Dobrý den, jsem paraplegik a mám jet do RÚ Kladruby. Nedaří se u mě léčba inkontinence a musím používat plenky. Mají s tím to v Kladrubech zkušenosti? Mám obavy, že se tam na mě budou "divně" dívat. Děkuji.
30.5.2016

Dobrý den,

inkontinence moči či stolice je častým následkem poškození míchy a vědí to i pracovníci RÚ Kladruby. Proto nemusíte mít z přístupu personálu či klientů obavy. Naopak v rámci úzké spolupráce a komplexní péče o spinální pacienty do RÚ dojíždí specialista oboru urologie, který pomáhá potíže s inkontinencí pacientů řešit.

S pozdravem

Hana Sixtová

pracovnice v sociálních službách 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den, přítel měl začátkem řijna 2014 autonehodu mícha nebyla přerušena pouze skříplá. Momentálně pojede do RU v Kladrubech. Zajímalo by mě jestli jě možné aby i přes to, že mícha není přerušena zůstal na vozíku. Cítí doteky na nohou i intimních partií při hýbání s nohama vše také cítí ale sám s nimi nehne. Děkuju za odpověď
20.2.2015

Dobrý den, Váš přítel měl zřejmě utlačeny či poškozeny motorické dráhy míchy, tedy ty, které vedou z mozku impulzy ke svalům a přikazují phyb. Dráhy pro čití zůstaly neporušeny a proto má citlivost zachovanou. Jestli se některá nervová vlákna zregenerují, je otázka času a samozřejmě míra nevratného poškození míchy. Je tu zřejmě reálná pravděpodobnost, že bude nucen k pohybu používat vozík. I když se některé svaly začnou trochu hýbat, obvykle to nestačí pro zvládnutí chůze. Ale v tomto období ještě určitá naděje je, pokud má teprve několikaměsíční pobyt v Kladrubech před sebou, protože rehabilitace je dlouhodobá a je potřeba pokračovat  i po Kladrubech. 


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,chtěla bych se zeptat,zda sledujete výzkum kmenových buněk...
měl by být snad i pořadník,zajímalo by mě zda se dá někde zaregistrovat...mám syna,23l sportovec a zdravý jako řípa,..chceme to zkusit a prosím pokud víte ,těšíme se na odpověď :) jinak ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK Vám vše ve zdravý přejeme Proůpkovi
24.1.2014

omlouvám se, paní Syková...


Zdeňka Faltýnková
23.1.2014
Vážení Prokůpkovi,
předně se omlouváme za pozdní odpověď, některé informace bylo třeba ověřit. Výzkum kmenových buněk samozřejmě sledujeme. Podle našich informací žádný pořadník neexistuje. V současné době se žádná ze spinálních jednotek léčbě prostřednictvím kmenových buněk nevěnuje. Bližší informace jistě podá prof. MUDr. Eva Siková - viz. http://www.evasykova.cz/.
S přáním všeho dobré celé vaší rodině Zdeňka Faltýnková

Zdeňka Faltýnková
23.1.2014

Vážení Prokůpkovi,

předně se omlouvám za naši opožděnou odpověď; některé informace bylo třeba ověřit. 

Výzkum kmenových buněk samozřejmě sledujeme. Žádný pořadník neexistuje, proto není ani registrace. Žádná ze spinálních jednotek v ČR se v současné době léčbě prostřednictvím kmenových buněk nevěnuje. Bližší informace vám jistě podá prof. MUDr. Eva Siková, kontakt na webu: http://www.evasykova.cz/

Dobrý večer. Mám prosíim vás dotaz. Můj přítel utrpěl poranění páteře C6-Th1.
Ruce ochrnuté nemá. Je rok od úrazu a dost se toho zaplaťpanbůh zlepšilo - citlivost nohou se vrátila, čurá sám, hýbe nohama - ohne prsty, natáhne a skrčí nohy, zvedne nohy ze země, když sedí na vozíku tak si nohy dá na zem a děla kroky dopředu i dozadu. Jsme za to moc šťastný. Doktoři nám toho moc neřekli. Cvičíme každý den. A chci se prosím zeptat, zda když se mu to takhle lepší, má naději, že bude zase chodit. Mícha nevíme do jaké míry byla poškozena, jelikož nám to nikdo neřekl - prý neví. Prosím o upřímnou odpověď. Děkuji.
3.11.2013

Dobrý večer, Váš přítel má, jak píšete, neúplnou míšní lézi - částečně poškozenou míchu. Proto má velkou naději na zlepšování funkce chůze. Jeden rok není žádná dlouhá doba, kolikrát vše teprve začíná. Pokud máte kvalitní fyzioterapii a cvičíte ještě doma, jistě se přítel ještě zlepší. Nicméně normální chůzi nelze asi očekávat, nějaký deficit zůstane, s tím musíte počítat. Rehabilitace je velmi dlouhodobá, aspoň tři roky a pak následuje udržování maximálně dosaženého funkčního stavu. Držím palce, rehabilitujte i v RHB ústavu, kde mají LOKOMAT a další pomůcky pro podporu návratu chůze.


Vozejkov
Dobrý večer, prosím vás chtěla bych se jen zeptat: můj přítel je na invalidním vozíčku, před rokem měl těžkou nehodu na motorce, má zlomený 12 obratel a má poškozenu míchu. Má možnost ještě chodit, pokud bude chodit na rehabilitaci? Děkuji.
3.11.2013

Dobrý den, abych Vám mohla adekvátně odpovědět, potřebovala bych lékařskou zprávu a hodnocení funkčního stavu Vašeho přítele. Je velký rozdíl, zda byla mícha poškozena úplně v místech, kde probíhají nervové dráhy zajišťující pohyb. Pokud ano, je možná chůze prostřednictvím ortéz a berlí, ale stejně je potřeba používat střídavě vozík. Pokud v dolních končetinách má přítel nějaký pohyb, pak je cílená a kvalitní dlouhodobá rehabilitace velmi vhodná, výsledky přinese i za další dva roky...Napište, odkud jste, zamyslím se, zda tam neznám nějaké pracoviště či dobrého fyzioterapeuta.


Zdeňka Faltýnková
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
baner-skoda-neridit_550x160_4.png