Dobrý den,
nevíte prosím, jestli jsou nějaké nadace nebo nějaká jiná finanční pomoc při řešení bezbariérové kuchyně?
22.5.2018

Dobrý den,

bohužel, bezbariérová úprava kuchyně nespadá do úprav, které jsou hrazeny prostřednictvím příspěvku na zvláštní pomůcky. Je tedy třeba hledat jiné finanční zajištění - sponzorský dar, nadační dar.

 

V obecném pohledu si každá nadace/nadační fond určuje komu, na co, za jakých podmínek a v jaké výši poskytuje příspěvek - a tyto údaje se mohou v průběhu času měnit.  CZEPA proto na svém webu nabízí seznam nadací, u nichž se na aktuální možnosti podpory můžete informovat (např. prostřednictvím webových stránek).

 

Bezbariérové úpravy v bydlištích osob se zdravotním postižením jsou jedním z okruhů, které podporuje např. Konto Bariéry . U dalších nadací Vám doporučuji využít náš inspirativní seznam a aktuální formy podpory si prověřit. Pokud byste měl/a možnost vyjednat si individuální sponzorský dar, je možné požádat Konto Bariéry o vytvoření "sponzorského podúčtu" (sponzor dává dar transparentní nadaci, dostává potvrzení o daru; smlouvou mezi KB a Vámi je ošetřeno, že daná částka je připsána Vám a Vy ji využijete ke schválenému záměru).

 

S pozdravem

Hana Sixtová, sociální pracovnice

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestli by jste mi mohli poradit ohledně schodišťové plošiny? Na co se při výběru zaměřit? Kde shánět? A nejlépe nějaké zkušenosti s něčím?
Předem děkuji za odpověď.
22.2.2018

Dobrý den,

můžeme Vám poskytnout tipy na firmy, které se zabývají nabídkou a montáží schodišťových plošin a případně Vám poskytnout poradenství ohledně příspěvku na zvláštní pomůcku od Úřadu práce. Co se týče konkrétního poradentsví ve výběru, záleží jistě na typu stavby, schodiště a dalších parametrech a požadavcích. Můžete poptat u více společností, pro případnou žádost o příspěvek u ÚP je třeba předkládat dvě nabídky. Také můžete poptat zkušenosti jiných uživatelů prostřednictvím diskuze na tomto portále, diskuzi na toto téma vyvolat.

 

Tipy na společnosti:

- Altech - https://www.altech.cz/ 

- Manus - http://www.manuspv.cz/

- Vecom - http://www.vecom.cz/

- Horizont Nare - https://www.horizont-nare.com/

- Erilens - http://www.erilens.cz/

 

S pozdravem

Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den, prosím potřebovala bych se zeptat jestli se u Vás platí za vložení inzerátu. Manžel mi zemřel potřebuji prodat sedačku do auta pro vozíčkáře. Děkuji za odpověd Marie.
18.11.2015

Dobrý den, paní Marie,

vkládání inzerátů na náš komunitní postál je zcela zdarma. Pokud by Vám inzerát nešel vložit, obraťte se na pana Jiřího Kadeřávka, administrátora komunitního portálu Vozejkov.cz: vozejkov@czepa.cz.

S pozdravem

 

Dominika Horáková

sociální pracovnice


Dominika Horáková
Dobrý den, na regionálním setkání vozíčkářů, které
organizovalo sdružení CZEPA v Karlových Varech, jsem si vyzkoušela "vozíkomotorku" Rid-e, což byl i pro mne, jako choďáka, veliký zážitek. Mám manžela tetraplegika, pro kterého by takováto motorka znamenala mnohem větší svobodu pohybu i menší stigmatizaci elektrickým vozíkem. Zajímalo by mne, zda se na takovouto motorku dá získat nějaký příspěvek od státu, pojišťovny příp. nějakých nadací.
Děkuji
7.10.2015

Dobrý den,

motorka Ride-e je podle výrobce kombinací vozíku a výkonného elektrického pohonu, tedy "inovativním elektrickým vozíkem". V číselníku pomůcek zdravotních pojišťoven ale není uveden (tedy není hrazen zdravotní pojišťovnou). Není uveden ani mezi pomůckami, na které lze získat od úřadu práce příspěvek na zvláštní pomůcky podle zákona č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. 

 

Nezbývá než investovat vlastní finanční prostředky, hledat sponzorské zdroje či žádat o podporu nadcí. Kontakty na nadace/nadační fondy a orientační vzor žádosti uvádíme na webu asociace CZEPA. Cílová skupina podporovaných klientů i oblast poskytované podpory se u každé nadace/nadačního fondu může v průběhu času měnit, doporučujeme proto nastudovat podmínky jednotlivých nadačních společností. 

 

S pozdravem

Hana Sixtová

pracovnice v sociálních službách


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den,

moje matka je od ledna po idiopatické myelitidě kvadruplegik, který neovládá vyprazdňování. Od jednoho člověka, který pracuje v oblasti pečovatelských služeb, jsem se dozvěděla, že místo trvalého cévkování je lepší používat pleny z důvodu častých urologický infekcí od cévky. Dále, že je lepší zkusit naučit pravidelnou stolici jinými způsoby než používáním čípků, které časem přestanou fungovat. Moje matka je momentálně v Kladrubech, kde má zavedenu cévku a na vyprázdnění každé tři dny dostane čípek. Tuším, že je to tak nejsnazší, ale je to vůbec možné jinak? Jaká je běžná a nejlepší praxe v domácí péči?

Děkuji
7.9.2015

Dobrý den, co se týká vyprazdňování moči, skutečně permanentně zavedený katétr může být zdrojem častých infekcí, proto i v domácí péči se preferuje jednorázové cévkování v pravidelných intervalech. Samozřejmě je nutné zaučit pečující osobu urologem. Ovšem ani sestry domácí péče a ani pečovatelky nejsou k tomuto úkonu kompetentní. Vložné pleny jsou sice také řešením, ale s tím, že u imobilního člověka je třeba nejen jejich častá výměna, ale hlavně dobré vložení bez záhybů kvůli riziku otlaku. K tomuto úkonu pak můžete využít externí službu. Co se stolice týká, tak opravdu lidé s poškozením míchy získají kontinenci prostřednictvím pravidelné aplikace čípků obsahujících bisacodyl (v lékárně pod názvem Dulkolax), tak jako v Kladrubech. Reakce střev na čípek je individuální a mnozí tyto čípky používají desítky let bez problémů.

 

Zdeňka Faltýnková 


Zdeňka Faltýnková
| | 2
banner-vdv-podcast-550x160
banner-handy.jpg