Dobry den, chtel bych se zeptat na cviky pro vozickare.

dekuji Josef Klapka
26.9.2018

Vážený pane Klapko,

asociace CZEPA se dlouhodobě zabývá tvorbou edukačních materiálů - publikací a video programů na DVD. Materiiály jsou zdarma, většinu nabízíme i v elektronické podobě (ke stažení). K tématu cvičení vozíčkářů Vám můžeme nabídnout:

 

1) VIDEO PROGRAMY

- Co můžeš pro své tělo udělat sám I. - https://vimeo.com/channels/czepatv/37694030

- Co můžeš pro své tělo udělat sám II. - (pouze na DVD)

- Rehabilitační pomůcky v domácnosti paraplegika I. - https://vimeo.com/channels/czepatv/57762555

- Rehabilitační pomůcky v domácnosti paraplegika II. - https://vimeo.com/channels/czepatv/114758135

- Asistující osoba v roli cvičitele - https://vimeo.com/channels/czepatv/34546765

- cvičení ve vodě Aquaterapie I. - https://vimeo.com/channels/czepatv/115960441

- cvičení ve vodě Aquaterapie II. - (pouze na DVD)

 

2) PUBLIKACE

- Cvičení na doma - tetraplegie (publikace s bohatou fotodokumentací jednotlivých cviků) - ke stažení zde: https://www.czepa.cz/cinnost/publikace-a-dvd/publikace/

 

Případně, podle Vašeho zdravotního stavu a lokality, kde žijete, můžeme hledat odborné rehabilitační pracoviště, kde byste mohl požádat o péči a zácvik pro vlastní rehabilitaci a udržení kondice.

S pozdravem

Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den chci se zeptat sem kvadruplegik po úraze sem měl ventilátor a pak kyslík ale pak už to nebylo potřeba a kouřím travku sem potom méně spastický a také přijdu na jiné myšlenky ale obávám se že by to mohlo mít negativní účinek na mé plíce můžou z toho být následky ? měl bych přestat ?
18.6.2015

Dobrý den, ve Vašem případě, pokud chcete pokračovat v používání "travky", bych Vám doporučila spíše si péct koláčky, které Vám nebudou zatěžovat Vše dechové funkce.

Zdeňka Faltýnková

 


Zdeňka Faltýnková
Ahoj, jsem 8. rok kvadruplegička c5-c6 a v poslední době se mi podstatně zhoršily spasmy. Beru Baclofen 2x denně. Měla jsem i Myolastan, ale ten se stáhl z oběhu. Zajímá mě, jaké zkušenosti s mírněním spasmů máte? Jaké berete léky? Kdy a po čem se vám spasmy zhoršují? Zkusili jste alternativní postupy? Děkuji za názory.
17.1.2015

Dobrý den, příčiny zhoršení spasticity mohou být velmi různé. Často se spasticita zhorší v důsledku problémů s ledvinami či močovým měchýřem, ale také bývá dost častou příčinou špatný sed na vozíku se skoliózou nebo kyfózou páteře, špatným postavením pánve se zvýšeným tlakem na místa kostních výběžků jako jsou kostrč, sedací hrboly nebo také žebra a trny obratlů. Doporučila bych Vám ambulantní vyšetření na spádové spinální jednotce, kde nejlépe zhodnotí Vaše problémy ve všech souvislostech a nastaví vhodnou medikamentózní léčbu. Samozřejmě je nejlepším prostředkem k ovlivnění spasticity pravidelná pohybová aktivita - cvičení nebo sport. Zdea na webu CZEPA najdete videa s návody cvičení a také brožuru Cvičení na doma -tetraplegie.


Zdeňka Faltýnková
Co nejvíce pomáhá na spasticitu?
22.9.2014

 Máme vyzkoušený  pravidelný pohyb a protahování. Mluvím, jak o zátěži dolních i horních končetin, smysluplný nepřetěžující pohyb dokáže spasticitu výrazně snížit. V kombinaci s léky jako Baclofen, Baclofenová pumpa či Botulotoxínové injekce je to jediná cesta,  jak dojít ke kýženému výsledku.


Rehafit
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg