Dobrý den potřebuju poradit zhlediska intimniho problému Mám cholesterol vyšší tlak Mám dětskou mozkovou obrnu Je mi 38 a nejde mi erekce a zkusil jsem už pomalu všecko co by mohlo pomoct na tu erekci Nic nepomáhá a cholesterol je ucpání cev Tedˇmě se stavá že nemužu mluvit Můj problém je že když vypiju víc tekutiny čaje kafe štavy tak mě tam naroste tlak v hlavě a ten tlak uvolním masturbaci která mi ale nejde vubec sotva stěží Ucpavaji se mě cevy Tedˇještě dva problemy Odmocnim se jednou a to je takovej odpočívací system Odmocnim se podruhý a řeč a mozek mužu reagova a su chvilku v normalu pak se to zas ucpe v hlavičce semi utvoří tlak a zas to musím dostat ven onanii a mám poruchy spanku přibral jsem na váze těžko hybu nemáte někoho kdo mi muže poradit co stím děkuji Podepíšu se jako Terminator To je přezdivka nezlobte se Tedˇeště mám jaksi rozhopanou psychiku a dyž si nevemu prášek tak do sebe pomalu nic nedostanu a zvracel jsem stal se mi smutný příběh Mužete mi poradit?díky Už jsem vyzkošel pomalu na tu erekci všecko a nic moc nezabíra co pomuže?Nevite díky za odpovědˇMoc děkuju Terminator
5.8.2016

Tento i navazující dotazy uživatele "Terminátor" individuálně zodpověděla specialistka na zdravotní problematiku Zdeňka Faltýnková.

 

Lidé s dětskou mozkovou obrnou se mohou obrátit například na Sdružení pro komplextní péči při dětské mozkové obrně SDMO, které nabízí odborné poradenství, včetně zdravotního a psychologického.


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den. V dubnu mi byl stržen nehet na palci nohy,kvůli otoku bříška palce a povolenému nehtu. Mám to převazovat a mazat betadinem, nehet nový roste, otok je pryč, ale rána se zaceluje jen pomalu. Od kolen dolů necítím takřka nic s výjimkou tepla z radiátoru, vodu nerozeznám.
Myslíte, že tato mast je vyhovující nebo můžete poradit jinou? Díky.
27.6.2016

Dobrý den, mast Betadine je antiseptický a desinfekční prostředek obsahující látku povidone iodatum, která podporuje hojení nedostatečně prokrvované a tudíž vyživované tkáně, což je pravděpodobně i Váš případ. Tato látka je obsažena i v krytí Inadine, které by měl mít každý vozíčkář stále k dispozici na jakékoli zranění jako první pomoc. Tato mast je proto na hojení Vášeho palce vhodná. Nicméně můžete zkusit i propolisovou mast, obsahující peruánský balzám a má obdobné účinky. Někdy není od věci léčivé prostředky prostřídat.

Zdeňka Faltýnková


Zdeňka Faltýnková
Vážení,

prosím o radu nebo odkaz, kde bych si nejlépe mohlpůjčit , případně zakoupit VIBROEJAKULÁTOR , pomůcku vozíčkářů pro umělé oplodnění.
Děkuji za tipy.
24.2.2016

Dobrý den, než si vibrostimulátor pořídíte, doporučuji jej vyzkoušet pod lékařským dohledem. U paraplegiků s vysokou lézí od Th6 výše a všech tetraplegiků může dojít při vibrostimulaci k reakci organismu na dráždivé podněty vyvolané vibrostimulací, tzv. autonomní dysreflexii. Ta může být i životu nebezpečná. Volila bych tento postup i u nízkých paraplegiků, protože vibrostimulace nemusí ejakulaci vyvolat a pak je třeba vyzkoušet další metody. Vibrostimulaci provádí např. v Motolské nemocnici na urologii MUDr.Chocholatý.


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den, od počátku rehabilitačního pobytu se se svým pacientem tetraplegikem potýkáme s bolestmi obou předloktí na volární straně. Medikace neúčinkují, fyzikální terapie také ne. Zkoušíme vyloučit možné dráždění, vysledovat nějakou souvislost mezi bolestí a vnějšími či vnitřními faktory, ale zatím marně. Bolest je již od počátku úrazu (asi před půl rokem), nejčastěji začíná v noci, nedovolí usnout, přes den brání v možnosti pohánět mech.vozík, omezuje aktivní cvičení. Jsou s tím nějaké zkušenosti, případně na koho bychom se mohli obrátit? Předem díky za radu.
13.2.2016
Dobrý den, s tímto problémem jsem se bohužel nesetkala. Potřebovala bych mít o pacientovi více informací a dát vše do souvislostí. Předpokládám, že proběhla neurologická  vyšetření a zhotnotil tento stav i rehabilitační lékař.  Nicméně bych byla ráda, abychom se spojili telefonicky. Napište mi na emailfaltynkova@czepa.cz svůj telefon a uvidíme.
 
Zdeňka Faltýnková
fyzioterapeut a ergoterapeut
specialista na spinální problematiku

Zdeňka Faltýnková
3.2.2016 ZdravotníSex
Dobrý den,
má nejlepší kamarádka má přítele na vozíčku a rozhodli se, že by chtěli dítě. Moc se o tom nebaví trápí je, že to nejde. Co jsem pochopila z našeho rozhovoru tak ejakulaci má. Jen se to stále nedaří. Je přerušeny od Th 4-8. A má stále problémy se zánětem močového měchýře. Ale jeho lékař mu předepisuje stále antibiotika. Dokud je bere tak je dobrý. Ale hned jak vysadi jeden prášek má zánět hned zpět. Řada bych jim pomohla, ale nevím jak. Proto se obracim s touto prosbou na vás. Budu ráda, když mi v obou problémech jak s otěhotněním kamarádky, tak s jeho stálém problému se zánětem močového měchýře poradíte.
Děkuji za váš čas a pomoc.
18.2.2016
Dobrý den,
pro zachování plodnosti po poranění míchy je zásadní kvalitní urologická péče a dobrý stav urogenitálního systému. Nejprve doporučuji vyřešit urologické problémy. S výhodou je objednat se k některému z neurourologů v ČR (např. doc Zachoval, Dr. Borovička, dr. Pichlíková, Dr Sobotka (všichni Praha), doc. Krhut (Ostrava), dr Burešová (0lomouc)..).
Až poté by mělo následovat vyšetření u urologa-androloga s cílem odebrání spermií pomocí penilní vibrostimulace nebo operační cestou. Spermie jsou po odběru zamraženy a uchovávány v centrech asistované reprodukce. Oplození ženy se děje využitím metod asistované reprodukce, mimotělního oplození.

MUDr.Taťána Šrámková, CSc.


MUDr.Taťána Šrámková, CSc.
Dobrý den, dočetl jsem se, že bazální metabolismus je u vozíčkáře až o 64% nižší. Dá se celkově říci, jak nižší je u vozíčkáře s míšní lézí c6/c7?
12.10.2015

Dobrý den, v obecné rovině lze samozřejmě konstatovat, že bazální metabolismus je u lidí s poškozením míchy s následky ochrnutí v podobě paraplegie či tetraplegie nižší než u běžné chodící populace. Vlivem ochrnutí dochází ke změnám tělesného složení a především ke snížením množství aktivní (tukuprosté) svalové hmoty. U lidí s poškozením míchy v oblasti horní hrudní a krční páteře je navíc porušena regulace autonomního nervového systému také s určitým vlivem na bazální metabolismus. Nejvíce však může ovlivnit hodnotu bazálního (klidového) metabolismu úroveň a rozsah míšní léze a s tím spojená spasticita. Její intenzita pak může být rozhodujícím faktorem pro hodnotu energetického výdeje bazálního metabolismu. V odborné literatuře je uváděno snížení hodnot bazálního metabolismu u osob s poškozením míchy o 14 – 54 %Změření složení těla a zjištění Vašeho bazálního metabolismu včetně doporučení složení jídelníčku Vám mohu zajistit.

 

Zdeňka Faltýnková


Zdeňka Faltýnková
11.10.2015

Dobrý den, v obecné rovině lze samozřejmě konstatovat, že bazální metabolismus je u osob s poškozením míchy nižší oproti tzv. zdravým chodícím jedincům. Po poškození míchy se rozvíjí změny v tělesném složení, mění se množství aktivní tukuprosté svalové hmoty v závislosti na výšce a rozsahu poškození míchy. Také se u každého jedince vyskytuje různě silná spasticita, která může významně podpořit zachování svalové hmoty a tím i hodnoty bazálního metabolismu blížící se normě. Výzkumy navíc ukazujíi na vliv poruchy autonomních funkcí. Proto nelze jednoznačně říci, o kolik procent je nižší bazální metabolismuc u tetraplegika s lézí C6/C7. Uvádí se snížení bazálního/klidového metabolismu od 14 - 54% u spinálních pacientů.

Doporučuji Vám udělat si bioimpedanci, zjistit složení Vašeho těla i hodnoty bazálního metabolismu. S tím Vám mohu pomoci.

 

Zdeňka Faltýnková

 

Zdeňka Faltýnková

Dobrý den, prý se aplikace botulinumtoxinu do močového měchýře již nemusí provádět v celkové narkóze, je to pravda? Pokud ano, provádí se v nějaké anestezii? Děkuju.
11.10.2015

Dobrý den, je pravda, že někteří lékaři aplikují botulotoxin do stěny močového měchýře bez celkové anestézie. Avšak u lidí s míšní lézí od Th6 výše, tedy poškození míchy od šestého hrudního segmetu směrem ke krčnímu úseku míchy, vzniká vlivem dráždění při aplikaci botulotoxinu nebezpečí náhlého vzniku tzv. autonomní dysreflexie. Tato reakce porušeného autonomního systému může ohrozit člověka s vysokou paraplegií či s tetraplegií na životě. Proto např. Spinální jednotka v Motole prosazuje jednodenní hospitalizaci při provedeném výkonu v celkové anestezii a ohlídání reakcí organismu odborníky.

 

Zdeňka Faltýnková


Zdeňka Faltýnková
Dobrý večer, je mi 34.let . jsem od narození invalidní, mám rozštěp páteře- ochrnutí dolních končetin , těžká paraparéza ,- ochrnutí svěračů . Na urgentní inkontinenci beru Detrusitol , k ránu mi přestává stačit , taky dost často nestačím dojít na WC, bude mi lékař muset zvýšit dávku . Objednala jsem se do Thomayerovi nemocnice k doc . MUDr Romanu Zachovalovi , myslíte že mi poradí i s chronickou zácpou?
Jedu tam ,ale až 15.10 .Od dětství beru různá projímadla např- Gutalax , Regulax ,projímadla přestávají účinkovat , skončila jsem u Senného listu , ten jsem pila si rok , přestával účinkovat , lékařka mi poradila Forlax , ten jsem pila několik měsíců. Zanítil se mi palec , vůbec se mi to nechtělo hojit, lékař mi dal antibiotika , když jsem je dobrala , přestala jsem chodit na velkou . Začala jsem brát opět Senný list ,ale je mi po něm čím dál hůř . Lékařka mi napsala velké balení krystýru, vyprázdním se zespoda z vrchu to neodejde . Pila jsem i zaječickou ani ta nezabírá , koupila jsem si jak jste mi radila Laxafruit , žádná reakce , ještě mám k tomu Chlorelu Japan , Laktobacily také nic . Četla jsem Marii Treben , radí na zácpu bylinky Reveň kořen nebo Plavuň v lékárně mi řekli , že mi to nedoporučují , nevím zdali to mám zkoušet? Také jsem četla na netu o léku Emulips Forte měl by léčit chronickou zácpu .Myslíte, že by mi mohl pomoci? Nevím , co ještě koupit , abych se vyprázdnila . Jsem na dně , vůbec si nevím rady . Moc Vás prosím o radu . Budu doufat, že mi napíšete pár řádků. Děkuji za Vaší odpověď.
2.9.2015

Čtenáři naší poradny, obracíme se na Vás.

Napište nám své zkušeosti, jak jste vyřešili podobné problémy Vy? My je uveřejníme buď přímo zde v poradně, příp. je pošleme tazatelce nebo můžeme o problému diskutovat v sekci Diskuze.


Zdeňka Faltýnková
2.9.2015
Dobrý den, vím, že zoufale píšete o radu na všechny strany, přeposlaly mi mail i kolegyně z Albertova. Bylinky, o kterých píšete, neznám. Naši vozíčkáři při zácpě používají změkčovala stolice jako je laktulóza, každý den po lžičce nebo také psylium. Pro spuštění defekace používají čípky s bisacodylem, v lékárně lze koupit jako Dulkolax. Možná kombinací těchto přípravků a taky se sušenými švestkami by se stolice mohla upravit. Je faktem, že užívání některých léků má na vyprazďňování veliký vliv. A lék Emulips Forte také neznám. Možná má někdo podobné problémy a bude mít i další radu.

Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,
jsem na vozíku už 8 let a po dobu 3 let se mi pořád vracejí dekubity.Jedná se o dekubity na sedacích hrbolech a na kostrči.Chodím do práce a každý rok se mi to opakuje a jsem doma vždycky dva až tři měsíce.Samozřejmě se to moc nelíbí zaměstnavateli,tak jsem se chtěl zeptat jestli existují nějaké silikonové implantáty které by se tam dali vložit at se mi to pořád neopakuje?Děkuji za radu nebo za odkaz na koho se obrátit.
21.8.2015

Dobrý den,

na svých poradnách pro spinální pacienty se s problémem recidivujících dekubitů na sedacích hrbolech a kostrči setkávám většinou u štíhlých paraplegiků s atrofiemi gluteálního svalstva a dolních končetin. Zásadním řešením je vždy správný výběr sedacího polštáře a také nastavení vozíku. Pro výběr sedáku je pak důležité měření tlaku pod sedacími partiemi pomocí přístroje - tzv. pressure mapping. S výběrem sedáku Vám ráda poradím. CZEPA má k dispozici různé druhy antidekubitních sedacích polštářů, které si můžete vyzkoušet a také pomocí přístroje můžeme zhotovit tlakovou mapu. Toto řešení je nejúčinnější preventivní opatření před další recidivou, samozřejmě při dodržování dalších režimových opatření a nepodceňování pravidelných odlehčovacích technik. Ozvěte se mi, prosím, mailem či telefonicky.

Zdeňka Faltýnková


Zdeňka Faltýnková
Partner je paraplegik od Th6 a chtěli bychom dítě, já jsem zdravá chodící. Jsme z Ostravska a zde nám byl nabídnut v Gyncentru pouze operatvní odběr spermií, protože na vibrostimulaci nebo elektrostimulaci nemají. Proto jsem volala na různá čísla do FN Brno, ale ani tam neměli kontakt na pracoviště, kde by toto prováděli. Proto se obracím na vás, zda nemáte konkrétní telefon nebo mail?
27.7.2015

Dobrý den,
ráda bych Vás v této souvislosti odkázala na MUDr. Taťánu Šrámkovou, Csc., která působí na sexuologickém oddělení a na spinální jednotce FN Brno. Její e-mailový kontakt je tatana.sramkova@fnbrno.cz nebo sramkova.t@gmail.com.
Paní doktorka se tématem umělého oplodnění a asistované reprudukce zabývá již několik let.


S pozdravem

 

Mgr. Dominika Horáková, DiS.
sociální pracovnice


Dominika Horáková
Dobrý den chci se zeptat sem kvadruplegik po úraze sem měl ventilátor a pak kyslík ale pak už to nebylo potřeba a kouřím travku sem potom méně spastický a také přijdu na jiné myšlenky ale obávám se že by to mohlo mít negativní účinek na mé plíce můžou z toho být následky ? měl bych přestat ?
18.6.2015

Dobrý den, ve Vašem případě, pokud chcete pokračovat v používání "travky", bych Vám doporučila spíše si péct koláčky, které Vám nebudou zatěžovat Vše dechové funkce.

Zdeňka Faltýnková

 


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,
co znamená, že močový měchýř má zesílenou stěnu? Jde s tím něco dělat? Děkuji.
11.5.2015

Dobrý den, 

zesílenou stěnu má obvykle hyperaktivní močový měchýř, který se příliš často snaží vypudit moč. Tímto "posilováním" svalová stěna močového měchýře nabyde na tloušťce. Je třeba spojit se s Vaším urologem, provést urodynamické vyšetření a podle výsledků Vám lékař může nasadit léky nebo zvolit jinou léčbu, např. aplikaci botulotoxinu.

S pozdravem

Zdeňka Faltýnková


Zdeňka Faltýnková
« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 10 | »
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg