DOBRÝ DEN V 17.LETECH JSEM UTRPĚLA URAZ,PO MĚSÍCI JSEM NASTOUPILÁ DO REHABILITAČIHO USTAVU CHUCHELNA KDE SEM SE NAUČILA ZNOVA CHODIT, PAK JSEM JELA DOMU A TO MI ZA PAR MĚSICU UŽ BYLO 18.LET A PŘEŠLA SEM K DOSPĚLEMU LEKAŘI A TEN MI NAPSAL UPLNĚ JINE LEKY JA SEM BRALA TEŽ JIN É A TO SE POMICHALO A PŘESTALA JSEM CHODIT UPLNĚ,NYNI M I JE 37.LET PORADÍM CVIČIM V POSTELI CHODIM PO ZEMI A DOSTÁNU SE SAMA DO POSTELE HODNĚ VĚCI DOKAŽU SAMA ALE NĚKDY SE MI MUSI POMOCT ALE NEVZDAVÁM TO. STRATILA JSEM ROVNOVAHU. CO B Y MI MOHLO JEŠTĚ POMOCT SEM OCHOTNÁ PODSTUPIT VŠE. PROSÍM PORADTE. DĚKUJI
9.3.2018

Dobrý den, doporučila bych Vám navštívit rehabilitačního lékaře v místě Vašeho bydliště a ten posoudí, zda by byla pro Vás vhodná a účelná lůžková několikatýdenní rehabilitace, tak, jak jste ji zřejmě podstoupila v Chuchelné.

 

S pozdravem

Zdeňka Faltýnková

specialistka na spinální problematiku


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den, co je videoUDN s fluoroskopií? K čemu je to dobré a jaká jsou rizika? Existuje alternativa tohoto vyšetření? Mám na toto vyšetření jít a na internetu o tomto vyšetření nejsou žádné informace - to mě zpokojuje. Děkuji za odpověď.
6.2.2018

Dobrý den,

VLPP je metoda vyšetření pro hodnocení typu inkontinence moči, kdy se přístrojově sledují tlaky, při kterých dochází k úniku moči. Za nejpřesnější metodu hodnocení úniku je považována právě videourodynamika s fluoroskopií. Vzhledem k radiační zátěži, která je jistým rizikovým faktorem, je snaha urologů se RTG vyšetření tam, kde je to možné, vyhýbat. Existují již jiné metody, které však vyžadují inovované vybavení urologického pracoviště. Posíláme odkaz na odborný článek, kde se popisuje metoda bez použití rentgenu -  https://www.czechurol.cz/pdfs/cur/2003/01/09.pdf.

 

S pozdravem

Zdeňka Faltýnková, specialistka na spinální problematiku 


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den jsem po uraze 20.let je mi 39.let neudržim rovnovahu co by mi ještě pomohllo? nohy normalně citím. nemužu chodit. doktor mi doporučil rehabilitaci v posteli normalně cvičim ,choditko jsem měla ale bylo to zbytečné kdyz sem neudržela rovnovahu ale jela sem 5.metru ale držela mě mamka co by mi ještě mohlo pomoct? děkuju
29.1.2018

Dobrý den,

odpověď na Váš dotaz je v kompetenci kolegyně Zdeňky Faltýnkové, fyzioterapeutky, specialistky na spinální problematiku. Aby se k němu mohla vyjádřit, jistě bude potřebovat více informací o Vás - jaká byla příčina úrazu a jaké byly jeho následky, jaké jsou Vaše dosavadní zkušenosti s rehabilitací - kde a co jste vyzkoušela, cvičila... Možná bude ke konzultaci Vašeho dotazu potřebovat i lékařskou zprávu o Vašem zdravotním stavu.

Napište prosím Váš dotaz a více informací o Vás na email faltynkova@czepa.cz. 

S pozdravem

Bc. Hana Sixtová, sociální pracovnice


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den, již několikrát jsem byl na videourodynamice. Nyní jsem objednaný zase a navíc jsem dostal od sestřičky s sebou domů Batex - klysma salinické, 135 ml a mám si to udělat večer před vyšetřením.

Proč jsem teď toto dostal a v minulosti nikdy? Víte jak dlouho trvá než začne účinkovat jak jak dlouho trvá než se úplně vyprázním? Děkuji za odpověď.
1.11.2017

Dobrý den,

jménem kolegyně Zdeňky Faltýnkové, specialistky na spinální problematiku, se vyjadřujeme k Vašemu dotazu:

 

Orgány v dutině břišní jsou umístěny v těsné blízkosti a je možné, že naplněná střeva mohou ovlivňovat zobrazení Vašeho močového měchýře, možná z tohoto důvodu Vám bylo doporučeno klysma. Na Vaše otázky, bohužel, nemůžeme dát jasnou odpověď, protože Vás neznáme a každý člověk a jeho tělo reaguje jinak. Doporučujeme, abyste se neostýchal a se svými dotazy se obrátil na pracovníky dané ordinace.

 

S pozdravem

Bc. Hana Sixtová

sociální pracovnice


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den, jsem na vozíku asi rok a potřebuji si najít zubaře, který by byl samozřejmě bezbariérový. Jsem ze Zlínského kraje, ideálně v okolí Vsetína. Děkuji
3.10.2017

Dobrý den,

nedávno jsme se setkali s podobným dotazem (z jiné lokality) a v rámci internetových vyhledávačů zadávali hesla typu "zubní ordinace bezbariérový přístup". Našli jsme tak řadu odkazů na zubní ambulance, které jsme následně zveřejnili v článku "Zubař s bezbariérovým přístupem" zde na síti Vozejkov. Někteří klienti pak přidali vlastní reference a tipy.

 

V rámci tohoto mapování evidujeme i odkaz na zubní ambulance v rámci Budovy 51 ve Zlíně, která uvádí bezbariérový přístup. Tuto informaci doporučujeme ověřit.

 

CZEPA dále provozuje mapu bezbarierových míst VozejkMap, kde je také zadána s bezbariérovým přístupem Pokliknika v Rožnově pod Radhoštěm, kde podle webu ordinují i zubní lékaři.

 

Přeji Vám hodně štěstí při hledání zubaře. Budeme rádi za Vaši zpětnou vazbu na email czepa@czepa.cz. Svou referencí můžete obohatit další, kteří řeší podobný problém. Děkujeme.

 

S pozdravem

Bc. Hana Sixtová

sociální pracovnice


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den, mám dotaz. Brat měl před půl rokem úraz s poraněním míchy. Je na vozíku. Svěřil se mi, že má šasté stopoření. Když se ale štipne nebo sáhne penis necítí. Je to normální? Je to pro jeho sexuální život dobré nebo špatné ? Dosud nezkoušel sex a to zda dokáže dosáhnout orgasmu myslíte, že by to bylo v jeho případě kdy je po poranění hrudních obratlů? Cítí vše do podbříška poté již jen občas kolena a boli ho prosezeniny které má na zadku takže zřejmě i zadek. Kdyz ho silně zmáčknu na noze cítí jen občas.¨


Předem díky, Hezký den
21.8.2017

Dobrý den, častější erekce u Vašeho bratra je pozitivní jev a pro zachování zdravé tkáně penisu je zásadní. U lidí po poranění míchy se obvykle vyvine porucha erekce neboli erektilní dysfunkce. Jak je tato porucha závažná, záleží na výšce a rozsahu poškození míchy. 

Erekce penisu je poměrně složitý komplexní neurovaskulární děj, který zahrnuje provázanou spolupráci nervového systému ( mozek, mícha i periferní nervy) a hladkého svalstva penisu a jeho možnosti prokrvení - ochablý či překrvený penis při erekci. Tyto děje jsou v těle muže řízeny ze dvou segmentových úrovní míchy. Horní centrum v oblasti Th 12 - L1 je zodpovědné za psychogenní řízení erekce ( např. vzrušení při pohledu na nahou ženu či jiné erotické vjemy) a dolní centrum v oblasti S2 - S4 zprostředkovává reflexní erekci, závislou na nějakém zevním dráždění ( dotykem přikrývky, ruční stimulací...) a tuto erekci muž necítí. To je pravděpodobně i u Vašeho bratra. Doporučuji tuto reflexní erekci pravidelně stimulovat vzhledem k možným vazivovým změnám ve tkáních penisu.

Co se týká orgasmu, někteří muži s míšním poškozením jsou schopni dosáhnout orgasmu skrze orgasmus partnerky, ale samozřejmě je to individuální a po půl roce po míšním poškození se vše bude ještě vyvíjet. Doporučuji poradit se na spádové spinální jednotce ( SJ Motol, SJ Ostrava, SJ Liberec, SJ Brno).


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den.

Prosím poradit, který multivitamínový přípravek se u našinců osvědčil pro posílení imunity,
abych si jej mohl zakoupit.
Zeleninu a ovoce konzumuji ve velkém, ale nezabírá to.
Děkuji.
29.5.2017
Dobrý den,
pro dlouhodobější užívání můžeme doporučit přípravky Befungin (koncentrovaný extrakt z Čagy) a EPA rybí olej
Pro posílení imunity stravou doporučujeme zakysané mléčné výrobky bez příchuti (jogurty Hollandia nebo ve skle, acidofilní mléko, kefír). Ovoce a marmelády jsou lepší z domácích zdrojů, kdy předpokládáme zpracování bez konzervantů. Wobenzym je vhodné používat spíše nárazově.
S pozdravem
Zdeňka Faltýnková
specialistka na spinální problematiku

Zdeňka Faltýnková
Jsem po operacích páteře a trpím urgentní inkontinencí. Vyzkoušela jsem postupně 4 druhy léků, které byly bez účinku - jedině strašné sucho v ústech. Pak jsem brala 3 roky Betmigu, která báječně fungovala. Nyní ji pojišťovna přestala hradit /důchod 8000 Kč/ a já si ji nemohu dovolit platit. Nevím, co mám dělat. Když požádám pojišťovnu o schválení úhrady, tak mi již neschválí rehabilitaci v Kladrubech, kterou nutně potřebuji. Zástupný lék za Betmigu není. Nevím si rady. Míla
15.5.2017

Vážená paní Mílo, jste jedna z několika desítek našich klientů, kteří mají stejný problém. Proto jsme jako zástupci pacientské organizace CZEPA iniciovali opakovná jednání na MZČR i se Státním ústavem pro kontrolu léčiv, ale bohužel, zatím se navýšit úhradu léku Betmiga nepodařilo. Ve spolupráci s Českou urologickou společností pokračujeme v jednáních.

V tuto chvíli bych Vám radila požádat revizního lékaře o zvýšení úhrady Betmigy, na kterou je teď Vaše tělo zvyklé. Pokud Vám revizní lékař navýšení úhrady zamítne, doporučuji zkusit požádat nadace o poskytnutí finančního příspěvku. Rádi Vám následně sdělíme kontaktní adresy nadací.

Zdeňka Faltýnková


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,
je někde kontakt nebo mohl bych poprosit kontakt kvuli odběru sperma na Prahu. Děkuji
4.5.2017

Dobrý den, odběry spermatu provádí např. MUDr CHocholatý na urologické klinice v Motolské nemocnici pomocí vibrostimulace, jinak se zkuste obrátit na některé Centrum asistované reprodukce jako je např. IVF klinika Gennet v Praze.

Zdeňka Faltýnková


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,

jsem 14 dnů po operaci míchy. Byl mi odstraněn rozsáhlý ependymom v oblasti TH5-TH9. Před operací jsem kromě silných bolestí páteře a postupného zhoršování jistoty chůze pociťoval silné napětí v břiše (jakoby konstantní křeč). Pravěpodobně v důsledku tohoto stavu u mě docházelo ke zpomalování procesů ve střevech s tím, že vyprázdnění proběhlo někdy až po 5 a více dnech. Pro podporu procesu jsem užíval různé čaje (list senny apod.), výsledek se však projevil opožděně až po dvou a více dnech. Po operaci, která se podařila (dokážu hýbat oběma dolními končetinami), se můj stav dle očekávání zhoršil: citlivost dolní poloviny těla, permanentní stažení (křeč) některých svalů dolních končetin, třísel i břicha. Ztratil jsem také z určité části citlivost v oblati břicha, a tím i schopnost proces vyprázdnění monitorovat a lépe ovlivňovat. V nemocnici jsem byl na stolici během 9 ti dnů 2x vždy po aplikaci salinickeho klisma nebo čípků.
Doma po 6 ti dnech zatím nic, ač jsem vypil několik čajů z listů senny, jedl švestkové kompoty atd.

Prosím Vás o radu, jak podpořit trávicí proces ve střevech a následné vyprázdění.

Děkuji, s pozdravem
6.3.2017

Dobrý den, Váš stav se po operaci bude ještě upravovat a podle toho, jak popisujete křeče (spasmy) v oblasti břicha i dolních končetin, projevují se u Vás důsledky operace jako spastické střevo. Popisujete, že jste používal i čípky. Pokud to nebyly čípky s obsahem bisacodylu, doporučila bych zkusit čípky Dulcolax, které obsahují tuto složku podporující střevní peristaltiku a následné vyprázdnění. Jsou volně k dostání v lékárně. Pokud máte tuhou stolici, pak je vhodné zkusit sirup Laktulózu. 

 

Zdeňka Faltýnková


Zdeňka Faltýnková
Dobry den.Jsem tetraplegik rok a pul,v loni v lete pri spazme hlavne v leze jsem mel krecovite bolesti ktere postupovali od dlane,dalsi dny do paze,ramene,lopatky,krku a nakonec za uchem,tim to odeznelo.Trvalo to mesic.Na spinalce v Motole me to nedokazali vysvetlit.Nasadili jsme poprve baclofen a leky na bolesti.Od te doby jsou spazmy silnejsi,ale bez bolestne.Pred 3 tydny se to objevilo zas,postupovalo to uplne stejne jako v lete.Doslo i k zahleneni a k nedokazani hlen vykaslat,prakticky lekar me poslechl a zjistil ze mam chripku,nasadily jsme leky a po tydnu se hleny uvolnily,ale tech par noci co jsem nespal stali teda za to.Ty krecovite bolesti jeste jsou,ale uz jen mene.Takze jsem usoudil ze ty bolesti zpusobuje nachlazeni ci chripka.A hlavne se chci zeptat,jestli za ty silnejsi spazmy nejsou zavinene tim baclofenem,beru ho do ted.Taky pravda ze cvicime jen hodinu denne a vozik mam zatim jen prepravni,takze jizda na nem nic moc.Mam taky nafukovaci matracku a slysel jsem ze i kvuli ni se zhorsi spazmy.Prosim poradte.Dekuji Vlasta
28.2.2017

Dobrý den,

Váš dotaz jsem konzultovala s kolegyní Zdeňkou Faltýnkovou, fyzioterapeutkou, ergoterapeutkou, specialistkou na spinální problematiku. Protože změny zdravotního stavu mohou mít řadu individuálních souvislostí, nemůžeme Váš dotaz zodpovědět v rámci této poradny.

 

Spojte se prosím přímo se Zdeňkou Faltýnkovou - na telefonu 607 453 501 nebo na emailu: faltynkova@czepa.cz.

S pozdravem

 

Bc. Hana Sixtová

sociální pracovnice

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobry den ,mam pritele na voziku je ZTP/P a chceme spolu miminko musime na umnele oplodneni na IVF chtele jsem se zeptat jestli mu to nehradi pojistovna kdyz je ZTP/P dekuji za odpoved
7.9.2016

Dobrý den,

podle zákona o veřejném zdravotním pojištění jsou pojištěncům hrazeny 3 cykly IVF oplodnění, bez ohledu na přiznání průkazu ZTP/P. Obecné informace k tématu najdete např. na webu VZP, poradenství Vám poskytnou jistě i pracovníci reprodukčních center. 

S pozdravem

Bc. Hana Sixtová

sociální pracovnice


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 10 | »
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg