Dostala jsem příspěvek na zakoupení automobilu. Také mé původné auto je zakoupeno na tento příspěvek. Je pravda, že už se staré auto nemusí po zakoupení nového vozidla převádět na jinou osobu a nebo prodat?
Mohu vlastnit dva automobily?
17.3.2016

Dobrý den,

současný zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením již nenařizuje vlastníkovi "starého automobilu", který byl zakoupen díky příspěvku na zakoupení motorového vozidla, aby přestal být po zakoupení nového automobilu vlastníkem toho původního. Zda starý automobil prodáte nebo vlastnictví převedete na jinou osobu, je v tuto chvíli zcela na Vašem rozhodnutí.

S pozdravem,

 

Mgr. Dominika Horáková, DiS.

sociální pracovnice

 


Dominika Horáková
Dobrý den,
v současné době uvažuji nad odchodem z pracovního poměru. Než si najdu nové místo, uvažuji o registraci na Úřadu práce. Rád bych se zeptal, jestli mám nárok na podporu v nezaměstnanosti a co vše mi může Úřad práce nabídnout? Pobírám invalidní důchod ve III. stupni.
Děkuji za odpověď.
14.1.2016

Dobrý den,

pokud pobíráte invalidní důchod ve III. stupni a zároveň máte v rozhodnutí o příznání invalidního důchodu uvedeno, že jste schopen práce za zcela mimořádných podmínek, můžete se po ukončení pracovního poměru registrovat na Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. Při splnění podmínky výdělečné činnosti (alespoň 1 rok v posledních dvou letech) máte nárok na podporu z nezaměstnanosti. Jako uchazeč o zaměstnání máte dále nárok na podporu při rekvalifikaci.

S pozdravem,

 

Mgr. Dominika Horáková, DiS.

sociální pracovnice


Dominika Horáková
Dobrý den, podáván žádost na příspěvek na pořízení motorového vozidla. Nevím, zda v části, ve které mám uvést lékaře, které navštěvuji, mám také uvést lékaře z rehabilitace, ikdyž od něho nemám žádnou zprávu? Děkuju za odpověď.
30.11.2015

Dobrý den,

formulář žádosti o příspěvek na zvláštní pomůcku dává možnost vyplnit kontakty na dva lékaře. Doporučujeme Vám poskytnout kontakty na takové lékaře, kteří mají o Vašem zdravotním stavu maximum informací. Potřebnou dokumentaci pak mohou poskytnout na žádost Úřadu práce.

S pozdravem

Hana Sixtová

pracovnice v sociálních službách


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Absolvoval jsem rehabilitační pobyty v Centru Paraple. Pak jsem požádal praktickou lékařku o proplacení cestovních nákladů od zdravotní pojišťovny. Odmítla mě s tím, že pojišťovna by uhradila jen cestu do rehabilitačního pracoviště, které je nejblíže mému bydlišti. Je to tak? Děkuji.
20.11.2015

Dobrý den,

v zákoně č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění je v souvislosti s Vaším dotazem významný § 37:
(1) Ze zdravotního pojištění se hradí indikovaná přeprava lékaře a ostatních zdravotnických pracovníků za pojištěncem.
(2) Pokud se pojištěnec, který má nárok na přepravu podle § 36, rozhodne pro dopravu soukromým vozidlem řízeným jinou osobou a pokud ošetřující lékař takovou dopravu schválí, má pojištěnec nárok na náhradu cestovních nákladů ve výši odpovídající vzdálenosti nejbližšího smluvního poskytovatelekterý je schopen požadované zdravotní služby poskytnout.
Můžete samozřejmě položit dotaz přímo na Vaši zdravotní pojišťovnu, ale předpokládám, že Vás odkáží na uvedený paragraf.
S pozdravem
Hana Sixtová
pracovnice v sociálních službách

Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den, prosím potřebovala bych se zeptat jestli se u Vás platí za vložení inzerátu. Manžel mi zemřel potřebuji prodat sedačku do auta pro vozíčkáře. Děkuji za odpověd Marie.
18.11.2015

Dobrý den, paní Marie,

vkládání inzerátů na náš komunitní postál je zcela zdarma. Pokud by Vám inzerát nešel vložit, obraťte se na pana Jiřího Kadeřávka, administrátora komunitního portálu Vozejkov.cz: vozejkov@czepa.cz.

S pozdravem

 

Dominika Horáková

sociální pracovnice


Dominika Horáková
Dobrý den, pokud mám parkovací kartu musím platit na placených parkovištích, např. v nemocnici? Děkuji.
20.10.2015

Dobrý den,

platný parkovací průkaz Vás opravňuje vyhrazené parkovací místo použít.
Případné poskytnutí slevy na parkovné je na rozhodnutí správce parkovacího místa - poskytnutí slevy není jeho povinností.

S pozdravem

Hana Sixtová

pracovnice v sociálních službách


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den, na regionálním setkání vozíčkářů, které
organizovalo sdružení CZEPA v Karlových Varech, jsem si vyzkoušela "vozíkomotorku" Rid-e, což byl i pro mne, jako choďáka, veliký zážitek. Mám manžela tetraplegika, pro kterého by takováto motorka znamenala mnohem větší svobodu pohybu i menší stigmatizaci elektrickým vozíkem. Zajímalo by mne, zda se na takovouto motorku dá získat nějaký příspěvek od státu, pojišťovny příp. nějakých nadací.
Děkuji
7.10.2015

Dobrý den,

motorka Ride-e je podle výrobce kombinací vozíku a výkonného elektrického pohonu, tedy "inovativním elektrickým vozíkem". V číselníku pomůcek zdravotních pojišťoven ale není uveden (tedy není hrazen zdravotní pojišťovnou). Není uveden ani mezi pomůckami, na které lze získat od úřadu práce příspěvek na zvláštní pomůcky podle zákona č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. 

 

Nezbývá než investovat vlastní finanční prostředky, hledat sponzorské zdroje či žádat o podporu nadcí. Kontakty na nadace/nadační fondy a orientační vzor žádosti uvádíme na webu asociace CZEPA. Cílová skupina podporovaných klientů i oblast poskytované podpory se u každé nadace/nadačního fondu může v průběhu času měnit, doporučujeme proto nastudovat podmínky jednotlivých nadačních společností. 

 

S pozdravem

Hana Sixtová

pracovnice v sociálních službách


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den, jako vozíčkář(ztp/p) začínám přemýšlet o podnikání. Pročetl jsem si už několik článků na téma dotací, ale většinou byly dosti neaktuální a nepřehledné. Pokud budu rozjíždět firmu s 2-3 zaměstnanci("zdravými") na jaké příspěvky bych mohl dosáhnout a je možné na zřízení podnikání využít ještě nějaké dotace z EU?
2.10.2015

Dobrý den,
pokud byste chtěl začít podnikat, můžete si podat žádost a Úřadu práce o příspěvek na zřízení chráněného pracovního místa. Příspěvek se poskytuje na přespokládáné výdaje, které budou muset být vynaloženy v souvislosti se zřízením tohoto pracovního místa (např. PC vybavení, úprava pracoviště). Po 12 měsících si lze následně požádat o příspěvek na částečnou úhradu provozních nákladů místa OSVČ.

V případě, že budete zaměstnávat osobu se zdravotním postižením, můžete si při splnění podmínek (zaměstnávání více jak 50% osob se zdravotním postižením, kdy zaměstnanec ve III. stupni invalidity se do celkového počtu zaměstnance počítá 3x) podat žádost o příspěvek na zaměstnávání osob se zdravotním postižením (§ 78 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti).

Informace o podnikání osob se zdravotním postižením naleznete zde: http://www.nfozp.cz/chci-pomoci/zamestnavani-ozp/zdravotne-postizeny-clovek-jako-osvc/.
Bohužel Vám nejsem schopná říci, zda lze na podnikání osob se zdravotním postižením získat dotace z Evropské unie. Zkuste se obrátit na Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením, který se pracovním uplatněním OZP zabývá.

Hezký den,

 

Dominika Horáková
sociální pracovnice


Dominika Horáková
Dobry den,
bratr mel nehodu na ctyrkolce kdy sedl jak spolujezdec a nabourali se. Oba byli pod vlivem alkoholu. Vse resi policie. Bratr lezi v nemocnici a ma mimo jine rozdrcene koleno tzn. tvale nasledky. Muze po ridici zadat odskodneni nebo nahradu za ujmu v pracovnim a osobnim zivote?
Dekuji a na shledanou
30.9.2015

Dobrý den,

k dotazu uvádím, že spolujezdec se může náhrady utrpěné újmy domáhat po řidiči čtyřkolky. Pokud měla čtyřkolka registrační značku a byla pojištěna pro případ odpovědnosti z provozu vozidla, může se poškozený náhrady vzniklé újmy domáhat i přímo proti pojistiteli, u kterého byla čtyřkolka pojištěna. V této souvislosti uvádím, že s ohledem na skutečnost, že řidič byl pod vlivem alkoholu, má pojišťovna v rámci postižního práva nárok po řidiči na úhradu toho, co za něj poškozenému vyplatila.

Pokud poškozený věděl o tom, že řidič čtyřkolky je pod vlivem alkoholu, je třeba počítat s tím, že pro spoluzavinění poškozeného budou jeho nároky na náhradu vzniklé újmy kráceny. Obdobné krácení nároků by připadalo v úvahu dále např. v případě, že na jednomístné čtyřkolce by jely dvě osoby.

S přáním hezkého dne

 

JUDr. Zuzana Špitálská, advokátka


JUDr. Zuzana Špitálská
Dobrý den,
mám syna na vozíku, je invalidní ve III. stupni, ale nepřiznali mu invalidní důchod, protože nesplnil potřebnou dobu pojištění. Dá se důchod ještě nějak získat? Například doplacením potřebné částky pojištění nebo tak nějak?

Děkuji
9.9.2015

Dobrý den,

v případě, že Váš syn nesplnil potřebnou dobu pojištění pro nárok na výplatu invalidního důchodu, zákon č. 155/1995 Sb. o důchodovém pojištění umožňuje občanovi doplatit potřebnou dobu pojištění. Částka a možnosti doplacení (část potřebné doby pojištění lze doplatit za určitých podmínek i zpětně) jsou vždy individuální - tzn. je nutné zjistit jaké byly důvody neplacení pojištění (evidence na Úřadu práce, studium, práce na černo apod).

Abych Vám mohla relevantně podarit, jak přesně postupovat, potřebovala bych vědět, jaké byly důvody pro neplacení pojištění a jak dlouhá doba pojištění chybí. Tyto informace jsou obsaženy v tzv. Evidenčním listu důchodového pojištění, který vydává Česká správa sociálního zabezpečení.

V případě Vašeho zájmu mě kontaktuje na e-mailu horakova@czepa.cz. Ráda Vám budu nápomocná.

 

S pozdravem

 

Dominika Horáková

sociální pracovnice

 


Dominika Horáková
Dobrý den,

moje matka je od ledna po idiopatické myelitidě kvadruplegik, který neovládá vyprazdňování. Od jednoho člověka, který pracuje v oblasti pečovatelských služeb, jsem se dozvěděla, že místo trvalého cévkování je lepší používat pleny z důvodu častých urologický infekcí od cévky. Dále, že je lepší zkusit naučit pravidelnou stolici jinými způsoby než používáním čípků, které časem přestanou fungovat. Moje matka je momentálně v Kladrubech, kde má zavedenu cévku a na vyprázdnění každé tři dny dostane čípek. Tuším, že je to tak nejsnazší, ale je to vůbec možné jinak? Jaká je běžná a nejlepší praxe v domácí péči?

Děkuji
7.9.2015

Dobrý den, co se týká vyprazdňování moči, skutečně permanentně zavedený katétr může být zdrojem častých infekcí, proto i v domácí péči se preferuje jednorázové cévkování v pravidelných intervalech. Samozřejmě je nutné zaučit pečující osobu urologem. Ovšem ani sestry domácí péče a ani pečovatelky nejsou k tomuto úkonu kompetentní. Vložné pleny jsou sice také řešením, ale s tím, že u imobilního člověka je třeba nejen jejich častá výměna, ale hlavně dobré vložení bez záhybů kvůli riziku otlaku. K tomuto úkonu pak můžete využít externí službu. Co se stolice týká, tak opravdu lidé s poškozením míchy získají kontinenci prostřednictvím pravidelné aplikace čípků obsahujících bisacodyl (v lékárně pod názvem Dulkolax), tak jako v Kladrubech. Reakce střev na čípek je individuální a mnozí tyto čípky používají desítky let bez problémů.

 

Zdeňka Faltýnková 


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den, už před několika lety mně byl příznán invalidní důchod. Teď potřebuji rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu, ale to rozhodnutí nemůžu najít. Je možné, aby ČSSZ vystavila kopii? Děkuji za odpověď.
18.8.2015

Dobrý den,

pokud Vám byl ivalidní důchod přiznán před pěti lety, dojděte si na Okresní správu sociálního zabezpečení v místě Vašeho trvalého bydliště, kde Vám na počkání vystaví opis rozhodnutí o přiznání invadlidního důchodu.

Pokud Vám ale byl invalidní důchod přiznán před více jak 5 lety, musíte si napsat písemnou žádost o vystavení opisu rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu ve III. stupni. Žádost by měla obsahovat Vaše jméno, příjmení, adresu a rodné číslo. Žádost následně pošlete na adresu České správy sociálního zabepečení, Křížová 3194/6a, 150 00 Praha 5. Samotné vystavení opisu rozhodnutí může trvat až 30 dní, v závilosti na vytíženosti úřadu.

 

S pozdravem

 

Mgr. Dominika Horáková, DiS.

sociální pracovnice


Dominika Horáková
« | 1 | .. | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | »
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png