Dobrý den. Na facebooku jsem viděl pomůcku pro cvičení chůze pro děti. Jsem po amputaci levé DK a chtěl jsem se zeptat, jestli existuje podobná pomůcka (bradla) k nácviku chůze s protézou pro dospělé v domácnosti. Děkuji předem za Vaši laskavou odpověď.

Rydl

20.12.2022

Dobrý den,

pro rehabilitace chůze s protézou existuje rehabilitační pomůcka bradlový chodník, avšak otázkou je, jak velké domácí prostory pro tuto pomůcku máte k dispozici (pomůcka je objemná).

Na webu si dejte do vyhledavače klíčové slovo bradlový chodník - zde si můžete porovnat nabídky této pomůcky.

S pozdravem

Zdeňka Faltýnková, spinální specialistka a Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den, přítelkyni (kvadruplegik) se výrazně zhoršil zdravotní stav po infekci během tohoto roku a z částečně samostatné osoby je zcela nesoběstačná. Na placená rehabilitační zařízení již vyčerpala všechny své peníze,ale nemůže se vrátit do svého bytu, ani nemá na další nadstandardní pobyt. Kam se máme obrátit? Kde můžeme hledat bydlení s odpovídající péčí pro čtyřicetiletou dámu? Děkuji.

24.11.2022

Dobrý den,
není jednoduchá a jasná odpověď na Vaši otázku, k tomu nemáme dostatek informací. V obecné rovině se hledá řešení dvojí cestou:

1) Zajistit/udržet vlastní bydlení s podporou rodiny a terénních služeb: Píšete, že se paní nemůže vrátit do svého bytu, ale neuvádíte bližší důvody (kterými jsou obvykle potřeba bezbariérových úprav či externí podpora služeb péče). Budu předpokládat, že byt pro život člověka na vozíku uzpůsobený je a řešíte asi spíš zajištění služeb při zvýšené závislosti na péči po zhoršení zdravotního stavu. V obecné rovině můžete poptávat terénní sociální služby, které docházejí za klientem domů, jako je typicky osobní asistence či pečovatelská služba. Na úhradu takových služeb je určený příspěvek na péči (při zhoršení zdravotního stavu a soběstačnosti můžeme poskytnout konzultace k tématu podání žádosti o zvýšení stupně příspěvku, pokud již nyní paní nepobírá nejvyšší IV. stupeň). Abyste zjistili, jaké organizace sociální služby ve vašem městě poskytují, můžete se obrátit na sociální odbor městského úřadu nebo na sociální odbor Krajského úřadu, který všechny poskytovatele sociálních služeb registruje (tedy má k dispozici adresář). Pokud paní potřebuje také ošetřovatelskou-zdravotní péči (odběry, převazy, péči o vybavení močového měchýře a střev, cévkování, stomie, zavedení čípku aj.), je třeba se obrátit na praktického lékaře a požádat o poukaz na domácí zdravotní péči (hrazena ze zdravotního pojištění podle předpisu praktika, terénní zdravotní sestry mohou docházet až 3x denně).

2) Pokud výše uvedené služby ve vaší lokalitě nejsou dostupné a není tak možné, aby paní dál bydlela ve svém bytě, je třeba hledat tzv. pobytové sociální služby. To jsou v obecné rovině třeba domovy pro seniory (přijímající klienty až od seniorského věku), domovy pro osoby se zdravotním postižením (dříve tzv. "ústavy"), ale také třeba domovy s pečovatelskou službou (který obvykle provozuje obec/město pro své obyvatele; v DPS má klient vlastní malý byt, v domě je pečovatelská služba, která je v omezených časech k dispozici, očekává se ale spíše soběstačný klient, který potřebuje "dopomoc"). Jednotlivé sociální služby opět registruje Krajský úřad, pracovníci sociálního odboru by vám měli být schopni nabídnout přímé kontakty. Existují i soukromé pobytové sociální služby, jejich úhrada ale obvykle začíná na částce 30 0000 Kč měsíčně a více.

Naše odpověď v rámci této poradny má své limity. Pokud byste chtěl či vaše paní chtěla probrat vaši situaci blíže, můžete se na nás obrátit přímo. Můj email je sixtova@czepa.cz.

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA 

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den,

jsem vozíčkářka bez průkazu ZTP/P pouze ZTP.

Ráda bych se zeptala zda není protiprávní, když O2 aréna si ve svých stanovách pro vstup veřejnosti dává podmínku, že do haly, na místa pro vozík, můžou pouze držitele ZTP/P s doprovodem a na standartní místa sice můžete dojet s vozíkem, přesednout si, vozík složit a odvézt do úschovny, která je někde u vchodu. Tím pádem já jako vozíčkářka, která nemá ZTP/P a chtěla by zůstat sedět na vozíku, se  nemůžu účastnit jakékoliv akce pořádané touto firmou. Psala jsem si přímo jim, a bylo mi sděleno, že je jim to líto, ale jako pořadatel si můžou stanovovat podmínky samy.

Děkuju Ivana Zajíčková

 

4.10.2022

Dobrý den paní Zajíčková,

v zákoně č. 329/2011 Sb. - Dávky pro osoby se zdravotním postižením, konkrétně v § 36 máte uvedeny výhody, které s průkazem OZP souvisí.

V § 36, odst. 4 máte i mimo jiné uvedeno, že osobě, která je držitelem průkazu ZTP nebo průkazu ZTP/P, a průvodci držitele průkazu ZTP/P, může být poskytnuta sleva ze vstupného na divadelní a filmová představení, koncerty a jiné kulturní a sportovní akce (podstatné je slovíčko může).

Nikde však nemáte zakotveno, že tato sleva musí být poskytnuta.

Kulturní zařízení, sportovní akce, atd. se řídí pravidly / pokyny svých majitelů / pořadatelů a ti můžou rozhodnout o tom, jaké zde budou platit podmínky (pravidla / podmínky pak můžete dohledat např. v návštěvním řádu).

Stejné je to i s Vámi dotazovanou situací - je na provozovateli akce / pořadateli, jaké si nastaví podmínky.

Další nároky osob, které jsou držiteli průkazu TP, ZTP nebo ZTP/P, upravují i jiné právní předpisy než je zákon č. 329/2011 Sb. - např. zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů; zákon č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích; zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích; zákon č.13/1997 Sb., o pozemních komunikacích a zákon č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitosti  - nikde však není zakotveno výše uvedené.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den, prosím pěkně viděla jsem novou nabídku servisu a poradnu k vozíčkům přímo u vás. Mám vozíček v lednu 2023 pět let, kdy bývá asi nárok či je možné požádat o nový. S tímto vozíkem jsem spokojená, jen nutné asi servis, či přeměřit zda stále vyhovuje. Ale mám od firmy Medicco (zajišťovala jsem si tenkrát se Zdeni Faltýnkovou v RÚ Kladruby, prý majetek VZP s mým doplatkem), proto se chci zeptat i na tento vozíček je u vás možný servis? Kdo mi poradí zda nový či jen servis? Jak časově předem si popř. požádat a kam o vozíček, abych měla v lednu 2023 vše v pořádku? Stále platí, že vozíček, který mám, s přispěním pojišťovny i mým doplatkem, je majetkem pojišťovny? Je možné popř. odkoupení? Nedávno jsem si nechala vyrobit skvělý podsedák Libella, bylo by to škoda. Děkuji.

23.8.2022

Dobrý den,

Váš dotaz jsem konzultovala s mojí kolegyní, spinální specialistkou Zdeňkou Faltýnkovou. Odpověď Vám zasílám níže.

Vozíky, které byly vydány před účinností novelizace zákona o veřejném zdravotním pojištění č. 48/1997 Sb., tedy před lednem 2019, podléhají cirkulaci, pojišťovna může chtít vozík vrátit. Pokud je vozík ve špatném technickém stavu a revizní technik jej nedoporučí k repasi, může Vám zůstat, ale pojišťovny to nemají rády. Také nelze vozík odkoupit. Pokud je Váš vozík ještě v dobrém technickém stavu, nevzniká Vám automaticky nárok na nový. Nový vozík si můžete nechat zaměřit od firmy, kterou si sama vyberete (vybírat můžete již před uplynutím 5ti leté lhůty). Firma Vám připraví podklady pro předepsání poukazu odborným lékařem, nejlépe rehabilitačním či neurologem.

Pokud budete chtít pomoci s výběrem vozíku, pak se můžete obrátit na p. Faltýnkovou, která toto poradenství poskytuje. 

Kontakt: Zdeňka Faltýnková, e-mail: faltynkova@czepa.cz, tel.: 607 453 501.

Co se týká servisu vozíků, tak můžete tento servis využít i v případě, že máte vozík od firmy Medicco. V prostorách CZEPA na Černém Mostě v Praze provádí tento servis firma Ultina a to vždy v pondělí od 8.00 do 16.00 hodin. Abyste na službu nemusela čekat a také abyste nejela zbytečně, je dobré se dopředu telefonicky objednat na telefonní lince Ultiny 776 261 756

Úhrada za diagnostiku a servis: poukazem od praktického lékaře nebo 200 Kč/hodinu + cena dílu.

Pokud nebudete mít dostatek finančních prostředků na případný doplatek nového vozíku, můžete zkusit zažádat o finanční příspěvek u nadací či nadačních fondů. 

V případě doplňujících dotazů se neváhejte obrátit na službu odborného sociálního poradenství. Kontakt - Monika Kupková, e-mail: kupkova@czepa.cz, tel. 775 980 952.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobry den, nyni jsem mela pri vyuctovani od O2 vyssi fa-nebyl odecteny soc.prispevek. Na dotaz na O2 pry soc.prisp.jsou zrusene. Nevite duvod? Nebo chce O2 usetrit? Dekuji a pekne leto vsem☀️

28.7.2022

Dobrý den,

dle zákona o elektronických komunikací č. 127/2005 Sb., §38 a §43 a nařízení vlády č. 500/2021 Sb., §2 , i nadále platí, že stát přispívá lidem, kteří na tento příspěvek mají nárok částkou 200,- Kč / měsíc na telekomunikační služby. 

O2 na základě svého vlastního rozhodnutí přidávala k tomuto státnímu příspěvku z vlastních zdrojů navíc ještě 20,- Kč. O takto navýšený příspěvek snižovala účet k úhradě držitele průkazu ZTP/P.

Podmínkou (pro získání příspěvku) je, že držitel průkazu ZTP/P požádá společnost O2 o tuto slevu písemně a doloží kopii platného průkazu ZTP/P. 

Pokud je příspěvek zrušen, došlo pravděpodobně ke skončení platnosti doloženého průkazu. Společnost O2 si termín skončení platnosti průkazu eviduje. Pokud držitel průkazu nedoloží včas kopii nového platného průkazu ZTP/P, je příspěvek okamžitě zrušen.

Pokud tedy došlo k této situaci, je třeba v co nejkratším termínu společnost O2 písemně kontaktovat a doložit v příloze novou kopii platného průkazu ZTP/P. Poté bude příspěvek opětovně obnoven.

POZOR!!! Státní příspěvek zrušen nebyl a O2 ho z ceny tarifu odečítá, ale pouze ve výši zákonných 200,- Kč. Svůj podíl na úhradě ceny - zmíněných 20,- Kč (dotace z vlastních prostředků) O2 od května zrušil. 

Skutečnost, že nedošlo k žádným změnám, jsem dnes konzultovala s Českým telekomunikačním úřadem. Konkrétně jsem jednala s p. Novákovou, která eventuálně nabízí pomoc s řešením Vašeho případu. Je tedy možné se na ni v případě potřeby obrátit.

Kontakt: p. Nováková, Český telekomunikační úřad - tel.: 224 004 713

Dívala jsem se i na webové stránky O2 a zde je uvedeno, za jakých podmínek máte na státní příspěvek nárok. Odkaz na informace najdete ZDE.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Zdravím, prosím o info ohledně odlehčovací služby i přes noc na více dní / 3-5 / , pro ZTP/P - vozíček, okolí Rožnovsko - Zlínský, Moravskoslezský kraj. Děkuji moc.

 

31.5.2022

Dobrý den,

níže Vám zasílám odlehčovací služby, které jsem dohledala v registru poskytovatelů sociálních služeb - odkaz na registr ZDE. V registru si můžete vyhledávat typ služby, který potřebujete a dle lokality, kde se má služba poskytovat.

Vzhledem k tomu, že jste neuvedl/a Váš věk, zaměřila jsem se pouze na odlehčovací služby, které mají cílovou skupinu - osoby se zdravotním postižením. Níže uvedené služby, je třeba si obvolat a zjistit jejich volnou kapacitu (ta bohužel bývá zpravidla obsazená) a bezbariérovost.

Odlehčovací služby Zlínský kraj

  • Senior Otrokovice, poskytují pobytové odlehčovací služby i osobám se zdravotním postižením starším 27 let; webový odkaz na službu ZDE.
  • Dotek z.ú., Vizovice, poskytují pobytové odlehčovací služby i osobám se zdravotním postižením starším 55 let; webový odkaz na službu ZDE.
  • Diakonie Valašské Meziříčí, poskytují pobytové odlehčovací služby osobám se zdravotním postižením starším 19 let; webový odkaz na službu ZDE.
  • Charita Nový Hrozenkov, poskytují pobytové odlehčovací služby i osobám se zdravotním postižením; webový odkaz na službu ZDE.
  • Charita Valašské Meziříčí, poskytují pobytové odlehčovací služby i osobám se zdravotním postižením starším 55 let; webový odkaz na službu ZDE.

Odlehčovací služby Moravskoslezský kraj

  • Centrum sociálních služeb Hrabyně, poskytují pobytové odlehčovací služby osobám se zdravotním postižením starším 18 let; webový odkaz na službu ZDE.
  • Centrum sociálních služeb Pohoda, Bruntál, poskytují pobytové odlehčovací služby osobám se zdravotním postižením starším 27 let; webový odkaz na službu ZDE.
  • Centrum sociálních služeb jih, Ostrava-Hrabůvka, poskytují pobytové odlehčovací služby i osobám se zdravotním postižením starším 18 let (upřednostňují klienty s trv. pobytem v Moravskoslezském kraji); webový odkaz na službu ZDE.
  • Domov pro seniory Krnov, poskytují pobytové odlehčovací služby i osobám se zdravotním postižením starším 27 let; webový odkaz na službu ZDE.
  • Charitní dům sv. Kláry, Bohumín, poskytují pobytové odlehčovací služby i osobám se zdravotním postižením starším 19 let; webový odkaz na službu ZDE.
  • Sociální služby města Třince, poskytují pobytové odlehčovací služby i osobám se zdravotním postižením starším 50 let; webový odkaz na službu ZDE.
  • Středisko sociálních služeb města Kopřivnice, poskytují pobytové odlehčovací služby osobám se zdravotním postižením starším 55 let; webový odkaz na službu ZDE.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice

 


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den,

Jsem 5 let po havárii na motorce kdy jsem utrpěl otok mozku s následky ochrnutí  levé ruky a nohy. Z důvodu nepříznivé sociální situace až doteď pobývám po různých LDN a Centrech soc. péče.  Jsem držitelem průkazu ZTP/P. Výhledově ovšem plánuji samostatné bydlení v dotovaném městkém bytě, který by mi mohl být přidělen v horizontu měsíců. Rád bych se proto zeptal na co všechno mám jako inv. důchodce 3. st. nárok. Příspěvek na automobil, komp. pomůcku, mech. inv. vozík (stávající jsem dostal po úraze darem)… poukaz na matraci či podsedák do vozíku?

Velmi děkuji za odpověď,

Lukáš.

21.4.2022

Dobrý den pane Lukáši,

Váš dotaz nelze jednoznačně zodpovědět. Jednotlivé sociální dávky se posuzují dle různých kritérií a odvíjí se od zdravotního postižení žadatele. Například na příspěvek na zvláštní pomůcku - příspěvek na motorové vozidlo - mají nárok pouze zákonem dané zdravotní stavy. Zdravotnické prostředky (tj. mechanický invalidní vozík, podsedák či matraci) mají ve své kompetenci lékaři, kteří na základě zdravotního stavu vypisují žádanku / poukaz. Předepsání pomůcky musí být řádně odůvodněné, protože prochází schválením revizního lékaře pojišťovny - pokud je pomůcka schválena, pak je hrazena ze zdravotního pojištění (úhrada zdravotní pojišťovnou však nemusí pokrýt veškeré náklady - pokud nemáte dostatek finančních prostředků, můžete si zažádat o finanční příspěvek NADACE).

Z Vašeho dotazu dovozujeme, že máte hemiparetické ochrnutí (ochrnutí jedné strany těla), jako následek poškození mozku. Pro odborné poradenství můžeme doporučit organizaci Ergoaktiv, která podporuje klienty s poškozením mozku a je odborníkem v této problematice.

Kontakt na sociální pracovnici Ergoaktiv

Naše organizace podporuje především klienty po poškození míchy, proto i nabídka odborného poradenství organizace Ergoaktiv. I my jsme připraveni Vás podpořit v rámci individuální konzultace (je však třeba od Vás získat další informace, na základě kterých s Vámi můžeme řešit nárok na jednotlivé dávky, pomůcky, atd.). Pokud nám zašlete Váš e-mail, můžeme Vám na něj zaslat tzv. Mapu pomoci, ze které se dozvíte základní informace o sociálním systému a získáte přehled kde, o co a koho požádat o pomoc.

Kontakt na odborné poradenství CZEPA:

  • Monika Kupková, e-mail kupkova@czepa.cz, tel. 775 980 952
  • Hana Sixtová, e-mail sixtova@czepa.cz, tel. 608 043 331

Pokud jste hospitalizován ve zdravotnickém zařízení či sociálním zařízení, pak by Vám zde měla být k dispozici sociální pracovnice, která by s Vámi Vaši situaci měla aktivně řešit.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobry den. Byla jsem ♿️ AUTOBUSEM busem v ceske lipe.

Kdyz jsem se vracela do noveho boru, rekl mi ridic, ze kdyz mam ztp/p, musim mit s sebou pruvodce,  jinak pry me priste nevezme.

Pokud vim, na dopovod se vztahuje sleva na jizdnem, ale to ze bych mela byt povinna mit doprovod jsem slysela prvne.

Divala jsem se vyhody spojene s drzenim prukazu ztp/p, nic takoveho se tam nepise. Cim se muzu branit, pokud by me priste opravdu kvuli tomu nechtel nalozit?

 

4.4.2022

Dobrý den,
průkaz ZTP/P neznamená, že doprovod obecně MUSÍTE mít. V případě přepravy je třeba se podívat na přepravní podmínky/řád konkrétního přepravce. 

Někteří provozovatelé dopravy mají v přepravním řádu uvedeno, že osoba s omezenou schopností pohybu, na vozíku, má povinnost sama si zajistit osobu, která asistuje s naložením/vyložením (řidič má obvykle povinnost vyklopit plošinu, ale nemá povinnost cestujícímu asistovat s nástupem/výstupem). Přepravní společnosti se tak mohou preventivně bránit kolizím, že by řidič ZTP cestujícího "vyklopil" či poškodil vozík či poškodil vlastní zdraví.

Pro individuální poradenství můžete napsat na můj email: sixtova@czepa.cz.
S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den,
nevím, jestli tomu správně rozumím, a tak bych se ráda zeptala

Proč se do čistého příjmu započítávají i PnP, (jejichž smysl je zajištění základních životních potřeb, na které beztak většinou nestačí takže  aby člověk přežil, musí  doplňovat -ze svého ID) ),  PnP  mu do ruky  ani nepřidjou, nesmí z nich hradit ani léky natož co jiného, přesto se přičítají k ID  jako čistý příjem a tak - jako v mém případě  - člověk pak nedosáhne na příspěvek na bydlení? 

Takže PnP se počítá jako příjem? Ale koho? Osoby pomáhající nebo závislé na pomoci? 

(Navíc- mám souběh ID 3 st a vdovského, celá léta jsem měla i 3 st PnP. Krátce před šedesátkou mi z neznámých důvodů PnP  snižili z 3. na 2., "natrvalo"  Dokud žil manžel, měla, jsem PnP 8.800 Kč, taktak to vystačilo na asist službu. PnP se mělo zvyšovat na cca 13 000 Kč, ale místo toho mi ho sebrali na 4.400Kč, Takže ted nemám ani na řádnou péči, ani manžela, energie i zálohy za byt se zvyšují, ale ani na ten na příspěvek na bydlení nedosáhnu. Není to trochu zvláštní? )

A kdybych nějakým zázrakem vydržela bez péče, tedy bez hygieny, přípravy jídla atd, a chtěla z těch 4.400 Kč hradit rostoucí energie a byt, seberou mi je s tím, že péši "nepotřebuji", protože "nevyužívám". Pak bych možná dostala sice příspvěke na bydlení, ale neměla zas z čeho hradit péčil 

Jen mě to zajímá. Děkuji za odpověd

 

1.4.2022

Dobrý den,
příspěvek na bydlení je dávkou, která je závislá na posouzení příjmů žadatele. Současně ale zákon o státní sociální podpoře (č. 117/1995 Sb.) v § 5 uvádí, jaké příjmy se do posouzení situace žadatele započítávají. Příspěvek na péči se do příjmu nepočítá. Pokud Vám příspěvek na bydlení nebyl přiznán, je otázkou, z jakých důvodů nebyly v posuzovaném čtvrtletí splněny podmínky (možná v posuzovaném období přišel přeplatek za energie/služby?). Takovou otázku by dokázala vysvětlit oprávněná pracovnice/pracovník ÚP, který Vaši žádost vyřizoval/a. Orientační kalkulačku příspěvku na bydlení můžete využít zde.

Příspěvek  na péči má daná pravidla posuzování podle potřeby každodenní pomoci v deseti základních životních potřebách v přímé souvislosti se zdravotním stavem. Pokud Vám byl PnP dlouhodobě vyplácen ve stupni III. a následně snížen na stupeň II., můžeme nabídnout individuální konzultace pro případnou budoucí žádost o zvýšení příspěvku na péči.

V případě zájmu o individuální odborné sociální poradenství se na nás můžete obrátit (sociální pracovnice: Bc. Hana Sixtová - sixtova@czepa.cz, Monika Kupková, DiS. - kupkova@czepa.cz).

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

 

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Dobrý den, jsem z Prahy, slyšel jsem, že se od 1. dubna 2022 zavádí jízdné pro držitele ZTP/P. Je to pravda? Děkuji.

28.3.2022

Dobrý den,
od 1. dubna 2022 se sice obecně snižuje sleva pro děti, studenty a seniory ze 75% na 50%, ale změny se netýkají držitelů ZTP a ZTP/P. Viz. vyjádření Ministerstva dopravy:  "U zdravotně tělesně postižených (ZTP, ZTP/P) zůstává zákonem o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením sleva ve výši 75 % a pro doprovod ZTP/P je cestovné plně hrazené státem.".

Ověřila jsem, že u pražské městské hromadné dopravy je to od 1. dubna 2022 tak, že v pásmu pouze na území hl. m. Prahy cestují držitelé ZTP a ZTP/P za 0 Kč. Na příměstských linkách se slevou 75% ceny jízdného.

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

Prosím radu, kde dobře půjčit schodolez na cca 150 kg včetně vozíku. Jsme na Pze-východ.

JT

14.3.2022

Dobrý den,

na základě Vašeho dotazu jsem mapovala půjčovny zdravotnických a kompenzačních pomůcek, které mají v nabídce zápůjčku schodolezů.

Většina půjčoven má v nabídce schodolezy avšak s maximální nosností 130 kg. Schodolez, který má nosnost cca 150 kg je náročný na obsluhu (druhou osobou). Níže Vám zasílám kontakty na půjčovny zdravotnických a kompenzačních pomůcek, které se nabídly s Vámi Vaši situaci řešit.

Schodolez EU (jedná se o největší půjčovnu schodolezů v ČR) 

Firma má sídlo v Ostravě, nicméně schodolez jsou schopni dodat po celé ČR.

Kontaktní osoba: Mgr. Jiří Náhlík, tel. 736 535 743, e-mail: info@schodolez.eu

Webový odkaz: https://schodolez.eu/

AVZ servis, s.r.o. 

Kontaktní údaje: tel. 737 342 974, 775 633 031, e-mail: info@avzservis.cz

Webový odkaz: https://www.avzservis.cz/produkty-pujcovna-kompenzacnich-pomucek-detail-8

Česká asociace paraplegiků - CZEPA, z.s.

Naše organizace má pro zápůjčky k dispozici 1 schodolez, nicméně nosnost je max. 130 kg. 

Kontaktní osoba: Anna Kupková, tel. 776 070 756, e-mail: czepa@czepa.cz

Webový odkaz: https://czepa.cz/schodolez/

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA

Dobrý den. Prosím o radu ohledně prodeje vozidla z důvodu změny mého zdravotního stavu. Na nákup vozidla jsem použil příspěvek a vozidlo mám již 8 rokem. Chci jsi pořídit jiné s najezdovou rampou a požádat o nový příspěvek. Bohužel jsem v exekuci a tímto jsi nejsem jistý prodejem vozidla. Děkuji za odpověď. 

10.2.2022

Dobrý den,
příspěvek na zvláštní pomůcku - motorové vozidlo byste měl užívat 84 měsíců, tj. 7 let. Pokud máte automobil již 8 let, můžete s ním disponovat podle vlastního uvážení, třeba ho i prodat. Po 7 letech (ode dne vyplacení příspěvku) máte možnost podat novou žádost. Pokud splníte kritéria zdravotního stavu a příjmy Vás a vašich společně posuzovaných osob nepřesáhnout 16násobek životního minima, měl by Vám ÚP dát nový příspěvek ve výši 200 000 Kč.

Pokud starý automobil prodáte, budete tak mít zisk, který - předpokládám - bude uplatněn v rámci exekuce. S poradenstvím v oblasti řešení exekucí má zkušenosti např. organizace Člověk v tísni (https://www.clovekvtisni.cz/potrebuji-pomoci).

S pozdravem
Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 13 | »
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png
banner-handy.jpg