Dobrý den. Jmenuji se Josef Brodský a mám tento dotaz.Manželka se doslechla, že existují nebo budou v nejbližší době existovat příspěvky, vyplácené OSSZ lidem, kteří se trvale starají o osoby nemocné. / Jako se stará manželka o mne/. Manželce je zaplaceno sociální a zdravotní pojištění, ale jinak je vlastně hrazena z příspěvku na péči, který pobírám já.
Existuje nebo bude existovat nějaký příspěvek (plat) pro osoby pečující o osoby zdravotně postižené?

Za odpověď děkuji.
15.6.2016

Vážený pane Brodský,
současný stav věci popisujete správně. Manželčiným příjmem je v tuto chvíli příspěvek na péči. Stát za ni současně hradí zdravotní pojištění a sociální pojištění formou náhradní doby pojištění.
To co má nejspíš Vaše manželka na mysli, může být tzv. pečovatelské volno. O návrhu tohoto zákona se v současné době jedná. Základní myšlenkou je, že by příbuzní nemuseli opustit zaměstnání v případě dlouhodobého onemocnění/úrazu člena rodiny. Po dobu několika měsíců by pak pěčující osoba čerpala tzv. ošetřovateské volno s částečnou náhradou mzdy. Toto pečovatelské volno s náhradou mzdy by však následně po uzdravení člena rodiny nebo po přiznání příspěvku na péči zaniklo.

O jiných příspěvcích, které by měly být v budoucnu vypláceny pečujícím osobám bohužel nevím.

S pozdravem,

 

Mgr. Dominika Horáková, DiS.

sociální pracovnice

 


Dominika Horáková
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jsem vozíčkář a shanim bydlení + péči. Děkuji
31.5.2016

Dobrý den,
bohužel k tomu, abych Vám mohla konkrétně odpovědět, nemám dostatečné informace. V České republice existují dva základní typy bydlení:
- pobytové služby, v rámci kterých je zajištěna i péče (např. Domovy pro osoby se zdravotním postižením, Domovy se zvláštním režimem, Domovy pro seniory, Sociální rehabilitace formou pobytových služeb)
- klasické bydlení např. ve formě bytů zvláštního určení, kde si bydlející musí sám zajistit externího poskytovatele sociálních služeb.

 

Výběr vhodné služby záleží na několika faktorech:
- věku 
- míře závislosti na péči jiné fyzické osoby
- délce trvání bydlení/dlouhodobosti (některé pobytové služby jsou časově omezené)
a v neposlední řadě také finančním zajištění žadatele o toto bydlení.

 

Seznam poskytovatelů pobytových služeb ve Vašem městě by Vám měl poskytnout sociální odbor nebo jej můžete nalézt na stránkách registru poskytovatelů sociálních služeb: http://iregistr.mpsv.cz/.

 

Vzhledem k tomu, že o Vás nemáme bližší informace - např. věk, Vaše aktuální místo pobytu, míra závislosti na péči jiné fyzické osoby, Vaše bližší představy o bydlení, nemohu Vám dát konkrétní typy.


Pokud byste potřebovala poradit konkrétněji, napište na e-mail horakova@czepa.cz.

S pozdravem,

 

Mgr. Dominika Horáková, DiS.
sociální pracovnice


Dominika Horáková
Dobrý den, mám dotaz za svého otce, který je na vozíku. Hl. domovní důvěrník mě zakázal přesunutí rampy pro vozíky, potažmo i kočárky z vedlejšího vchodu, který je už neužíván, s odůvodněním, že rampa by překážela v případných pracích na potrubí vody na chodníku, přičemž mám za to, že to v žádném případě nemůže být problém, rampa zasahuje pouze 1,5 m do chodníku, navíc je i odšroubovatelná. Mě se zdá že jde ze strany domovního důvěrníka o diskriminaci, a já se ptám, zda pamatuje nějaký zákon či vyhláška stavební apod. na tuto situaci. Nehodlám se už hádat s dom. důvěrníkem, jen chci abych to měl s otcem jednodušší s ohledem na tu skutečnost že rampa byla vedle ve vchodě celé roky a jemu to nevadilo, a mě to pomůže s výjezdem s vozíkem, když chci odvézt otce ven. Na schodech je jen taková úzká betonová rampička jen podél schodů a je to těžké i pro sanitˇáky. Děkuji za případnou odpověd.
16.5.2016

Dobrý den,
jestli jsem dobře pochopila, tak Váš otec žije v bytovém domě.
Současný zákon o dávkách pro osoby se zdravotním postižením říká, že majitel objektu (pokud jím není žadatel o příspěvek sám) musí dát souhlas s instalací plošiny nebo rampy. Pokud není tedy majitelem objektu hlavní domovní důvěrník, obrátila bych se s tuto chvíli přímo na majitele domu, aby Vám poskytl (resp. Vašemu otci) souhlas s instalací plošiny na nové místo.
Nicméně, pokud plošina zasahuje do chodníku, který je ve většině případů majetku města, je nutné obrátit se na stavební odbor, aby vydal rozhodnutí, že rampa může být instalovaná.
V tuto chvíli bych Vám doporučovala odbrátit se nejdřív na stavební obor města, aby se vyjádřil k instalaci rampy (i s ohledem na případné stavební práce na potrubí vody) a poté celou věc projednat s majitelem domu.


S pozdravem,

 

Mgr. Dominika Horáková, DiS.

sociální pracovnice


Dominika Horáková
v Praze :-)
2.5.2016

Vážený pane Svášku,

mezi ověřená bezbariérová urologická pracoviště v Praze patří ambulance specialistů:

- doc. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D. v Thomayerově nemocnici

- MUDr. Michal Rejchrt ve FN Motol

- doc. MUDr. Jiří Heráček, Ph.D., MBA na Poliklinice Plaňanská.

 

S pozdravem

Hana Sixtová, pracovnice v sociálních službách

 

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den,
můj snoubenec je po vážné nehodě, při které došlo k poranění obratlů c4-5, budoucnost je zatím nejasná, jak nakonec zranění dopadne, ale je tu bohužel možnost, že zůstane kvadruplegikem. Řešíme teď otázky, jak za něj mám vyřizovat věci na úřadech, v bance atd. když jsme se nestihli vzít. Napadlo nás, že řešení by bylo kdybychom se vzali tedy již teď v nemocnici a já jako manželka bych mohla hodně věcí vyřizovat. Ale napadlo nás, zda-li až nastane čas, že si přítele budu moci vzít zpátky domů a k tomu budeme potřebovat různé přípěvky, jestli přítele nebude stát posuzovat jinak, když má manželku s příjmem. Tak bych chtěla vědět jak to s příspěvkami je a jaké vlastně člověk takto tělesně postižený má právo dostávat?
Mockrát děkuji.
4.4.2016

Dobrý den,
možností je několik.
Buď se můžete s partnerem vzít, nicméně i v případě, že byste byla jeho manželka, Vám musí manžel udělit pro některé úkony či jednání plnou moc (např. v případě podávání žádostí na Úřad práce, při komunikaci se zdravotní pojišťovnou, bankou, apod.).

Nejlepším řešením je v tuto chvíli udělení plné moci k vyřizování záležitostí Vašeho partnera. Zde Vám posílám odkaz na vzor a náležitosti plné moci: http://www.vzory.cz/vzory/obcan-a-urad/plna-moc-vseobecna/#.VwJlYZyLR9M. Dle současného občanského zákoníku by nemělo být nutné podpisy úředně ověřovat.

 

V případě příspěvků a dávek pro osby se zdravotním postižením. Většina dávek pro osoby se zdravotním postižením se poskytují bez nutnosti dokládání příjmů (v případě, že se žadatel zavazuje uhradit 10% spoluúčast z ceny pomůcky). Jsou ale i dávky, u kterých je povinnost dokládat příjem žadatele i společně posuzovaných osob. V praxi to znamená, že pokud máte s přítelem stejné bydliště (společné užíváte byt a hradíte náklady), budete muset dokládat své příjmy bez ohledu na to, zda jste jeho partnerka či manželka.

 

Zde je k dispozici přehled o dávkách a příspěvcích pro zdravotně postižené: http://www.czepa.cz/cinnost/informacni-materialy/

 

Pokud bych Vám mohla být i nadále nápomocná, neváhejte se na mne obrátit: horakova@czepa.cz, 775 980 952.

 

S pozdravem,

 

Mgr. Dominika Horáková, DiS.
sociální pracovnice


Dominika Horáková
Dostala jsem příspěvek na zakoupení automobilu. Také mé původné auto je zakoupeno na tento příspěvek. Je pravda, že už se staré auto nemusí po zakoupení nového vozidla převádět na jinou osobu a nebo prodat?
Mohu vlastnit dva automobily?
17.3.2016

Dobrý den,

současný zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením již nenařizuje vlastníkovi "starého automobilu", který byl zakoupen díky příspěvku na zakoupení motorového vozidla, aby přestal být po zakoupení nového automobilu vlastníkem toho původního. Zda starý automobil prodáte nebo vlastnictví převedete na jinou osobu, je v tuto chvíli zcela na Vašem rozhodnutí.

S pozdravem,

 

Mgr. Dominika Horáková, DiS.

sociální pracovnice

 


Dominika Horáková
Dobrý den,
v současné době uvažuji nad odchodem z pracovního poměru. Než si najdu nové místo, uvažuji o registraci na Úřadu práce. Rád bych se zeptal, jestli mám nárok na podporu v nezaměstnanosti a co vše mi může Úřad práce nabídnout? Pobírám invalidní důchod ve III. stupni.
Děkuji za odpověď.
14.1.2016

Dobrý den,

pokud pobíráte invalidní důchod ve III. stupni a zároveň máte v rozhodnutí o příznání invalidního důchodu uvedeno, že jste schopen práce za zcela mimořádných podmínek, můžete se po ukončení pracovního poměru registrovat na Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. Při splnění podmínky výdělečné činnosti (alespoň 1 rok v posledních dvou letech) máte nárok na podporu z nezaměstnanosti. Jako uchazeč o zaměstnání máte dále nárok na podporu při rekvalifikaci.

S pozdravem,

 

Mgr. Dominika Horáková, DiS.

sociální pracovnice


Dominika Horáková
Dobrý den, podáván žádost na příspěvek na pořízení motorového vozidla. Nevím, zda v části, ve které mám uvést lékaře, které navštěvuji, mám také uvést lékaře z rehabilitace, ikdyž od něho nemám žádnou zprávu? Děkuju za odpověď.
30.11.2015

Dobrý den,

formulář žádosti o příspěvek na zvláštní pomůcku dává možnost vyplnit kontakty na dva lékaře. Doporučujeme Vám poskytnout kontakty na takové lékaře, kteří mají o Vašem zdravotním stavu maximum informací. Potřebnou dokumentaci pak mohou poskytnout na žádost Úřadu práce.

S pozdravem

Hana Sixtová

pracovnice v sociálních službách


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Absolvoval jsem rehabilitační pobyty v Centru Paraple. Pak jsem požádal praktickou lékařku o proplacení cestovních nákladů od zdravotní pojišťovny. Odmítla mě s tím, že pojišťovna by uhradila jen cestu do rehabilitačního pracoviště, které je nejblíže mému bydlišti. Je to tak? Děkuji.
20.11.2015

Dobrý den,

v zákoně č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění je v souvislosti s Vaším dotazem významný § 37:
(1) Ze zdravotního pojištění se hradí indikovaná přeprava lékaře a ostatních zdravotnických pracovníků za pojištěncem.
(2) Pokud se pojištěnec, který má nárok na přepravu podle § 36, rozhodne pro dopravu soukromým vozidlem řízeným jinou osobou a pokud ošetřující lékař takovou dopravu schválí, má pojištěnec nárok na náhradu cestovních nákladů ve výši odpovídající vzdálenosti nejbližšího smluvního poskytovatelekterý je schopen požadované zdravotní služby poskytnout.
Můžete samozřejmě položit dotaz přímo na Vaši zdravotní pojišťovnu, ale předpokládám, že Vás odkáží na uvedený paragraf.
S pozdravem
Hana Sixtová
pracovnice v sociálních službách

Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den, prosím potřebovala bych se zeptat jestli se u Vás platí za vložení inzerátu. Manžel mi zemřel potřebuji prodat sedačku do auta pro vozíčkáře. Děkuji za odpověd Marie.
18.11.2015

Dobrý den, paní Marie,

vkládání inzerátů na náš komunitní postál je zcela zdarma. Pokud by Vám inzerát nešel vložit, obraťte se na pana Jiřího Kadeřávka, administrátora komunitního portálu Vozejkov.cz: vozejkov@czepa.cz.

S pozdravem

 

Dominika Horáková

sociální pracovnice


Dominika Horáková
Dobrý den, pokud mám parkovací kartu musím platit na placených parkovištích, např. v nemocnici? Děkuji.
20.10.2015

Dobrý den,

platný parkovací průkaz Vás opravňuje vyhrazené parkovací místo použít.
Případné poskytnutí slevy na parkovné je na rozhodnutí správce parkovacího místa - poskytnutí slevy není jeho povinností.

S pozdravem

Hana Sixtová

pracovnice v sociálních službách


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den, na regionálním setkání vozíčkářů, které
organizovalo sdružení CZEPA v Karlových Varech, jsem si vyzkoušela "vozíkomotorku" Rid-e, což byl i pro mne, jako choďáka, veliký zážitek. Mám manžela tetraplegika, pro kterého by takováto motorka znamenala mnohem větší svobodu pohybu i menší stigmatizaci elektrickým vozíkem. Zajímalo by mne, zda se na takovouto motorku dá získat nějaký příspěvek od státu, pojišťovny příp. nějakých nadací.
Děkuji
7.10.2015

Dobrý den,

motorka Ride-e je podle výrobce kombinací vozíku a výkonného elektrického pohonu, tedy "inovativním elektrickým vozíkem". V číselníku pomůcek zdravotních pojišťoven ale není uveden (tedy není hrazen zdravotní pojišťovnou). Není uveden ani mezi pomůckami, na které lze získat od úřadu práce příspěvek na zvláštní pomůcky podle zákona č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. 

 

Nezbývá než investovat vlastní finanční prostředky, hledat sponzorské zdroje či žádat o podporu nadcí. Kontakty na nadace/nadační fondy a orientační vzor žádosti uvádíme na webu asociace CZEPA. Cílová skupina podporovaných klientů i oblast poskytované podpory se u každé nadace/nadačního fondu může v průběhu času měnit, doporučujeme proto nastudovat podmínky jednotlivých nadačních společností. 

 

S pozdravem

Hana Sixtová

pracovnice v sociálních službách


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
| 1 | .. | 9 | | 11 | | 13 |
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg