Jste na vozíku a nevíte si rady?

Pak jste našli to správné místo pro Vaše dotazy, na které bezplatně odpovídají odborní pracovníci asociace CZEPA.  

Pro vložení dotazu využijte červené tlačítko "Přidej dotaz", které Vás přesměruje na formulář, kde se můžete anonymně zeptat.

Vložením Vašeho dotazu předpokládáme Váš souhlas s uzavřením smlouvy o využití služby odborné sociální poradenství CZEPA, v rámci kterého se Vaším dotazem budeme zabývat. Seznamte se, prosím, s pravidly Poradny.

Poradna je veřejně dostupná, proto v dotazu uvádějte takové údaje, s jejichž zveřejněním souhlasíte. V případě zájmu o individuální odborné sociální poradenství kontaktujte pracovníky služby přímo.

Váš dotaz zodpovíme do 5 pracovních dnů. Bude-li nutná konzultace s našimi externími specialisty, může se tato doba prodloužit. O této skutečnosti Vás budeme předem informovat.

 

Neváhejte se zeptat, jsme tu pro Vás!



Dobrý den, před 20 lety absolvoval můj syn pro velké bolesti páteře doporučenou operaci na ortopedii v nemocnici. Ta měla odstranit jeho bolesti, které nebyly řešitelné ani dlouhodobou rehabilitací. Bohužel při operaci nastaly závažné komplikace, včetně následných pooperačních komplikací. Výsledkem bylo, že u syna došlo k nevratným poškozením nervů. Nyní se pohybuje pomocí invalidního vozíku a lékaři mu nedávají příliš nadějí na výrazné zlepšení jeho stavu. Jsme, spolu se synem, přesvědčeni, že jeho současný stav zavinili tehdy operující lékaři a následně i další zdravotnický personál, který se o syna po rehabilitaci staral. Tento náš názor nám potvrdil i neurolog, který je v současnosti ošetřujícím lékařem syna. Můžeme ještě nyní, po 20 letech, požadovat na nemocnici, která tehdy operaci prováděla, nějakou náhrady škody?
1.12.2014

Dobrý den, odpovědí na Vaši otázku Vás však nejspíš příliš nepotěším. Pokud zdravotní poškození Vašeho syna vzniklo před dvaceti lety a tehdy jste se nepokoušeli žádnou náhradu škodu uplatnit, všechny lhůty pro uplatnění náhrady škody již uplynuly marně a to jak tzv. „subjektivní“ lhůta, tak tzv. „objektivní“ lhůta. A to jak podle starého Občanského zákoníku (podle kterého je v tomto případě nutné postupovat), tak i podle nového Občanského zákoníku (platného a účinného od 1.1.2014). Dvacet let je opravdu již příliš dlouhá lhůta pro uplatnění náhrady škody. Zde je nutné zohlednit princip právní jistoty pro příp. škůdce.

Osobně Vám věřím, že chyba se mohla stát (a nejspíš i stala) na straně zdravotnického zařízení, které těžké zdravotní postižení Vašeho syna, špatně provedenu operací, mohlo zavinit. Ale i v tomto případě již bohužel, nyní, není možné uplatnit náhradu škody.

Váš syn by samozřejmě mohl i v současnosti podat příslušnou žalobu o náhradu škody k soudu a v případě, že by se mu povedlo tzv. „unést důkazní břemeno“ (prokázal by patřičnými důkazy, že jeho těžké zdravotní postižení zavinila nemocnice), soud by mohl rozhodnout v jeho prospěch. Je však takřka 100% jisté, že by strana žalovaná namítla promlčení jeho nároku na náhradu škody. Soud by tak mohl pouze vyslovit názor, že zdravotnické zařízení sice škodu způsobilo a zavinilo, ale náhradu škody není povinno, z důvodu promlčení, hradit. Soud by byl pro zúčastněné strany poměrně finančně i jinak nákladný a výsledkem by, v nejlepším případě, byl pouhý výrok o zavinění nemocnice. V horším případě by nepadl ani tento výrok a všechny náklady soudního řízení, tedy náklady Vašeho syna, ale i protistrany by mohl být uznán povinným hradit Váš syn.

Zde je však vůbec základní a velkou otázkou, jak by se povedlo, po tak dlouhé době, dokázat, jak vůbec poškození přesně vzniklo, kdo a kde přesně toto poškození zavinil. Po tak dlouhé době již většinou neexistují žádné doklady z té doby, neboť zdravotnická dokumentace již je skartována a případní svědci si samozřejmě již vůbec nic nepamatují. Velkým otazníkem je i označení samotného subjektu na straně žalované. Mám na mysli skutečnost, zda ještě vůbec existuje nemocnice, kde se Váš syn léčil a pokud existuje, zda má stejného zakladatele, či vlastníka, jako tehdy. Tedy zda jde o identický subjekt, jako ten před 20 lety. Pokud byla privatizována, je velkým otazníkem, zda vůbec ještě existuje právní nástupce původní nemocnice. Nelze totiž žalovat subjekt, který sice nyní existuje, ale nemá s původní nemocnicí již vůbec nic společného.

Ze svého pohledu tedy vidím uplatnění náhrady škody Vašeho syna v současné době jako zcela nereálné. 


Zdeněk Žižka
Dobrý den, hojím poměrně už malý dekubit na sedacím hrbolu (cca velikosti dvoukoruny) a najednou mi to místo docela hodně nateklo a zčervenalo, že mám jednu půlku zadku o mnoho větší než druhou. Můžete mi poradit co s tím? Děkuji.
1.12.2014

Dobrý den, zde mohu doporučit pouze návštěvu lékaře, který Vám jistě zařídí sonografické vyšetření, aby se vyloučil absces v podkoží. Návštěvu lékaře neodkládejte!


Hana Jirků
Dobrý den, měl jsem na kostrči dekubit, který se mi sice zahojil, ale na tomto místě se mi stále obnovuje poměrně vysoký strup, který mě pak tlačí, vnímám nepříjemné pocity a tak jej vždy opatrně strhnu. Je pod ním kůže a za čas zase jakýsi strup vznikne. Zatím to místo mažu Indulonou nebo Menalindem. Poraďte mi, prosím, jestli existuje nějaký způsob, jak se tohoto strupu zbavit. Děkuju.
1.12.2014

Dobrý den, toto je častý problém vozíčkářů, kůže je v těchto místech velmi namáhaná a tak jde o jakýsi mozol. Mohu doporučit kromě různých mastných krémů i gel  Aloe Vera nebo Thee Tree olej či Linovera olej.


Hana Jirků
Dobrý den, opařila jsem si stehno, když jsem převážela talíř, s jídlem ohřátým v mikrovlnce, na útěrce v klíně. Dělám to takto řadu let a nikdy nic. Zjistila jsem to, když mi začaly skákat nohy, kdy zřejmě reagovaly spasmama na bolest. Už mám malé puchýře a chtěla bych poradit, zda je propíchnout nebo jak dál postupovat i třeba pro příště. Děkuji za odpověď.
1.12.2014

Dobrý den, tak nejdříve rada pro příště, pokud by se Vám něco takového přihodilo, tak je dobré opaření místo chladit alespoň dvě hodiny a to přerušovaně, ale led je potřeba obalit, třeba ručníkem, aby jste si nezpůsobila ještě omrzliny. Pokud chlazení budete provádět důsledně, nemusí se puchýře vůbec objevit. V tuto chvíli je již kůže poškozená a je potřeba se k ní chovat co nejšetrněji. Puchýře můžete propíchnout, ale až po řádné dezinfekci a sterilní jehlou a poškozené místo je vhodné krýt sterilním čtverečkem, ideální je použít Inadin. Kůži puchýře nesundávejte, je to nejlepší možné krytí a nechte ji zaschnout, poté se odloučí sama a Vy budete mít na ráně již kůži novou, která je tenká a křehká, pro se o ni dobře starejte a promazávejte mastným krémem. Pokud by v průběhu hojení nastaly jakékoli komplikace navštivte svého lékaře.


Hana Jirků
29.10.2014 ZdravotníSex
Jsem ochrnutý po úraze páteře a míchy. Slyšel jsem o nové léčbě poruchy ztopoření tzv. rázovou vlnou. Je tato metoda vhodná i pro vozíčkáře?
29.10.2014

Metoda užití  rázové vlny se v medicíně používá dlouhá léta: v urologii při odstraňování kamenů, v ortopedii, gynekologii, plastické chirurgii. V roce 2013 byla léčba  rázovou vlnou nízké intenzity zařazena do první linie léčby poruchy mužské erekce. Působí místně na úrovní penisu, kdy účinkem nízké intenzity rázové vlny dochází ke zlepšení prokrvení pohlavního údu. Porucha prokrvení a špatný cévní systém není důvodem poruchy erekce mužů po poranění míchy! U nich jde o příčinu tzv. neurogenní (porušení nervové). Ztopoření je nervově-cévní děj, při kterém dochází při sexuálním vzrušení k vedení vzruchů pomocí nervů až do topořivých těles pohlavního údu, ve kterém se z konců nervových zakončení uvolní látka, která vede k uvolnění hladké svaloviny cév pohlavního údu, zvětšení přítoku krve a vzniku ztopoření. Cévy mají muži po poranění míchy (většinou se jedná o mladé muže, kteří netrpí poškozením cév daným cukrovkou, aterosklerózou) v pořádku, při ochrnutí vázne nervově-cévní přenos. Nová metoda léčby rázovou vlnou nízké intenzity tak není vhodnou metodou k léčbě poruchy ztopoření ochrnutého muže po poranění míchy. Tuto metodu (LSWT, lineární aplikace rázové vlny) používáme u mužů s lehkou až středně těžkou poruchou erekce, kdy příčina je v oblasti cévního zásobení, tzn. u diabetiků, mužů s vysokým krevním tlakem či vysokou hladinou cholesterolu v krvi. U mužů po poranění míchy si velmi dobře vystačíme s použitím tablet či injekcí.


MUDr.Taťána Šrámková, CSc.
Zajímá mě odběr spermií pomocí vibrostimulace, co to obnáší, kdo se tím u nás zabývá a hlavně kolik to stojí…
29.10.2014

Penilní vibrostimulace (PVS) bývá doporučována jako první metoda volby, jak získat od ochrnutého muže zárodečné buňky, spermie. U mužů po poranění míchy se penilní vibrostimulace používá od roku 1970, první těhotenství realizována použitím spermií získaných vibrostimulací byla popsána o 10 let později. Ejakulaci lze získat nezávisle na erekci. Použití penilního vibrátoru je úspěšné u mužů s lézí nad T 8 segmentů míchy. Technické parametry přístroje jsou: dosažitelná frekvence 100 Hz a amplituda 2,5 mm. Vibrostimulátor se umísťuje na žalud pohlavního údu nebo uzdičku. Stimulace je v délce 2 - 3 minuty, přerušení na 1 - 2 minuty, maximální počet opakování během jednoho sezení je třikrát. Ejakulace je provázená spazmy břišních svalů a svalů dolních končetin. Vibrostimulace se provádí v sedící poloze na vozíku. Možné je u poučených nemocných provedení vibrostimulačního odběru v domácích podmínkách včetně zavedení ejakulátu do pochvy (home insemination). PVS se nedoporučuje u pacientů s  kožními zánětlivými změnami na pohlavním údu, s implantovanou penilní endoprotézou, nekorigovanou hypertenzí, srdečním onemocněním a u mužů vysokým rizikem vzniku autonomní dysreflexie. Nemocní kratší dobu po úraze (méně jak 18 měsíců) mají problém s dosažením ejakulace při použití PVS. V některých případech vedlo k úspěchu použití dvou vibrátorů, kdy žalud penisu je sevřený dvěma vibrátory, tzv. "sendvičová metoda". PVS je méně zatěžující metoda ve srovnání s elektroejakulací, je nemocnými více preferovaná a získané sperma má lepší kvalitu. Dostupný PVS je FERTI-CARE dánské provenience. V ČR provádějí PVS: Dr. Matúš Chocholatý, Urologická klinika FN Motol, Dr. Taťána Šrámková na Spinální jednotce Kliniky úrazové chirurgie a TC FN Brno a Dr.Karel Kočí v soukromém centru Andromeda v Praze na Národní třídě. Ve státních zařízeních není podle mých posledních informací požadována finanční spoluúčast nemocného. 


MUDr.Taťána Šrámková, CSc.
29.10.2014 ZdravotníSex
Jaký je rozdíl mezi Viagrou a Cialisem?
29.10.2014

Hlavní rozdíl je v době, jak dlouho lék v organizmu působí. Viagra (ale i Levitra) patří k lékům s kratší dobou působení. Celé množství účinné látky se vyloučí za 6-10 hodin. Cialis je lék s dlouhou dobou působení, vylučovací poločas je 18 hodin, celé množství látky se vyloučí za 36 hodin. Z těchto údajů vyplývá frekvence užití těchto léků. Viagru (+ generika sildenafilu) a Levitru nemocný může užívat jednou za 24 hodin, Cialis  jednou za 48 hodin. Díky dlouhému vylučovacímu poločasu Cialisu a tím  jeho schopnosti udržet hladinu léku v krvi déle jak 24 hodin byla vyvinuta nízkodávkovaná tableta Cialisu (5 mg), která se může užívat jednou denně (2,5-5mg). Pacient tak nemusí svoji sexuální aktivitu plánovat jako v případě užití léku jednorázově před stykem. Další rozdíl mezi Viagrou a Cialisem je ve vlivu jídla na nástup účinku, u Viagry a Levitry po požití opulentního jídla je nástup účinku pomalejší, u Cialisu vliv jídla nebyl popsán.  U Cialisu je úvodní dávka 20mg, dávka léku může být při dobrém efektu snížena na 10mg. Nejčastějším vedlejším účinkem je bolest svalů, ale i bolest hlavy. U Viagry je úvodní dávka 50mg, pokud není efekt a nejsou vedlejší účinky (zarudnutí v obličeji, bolest hlavy, pocit plného nosu, chřipkové příznaky…) může být dávka zvýšena na 100mg. Pro nástup účinku Viagry, Cialisu i Levitry je třeba sexuální dráždění, bez toho lék nemůže fungovat. Léky se užívají jednorázově, jednu hodinu před plánovaným sexuálním stykem. Je třeba 8, lépe 10 podání léku, aby se mohl zhodnotit léčebný efekt. Nejčastějším důvodem, kdy léky „nefungují“, je nedostatečná dávka, špatné načasování, chybění sexuálního dráždění a nedostatečný počet opakovaného užití léku. Léky nejsou hrazené ze zdravotního pojištění.   


MUDr.Taťána Šrámková, CSc.
29.10.2014 ZdravotníSex
Zajímá mě, jakým způsobem se dá řešit porucha ztopoření po úraze. Před úrazem jsem nikdy potíže neměl spíše naopak. Hradí to pojišťovna?
29.10.2014

Porucha ztopoření postihuje při úplném přerušení míchy asi 75% mužů. Lépe jsou na tom v tomto ohledu muži s poškozením krčních a hrudních segmentů míchy, schopnost erekce u nich bývá častěji zachována. U mužů s neúplným přerušením míchy je šance na zachování schopnosti erekce až v 90%. Léčbu zahajujeme, pokud muž není schopný dosáhnout ztopoření dostatečné kvality k realizaci uspokojivého sexuálního styku, a to ve více jak  25%. Příležitostné selhání erekce je běžné.  První volbou v léčbě, pokud je ztopoření nedostatečné a/nebo po zavedení rychle ochabuje, je použití moderní generace  tablet, tzv. inhibitorů fosfodiesterázy 5 (I-PDE5, Viagra, Cialis, Levitra). Nejčastější důvod, pro který tyto léky nelze ochrnutým mužům předepsat, je jejich sklon mít velmi nízký krevní tlak, a to méně jak 90/60 mmHg. V případě, že by paraplegik měl ischemickou chorobu srdeční (onemocnění věnčitých tepen srdce dané aterosklerózou) a musel užívat léky ze skupiny nitrátů, rovněž nemůže léky ze skupiny inhibitorů PDE5 užívat. Zavedení inhibitorů PDE5 do léčby ED v roce 1998 (sildenafil, Viagra) znamenalo obrovský zlom v léčbě poruchy ztopoření mužů po poranění míchy, neboť do té doby předepisované tablety neměly u paraplegiků žádný efekt. Inhibitory PDE5 jsou účinné a dobře tolerované u mužů po poranění míchy bez ohledu na příčinu postižení a výšku léze. Není rozdíl v potřebné  dávce léku mezi paraplegiky a nemocnými s jinou příčinou poruchy erekce. Léčebný efekt dosahuje od 65 -75 %. Léky jsou k dostání v lékárně a pouze na lékařský předpis. Lék může předepsat lékař jakékoli odbornosti, i praktický lékař. Léky nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění. Cena jednoho balení je určena i počtem tablet-balení po 2,4,8 i 12 tabletách, čím je počet tablet větší, tím je cena výhodnější. Ceny léků se mohou lišit v jednotlivých lékárnách, proto je dobré se informovat přímo v lékárně. Pro nástup účinku Viagry, Cialisu i Levitry je třeba sexuální dráždění, bez toho lék nemůže fungovat. Léky se užívají jednorázově, jednu hodinu před plánovaným sexuálním stykem. Cialis je možno užívat i jednou denně v malých dávkách 2,5-5 mg. Je třeba 8, lépe 10 podání léku, aby se mohl zhodnotit léčebný efekt. Nejčastějším důvodem, kdy léky „nefungují“, je nedostatečná dávka, špatné načasování, chybění sexuálního dráždění a nedostatečný počet opakovaného užití léku.   Doplňky stravy, deklarované jako prostředky na podporu erekce, nebývají u mužů po poranění míchy účinné. Varuji před touhou získat Viagru nebo Cialis bez předpisu na internetu. Bylo zjištěno, že pouze 10% tablet obsahovalo účinnou látku, naopak chromatografickým vyšetřením byly nalezeny kofein, laktóza, metronidazol, dokonce i amfetamin. Pokud léčba tabletami nevede k dosažení ztopoření dostatečné kvality, je další možností injekční léčba. Používá se  prostaglandin E1, alprostadil (v ČR Karon). Injekce se aplikují přímo do topořivého tělesa pohlavního údu. Pacient musí podstoupit sérii ambulantních sezení s cílem vytestovat a stanovit účinnou dávku prostaglandinu E1. Během testovacích sezení si osvojí techniku přípravy injekce a aplikaci do topořivých těles tak, aby si byl schopný doma před každým sexuálním stykem injekci aplikovat. U tetraplegiků využíváme pomoc partnerky, která aplikaci injekce provádí. Léčba tabletami a injekcemi patří k nejčastějším způsobům léčby poruchy ztopoření po poranění míchy. 


MUDr.Taťána Šrámková, CSc.
29.10.2014 ZdravotníSex
Jaké problémy se sexem má žena po poranění míchy?
29.10.2014

Nejčastěji se objevují potíže s dosažením sexuálního vzrušení, porucha orgasmu i snížení nebo ztráta sexuální chuti. Ženy, které před úrazem neměly sexuálního partnera, mohou v některých případech mít později těžkosti nalézt si vhodného partnera. Po úraze se objevuje snížení nebo ztráta sexuální apetence (chuti na sex), daná nejčastěji komplexními důsledky a vlivy poranění míchy na tělesný i duševní stav, ale také sníženým sebevědomím či depresí. Sexuologická konzultace je plně doporučena. Téměř každá ochrnutá žena je schopna sexuálního styku. Erotogenní zóny (zóny, jejichž dráždění vede ke vzniku sexuálního vzrušení) ochrnuté ženy se nacházejí nad místem přerušení míchy. Tzv. zóna přechodu (rozhraní místa se zachovanou cítivostí a zónou se ztrátou cítivosti) je při dráždění zdrojem spíše nepříjemných pocitů. Z poloh jsou doporučeny ty, které jsou pro pár pohodlné. Řada ochrnutých žen může trpět silným spazmy (křečemi) svalů dolních končetin, proto není vhodná tzv. klasická poloha.  Vázne-li vzrušivost (zvlhčení poševního vchodu a poševní sliznice), je vhodné použití některého z lubrikačních gelů (lépe gely se silikonovým základem). Lubrikační gely je možno zakoupit bez předpisu v lékárně. Cena silikonových gelů je okolo 200 Kč.  Orgasmus, stejně jako u mužů, je prožívaný kvalitativně odlišně než před úrazem, obvykle jako teplo v podbříšku. Dalšími typy prožitého orgasmu jsou psychogenní orgasmus a paraorgasmus, to je orgasmus prožitý současně s partnerem. Nejčastěji bývá sexuální styk spojený s příjemnými pocity, navozením uvolnění a libých pocitů blízkosti s partnerem.  První menstruace po úraze se objevuje během 3-6 měsíců po úraze. Pokud žena neplánuje otěhotnět, musí se chránit užitím některé z antikoncepčních metod. S výhodou (ale s menší oblibou) je užití kondomu. Chrání ženu před nežádoucí graviditou a zároveň před sexuálně přenosnými chorobami. První příznaky poševního dyskomfortu pozná žena pro ztrátu cítivosti později než zdravá žena, což může mít za důsledek vznik rozsáhlého pánevního zánětu. Těhotenství ochrnutých žen je možné, pokud žena byla plodná před úrazem. Pečlivě naplánované těhotenství, příprava  a pečlivé vedení gynekologem a urologem jsou nezbytné. 


MUDr.Taťána Šrámková, CSc.
29.10.2014 ZdravotníSex
Jsem po úraze, spadla jsem z koně. Je to 3 měsíce, jsem na vozíku. Mám partnera, ale nevím, jestli se mnou zůstane. Je sportovec, byli jsme vždy aktivní.
29.10.2014

Není pravidlem, že ochrnuté ženy jsou častěji opouštěny. Budoucnost partnerského vztahu závisí na dvou faktorech: na kvalitě vztahu před úrazem a na schopnosti poraněné ženy zadaptovat se na následky úrazu a zapojit se zpět do svého sociálního prostředí, pracovního, společenského a partnerského života. Menší šanci, že vztah překoná zkoušku a zátěž danou úrazem, mají páry, kde byly rozpory v různých oblastech partnerského života již před úrazem. Ženy po úraze trpí často sníženým sebehodnocením a sníženým sebevědomím ve vztahu k sexualitě. Mají obavy a stud obnovit nebo zahájit sexuální život. Vlivem pobytu v nemocničním a později v rehabilitačním zařízením prochází pár zkouškou vyplývající z několikaměsíčního odloučení. Komunikace mezi partnery je zásadní, vede k uvolnění napětí v páru a zvýšení důvěry. Zvláště ženy (ve srovnání s muži) mají velkou potřebu komunikace. Doporučuji včasné obnovení sexuálního života, byť zpočátku formou nekoitálního sexu. Je třeba zdůraznit, že je ke zvážení, zda má sexuální partner pečovat o intimní hygienu, vyprazdňování moče a stolice. Důsledkem může být ztráta sexuální touhy. Je proto vhodnější, aby tuto část péče zastávala pečovatelka.


MUDr.Taťána Šrámková, CSc.
Jsem po poranění míchy, je mi 26 let. Menstruace se mi vrátila po 6 měsících. Budu moci mít děti? Jsem paraplegička.
29.10.2014

Pokud jste byla plodná před úrazem, velmi pravděpodobně budete schopná mít děti i po úraze míchy. S tím, že plánujete otěhotnět, byste měla seznámit svého gynekologa i urologa. S výhodou je provedení krevních testů pro vyšetření štítné žlázy. Ženy se sníženou funkcí štítné žlázy nemohou otěhotnět nebo časně potrácejí. Pokud je možné, tak po konzultaci s příslušnými odborníky omezte nebo lépe vysaďte užívané léky. Užívejte léky jen nezbytně nutné. Tři měsíce před plánovanou graviditou je dobré užívat podpůrné polyvitamínové přípravky pro těhotné. Sexuální styky plánujte s ohledem na tzv. koncepční optimum, tj. období, kdy je šance na otěhotnění během cyklu nejvyšší. Doporučujeme v období koncepčního optima (individuálně dle délky cyklu  od 8. do 18.  dne cyklu) realizovat sexuální styky ob den, aby v rodidlech ženy byla stálá nabídka spermií. Proč? Spermie muže jsou životaschopné 48 hodin (proto styky ob den), ovulace trvá pouhých 12 hodin každého menstruačního cyklu. Pokud máte normálně obrácenou dělohu, mějte sexuální styk v klasické poloze, po ejakulaci zůstaňte ještě asi 15 minut klidně ležet, můžete si podložit zadeček. Riziko uroinfekce snižte na minimum. Pravidelně se cévkujte dle doporučení urologa, pijte hodně tekutin a snažte se na vozíku neprochladnout. V případě, že se v menstruace nedostaví v očekávaném termínu, proveďte si těhotenský test (koupíte ho v lékárně, postupujte přesně podle návodu). Pokud bude těhotenský test pozitivní, vyhledejte gynekologa. Po ultrazvukovém potvrzení akce srdeční plodu informujte o graviditě svého urologa. Pokud při pravidelných sexuálních stycích do roka neotěhotníte, vyhledejte gynekologa  a poraďte se o dalším postupu. V případě, že potratíte více než jednou a přitom je vyloučena porucha funkce štítné žlázy, požádejte lékaře o odeslání na genetické vyšetření. Toto vyšetření by mělo být provedeno také v případě, že se ve vaši či partnerově rodině vyskytlo dědičné onemocnění. Během těhotenství dodržujte rady gynekologa a urologa, absolvujte všechna doporučená vyšetření. Riziko uroinfekce je v graviditě zvýšené, proto objeví-li se kalná, páchnoucí moč, ihned vyhledejte urologa. V případě, že výše uvedené příznaky budou provázeny horečkou nebo naopak zimnicí, bolestí kloubů a svalů, jedná se velmi pravděpodobně o postižení vyšší etáže močových cest, pánviček ledvin, neprodleně byste se měla dostavit k hospitalizaci na nejbližší urologické (nebo gynekologické) oddělení. Porod je nejčastěji  plánovaný, probíhá operačně (císařský řez), načasování je přibližně 14 dní před plánovaným termínem porodu. 


MUDr.Taťána Šrámková, CSc.
Můj partner po úraze je na vozíku od 20 let. Bylo nám řešeno, že může mít problémy s plodností. Jaké a proč?
29.10.2014

Příčiny neplodnosti mužů s poúrazovou transverzální míšní lézí

neschopnost dosáhnout ejakulace (až 97% mužů s transverzální míšní lézí)špatná kvalita spermií (astenospermie-snížená pohyblivost spermií, astenoteratozoospermie – snížená pohyblivost a tvarové odchylky spermií, oligoastenoteratozoospermie – snížený počet spermií v kombinaci s nízkou pohyblivostí a četnými tvarovými odchylkami spermií)

Ejakulace je u zdravých mužů reflex, který je spouštěný podrážděním míšních center ejakulace. Ejakulaci koordinuje nervový systém, dúvod absence ejakulace má svůj původ v přerušení míchy. Tvorba a zrání spermií ve varletech u paraplegiků porušena není, vázne vybavení ejakulátu pro ztrátu ejakulačního reflexu. Ztrátu ejakulace je nutno řešit, pokud si ochrnutý muž přeje mít děti. V takovém případě je nezbytné ejakulát vybavit buď navozením umělé, arteficiální ejakulace (vibrostimulace, elektroejakulace) nebo operační cestou (extrakce spermií z varlat- TESE, s výhodou je použití mikroTESE, tzn. pod kontrolou mikroskopu-u nás provádí dr. Sobotka v pražském centru Pronatal). Získané spermie se používají k umělému, mimotělnímu oplození vajíček partnerky postiženého muže. Kvalita získaných spermií při vibrostimulaci či elektroejakulaci bývá většinou špatná. Nejčastějším nálezem při dobrém počtu spermií bývá jejich nízká pohyblivost, která je limitující pro úspěch při oplození. Příčina spočívá v chronické recidivující uroinfekci, stáze semene, často v nevyhovující drenáži močového měchýře (pro zachování plodnosti paraplegika je nejlepší užití sterilní intermitentní katetrizace močového měchýře), limitující je zvýšená teplota varlat při převažující poloze v sedě u ochrnutých, přítomnost protilátek proti spermiím, biopticky prokázaná degenerace zárodečného epitelu, hormonální změny a chronické užívání různých medikamentů. Nebyl prokázán vliv délky stázy semene na kvalitu ejakulátu, rovněž nebyl prokázán vliv výšky poranění a věku. Řešením je použití metody umělého, mimotělního oplození s cílem dosažení otěhotnění paraplegického páru. 


MUDr.Taťána Šrámková, CSc.
« | 1 | .. | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | »
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png