Dobrý den, koupili jsme ojeté vozidlo(10 let starý ww caddy) a následně provedli flexi upravu pro vozickáře.Využili jsme příspěvek na koupi a úpravu motorového vozidla. Bohužel se auto po 2 měsících od koupi a úpravy porouchalo a jsou problémy s opravou auta, auto je nepojízdné. Chceme od kupní smlouvy odstoupit. Můžete nám poradit, jak v tomto případě postupovat . Děkujeme za odpověd'.

12.8.2021

Dobrý den,
jako sociální pracovnice musím konstatovat, že podle zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením (č. 329/2011 Sb.), pokud přestanete užívat vozidlo, na jehož koupi a úpravu byl poskytnutý příspěvek na zvláštní pomůcku, máte povinnost Úřadu práce ohlásit změny a vrátit poměrnou část příspěvku. 

Protože odstoupení od smlouvy má mnoho právních i individuálních podmínek, požádala jsem o odborný názor spolupracující externí právničku Mgr. Radku Pešlovou. Pro potřeby poradny uvádím souhrn doporučených informací:

Prodejce ručí za skryté vady a lze tedy odstoupit od smlouvy, pokud vady nelze opravit (§ 2169 odst. 1 občanského zákoníku). Ale provedená úprava vozidla může být v dokazování velkou komplikací. (Nevíme, co to je za vady a co to bylo za úpravu.)

 

To, že je vozidlo po koupi upraveno jistě bude argument prodejce, jak neuznat reklamaci. Tedy – opravdu upravující firma nemohla způsobit tuto závadu (třeba neprofesionalitou)? K tomu se nejspíš nevyhne reklamující vytvoření znaleckého posudku (např. na http://www.znalci-auta.cz/ lze smluvit znalce). 

 

Návrh postupu:

  1. vyjádření ze servisu o vadě, která brání užívání vozidla (nesmí se opravit!)
  2. dále bych se obrátila na firmu, která provedla úpravu s žádostí o vyjádření, zda mohlo díky jejich úpravě dojít k vadě v bodě 1. – udělala bych to formou reklamace provedené úpravy. Tuto reklamaci nejspíš zamítnou. Protokol schovat.
  3. Vyjádření servisu a protokol o reklamaci z bodu 2. zaslat na reklamaci prodejci auta společně s dopravením vozu.
    1. vyčkat schválení reklamace

                                                    i.     buď oprava

                                                   ii.     nebo odstoupení od smlouvy

  1. vyčkat na zamítnutí reklamace

                                                    i.     udělat znalecký posudek, obrátit se na prodejce znovu

                                                   ii.     se znaleckým posudkem se obrátit na ČOI –  mimosoudní řešení sporů

                                                  iii.     pokud to nepomůže, sepsat žalobu.
 

 

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den,

před pár měsíci mi ZP půjčila mechanický invalidní vozík. Můj zdravotní stav se ovšem rychle zhoršil a potřebovala bych, abych přes neurologa dostala elektrický. Je to problém? Bydlím v domku se vstupním vchody. Blíží se doba, kdy nebudu schopna je vystoupat. Jaké zařízení pořídit a proplácí/půjčuje ho pojišťovna?

 

Děkuji a přeji kouzelné dny! Marta Fleková

23.6.2021

Dobrý den paní Fleková,

Váš dotaz si dovolím rozdělit na 2 části.

Elektrický invalidní vozík

Elektrický invalidní vozík patří do kategorie zdravotnických prostředků. Zdravotnické prostředky jsou hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění v rozsahu stanoveném zákonem. Pokud se Vám zhoršil zdravotní stav natolik, že potřebujete indikovat elektrický invalidní vozík, pak je toto zajisté možné. Elektrický invalidní vozík může indikovat lékař s odborností pro rehabilitaci, ortopedii, neurologii nebo vnitřní lékařství (internista) - žádost o elektrický invalidní vozík musí být tímto specialistou řádně zdůvodněna. Přidělení schvaluje revizní lékař příslušné zdravotní pojišťovny. Pokud Vám bude schválen elektrický invalidní vozík, počítejte s tím, že budete pravděpodobně vyzvána zdravotní pojišťovnou k vrácení mechanického vozíku, který nyní používáte.

Bezbariérové úpravy

Co se týká bezbariérových úprav, nemůžeme Vám adekvátně na Váš dotaz odpovědět. Abychom Vám mohli poradit, jakou bezbariérovou úpravu Ve Vašem případě provést (rampa, schodišťová plošina...), je třeba vidět stávající stav. V případě zájmu můžete využít poradenství týkající se bezbariérových úprav, které poskytuje moje kolegyně p. Zdeňka Faltýnková.

Kontakt - p. Zdeňka Faltýnková, e-mail: faltynkova@czepa.cz, tel.: 607 453 501.

Financování bezbariérové úpravy

Dle zákona č. 329/2011 Sb.(zákon o Dávkách pro osoby se zdravotním postižením), můžete na zákonem dané druhy a typy zvláštních pomůcek žádat tzv. příspěvek na zvláštní pomůcku. Nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku má osoba, která má těžkou vadu nosného nebo pohybového ústrojí nebo těžké sluchové postižení anebo těžké zrakové postižení charakteru dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu, a její zdravotní stav nevylučuje přiznání tohoto příspěvku. Zdravotní postižení charakteru dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu odůvodňující přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku a zdravotní stavy vylučující jeho přiznání jsou uvedeny v příloze k zákonu č. 329/2011 SbVe vyhlášce č. 388/2011 Sb. je pak uveden seznam druhů a typů zvláštních pomůcek určených osobám s těžkou vadou nosného nebo pohybového ústrojí.

Výše jsem Vám stručně odpověděla na Váš dotaz. Pokud budete potřebovat upřesňující informace, kontaktujte mě na e-mail kupkova@czepa.cz.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, v současnosti začínám vybírání elektrického vozíku, nicméně jsem zjistil že bych i do vyřízení rád vyjel někam na výlet. Bohužel nemám v současnosti finance na pořízení nějaké z různých elektrických pohonů pro mechanický vozík (hurt-e atp.) a zajímalo mě, jestli je někde možné si takový pohon třeba na 2-3 dny půjčit? Sám jsem nebyl schopný nic najít, budu tedy rád za případné rady a předem děkuji za odpovědi.

Milan.

14.4.2021

Dobrý den pane Milane,

na základě Vašeho dotazu jsem mapovala půjčovny kompenzačních pomůcek, které by elektrické pohony mohli mít v nabídce a bohužel musím konstatovat, že pro Vás nemám žádný tip.

S kolegyní jsme Váš dotaz konzultovali přímo s firmou Hurt a následně i s firmou Ortoservis. Bylo nám sděleno, že zápůjčky elektrických pohonů nemají v nabídce a ani po této službě neměli poptávku. Problémem by při zápůjčce byl fakt, že k uchycení elektrického pohonu je třeba individuální nástavec. Obě firmy jsou schopny Vám pomůcku přijet ukázat a nechat vyzkoušet, zápůjčky však nerealizují.

Omlouváme se, ale bohužel Vám nejsme schopni poradit.

S pozdravem

Kupková Monika, sociální pracovnice

 

 


Monika Kupková, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den, jedná se o mého blízkého přítele. Před cca 8 měsícem dostal klistovou encefalitidu. Byl několik dní v umělém spánku. V současné době stále na částečné ventilaci a leží. Zatím bez většího pohybu všech končetin. Jelikož již velmi dobře komunikuje a vnímá, rádi bychom mu nějak zpestřili program. Ráda bych se zeptala, zda jsou nějaké přístroje například na čtení ovládané očima či hlasem. Nevím, kam se obrátit. Koukání na TV už ho opravdu nebaví, stále je zatím na spinální jednotce. Za každý tip budu ráda. Gabriela

24.2.2020

Dobrý den paní Gabrielo,

níže Vám zasílám kontakt na organizaci Spektra, která se na tyto pomůcky specializuje (nabízí podporu v oblasti výběru vhodné pomůcky, vyzkoušení pomůcky, financování, doručení a následné podpory - servis).

Kontakt: Spektra, Zátišská 1914/1, Praha 4 - Modřany

               telefon: 241 763 416, 241 774 675, e-mail: info@spektra.eu

               webové stránky: https://spektra.eu/

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice

 


Monika Kupková, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den,
nevíte prosím, jestli jsou nějaké nadace nebo nějaká jiná finanční pomoc při řešení bezbariérové kuchyně?
22.5.2018

Dobrý den,

bohužel, bezbariérová úprava kuchyně nespadá do úprav, které jsou hrazeny prostřednictvím příspěvku na zvláštní pomůcky. Je tedy třeba hledat jiné finanční zajištění - sponzorský dar, nadační dar.

 

V obecném pohledu si každá nadace/nadační fond určuje komu, na co, za jakých podmínek a v jaké výši poskytuje příspěvek - a tyto údaje se mohou v průběhu času měnit.  CZEPA proto na svém webu nabízí seznam nadací, u nichž se na aktuální možnosti podpory můžete informovat (např. prostřednictvím webových stránek).

 

Bezbariérové úpravy v bydlištích osob se zdravotním postižením jsou jedním z okruhů, které podporuje např. Konto Bariéry . U dalších nadací Vám doporučuji využít náš inspirativní seznam a aktuální formy podpory si prověřit. Pokud byste měl/a možnost vyjednat si individuální sponzorský dar, je možné požádat Konto Bariéry o vytvoření "sponzorského podúčtu" (sponzor dává dar transparentní nadaci, dostává potvrzení o daru; smlouvou mezi KB a Vámi je ošetřeno, že daná částka je připsána Vám a Vy ji využijete ke schválenému záměru).

 

S pozdravem

Hana Sixtová, sociální pracovnice

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestli by jste mi mohli poradit ohledně schodišťové plošiny? Na co se při výběru zaměřit? Kde shánět? A nejlépe nějaké zkušenosti s něčím?
Předem děkuji za odpověď.
22.2.2018

Dobrý den,

můžeme Vám poskytnout tipy na firmy, které se zabývají nabídkou a montáží schodišťových plošin a případně Vám poskytnout poradenství ohledně příspěvku na zvláštní pomůcku od Úřadu práce. Co se týče konkrétního poradentsví ve výběru, záleží jistě na typu stavby, schodiště a dalších parametrech a požadavcích. Můžete poptat u více společností, pro případnou žádost o příspěvek u ÚP je třeba předkládat dvě nabídky. Také můžete poptat zkušenosti jiných uživatelů prostřednictvím diskuze na tomto portále, diskuzi na toto téma vyvolat.

 

Tipy na společnosti:

- Altech - https://www.altech.cz/ 

- Manus - http://www.manuspv.cz/

- Vecom - http://www.vecom.cz/

- Horizont Nare - https://www.horizont-nare.com/

- Erilens - http://www.erilens.cz/

 

S pozdravem

Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den, prosím potřebovala bych se zeptat jestli se u Vás platí za vložení inzerátu. Manžel mi zemřel potřebuji prodat sedačku do auta pro vozíčkáře. Děkuji za odpověd Marie.
18.11.2015

Dobrý den, paní Marie,

vkládání inzerátů na náš komunitní postál je zcela zdarma. Pokud by Vám inzerát nešel vložit, obraťte se na pana Jiřího Kadeřávka, administrátora komunitního portálu Vozejkov.cz: vozejkov@czepa.cz.

S pozdravem

 

Dominika Horáková

sociální pracovnice


Dominika Horáková
Dobrý den, na regionálním setkání vozíčkářů, které
organizovalo sdružení CZEPA v Karlových Varech, jsem si vyzkoušela "vozíkomotorku" Rid-e, což byl i pro mne, jako choďáka, veliký zážitek. Mám manžela tetraplegika, pro kterého by takováto motorka znamenala mnohem větší svobodu pohybu i menší stigmatizaci elektrickým vozíkem. Zajímalo by mne, zda se na takovouto motorku dá získat nějaký příspěvek od státu, pojišťovny příp. nějakých nadací.
Děkuji
7.10.2015

Dobrý den,

motorka Ride-e je podle výrobce kombinací vozíku a výkonného elektrického pohonu, tedy "inovativním elektrickým vozíkem". V číselníku pomůcek zdravotních pojišťoven ale není uveden (tedy není hrazen zdravotní pojišťovnou). Není uveden ani mezi pomůckami, na které lze získat od úřadu práce příspěvek na zvláštní pomůcky podle zákona č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. 

 

Nezbývá než investovat vlastní finanční prostředky, hledat sponzorské zdroje či žádat o podporu nadcí. Kontakty na nadace/nadační fondy a orientační vzor žádosti uvádíme na webu asociace CZEPA. Cílová skupina podporovaných klientů i oblast poskytované podpory se u každé nadace/nadačního fondu může v průběhu času měnit, doporučujeme proto nastudovat podmínky jednotlivých nadačních společností. 

 

S pozdravem

Hana Sixtová

pracovnice v sociálních službách


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den,

moje matka je od ledna po idiopatické myelitidě kvadruplegik, který neovládá vyprazdňování. Od jednoho člověka, který pracuje v oblasti pečovatelských služeb, jsem se dozvěděla, že místo trvalého cévkování je lepší používat pleny z důvodu častých urologický infekcí od cévky. Dále, že je lepší zkusit naučit pravidelnou stolici jinými způsoby než používáním čípků, které časem přestanou fungovat. Moje matka je momentálně v Kladrubech, kde má zavedenu cévku a na vyprázdnění každé tři dny dostane čípek. Tuším, že je to tak nejsnazší, ale je to vůbec možné jinak? Jaká je běžná a nejlepší praxe v domácí péči?

Děkuji
7.9.2015

Dobrý den, co se týká vyprazdňování moči, skutečně permanentně zavedený katétr může být zdrojem častých infekcí, proto i v domácí péči se preferuje jednorázové cévkování v pravidelných intervalech. Samozřejmě je nutné zaučit pečující osobu urologem. Ovšem ani sestry domácí péče a ani pečovatelky nejsou k tomuto úkonu kompetentní. Vložné pleny jsou sice také řešením, ale s tím, že u imobilního člověka je třeba nejen jejich častá výměna, ale hlavně dobré vložení bez záhybů kvůli riziku otlaku. K tomuto úkonu pak můžete využít externí službu. Co se stolice týká, tak opravdu lidé s poškozením míchy získají kontinenci prostřednictvím pravidelné aplikace čípků obsahujících bisacodyl (v lékárně pod názvem Dulkolax), tak jako v Kladrubech. Reakce střev na čípek je individuální a mnozí tyto čípky používají desítky let bez problémů.

 

Zdeňka Faltýnková 


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den....jsem držitelem průkazu ZTP/P..chtěl bych vědět jak a nejlépe nárokovat některé zdravotní pomůcky k trochu ,,normálnímu životu,, Mám el.polohovatelnou postel což asi pojišťovna preferuje jako nějaký luxus...teď jsem měl žádost o mech.invalidní.vozík a já bych se chtěl na vozíku pohyhybovat trochu aktivněji pokud to jde..a tak jsme vybrali nějaký odlehčený a který by mně zhruba vyhovoval..má hodnotu 19000kč ale jelikož už mám tu ,,luxusní postel,,tak naznali že jedině repasovaný..a já bych ale potřeboval obě dvě věci ..postel i vozík a to nemluvím ani o tom jak by mi značně a hlavně mojím starším rodičům kteří se o mně starají pomohl schodolez !!poraďte mi prosím na co mám teda vlastně nárok...
18.5.2015

Dobrý den,

bohužel víme z naší zkušenosti, že v poslední době přibývá případů, kdy pojišťovna neschválí úhradu

odlehčeného mechanického vozíku, pokud schválila žadateli v minulosti elektricky polohovatelnou postel.

 

Potřebou elektického lůžka se klient dostává (dle pojišťovny) do situace plně závislého člověka na asistenci bez

možnosti jakéhokoli samostatného pohybu. Pokud klient potřebuje el. polohovatelné lůžko, není tudíž schopen

aktivně používat mechanický vozík. K tomu, aby byla navrhovaná pomůcka schválena revizním lékařem

zdravotní pojišťovny, je třeba, aby odborný ošetřující lékař (ne praktik) jednoznačně zdůvodnil zdravotní

indikaci k potřebě konkrétní zdravotní pomůcky, ve Vašem případě tedy odlehčeného vozíku. Je třeba však

respektovat i právo pojišťovny poskytnout i repasovaný vozík, pokud tento splňuje indikační zdravotní kritéria

klienta. Pokud Vám pojišťovna tuto pomůcku zamítla, zkuste za pomoci Vašeho odborného lékaře podat

odvolání/stížnost proti neschválení pomůcky, kde lékař uvede, proč je důležité mít ze zdravotního hlediska

vozík odlehčený a nový, ne repasovaný. Revizní lékař pak zhodnotí Vaši potřebu souběhu pomůcek ze

zdravotního hlediska.

 

V případě schodolezu či jiné podobné pomůcky pro překonávání schodů. O tyto typy pomůcek, resp. o

příspěvek na jejich pořízení lze požádat Úřad práce. Nevýhoda schodolezu je, že ho musí ovládat jiná osoba.

Dalším řešením je instalace schodišťové plošiny či výtahu, který si ovládá sám vozíčkář a nepotřebuje tak

asistenci. Pokud máte starší rodiče, kteří se o Vás starají, je schodišťová plošina ideálnějším řešením. 

Úřad práce může na tento typ pomůcky poskytnout příspěvek v maximální výší 400 000,-Kč s 10% spoluúčastí

žadatele. Pokud budete chtít, můžeme Vám zaslat seznam firem, které tyto pomůcky vyrábí.

 

Pokud byste potřeboval nějaké další informace, můžete se na mě obrátit na e-mailové

adrese horakova@czepa.cz.

 

S pozdravem

 

Dominika Horáková - sociální pracovnice

Zdeňka Faltýnková - specialistka na spinální problematiku


Dominika Horáková
dobrý den
chci se zeptat chci si pořídit handbike a jake nadace přispívají
23.2.2015

Dobrý den,

nadací, které Vám mohou poskytnout příspěvek na nákup handbiku, je v České republice několik.

Můžete oslovit například Konto Bariéry, nadační fond J&T, nadaci Agel, Agrofert a další. Kompletní seznam nadací včetně kontaktů a odkazů na jejich webové stránky naleznete zde: http://www.czepa.cz/news/nadace1/.

 

Pokud je Vám mezi 18 až 45 lety a v posledních 18 měsících se Vám stal závažný úraz s nenávratným poškozením zdraví, můžete si podat žádost na Nadaci Charty 77 - Konto Bariéry o zařazení do projektu Nový Start. Díky tomuto projektu můžete získat až 100 000,-Kč a tyto finance využít např. na nákup Vašeho handbiku.

 

Pokud byste měl nějaké další dotazy, můžete kromě poradny na Vozejkově využít také e-mailového poradenství: czepa@czepa.cz nebo horakova@czepa.cz.

 

S pozdravem

 

Dominika Horáková

sociální pracovnice


Dominika Horáková
23.2.2015

Dobrý den,

nadací, které Vám mohou poskytnout příspěvek na nákup handbiku, je v České republice několik.

Můžete oslovit například Konto Bariéry, nadační fond J&T, nadaci Agel, Agrofert a další. Kompletní seznam nadací včetně kontaktů naleznete zde: http://www.czepa.cz/news/nadace1/

 

Pokud je Vám mezi 18 až 45 lety a v posledních 18 měsících se Vám stal závažný úraz s nenávratným poškozením zdraví, můžete si podat žádost na Nadaci Charty 77 - Konto Bariéry o zařazení do projektu Nový Start. Díky tomuto projektu můžete získat až 100 000,-Kč a tyto finance využít např. na nákup Vašeho handbiku.

 

Pokud byste měl nějaké další dotazy, můžete kromě poradny na Vozejkově využít také e-mailového poradenství: czepa@czepa.cz nebo horakova@czepa.cz.

 

S pozdravem

 

Dominika Horáková

sociální pracovnice

Dobrý den, mám nezvyklý dotaz. Jsem kvadruplegik a jsem plně odkázán na pohyb pomocí elektrického invalidního vozíku. V minulých dnech se mi mimo domov porouchal a pohyboval jsem se venku zcela sám. Měl jsem velký problém získat jakoukoliv pomoc. Jak má v takových situacích člověk postupovat, kam se obrátit o pomoc když,
a) Nemá možnost dovolat se pomoci rodinných příslušníků?
b) Jak v tomto případě funguje integrovaný záchranný systém (policie, hasiči) – která ze složek koordinuje nebo disponuje technikou schopnou převozu EIV?
28.12.2014

Žádná spolehlivá odpověď na řešení tohoto problému asi neexistuje. Předně, situaci, kdy se ocitne vozíčkář/-ka na porouchaném EIV mimo domov, bez pomoci, je nutné především předcházet. Na těchto vozících se totiž pohybují v drtivé většině jen nejtíže hendikepované osoby, bez možnosti samostatné lokomoce pomocí dolních končetin. Proto je nejvhodnější, aby takový vozíčkář, pokud se hodlá vydat ven, mimo domov, do terénu, měl s sebou doprovod, který je schopen, v případě nečekané situace, postarat se o řešení. Je bohužel častou realitou, že se vozíčkáři spoléhají na kvalitu vozíku a ven se bez jakéhokoliv doprovodu vydávají poměrně často. V dnešní době mobilů lze i tento postup u některých uživatelů EIV akceptovat, pokud se mají na koho po telefonu obrátit v případě poruchy, či jiné nenadálé události. Mám na mysli z rodiny, z okruhu kamarádů, známých, apod., kteří jsou schopni situaci řešit. I pro tyto případy by však mělo platit, že se vozíčkář na EIV nebude sám pohybovat na liduprázdných místech.

Pokud tedy už nastane situace, kterou popisujete a vozíčkář bez zmíněného zajištění se ocitne na porouchaném EIV daleko od domova, je těžké poradit univerzální řešení pro všechny případy a všechna místa ČR. Zde totiž bude rozhodující, kde přesně se nachází a na jakém vozíku přesně sedí. Všechny EIV totiž nejsou zdaleka stejné jak rozměrově, tak vahou. EIV může vážit od nějakých cca 35 kg až po skoro 180 kg. K váze vozíku je ale nutné připočíst i váhu jeho uživatele. Z uvedených údajů vyplývá, že bez zvedací plošiny, či jeřábku, či aspoň navijáku ve spojení s přenosnými lyžinami je velmi těžké porouchaný vozík s uživatelem sedícím na něm kamkoliv naložit k přepravě.

Nemyslím si, že by některá ze složek integrovaného záchranného systému byla přímo určena pro řešení této situace. Jde zde víceméně o servisní problém, obdobný porouchanému automobilu. Mám za to, že techniku k tomuto účelu výslovně určenou nebude mít k dispozici nikdo z běžných složek, včetně hasičů. Navíc, obrátit se ihned na hasiče by se mohlo vozíčkáři velmi „prodražit“, neboť hasiči nejsou k tomuto účelu primárně určeni (i když by to pravděpodobně mohli nějak zvládnout) a je otázkou, zda by takovou žádost nepovažovali za jejich zneužití. Věc by spíše možná dokázala řešit nějaká běžná přepravní společnost, zvyklá převážet např. domácí bílou elektroniku, nebo velké balení čehokoliv. Vyřešit by to šlo pomocí běžného dodávkového, či nákladního automobilu, se zvedací rampou. Takovýto přepravce ovšem v uvedeném případě nebývá ihned k dispozici. Navíc je to nesystémové řešení.

Doporučil bych nejspíš tyto způsoby řešení:

1) V případě, že se porucha stane v blízkosti servisní pobočky prodejce porouchaného vozíku, je dobré se pokusit se žádostí o pomoc kontaktovat nejdříve tento servis. Ten by samozřejmě situaci mohl vyřešit nejlépe (třeba i rychlou opravou přímo na místě, pokud by to bylo možné). Většina z velkých, seriózních prodejců EIV v ČR se vždy většinou snaží svému klientovi, na telefonickou žádost, nějak urychleně pomoci. A to i na poměrně velkou vzdálenost. Vzhledem k současným, ekonomickým možnostem těchto prodejců je však pravděpodobné, že již nikdo z nich nebude mít pro tyto účely zřízenou žádnou nepřetržitou, tísňovou, telefonickou službu, která by byla schopna situaci obratem zvládnout. Většinou z důvodu stále se snižujících plateb distributorům od zdravotních pojišťoven tyto služby, pokud je měli zřízeny, distributoři zrušili. Dovolat se tak půjde většinou pouze v pracovní době.
2) Pokud se takto problém nevyřeší a situace se vozíčkáři stane ve městě, které má svou vlastní Městskou policii, či těsně okolo města, asi bude nejvhodnější požádat o pomoc telefonicky zmíněnou MP. Městská policie by měla důvěrně znát prostředí města, a pokud sama odpovídající techniku nevlastní (což bude asi takřka vždy pravidlem), mohla by vědět na koho se z města obrátit, kdo by mohl pomoci. Tato metoda ale nebude využitelná v místech bez vlastní MP.
3) V takovém případě by bylo možná dobré pokusit se obrátit na Policii ČR. I ta by mohla vědět kam se obrátit. Ovšem, ani zde si nejsem jist, zda by se situaci podařilo s její pomocí vyřešit.
4) Účinnou metodou řešení by mohlo být, pokud v místě existuje specializovaný přepravce vozíčkářů, s mikrobusem vybaveným zvedací plošinou, pokusit se kontaktovat jej. Takový dopravce sice většinou má velmi nabitý program, ale v tomto akutním, výjimečném, havarijním případě by mohl být schopen, do nějaké doby pomoci.
5) Pokud by nepomohl nikdo ze jmenovaných, bylo by vhodné pokusit se telefonicky kontaktovat nejbližší městský, nebo obecní úřad. I zde by bylo možné najít pomoc. I zde by, na základě dobrých znalostí místních poměrů, mohli pracovníci úřadu, prostřednictvím nějakého místního dopravce, zprostředkovat účinnou pomoc. Úřady některých velkých měst navíc mohou mít k dispozici, pro tyto potřeby jeden přizpůsobený automobil, kterým dokáže MÚ účinně pomoci. Mnohým větším městským, či obecním úřadům je totiž tento problém znám a ty, které pochopí jeho závažnost, se pokusí i tyto mimořádné, závažné situace nějak ošetřit. Většina z takovýchto se snaží, pokud nemají vlastní potřebný automobil, uzavřít příslušnou dohodu s některým z dopravců, či s více dopravci najednou, kteří jsou schopni tuto situaci řešit.

Zde je však potřebné zdůraznit, že takovéto výjimečné havarijní situace jsou velmi zřídkavé, až zcela výjimečné a příslušným úřadům se příliš nevyplatí do jejich řešení investovat velký objem prostředků. Proto se může stát, že takovouto situaci příslušný úřad řešit vůbec neumí, nebo nemá zájem řešit. A to přesto, že by občanům žijícím v místě měl pomáhat a tuto problematiku neupozaďovat.
6) Teprve po vyčerpání všech předchozích možností, u kterých byly všechny pokusy neúspěšné, by se měl vozíčkář obrátit telefonicky na hasiče. Jako první volba by se ale tahle varianta nejspíš doporučit nedala a to z výše uvedeného důvodu.
7) Pokud by však nevyšla vůbec žádná z uvedených variant pomoci (což je velmi nepravděpodobné), poté by se vozíčkář už asi pouze musel obracet na okolojdoucí lidi se žádostí o jejich pomoc. A to buď osobní, nebo prostřednictvím jejich „konexí“.


Zdeněk Žižka
1 | 2 | »
baner-skoda-neridit_550x160_3.png
vozejkov_550x160_5.jpg
needo_banner-550x160px1-02-1.jpg