Jste na vozíku a nevíte si rady?

Pak jste našli to správné místo pro Vaše dotazy. Před vložením otázky si prosím projděte příslušnou sekci v levém menu, je možné, že Váš problém již někdo řešil. Často kladené otázky jsou označeny ikonkou !

Pokud odpověď nenaleznete, využijte červené tlačítko "Přidej dotaz", které Vás přesměruje na formulář, kde se můžete anonymně na cokoli zeptat.

Váš dotaz zodpovíme do 5 pracovních dnů. Bude-li nutná konzultace s našimi externími specialisty může se tato doba prodloužit. O této skutečnosti Vás budeme předem informovat

Neváhejte se zeptat, jsme tu pro Vás!



Dobrý den,
nedávno jsem ukončil zaměstnání a v současné době bych chtěl začít podnikat. Můžu jako osoba se zdravotním postižením žádat o nějaké příspěvky od Úřadu práce?? Mám invaliditu III. stupně a pobírám příspěvek na péči II. stupně. Díky za odpověď
9.7.2012
Dobrý den, ano, pokud chcete jako osoba se zdravotním postižením začít podnikat jako OSVČ, můžete od Úřadu práce získat tyto příspěvky: - příspěvek na vytvoření chráněného pracovního místa (§ 75 zákona č. 435/2004 Sb.) - dohoda s ÚP se uzavírá na 3 roky. Výše příspěvku může činit při III. stupni invalidity max. 284 712,-Kč (12 x 23 726,- Kč, což je průměrná mzda za 1. až 3. kalendářní čtvrtletí 2011. - příspěvek na částečnou úhradu provozních nákladů (§ 76 zákona č. 435/2004 Sb.) - o tento příspěvek si můžete požádat nejdříve po 12 měsících od "fungování" tohoto chráněného pracovního místa. Pokud byste přestal ze zdravotních důvodů podnikat před uplynutím 3 let, ÚP po Vás nebude požadovat vrácení poskytnutého příspěvku.

Dominika Horáková
Žádám o příspěvek na koupi automobilu. Stačí, že pobírám příspěvek na péči ve stupni 2, abych splnil zdravotní požadavky žádosti?
4.7.2012
Příspěvek na zvláštní pomůcky s příspěvkem na péči nesouvisí. Při žádosti o příspěvek na zvláštní pomůcky (vč. zakoupení automobilu) podle zákona 329/2011 Sb. je třeba splnit podmínku těžké vady nosného nebo pohybového ústrojí dle přílohy zákona. Obecně můžeme říci, že lidé s dg. paraplegie, tetraplegie splňují bod b) funkční ztráta obou dolních končetin na podkladě úplné obrny (plegie) nebo těžkého ochrnutí.

Hana Sixtová
Kde se vyřizuje žádost o kartu sociálních systémů?
3.7.2012
Řízení o přiznání průkazu osoby se zdravotním postižením se zahajuje na základě písemné žádosti podané na tiskopisu předepsaném ministerstvem, podané na Úřad práce. Žádost dále obsahuje označení praktického lékaře, který registruje žadatele o průkaz. Pro účely řízení požádá krajská pobočka ÚP příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení o posouzení schopnosti žadatele zvládat základní životní potřeby v oblasti mobility a orientace a o posouzení stupně závislosti. Při rozhodování o přiznání průkazu osoby se zdravotním vychází ÚP z tohoto posudku.

Hana Sixtová
Jaký bude systém přiznávání tzv. karty sociálních systémů – místo současných průkazek mimořádných výhod (ZTP/P)?
3.7.2012
Posouzení pro získání průkazu osoby se zdravotním postižením bude vycházet z hodnocení zvládání základních životních potřeb – stejné hodnocení, které podle vyhlášky 391/2011 Sb. bude hodnotit žadatele o příspěvek na péči. • Průkaz TP bude náležet držiteli příspěvku na péči ve stupni I, • průkaz ZTP bude náležet držiteli příspěvku na péči ve stupni II, • průkaz ZTP/P bude náležet držiteli příspěvku na péči ve stupni III a IV a současně osobám, u kterých bylo pro účely příspěvku na mobilitu zjištěno, že nejsou schopny zvládat základní životní potřeby v oblasti mobility nebo orientace. V tomto případě se nemusíme bát, že by vozíčkář s příspěvkem na péči ve stupni 1 dostal pouze průkaz TP, neboť právě kvůli pohybu na vozíku jistě splní požadavek životní potřeby v oblasti mobility a tím mu zůstane zachována průkazka ZTP/P.

Hana Sixtová
Pobírám příspěvek na péči, pomáhá mi rodina a přátelé. Musím si vést evidenci, komu příspěvek dávám?
21.6.2012
Ano, evidence využívání příspěvku na péči je potřeba. Podle zákona o sociálních službách (108/2006 Sb.) s platností od 1.1.2012 může úřad práce žádat prokázání využívání PnP až rok zpětně. Správně by pomáhající osoby měly být na ÚP ohlášeny a Vy byste měl mít písemnou evidenci, komu a v jaké výši příspěvek vyplácíte (ideálně proti podpisu Vašeho asistenta).

Hana Sixtová
« | 1 | .. | 30 | 31