Dobrý den, v dohledné době očekávám výzvu k nástupu na rehabilitaci v Kladrubech. Otázka je, na koho se obrátit. Po Praze využívam služeb Bezba, ta ale do Kladrub nejezdí. Budu potřebovat vzít i elektrický vozík, což znamená, aby  vozidlo bylo vybavené zvedací plošinou. Na koho se tedy v Praze obrátit? Děkuji, Pavel Petřík.

12.6.2024

Dobrý den pane Petříku,

jestli jsem dobře pochopila Váš dotaz, budete chtít přepravit do RÚ Kladruby přepravní společností. V tomto případě je možné se obrátit na provozovatele bezbariérové přepravy. Musíte však počítat s finanční náročností - může se pohybovat v řádů tisíců. Níže Vám posílám kontakty na provozovatele bezbariérové přepravy, zkuste je tedy kontaktovat a zjistit jejich možnosti.

Helpdriver - webový odkaz - https://helpdriver.cz/

Pohoda transport - webový odkaz - https://www.pohodatransport.cz/home.html

S pozdravem


Monika Kupková

Přeji krásný den,

jsem ZPP/P, ÚP mi byl přiznán příspěvek na  OA. Vrátí mi FÚ část zaplacené částky rovnající se DPH při koupi vozidla od neplátce DPH, (auto po invalidovi) dle § 85, zákona 235/04 Sb. nebo je nutné zakoupit auto v bazaru či plátce daně.

Za Váš čas děkuje   Podlešák

 

6.5.2024

Dobrý den pane Podlešáku,

v zákoně č. 235/2004 Sb. o Dani z přidané hodnoty je jasně uvedeno (konkrétně § 85):

(1) Osoba se zdravotním postižením má nárok na vrácení zaplacené daně u motorového vozidla této osobě dodaného.

(6) Je-li osobě se zdravotním postižením dodáno ojeté motorové vozidlo, může tato osoba uplatnit nárok na vrácení daně vypočtené ze základu daně podle § 90. V tomto případě je povinen uvést daň na daňovém dokladu i obchodník při uplatnění zvláštního režimu podle § 90.

Výše uvedené tedy znamená, že nárok na vrácení DPH vzniká za předpokladu, že prodejce je plátcem DPH. Pokud kupujete automobil od fyzické osoby, není možné od spádového finančního úřadu vrácení DPH požadovat, pokud prodávající není plátcem DPH.

S pozdravem


Monika Kupková

Dobrý den. U drah jsem při objednání jízdy vlakem se sportovní tříkolku čelil dotazu, zda tuto tříkolku mám schválenou jako "kompenzační pomůcku". Jaká je prosím v tomto směru legislativa? Děkuji 

21.4.2023

Dobrý den,
v otázkách dopravy považujeme za zásadní stanovené podmínky konkrétního přepravce (přepravní podmínky, přepravní řád), kde je obvykle i ustanovení ohledně přepravy osob s poruchou mobility.

Samotný pojem "kompenzační pomůcka" je velmi obecný, široký, protože může zahrnovat všechny pomůcky, které nějakým způsobem kompenzují omezení běžné funkce. Z povahy Vašeho dotazu se domnívám, že dopravce mohl mít na mysli schválené zdravotnické prostředky ze zdravotního pojištění, jako jsou například mechanické či elektrické vozíky, které dle zdravotní indikace schvaluje a hradí zdravotní pojišťovna.

Doporučuji proto dohledat nebo vyžádat si přepravní řád, nastudovat přepravu osob s omezenou schopností pohybu, ev. ustanovení přepravy jízdních kol.

Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den, chystám se prvně na vozíku do letadla a měl bych takový dotaz. Na letištích mi doporučují potvrzení od lékaře ohledně ocelových výztuží páteře. Řešil jste prosím toto někdy někdo? Jaký lékař by mi ho měl vystavit?

Děkuji za reakce Libor Ondřej 

13.3.2023

Vážený pane Ondřeji,
pokud po Vás letecká společnost vyžaduje potvrzení ohledně výstuží páteře, považujeme za vhodné podívat se na lékařskou zprávu, vydanou v souvislosti s operací páteře (ze spinální jednotky či ze spondylochirurgie), případně se obrátit na uvedené pracoviště, kde jste byl operován.

Otázka na leteckou společnost je, zda stačí česká lékařská zpráva či zda si ji pro návrat ze zahraničí máte nechat přeložit do některého ze světových jazyků.

V souvislosti s Vaším dotazem musím konstatovat, že dotazy vložené na Poradnu portálu Vozejkov.cz zodpovídají odborní pracovníci asociace CZEPA či sjednaní externí specialisté (viz. Na vaše otázky odpovídají). Pro osobní zkušenosti jiných uživatelů doporučuji vložit na Vozejkov.cz článek, na který mohou reagovat čtenáři-uživatelé portálu.

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den, jsem ZTP P na el.vozíku. Až se oteplí, tak bych rád vyzkoušel dopravování v MHD a vlak v Praze. BEZBA dopravu umím, ale mávnout na tram, bus, vlak či metro se prostě sám nepoučený prostě bojím. Můžete mi prosím poradit, kde bych mohl požádat o pomoc. Vlastního asistenta zatím nemám :-) Ivan H.

8.2.2023

Dobrý den pane Ivane,

pokud z jakéhokoliv důvodu nejste schopen se samostatně přepravovat, je třeba dle přepravního řádu Dopravního podniku hl. m. Prahy si zajistit doprovod - cituji: Osoba na vozíku pro invalidy si musí předem zajistit doprovod osob, které jsou schopny samostatně vozík naložit do vozidla a z vozidla jej vyložit (netýká se vozidel, u kterých lze použít výsuvnou nebo výklopnou nájezdovou plošinu a zvlášť upravených autobusů, trolejbusů vybavených zdvihací plošinou). Plošiny obsluhuje pouze řidič nebo jiná pověřená osoba dopravce. Naložení vozíku s osobou na vozíku pro invalidy do vozidla a jeho vyložení musí být provedeno v době co nejkratší. Před zastávkou, kde hodlá vystoupit, oznámí osoba na vozíku pro invalidy nebo osoba doprovázející výstup z vozidla včas (nejpozději před zastavením vozidla v zastávce) stisknutím tlačítka „Znamení k řidiči“ nebo tlačítka, umístěného v dosahu osoby na vozíku pro invalidy (neplatí pro lanovou dráhu na Petřín).

Je tedy na Vás si doprovod zajistit. Jednou z možností je například využití sociálních služeb - osobní asistence. Ty poskytují za úplatu službu "doprovod". Pokud by registrovaná služba byla kapacitně obsazená, pak můžete zkusit hledat na webech, které zprostředkovávají kontakty na osobní asistenty - jen upozorňuji, že se nejedná o osoby, které pracují pod registrovanou soc. službou. 

Web Domelie - zde si můžete vyfiltrovat kontakty na pečovatele / asistenty (jedná se o neprověřené kontakty) - https://www.domelie.cz/

Dále naši klienti využívají i web Hlídačky - https://www.hlidacky.cz/

Dále můžete zkusit poptat např. organizaci ADRA, která má program dobrovolníků (dobrovolníci chodí bez nároku na finanční odměnu vypomáhat). Koordinátorkou dobrovolníků v Praze je p. Barbora Bezděkovská, tel. 739 605 899 - https://www.adra.cz/dobrovolnictvi/praha/dobrovolnictvi.

Pokud byste potřeboval další informace či kontakty, můžete mě kontaktovat na e-mailu: kupkova@czepa.cz nebo telefonicky na čísle 775 980 952.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA


Monika Kupková

Dobrý den, 

tatínek je od 5/2021 na vozíku. Občas potřebuje zajet na kontroly k lékaři a do nemocnice. Existuje v libereckém kraji (konkrétně Jablonec nad Nisou) organizace, která nabízí přepravu vozíčkářů? Nyní vždy musíme využít sanitu a to vždy vleže, jelikož se vozík do sanity nevejde. Některá vyšetřeni jsou pak z lehu problematická. Velmi by nám to usnadnilo návštěvy lékařů apod. 

Děkuji, Menclová

11.1.2023

Dobrý den paní Menclová,

jediná přepravní služba, která nabízí přepravní služby pro osoby se zdravotním postižením na území Jablonce nad Nisou je Český červený kříž. Český červený kříž má zřízenou službu Senior doprava ČČK. 

Senior doprava ČČK

Základním cílem této služby je zajistit klientům dostupnou dopravu na dobu nezbytně nutnou v případech, kdy si nemohou zvolit jiný způsob přepravy a to zejména pro účely: přeprava klienta do zdravotnického zařízení, do obchodního zařízení k nákupu realizovaného osobně klientem (popř. i v doprovodu pečovatelky), za účelem kultury, realizace piety. 

Služba je určena přednostně fyzickým osobám od dovršení věku 65 let se sníženou nebo částečně sníženou soběstačností, osobám zdravotně postiženým ve věku od dovršení 26 let.

Dle telefonického hovoru má Senior doprava k dispozici 1 vůz - klient však musí být schopen přesednout na sedadlo spolujezdce (nemají automobil s plošinou, s následným ukotvením inv. vozíku).

Více informací o službě, včetně kontaktů nejdete ZDE.

Na území Jablonce nad Nisou převážela osoby se zdravotním postižením i firma Profi Taxi - dle telefonického hovoru však v současné době služby pro OZP nenabízejí. Zasílám však kontakt pro případné oslovení v budoucím období (je možné, že službu budou znovu nabízet - je třeba si situaci ověřit).

S pozdravem

Monika Kupková, DiS., sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství

PS: Aktualizace - soc. pracovnice p. Mikešová z Centra pro zdravotně postižené Libereckého kraje - pobočka Jablonec nad Nisou mi vytipovala další možné přepravy:

  • Taxík Maxík, tel. 773 773 778
  • Vratislavice expres, tel. 773 584 374
  • Novodobá sanitka, tel. 605 160 424

 


Monika Kupková

Dobry den. Byla jsem ♿️ AUTOBUSEM busem v ceske lipe.

Kdyz jsem se vracela do noveho boru, rekl mi ridic, ze kdyz mam ztp/p, musim mit s sebou pruvodce,  jinak pry me priste nevezme.

Pokud vim, na dopovod se vztahuje sleva na jizdnem, ale to ze bych mela byt povinna mit doprovod jsem slysela prvne.

Divala jsem se vyhody spojene s drzenim prukazu ztp/p, nic takoveho se tam nepise. Cim se muzu branit, pokud by me priste opravdu kvuli tomu nechtel nalozit?

 

4.4.2022

Dobrý den,
průkaz ZTP/P neznamená, že doprovod obecně MUSÍTE mít. V případě přepravy je třeba se podívat na přepravní podmínky/řád konkrétního přepravce. 

Někteří provozovatelé dopravy mají v přepravním řádu uvedeno, že osoba s omezenou schopností pohybu, na vozíku, má povinnost sama si zajistit osobu, která asistuje s naložením/vyložením (řidič má obvykle povinnost vyklopit plošinu, ale nemá povinnost cestujícímu asistovat s nástupem/výstupem). Přepravní společnosti se tak mohou preventivně bránit kolizím, že by řidič ZTP cestujícího "vyklopil" či poškodil vozík či poškodil vlastní zdraví.

Pro individuální poradenství můžete napsat na můj email: sixtova@czepa.cz.
S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den, jsem z Prahy, slyšel jsem, že se od 1. dubna 2022 zavádí jízdné pro držitele ZTP/P. Je to pravda? Děkuji.

28.3.2022

Dobrý den,
od 1. dubna 2022 se sice obecně snižuje sleva pro děti, studenty a seniory ze 75% na 50%, ale změny se netýkají držitelů ZTP a ZTP/P. Viz. vyjádření Ministerstva dopravy:  "U zdravotně tělesně postižených (ZTP, ZTP/P) zůstává zákonem o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením sleva ve výši 75 % a pro doprovod ZTP/P je cestovné plně hrazené státem.".

Ověřila jsem, že u pražské městské hromadné dopravy je to od 1. dubna 2022 tak, že v pásmu pouze na území hl. m. Prahy cestují držitelé ZTP a ZTP/P za 0 Kč. Na příměstských linkách se slevou 75% ceny jízdného.

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den,je už schválen zákon el.voziku z 6km na vyšší.Posledni zprávy zprávy jsou že to podepsal prezident a dál už nic.

Děkuji

 

23.4.2021

Dobrý den,

Dle zákona č. 56/2001 Sb. (§3, písm. e)), o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích byl limit rychlosti elektrických vozíků zvýšen na 15 km/h. Tato změna však nebyla provedena v zákoně č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, který určuje podmínky úhrady zdravotnických prostředků ze zdravotního pojištění (tedy i el. vozíků). V příloze č. 3 pod kódem 07.01.02 je stále uvedeno, že elektrický vozík má stanovenou maximální rychlost 6 km/h..

Výše uvedené znamená, že pokud máte el. vozík hrazen přes zdravotní pojišťovnu, pak jeho maximální rychlost může být nastavena na 6 km/h.. Pokud si však zakoupíte elektrický vozík ze svých finančních prostředků, pak zákon o provozu pozemních komunikacích umožňuje jízdu až o rychlosti 15 km/h..

Dle zástupců zdravotních pojišťoven, s kterými jednala kolegyně Zdeňka Faltýnková, vyplývá názor, že elektrický vozík, který je indikovaný jako zdravotnický prostředek, který kompenzuje neschopnost chůze, má mít rychlost přiměřenou lidské chůzi. Ta je v průměru o rychlosti 4 km/h.. Zdravotní pojišťovny vnímají současnou rychlost 6 km/h ve vztahu k chůzi jako dostatečnou a bezpečnou. Dle asociace CZEPA je jízda o rychlosti až 15 km/h nebezpečná.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková

Dobrý den, 

budu v brzké době pořizovat el. vozík, k čemuž se vztahují psychotesty. Pokud bych dopadl špatně, mohu přijít o řidičský průkaz?

Děkuji předem za odpověď.

20.4.2021

Dobrý den,

v rámci psychologického vyšetření musí psycholog zhodnotit, zda Váš zdravotní stav Vás opravňuje k nároku na elektrický vozík - tj. zda jste způsobilý/á jej bezpečně ovládat v silničním provozu. V případě, že nebudete shledán způsobilým/ou - avšak vyšetřující lékař se Vás při vyšetření přímo nedotáže na vlastnictví řidičského průkazu, pak by k jeho odebrání nemělo dojít (může však nastat situace, kdy se psycholog na tuto skutečnost dotáže a poté by mohl na tuto skutečnost upozornit Vašeho ošetřujícího lékaře).

Pokud si nejste jist/a svým zdravotním stavem a řídíte automobil, doporučujeme Vám toto konzultovat s Vaším praktickým lékařem.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková

Dobrý den,

nevíte prosím o nějaké organizaci, která by přepravila paní na elektrickém vozíku z Ostrova nad Ohří do Karlových Varů a zpět ?

Z důvodu výluky na trati jí není umožněno cestovat vlakem. Děkuji za odpověď

J. Večeřová (asistent)

29.6.2020

Dobrý den,

zkuste speciální přepravu osob se zdravotním postižením, kterou provozuje Centrum pro zdravotně postižené Karlovarského kraje, o.p.s.. Tato organizace má k dispozici speciálně upravený vůz - odkaz na službu zde. Pokud tuto službu budete chtít využit, je třeba vše předem naplánovat a domluvit. Organizace je schopna zařídit i asistenci, pokud je třeba - je však znovu na osobní domluvě a možnostech organizace.

Kontakt na odpovědnou osobu:

Brigita Fišerová, tel.: 353 234 666, mob.: 602 340 549.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice

 


Monika Kupková

Marně hledám nezávislý srovnávací web osobních automobilů, vhodných pro přepravu na vozíku. Víte o nějakém? 
Také nemohu najít žádné srovnávací testy invalidních vozíků - jak mechanických, tak elektrických. Chápu, že není jednoduché nalézt a stanovit srovnatelné veličiny, ale slyšel jsem, že třeba v Německu srovnání dělá např. TÜV a dokonce vícekrát ročně.
Díky

Leoš Fučík, Brno

GSM 606 161 620

 

18.6.2020

Vážený pane Fučíku,

nevíme o tom, že by existoval srovnávací web automobilů. Jsme přesvědčeni, že výběr vhodného automobilu je vysoce individuální záležitostí, s ohledem na zdravotní postižení uživatele, jeho schopnosti, fyzickou konstituci, typ užívaného vozíku (mechanický - pevný rám, skládací, rozměr, hmotnost; , elektrický a jeho parametry atd.), místo pro vozík (vedle sebe, za sebe, do zavazadlového prostoru) a další parametry.

Stejně tak i výběr vozíku má řadu individuálních specifik, které uživatel zohledňuje a podle kterých vybírá. Nevíme o tom, že by srovnávací testy vozíků byly k dispozici.

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
1 | 2 | »
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg