Dobrý den,

prosím o radu. Maminka prodělala před dvěma lety rozsáhlou mrtvici a dnes je na půl těla ochrnutá, neschopná mluvy (cca 70% obsahu slov rozumí). Je zcela odkázána na péči. Tatínek se o ni vzorně stará, ale sil mu postupně ubývá. Rádi bychom mamku s tatkou poslali na nějaký wellnes pobyt, který by byl uzpůsobený pro vozíčkáře. Nejsem úplně zdatná v hledání a tak prosím o radu, znáte nějaké místo na Moravě nebo ve Slezsku (mamka neusedí v autě více jak dvě hodiny), kde by byli přizpůsobeni k pobytu s vozíčkem. Děkuji za radu. S pozdravem a přáním hezkého dne, Zuzana Drobníková

6.2.2024

Vážená paní Drobníková,

vzhledem k tomu, že nemáme přehled o wellnes pobytech, požádala jsem kolegu redaktora Vozejkov.cz, aby Váš dotaz zveřejnil v rámci Facebook. Požádali jsme naše čtenáře o tipy na wellnes pobyty.

Níže uvádím reakce / tipy čtenářů:

  • "Zkuste Velké Losiny je to tam krásné bazény byly pro vozíčkáře, cestičky na procházky lesem byly vysypané a přizpůsobené. My tam s maminkou byly třikrát a bylo fajn."
  • "Wellness pobyty nabízí i lázně Darkov v Karviné - Rehabilitační sanatorium Karviná-Hranice."
  • "Já je rada uvítám zdarma kdykoli v tydnu v mimosezonu od neděle do pátku u nas v Penzion a hospoda Na statku, víkendy nas živí, mám manzela co na tom není vůbec dobre a dceru na vozíku.., ale welness nemame..Nabízím bezba aparman."
  • "Doporučila bych Luhačovice, kde nabízí hotely i BB ubytování, je třeba se raději individuálně na všem domluvit a o bezbariérovosti se přesvědčit."

Kolegové z VozejkMap natipovali tyto místa:

Tipy mimo Vaši lokalitu:

  • "Pokud by nemusela být Morava, tak my na hranici Středočeského a Královehradeckého kraje provozujeme kompletně bezbariérový hotel Sport relax hotel Na kopečku včetně speciálního vybavení, přistupného wellness, fitness, bowlingu atd. 🙂"
  • "Janské Lázně"
  • "Mimo lokalitu. Ale Domov svatého Josefa by tohle přání mohl také splnit. Myslím."

Je možné, že na Facebooku budou ještě přibývat další tipy - prosbu jsme zveřejnili během včerejšího dne - proto sledujte náš Facebook - https://www.facebook.com/vozejkov/.

S pozdravem


Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA
Dobrý den, jsem paraplegik a mám jet do RÚ Kladruby. Nedaří se u mě léčba inkontinence a musím používat plenky. Mají s tím to v Kladrubech zkušenosti? Mám obavy, že se tam na mě budou "divně" dívat. Děkuji.
30.5.2016

Dobrý den,

inkontinence moči či stolice je častým následkem poškození míchy a vědí to i pracovníci RÚ Kladruby. Proto nemusíte mít z přístupu personálu či klientů obavy. Naopak v rámci úzké spolupráce a komplexní péče o spinální pacienty do RÚ dojíždí specialista oboru urologie, který pomáhá potíže s inkontinencí pacientů řešit.

S pozdravem

Hana Sixtová

pracovnice v sociálních službách 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den, přítel měl začátkem řijna 2014 autonehodu mícha nebyla přerušena pouze skříplá. Momentálně pojede do RU v Kladrubech. Zajímalo by mě jestli jě možné aby i přes to, že mícha není přerušena zůstal na vozíku. Cítí doteky na nohou i intimních partií při hýbání s nohama vše také cítí ale sám s nimi nehne. Děkuju za odpověď
20.2.2015

Dobrý den, Váš přítel měl zřejmě utlačeny či poškozeny motorické dráhy míchy, tedy ty, které vedou z mozku impulzy ke svalům a přikazují phyb. Dráhy pro čití zůstaly neporušeny a proto má citlivost zachovanou. Jestli se některá nervová vlákna zregenerují, je otázka času a samozřejmě míra nevratného poškození míchy. Je tu zřejmě reálná pravděpodobnost, že bude nucen k pohybu používat vozík. I když se některé svaly začnou trochu hýbat, obvykle to nestačí pro zvládnutí chůze. Ale v tomto období ještě určitá naděje je, pokud má teprve několikaměsíční pobyt v Kladrubech před sebou, protože rehabilitace je dlouhodobá a je potřeba pokračovat  i po Kladrubech. 


Zdeňka Faltýnková
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg