ponechat kapesné ve výši 15 % příjmu).

Vaši situaci jsem ověřovala přímo u poskytovatelů pobytových soc. služeb neb s tímto nemáme praktické zkušenosti. Ti mi sdělili, že Váš příjem (pro přijetí) není směrodatný. Pokud tedy máte příjem ve výši 5 000 Kč, pak Vám z této částky musí zůstat dle zákona 15%, zbylá částka pak půjde na pokrytí ubytování a stravy. Zařízení může po dohodě s Vámi žádat na Vaši osobu různé příspěvky - např. příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí či doplatek na bydlení. Ve hře je i možná spoluúčast rodiny (nemělo by být však podmínkou). U svého zřizovatele pak pobytová služba může na zbývající částku (která chybí k pokrytí nákladů) žádat kompenzaci. 

Doporučuji Vám kontaktovat sociální pracovnici ve vybraných zařízení, kam byste si chtěla podat žádost a Vaši situaci a možnost přijetí s nimi probrat. Sociální pracovnice Vám sdělí podmínky pro přijetí, orientační čekací lhůty a další důležité informace. 

Pokud byste měla doplňující dotazy, neváhejte mě kontaktovat v rámci individuální konzultace.

Kontakt: Monika Kupková, tel. 775 980 952, e-mail: kupkova@czepa.cz

S pozdravem

 


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den, před čaem, více než 10 let jsem od UP dostal příspěvek na pořízení počítače, jako kvadruplegik, tuším, že to bylo vázané na průkaz ZTP/P, jako srovnatelná pomůcka se speciální klávesnicí, ve výši 50%. Nikde jsem nedohledal, zda je stále tato možnost. Je možné požádat o púodobný příspěvek v současné době?

31.5.2023

Dobrý den,

příspěvek na speciální komponenty osobního počítače, například uzpůsobenou klávesnici, myš, speciální programové vybavení umožňující ovládání počítače ústy, pohybem očí nebo pohybem hlavy je možné žádat v rámci příspěvku na zvláštní pomůcku. Příspěvek na zvláštní pomůcku je poskytován na základě zákona č. 329/2011 Sb., Dávky pro osoby se zdravotním postižením.

Vyřizuje se na ÚP dle místa trvalého bydliště, na oddělení pro osoby se zdravotním postižením.

Při podání žádosti o zvláštní pomůcky je vždy posuzován nárok ke zdravotnímu stavu (posuzuje lékařská posudková služba) - pouze zákonem dané zdravotní stavy mají na příslušnou zvl. pomůcku nárok.

Nárok na výše uvedenou pomůcku mají dle zákona tyto zdravotní stavy:

I. Zdravotní postižení odůvodňující přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku

1. Těžká vada nosného nebo pohybového ústrojí, za kterou se považuje:

c) anatomická ztráta podstatných částí jedné horní a jedné dolní končetiny v předloktí a výše a v bérci a výše,

d) funkční ztráta jedné horní a jedné dolní končetiny na podkladě úplné obrny (plegie) nebo těžkého ochrnutí,

g) těžké funkční poruchy pohyblivosti na základě postižení tří a více funkčních celků pohybového ústrojí s případnou odkázaností na vozík pro invalidy; funkčním celkem se přitom rozumí trup, pánev, končetina,

j) anatomická nebo funkční ztráta končetiny,

k) anatomická nebo funkční ztráta obou horních končetin

Více informací k příspěvku na zvláštní pomůcku, včetně formuláře najdete ZDE

S pozdravem


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den. U drah jsem při objednání jízdy vlakem se sportovní tříkolku čelil dotazu, zda tuto tříkolku mám schválenou jako "kompenzační pomůcku". Jaká je prosím v tomto směru legislativa? Děkuji 

21.4.2023

Dobrý den,
v otázkách dopravy považujeme za zásadní stanovené podmínky konkrétního přepravce (přepravní podmínky, přepravní řád), kde je obvykle i ustanovení ohledně přepravy osob s poruchou mobility.

Samotný pojem "kompenzační pomůcka" je velmi obecný, široký, protože může zahrnovat všechny pomůcky, které nějakým způsobem kompenzují omezení běžné funkce. Z povahy Vašeho dotazu se domnívám, že dopravce mohl mít na mysli schválené zdravotnické prostředky ze zdravotního pojištění, jako jsou například mechanické či elektrické vozíky, které dle zdravotní indikace schvaluje a hradí zdravotní pojišťovna.

Doporučuji proto dohledat nebo vyžádat si přepravní řád, nastudovat přepravu osob s omezenou schopností pohybu, ev. ustanovení přepravy jízdních kol.

Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den.

Prosím, existuje nějaká možnost dotace, nebo finančního příspěvku na vybudování bezbariérového přístupu (rampy, plošiny apod.) pro bytové družstvo v Praze, které je majitelem bytového domu, v němž trvale bydlí, nebo je sám členem družstva alespoň jeden občan upoutaný na invalidní vozík, občan s průkazem ZTP pro invaliditu pohybového aparátu nebo občan s příspěvkem na péči pro omezení pohyblivosti?

Děkuji předem za odpověď a případně radu, jak postupovat.

 

 

 

moc Vám děkuji, paní Kupková

S přáním hezkého dne

Mgr. Jaroslav Keller, občan se ZTP.

18.4.2023

Dobrý den,

co se týká finančního příspěvku, pak je možné zažádat na Úřadu práce o tzv. příspěvek na zvl. pomůcku. V tomto případě, si však o tento zvl. příspěvek může zažádat pouze fyzická osoba - osoba se zdravotním postižením, tj. žádost by musela být podána přímo osobou (obyvatelem), která je osobou se zdravotním postižením - ta by musela tuto zvl. pomůcku využívat a provozovat.

Níže zasílám seznam druhů a typů zvláštních pomůcek, o které je možné zažádat a týkají se Vaší situace:

 

a) nájezdové ližiny,

b) přenosná rampa,

c) schodolez,

d) svislá zdvihací plošina, včetně instalace,

e) šikmá zvedací plošina, včetně instalace,

f) stropní zvedací systém, včetně instalace,

g) roštová rampa, včetně instalace.

 

POZOR!!! Nárok na výše uvedené zvl. pomůcky mají pouze osoby, které splňují zdravotní postižení odůvodňující přiznání příspěvku na zvl. pomůcku. Zdravotní stav žadatele posuzuje posudkový lékař OSSZ.

 

Zdravotní postižení odůvodňující přiznání příspěvku na výše uvedené zvláštní pomůcky:

1. Těžká vada nosného nebo pohybového ústrojí, za kterou se považuje:

a) anatomická ztráta obou dolních končetin v bércích a výše,

b) funkční ztráta obou dolních končetin na podkladě úplné obrny (plegie) nebo těžkého ochrnutí,

d) funkční ztráta jedné horní a jedné dolní končetiny na podkladě úplné obrny (plegie) nebo těžkého ochrnutí,

e) ankylóza obou kyčelních kloubů nebo obou kolenních kloubů nebo podstatné omezení hybnosti obou kyčelních nebo kolenních kloubů pro těžké kontraktury v okolí,

f) ztuhnutí všech úseků páteře s těžkým omezením pohyblivosti alespoň dvou nosných kloubů dolních končetin,

g) těžké funkční poruchy pohyblivosti na základě postižení tří a více funkčních celků pohybového ústrojí s případnou odkázaností na vozík pro invalidy; funkčním celkem se přitom rozumí trup, pánev, končetina,

h) disproporční poruchy růstu provázené deformitami končetin a hrudníku, pokud tělesná výška postiženého po ukončení růstu nepřesahuje 120 cm,

i) anatomická ztráta dolní končetiny ve stehně bez možnosti oprotézování nebo exartikulace v kyčelním kloubu,

n) těžká demence s neschopností chůze a odkázaností na mechanický vozík, pokud byl vozík osobě předepsán příslušným lékařem a schválen revizním lékařem zdravotní pojišťovny, nebo těžká demence provázená těžkým syndromem geriatrické křehkosti a imobility prokázané geriatrickým vyšetřením.

 

Pro žadatele však platí další pravidla, proto pokud byste o tuto variantu měli zájem, obraťte se na nás napřímo - níže zasílám kontakt - a při této příležitosti Vám sdělíme veškeré informace týkající se tohoto příspěvku.

Jen doplním, že je-li příspěvek na zvláštní pomůcku poskytován na pořízení svislé zdvihací plošiny, šikmé zvedací plošiny, schodišťové sedačky, je rovněž podmínkou souhlas vlastníka nemovitosti s provedením instalace tohoto zařízení a jeho provozem.

 

Co se týká dotací, tak tuto oblast bohužel nesledujeme - musíte se obrátit na specialisty, kteří Vám dle Vaší poptávky můžou pomoci dohledat eventuální dotaci, kterou byste mohli jako bytové družstvo čerpat.

 

Kontakt: Kupková Monika, tel. 775 980 952, e-mail: kupkova@czepa.cz

 

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA
1 | 2 | 3 | 4 | .. | 14 | »
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png