Jste na vozíku a nevíte si rady?

Pak jste našli to správné místo pro Vaše dotazy, na které bezplatně odpovídají odborní pracovníci asociace CZEPA.  

Pro vložení dotazu využijte červené tlačítko "Přidej dotaz", které Vás přesměruje na formulář, kde se můžete anonymně zeptat.

Vložením Vašeho dotazu předpokládáme Váš souhlas s uzavřením smlouvy o využití služby odborné sociální poradenství CZEPA, v rámci kterého se Vaším dotazem budeme zabývat. Seznamte se, prosím, s pravidly Poradny.

Poradna je veřejně dostupná, proto v dotazu uvádějte takové údaje, s jejichž zveřejněním souhlasíte. V případě zájmu o individuální odborné sociální poradenství kontaktujte pracovníky služby přímo.

Váš dotaz zodpovíme do 5 pracovních dnů. Bude-li nutná konzultace s našimi externími specialisty, může se tato doba prodloužit. O této skutečnosti Vás budeme předem informovat.

 

Neváhejte se zeptat, jsme tu pro Vás!



Cestování po USA - Poradí mi někdo zda jde v USA běžně v půjčovnách zapůjčit auto na ruční řízení - a nebo snad, jak jsem zaslechl - do půjčovaného auta ruční řízení namontují?
9.12.2014

Dobrý den, ředitelka CZEPA Alena Jančíková navštívila v roce 2013 v USA centra pro lidi se spinálním poškozením v Alabamě, Tennesse a Gerorgii - může nabídnout zprostředkování kontaktu na tato pracoviště. Avšak nemáme informace, zda mohou,např. v těchto centrech, automobily s ručním řízením zapůjčit. 

 

Navrhuji Vám, abyste v rámci sítě Vozejkov vytvořil téma k diskuzi, na kterou budou moci reagovat další uživatelé. Poradna má tým odborných pracovníků, v diskuzi se můžete setkat přímo s osobní zkušeností někoho z vozíčkářů.


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den, mám eutrofické svalstvo pletence ramenního a HKK. Co to znamená? Mohu s tím něco udělat popr. jak? Děkuji za odpověď.
9.12.2014

Dobrý den, eutrofické svalstvo znamená, že máte normální trofiku svalstva ramenního pletence, tedy ani hypotrofické

(vychudlé) a ani hypertrofické ( zbytnělé). Pokud chcete svaly ramenního pletence pořece jen posilovat, musíte jednotlivé svalové skupiny posilovat symetricky. V tomto případě se poraďte s fyzioterapeutem.


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den.
Obracím se na Vás se záležitostí ohledně vypořádání - jednorázového odškodnění. Jsem 25 let na vozíku po autonehodě, kterou jsem nezpůsobila. V rámci plnění měsíčně pobírám rentu - náhradu za ztrátu na výdělku. Také na pojišťovně uplatňuji doplácení za služby osobní asistence, protože moje měsíční platby registrovanému poskytovateli soc.služeb převyšují výši příspěvku, který pobírám (IV.stupeň). Jsem nesamostatná a žiji sama, proto jsou platby za asistenci vysoké. Teď mi pojišťovna nabízí jednorázové vypořádání.
Odkazují se na „nové možnosti způsobu odškodnění“ v souvislosti s novelou občanského zákoníku, zmiňují §445 - 449.
Mám k tomu několik dotazů a moc Vás prosím o odpovědi.
• Chápu, že rentu (§447) vypočítají (včetně určité předpokládané inflace) do doby odchodu do starobního důchodu. Ale předpokládané výdaje na asistenci („výpomoc v domácnosti“ - neuvádějí paragraf) a nárok na náhradu nákladů spojených s léčením (§449) se počítá do jakého věku? Do průměrného věku dožití/střední délky života? Nebo se počítá u postižených s kratším dožitím?
• Ve smlouvě předložené k podpisu také konstatují daňovou povinnost s odkazem na §10 odst.1 písmeno k) zákona č. 586/1992 Uvádějí, že úhrada nároků dle § 445-448 OZ podléhá dani z příjmů. Takže náhrada dle §449 (náhradu nákladů spojených s léčením) se nedaní? A co doplácení na asistenci („výpomoc v domácnosti“), kde paragraf vůbec neuvádějí? U obojího peníze vlastně přesunu dále, nepoužiji je na ošacení, ani jídlo či nájem apod. Měsíční platby za asistenci se běžně dostávají i přes 20.000 Kč a to mi navíc poskytovatel dává slevu 25%. Až na to ale nebude mít prostředky, budou platby mnohem vyšší. Část prostředků, určených specificky na zajištění péče o vlastní osobu a léčení bych vlastně k tomuto nepoužila, poslala bych je státu a pak by mi chyběly. To by jistě nebylo v pořádku. Danění renty je samozřejmě věc jiná. Chápu tedy správně, že zdanit bych měla jen rentu/náhradu za ztrátu na výdělku?
• Pokud toto plnění odmítnu, mám ze zákona právo o tuto možnost kdykoliv znovu požádat?
Vím, že je to hodně dotazů, ale možná odpovědi budou krátké a jednoduché.
Děkuji Vám mnohokrát.
10.12.2014

Dobrý den,

k zaslanému dotazu ohledně jednorázového vypořádání budoucích nároků /ztráta na výdělku při invaliditě, náklady spojené s léčením, výpomoc v domácnosti/ předně uvádím, že poškozený ani pojišťovna nemají žádnou povinnost dohodu o „kapitalizaci“ budoucích nároků uzavřít. Je tedy na pojišťovně, zda konkrétního poškozeného s nabídkou osloví, a dále je pak čistě na vůli poškozeného, zda takovou nabídku chce přijmout a dohodu uzavřít. Pokud se poškozený rozhodne návrh pojišťovny nepřijmout, pojišťovna nadále vyplácí pravidelně měsíčně náhradu za ztrátu na výdělku /rentu/ a hradí poškozeným uplatňované a prokázané náklady léčení.

 

Pokud jde o kapitalizovanou náhradu za ztrátu na výdělku při invaliditě, tuto nabídku činí pojišťovna na základě svého pojistně matematického výpočtu, který poškozenému nezpřístupňuje, nicméně tato náhrada se zpravidla vypočítává do 65 let věku poškozeného, její výše se stanovuje v hrubém s tím, že pojišťovna sama odvádí příslušnému finančnímu úřadu daň z příjmu ve výši 15, takže poškozenému se dostává plnění již v čistém.

 

Pokud jde o kapitalizovanou hodnotu výpomoci v domácnosti, i v tomto případě se výše nabídky pojišťovny odvíjí od pojistně matematického výpočtu, přičemž na rozdíl od náhrady za ztrátu na výdělku nelze s jistotou říci, s jakým věkem dožití poškozeného je v konkrétním případě počítáno. Pokud máte pochybnosti o výši nabídnuté částky, doporučuji obrátit se na příslušnou pojišťovnu se žádostí o poskytnutí bližších informací ke způsobu výpočtu. Obecně lze říci, že bývá uvažováno s průměrným věkem dožití podle pohlaví. Pokud jde o danění této části kapitalizované náhrady, tato danění nepodléhá. Obdobně je tomu i u kapitalizované náhrady ostatních nákladů spojených s léčením /léky, rehabilitace apod./, pokud je tato náhrada součástí dohody o kapitalizaci.

 

JUDr. Zuzana Špitálská, advokátka, Praha


JUDr. Zuzana Špitálská
1.12.2014 ZdravotníSex
Dobrý den, mám poškozenou krční míchu ve výšce pátého krčního obratle.. Poměrně často u mě dochází po souloži, zvláště po déletrvající, k výrazným spasmům v celém těle, které odeznívají po poměrně dlouhé době (třeba až po 30 minutách). Spasmy jsou urputné a značně nepříjemné. Špatně se mi při nich dýchá (stažené mezižeberní svaly) a je mi horko. Souvisí tato reakce nějak s orgasmem, či je způsobena jinými důvody?
1.12.2014

Spasmy trápí řadu ochrnutých s úplným přerušením míchy a jsou nepříjemným průvodním jevem. Předpokládám, že spasmy máte i v jiných situacích, ne pouze ve spojení se sexem. Bylo by dobré, abyste se poradil s lékařem, urologem a neurologem. Spasmy se obvykle zhoršují při uroinfekci, tu je třeba vyloučit. Spasmy zhoršuje plný močový měchýř, zkuste před sexuálním stykem vyprázdnit močový měchýř. Je třeba vyloučit  autonomní dysreflexii, která se můře objevovat při plném močovém měchýři, ale i při sexu. Pokud spasmy vyvolává delší soulož, soulož zkraťte. Dnes máme k dispozici léky, kterými můžeme spasmy ovlivnit. Předepsat je může například neurolog. 


MUDr.Taťána Šrámková, CSc.
Dobrý den, jsem tetraplegik dva roky po úraze páteře. Přestože mám kvalitní erekci a pravidelný sexuální styk, stále u mě nedochází k ejakulaci. Je možné pravidelným stykem vše upravit tak, že u mě časem bude k ejakulaci docházet? Pokud vůbec je tato naděje, o jak dlouhou dobu se může jednat?
1.12.2014

Erekce a ejakulace jsou na sobě nezávislé děje, schopnost erekce neznamená automaticky schopnost dosáhnout výronu semene. Dva roky po úrazu už je doba, kdy je změna  stávajícího stavu velmi málo pravděpodobná. Více jak 90% mužů po úraze míchy není schopno dosáhnout výronu semene. Někteří ochrnutí muži si dokáží navodit psychický orgasmus, avšak bez výronu semene. Anejakulace je problém v případě, kdy chcete mít děti. Řešení je odběr spermií (vibrostimulace, elektroejakulace, operace), jejich zmražení a uchování pro použití v programu asistované reprodukce.


MUDr.Taťána Šrámková, CSc.
Můžete mi poradit, co mám dávat na takovou malou tenkou rankou, kterou mám mezi hýžděmi. Nikdy jsem to neměla, zatím to mažu Menalindem. Děkuji za odpověď
1.12.2014

Dobrý den, jak mi ránu popisujete, myslím, že se jedná o ragádu na sacru, mohu doporučit mazat mastí Betadine, nechat co nejvíce na vzduchu, pokud možná nezatěžovat a být velice opatrná při přesunech, pokud se Vám rána nezhojí, tak navštivte lékaře


Hana Jirků
Dobrý den, hojím dekubit na zadku a čato ležím na břiše opřený o lokty. Už na nich mám trochu odřenou kůži a nerad bych si je úplně rozedřel. Můžete mi poradit, co na to? Určitě nejsem jediný a to ležím na chlupatině – dekubě. Díky za odpověď
1.12.2014

Dobrý den, rada, že je dobré lokty šetřit v tomto případě není asi nejlepší, ale i tak bych se za to přimlouvala, mohu doporučit lokty promazávat masti Betadine a preventivně nalepit Mepilex, také mohu doporučit chrániče na lokty, které lze koupit ve zdravotnických potřebách.


Hana Jirků
Dobrý den, prosím o radu. Mám šestiletou dceru, která je těžce ochrnutá po autonehodě. Dokonce tak, že musí využívat nepřetržitě i mobilní plicní ventilaci, bez které nemůže sama dýchat. Požádali jsme pro ni o zapůjčení elektrického invalidního vozíku od zdravotní pojišťovny, aby se mohla sama pohybovat a navštěvovat školu a mohla ven mezi kamarády. Přestože moje dcera splňuje veškerá kritéria, aby jí byl elektrický vozík přidělen, pojišťovna vozík neschválila. Schválila pouze antidekubitní sed do vozíku, aby mohla dcera bez problémů na vozíku sedět. Firma distribuující el. vozíky u nás již dokonce vyrobila elektrický vozík pro dceru přímo na míru a při zkouškách si dcera ověřila, že vozík, přes její velmi těžký, zdravotní stav řídit může. I v potřebném formuláři, přikládaném k žádosti byla odborná posouzení od neurologa, od psychologa, od očního lékaře a dalších kladná. Vozík mohli doporučit. Dýchací přístroj na vozík má již zajištěn. Co máme udělat, aby tolik potřebný el. vozík dcera dostala od zdravotní pojišťovny?
1.12.2014

Velmi mě mrzí, že se Vaše dcera dostala do tak těžkého zdravotního stavu. Bohužel naše legislativa a metodiky jednotlivých zdravotních pojišťoven neumožňují uhradit z veřejného zdravotního pojištění a následně zapůjčit elektrický vozík (dále jen EIV) pojištěncům v tak nízkém věku jako je Vaše dcera. Tyto vozíky jsou schvalovány, v nejlepším případě, o mnoho později, tj. v současnosti je to cca od devíti let věku. A to především proto, že EIV je poměrně nebezpečná zdravotní pomůcka jak pro samotného uživatele, tak pro jeho okolí. Pojištěnec - její uživatel musí mít nejen zdravotní indikaci na EIV, fyzické schopnosti EIV řídit, ale musí být k jeho řízení v běžném provozu (tzn. i v silničním provozu) mentálně na výši.

Vůbec nezpochybňuji, ani nechci zpochybnit, že Vaše dcera má normální intelekt, protože ten při zranění páteře nebývá nikterak poškozen, ale její mentální vývoj bohužel odpovídá věku šestiletého dítěte. Jednotlivé zdravotní pojišťovny mají za to, že děti v takto útlém věku nejsou schopny samostatně, bezpečně a za všech podmínek ovládat EIV. Proto bohužel zapůjčení EIV neschvalují, ačkoliv jinak by tito pojištěnci zdravotní indikaci na poskytnutí EIV měli. Jak jsem se dočetl, zdravotní pojišťovna Vám u tohoto vozíku poskytla nejspíš maximum, co mohla a to je antidekubitní sedací systém (nejspíš asi skořepinový) na vozík.

To, že Vám firma vyrobila elektrický vozík na míru a Vaše dcera ho dokázala řídit, nikterak nezpochybňuji. To však samo o sobě k zapůjčení EIV nestačí, přestože posouzení od neurologa, psychologa, očního lékaře a všech dalších potřebných specialistů byla v pořádku. Mrzí mě to, ale z mého pohledu je v současné době nejspíš velmi nepravděpodobné, že by se podařilo se zdravotní pojišťovnou vyjednat jakoukoli úhradu tohoto EIV před devátým rokem věku Vaší dcery. Jediné, co by se mohlo podařit, je úhrada například antidekubitního sedacího korpusu do tohoto vozíku (pokud již tato úhrada nebyla schválena).

Pokud by Vaše dcera nebyla v tomto věku, tak dalšími podmínkami pro zapůjčení EIV od zdravotní pojišťovny je neschopnost samostatné lokomoce pomocí obou dolních končetin, současně postižení obou horních končetin (ovšem umožňující bezpečné ovládání vozíku) a schopnost samostatně a bezpečně EIV ovládat bez pomoci doprovodu, či jiné osoby. Schopnost řídit rukama se v tomto případě dá nahradit speciálním řízením pomocí brady, nebo dechu, nebo pohybem očí, či jiným sofistikovanými způsoby řízení EIV. Tyto vozíky v zásadě, ale nejsou schvalovány osobám, které nejsou schopny samostatně EIV řídit.

Velmi se však obávám, že v této situaci se nemůžete na zdravotní pojišťovnu příliš spolehnout. Proto Vám doporučuji napřít Vaše úsilí o úhradu EIV na sponzory a jednotlivé nadace, jako je např. Konto bariéry Nadace Charty 77, ale i další, které se touto činností zabývají a které by Vám mohly pomoci a přispět nějakými částkami na pořízení a úhradu EIV, na který šanci Vaše dcera z veřejného zdravotního pojištění zatím nejspíš nemá. Kontakty na všechny nadace bez problémů vyhledáte na internetu.


Zdeněk Žižka
Je pravdivá informace, že v případě, že postižený je uživatelem exteriérového el. inv. vozíku, nemůže mu být přidělen mechanický inv. vozík aspoň ve standardním provedení? Dle informace od zdravotní pojišťovny a jiných zdravotně postižených, zdravotní pojišťovny přidělení mechanického odmítají se sdělením, že není nárok. Mohu k elektrickému vozíku obdržet i mechanický, který nutně potřebuji, protože elektrický exteriérový vozík není v bytě skoro použitelný a bez vozíku se nemůžu vůbec pohybovat?
1.12.2014

Tato informace není přesná. V případě souběhu elektrického invalidního vozíku (EIV) s mechanickým vozíkem pro užívání jedním uživatelem již velmi dlouho jedná CZEPA ve spolupráci s NRZP ČR a dalšími organizacemi s Ministerstvem zdravotnictví ČR i jednotlivými zdravotními pojišťovnami, aby byl tento stav lépe legislativně upraven. Tento problém je totiž velmi dobře znám. Náš spor tkví v tom, že organizace zastupující zájmy pojištěnců a uživatelů vozíků tvrdí, že EIV a mechanický vozík nejsou jedna a tatáž pomůcka, tzn. stejný zdravotnický prostředek. Zákon totiž zakazuje uhradit z veřejného zdravotního pojištění stejný zdravotnický prostředek, ve stejnou dobu, pro stejného pojištěnce, vícekrát. Pojišťovny samozřejmě tvrdí, že tyto vozíky jsou identický zdravotnický prostředek a odmítají z toho důvodu souběh vozíků hradit. Stanovisko pojišťoven je samozřejmě nesmysl, protože každý z vozíků je zcela jinak používán (má jiný způsob použití), ale pro pojišťovny je tento názor samozřejmě ekonomicky výhodnější.

Bohužel, za celou dlouhou dobu tohoto vyjednávání se zatím nenašla politická vůle (napříč všemi stranami) tuto situaci změnit. Zatím jsme tedy dospěli ke kompromisní dohodě s VZP ČR, že každý případ žadatele o tento souběh vozíků bude posuzovat přísně individuálně a pokud se prokáže, že ze zdravotních důvodů je tento souběh nevyhnutelný, pojišťovna oba vozíky svému pojištěnci schválí a zapůjčí. Tento proces však je bohužel zatím poměrně komplikovaný, není vůbec běžný a prokazování potřebnosti obou vozíků není pro pojištěnce vůbec jednoduché.

Organizace zastupující zájmy vozíčkářů nepovažují tento stav za ideální a i nadále se snaží o zpřesnění stávající legislativy tak, aby tento spor mezi zdravotními pojišťovnami a pojištěnci zcela zanikl. Aby nárok byl stanoven zákonem. Bohužel velmi těžko získávají mezi politiky, napříč politickým spektrem, spojence k tomu, aby úprava tohoto zákona byla navržena a schválena. I nadále ovšem chceme tento problém řešit a věřím, že se to v budoucnu nakonec podaří.

Jako resumé můžu sdělit, že tento souběh v zásadě, v jednotlivých případech možný je, ale jednání a dokladování nejsou vůbec jednoduchá a vše je nutné velmi dobře vyargumentovat a zdůvodnit.


Zdeněk Žižka
1.12.2014 ZdravotníSex
Dobrý den, jsem kvadruplegik následkem skoku do vody. Jsem schopen kvalitní erekce a to jak spontánně, tak po manuální stimulaci partnerky. Bohužel erekce mi nevydrží dostatečně dlouhou dobu a během soulože je nutné ji manuálně obnovit, abych uspokojil partnerku. Mám za to, že to není normální stav, abych ztratil erekci po dobu trvání soulože. Co mohu udělat pro to, aby mi erekce vydržela po celý pohlavní styk? Mám na mysli bez použití léků, pokud je vůbec nějaký jiný způsob. Děkuji.
1.12.2014

Máte pravdu, není to "normální" stav, abyste během soulože ztratil erekci. Popisujete typickou situaci pro naplnění diagnózy erektilní dysfunkce. U mužů po poranění míchy funguje ztopoření na reflexní dráždění, ale pokud se dráždění přeruší, erekce odeznívá. Při přerušení míchy chybí spojení s mozkem, takže erekce nemůže být vyvolána psychickými stimuly. Léčba poruchy erekce u mužů po poranění míchy je možná pomocí tablet, injekcí či implantací penilní protézy. Ve vašem případě, kdy schopnost dosáhnout erekce máte zachovanou, bude velmi pravděpodobně dostačovat léčba tabletami. Patří k nim např. Viagra, Cialis, Levitra či Spedra. Lék vám může předepsat lékař jakékoli specializace, rovněž praktický lékař. Ochrnutí muži mají často nízký krevní tlak, lék byste neměl užívat, pokud hodnota krevního tlaku bude nízká, 90/60mmHg a méně.


MUDr.Taťána Šrámková, CSc.
Zdravim, mám dotaz, ohledně žádosti o úhradu a zapůjčení elektrického invalidního vozíku z veřejného zdravotního pojištění v případě opakované žádosti o nový. Je správné, že když byl již jednou, nebo vícekrát před tím, schválen zdravotní pojišťovnou pojištěnci elektrický vozík, aby po 7 letech (dříve po 5 letech) musel znovu absolvovat při podání žádosti mnoho vyšetření u lékařů-specialistů a dodat vyjádření očního lékaře, psychologa, ortopéda, rehabilitačního lékaře, neurologa a svalové testy. Vše považuji za ponižující, protože se zdravotní stav uživatele, ve většině případů, nemění k lepšímu, ale spíše se zhoršuje. Naše onemocnění jsou často progresivní. Myslím, že nejsem s tímto názorem jediný a je nás více, kteří uvedené vyjádření od výše uvedených doktorů považuji za zbytečnou byrokracii. Myslím, že by stačilo vyjádření jednoho lékaře a to buď ortopéda, nebo neurologa, že stav se nezměnil. Dále si myslím, že by žádost mohla být při opakované žádosti daleko jednodušší. Jsem přesvědčen, že je takto složitý proces zbytečný.
1.12.2014

Velmi dobře chápu, že absolvování celé složité procedury při předpisu a schválení elektrického invalidního vozíku (EIV) je pro Vás problematické, zatěžující a může se Vám zdát dokonce ponižující. Musím však bohužel konstatovat, že vůbec nesdílím Váš názor, že tento proces při schvalování vozíku je zbytečný.

V případě, že Vám zdravotní pojišťovna zapůjčuje nový elektrický vozík poté, co jste již předtím elektrický vozík několik let (a třeba i bez jediného problému) užíval, nevzniká Vám automaticky nárok na schválení a zapůjčení nového vozíku. A v žádném případě pak ne automaticky po sedmi letech.  Sedm let užívání el. vozíku je v zákoně stanoveno jako směrná užitná doba, nikoliv jako životnost vozíku, která automaticky po sedmi letech končí. Směrná užitná doba je pouze o tom, že Vám po tomto čase vzniká pouze možnost předpisu nového EIV.

Samotný předpis ovšem probíhá tak, že nejdříve musí autorizovaný servis podat návrh na vyřazení starého EIV. To může udělat pouze v případě, že je původní EIV již natolik poškozen, či opotřebován, že jeho oprava již není možná, nebo není ekonomická (oprava by byla neúměrně drahá v poměru k ceně nového vozíku). Po tomto návrhu se dostaví od pojišťovny na technickou prohlídku krajský revizní technik, který nezávisle posoudí technický stav starého EIV z výše uvedeného pohledu. Pokud posoudí, že EIV je ještě opravitelný a oprava je ekonomická (není výrazně drahá), rozhodne vozík neodepsat. V takovém případě je vozík pouze opraven a i nadále používán po neomezenou dobu do chvíle, kdy nenastanou výše uvedené předpoklady pro jeho odpis. V praxi je pravidlem, že původní vozíky jsou používány mnohem delší dobu, než sedm let (cca 8 – 10 let).

Poté, jakmile je u starého EIV schválen jeho odpis, může teprve být předepsán EIV nový. V takovém případě je plně na místě, aby pojištěnec absolvoval znovu všechna potřebná vyšetření lékaři specialisty, o kterých se zmiňujete. Osm až deset let je totiž velmi dlouhá doba nato, aby se zdravotní stav uživatele EIV velmi radikálně změnil. A to ne směrem ke zlepšení zdravotního stavu, jak se domníváte, ale naopak k jeho radikálnímu zhoršení. Může se tak stát, že po této době již opravdu nemusí být uživatel schopen nový EIV bezpečně ovládat. A ten se samozřejmě zapůjčuje opět s perspektivou 8 - 10 let dalšího spolehlivého a bezpečného užívání.

Je třeba si uvědomit, že EIV využívá velmi různorodá skupina pojištěnců s různými, často velmi radikálně odlišnými diagnózami. U některých diagnóz, které jsou vysoce progresivní, skutečně může nastat situace, že pojištěnec již není schopen nadále vozík bezpečně a za všech podmínek ovládat. Jde především například o různé diagnózy muskulární dystrofie, psychická onemocnění, oční choroby, nebo další progresivní choroby. Z tohoto pohledu je velmi důležité, aby se ke zdravotnímu stavu konkrétního žadatele o EIV vyjádřili všichni jmenovaní lékaři specialisté, kteří přebírají zodpovědnost za to, že je plně schopen, z jejich pohledu, vozík bezpečně užívat. Zde nestačí, aby zdravotní stav posoudil pouze praktický lékař, neboť ten při některých diagnózách nemusí mít dostatečné odborné znalosti k posouzení momentálního zdravotního stavu žadatele, nebo může mít k dispozici jen velmi zastaralou dokumentaci od specialisty. Nebo, a to v horším případě, může pojmout své vyjádření pouze formálně, nebo na základě svých nadstandardních vztahů se žadatelem, může posoudit zdravotní stav žadatele neobjektivně jako nevyhovující, nebo naopak vyhovující pro užívání EIV, ačkoliv objektivní realita může být jiná.

Myslím, že je plně na místě jednou za tak dlouhou dobu tato vyšetření absolvovat. Tento postup nelze považovat za nějaký rozmar pojišťovny, šikanu, či dokonce ponižující proceduru. Je nutné si uvědomit, že pojišťovna přebírá plnou zodpovědnost za to, že zapůjčí EIV uživateli, který při jeho používání nezpůsobí žádnou škodu, nebo zranění ani sobě, ale ani svému okolí. Takový pojištěnec se totiž samozřejmě s EIV pohybuje i mezi lidmi na veřejných prostranstvích, nebo v hustém, silničním provozu.


Zdeněk Žižka
Dobrý den, před 20 lety absolvoval můj syn pro velké bolesti páteře doporučenou operaci na ortopedii v nemocnici. Ta měla odstranit jeho bolesti, které nebyly řešitelné ani dlouhodobou rehabilitací. Bohužel při operaci nastaly závažné komplikace, včetně následných pooperačních komplikací. Výsledkem bylo, že u syna došlo k nevratným poškozením nervů. Nyní se pohybuje pomocí invalidního vozíku a lékaři mu nedávají příliš nadějí na výrazné zlepšení jeho stavu. Jsme, spolu se synem, přesvědčeni, že jeho současný stav zavinili tehdy operující lékaři a následně i další zdravotnický personál, který se o syna po rehabilitaci staral. Tento náš názor nám potvrdil i neurolog, který je v současnosti ošetřujícím lékařem syna. Můžeme ještě nyní, po 20 letech, požadovat na nemocnici, která tehdy operaci prováděla, nějakou náhrady škody?
1.12.2014

Dobrý den, odpovědí na Vaši otázku Vás však nejspíš příliš nepotěším. Pokud zdravotní poškození Vašeho syna vzniklo před dvaceti lety a tehdy jste se nepokoušeli žádnou náhradu škodu uplatnit, všechny lhůty pro uplatnění náhrady škody již uplynuly marně a to jak tzv. „subjektivní“ lhůta, tak tzv. „objektivní“ lhůta. A to jak podle starého Občanského zákoníku (podle kterého je v tomto případě nutné postupovat), tak i podle nového Občanského zákoníku (platného a účinného od 1.1.2014). Dvacet let je opravdu již příliš dlouhá lhůta pro uplatnění náhrady škody. Zde je nutné zohlednit princip právní jistoty pro příp. škůdce.

Osobně Vám věřím, že chyba se mohla stát (a nejspíš i stala) na straně zdravotnického zařízení, které těžké zdravotní postižení Vašeho syna, špatně provedenu operací, mohlo zavinit. Ale i v tomto případě již bohužel, nyní, není možné uplatnit náhradu škody.

Váš syn by samozřejmě mohl i v současnosti podat příslušnou žalobu o náhradu škody k soudu a v případě, že by se mu povedlo tzv. „unést důkazní břemeno“ (prokázal by patřičnými důkazy, že jeho těžké zdravotní postižení zavinila nemocnice), soud by mohl rozhodnout v jeho prospěch. Je však takřka 100% jisté, že by strana žalovaná namítla promlčení jeho nároku na náhradu škody. Soud by tak mohl pouze vyslovit názor, že zdravotnické zařízení sice škodu způsobilo a zavinilo, ale náhradu škody není povinno, z důvodu promlčení, hradit. Soud by byl pro zúčastněné strany poměrně finančně i jinak nákladný a výsledkem by, v nejlepším případě, byl pouhý výrok o zavinění nemocnice. V horším případě by nepadl ani tento výrok a všechny náklady soudního řízení, tedy náklady Vašeho syna, ale i protistrany by mohl být uznán povinným hradit Váš syn.

Zde je však vůbec základní a velkou otázkou, jak by se povedlo, po tak dlouhé době, dokázat, jak vůbec poškození přesně vzniklo, kdo a kde přesně toto poškození zavinil. Po tak dlouhé době již většinou neexistují žádné doklady z té doby, neboť zdravotnická dokumentace již je skartována a případní svědci si samozřejmě již vůbec nic nepamatují. Velkým otazníkem je i označení samotného subjektu na straně žalované. Mám na mysli skutečnost, zda ještě vůbec existuje nemocnice, kde se Váš syn léčil a pokud existuje, zda má stejného zakladatele, či vlastníka, jako tehdy. Tedy zda jde o identický subjekt, jako ten před 20 lety. Pokud byla privatizována, je velkým otazníkem, zda vůbec ještě existuje právní nástupce původní nemocnice. Nelze totiž žalovat subjekt, který sice nyní existuje, ale nemá s původní nemocnicí již vůbec nic společného.

Ze svého pohledu tedy vidím uplatnění náhrady škody Vašeho syna v současné době jako zcela nereálné. 


Zdeněk Žižka
| 1 | .. | 27 | 28 | | 30 | |
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg