Jste na vozíku a nevíte si rady?

Pak jste našli to správné místo pro Vaše dotazy, na které bezplatně odpovídají odborní pracovníci asociace CZEPA.  

Pro vložení dotazu využijte červené tlačítko "Přidej dotaz", které Vás přesměruje na formulář, kde se můžete anonymně zeptat.

Vložením Vašeho dotazu předpokládáme Váš souhlas s uzavřením smlouvy o využití služby odborné sociální poradenství CZEPA, v rámci kterého se Vaším dotazem budeme zabývat. Seznamte se, prosím, s pravidly Poradny.

Poradna je veřejně dostupná, proto v dotazu uvádějte takové údaje, s jejichž zveřejněním souhlasíte. V případě zájmu o individuální odborné sociální poradenství kontaktujte pracovníky služby přímo.

Váš dotaz zodpovíme do 5 pracovních dnů. Bude-li nutná konzultace s našimi externími specialisty, může se tato doba prodloužit. O této skutečnosti Vás budeme předem informovat.

 

Neváhejte se zeptat, jsme tu pro Vás!Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat zda mi bude i nadále vyplácen příspěvek na péči, když budu delší dobu v zahraničí (např. půl roku)?

Děkuji.
29.9.2014

Dobrý den,
příspěvek na péči (PnP) Vám náleží z hlediska Vašeho zdravotního stavu v souvislosti s uznanou potřebou péče v oblasti základních životních potřeb, bez ohledu na to, kde se zrovna nacházíte (ale jiná je situace v případě měsíční hospitalizace, kdy platí Vaše ohlašovací povinnost a PnP se nevyplácí Vám, ale zdravotnickému zařízení, které o Vás pečuje). 

 

Pokud budete v zahraničí, záleží na tom, zda Vám po tuto dobu bude asistenci poskytovat stejná osoba, která je uvedena ve formuláři pro PnP.

 

V řízení o PnP jste uváděl/la do formuláře hlavní pečující osobu, která s péčí o Vás souhlasí a strvzuje to svým podpisem. Mezi Vaše povinnosti podle zákona č. 108/2006 Sb., § 21, odstavce 2 patří "písemně ohlásit příslušné krajské pobočce Úřadu práce do 8 dnů změny ve skutečnostech rozhodných pro nárok na příspěvek, jeho výši nebo výplatu" a "písemně ohlásit příslušné krajské pobočce Úřadu práce změny týkající se zajištění pomoci, a to ve lhůtě do 8 dnů ode dne, kdy tato změna nastala; tuto povinnost plní příjemce příspěvku na tiskopisu předepsaném ministerstvem, jehož součástí je písemný souhlas osoby blízké anebo jiné fyzické osoby nebo právnické osoby s poskytováním pomoci oprávněné osobě".

 

Pokud budete v zahraničí s uvedeným asistentem, který Vám běžně poskytuje pomoc doma a je hlášen na Úřadu práce jako hlavní pečující osoba, nic se nemění. Pokud budete na cestách s jiným člověkem, máte povinnost ohlásit změnu pečující osoby.

 

 

S pozdravem
Hana Sixtová
pracovnice v sociálních službách


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Zdravím. Jsem quadruplegik a chtěl bych si pořídit čtyřkolku. Ale nikde nemůžu najít jestli se dělají i úpravy pro quadroše. Můžete mi prosím poradit? Děkuji ;-)
24.9.2014

Dobrý den,

se samotnými úpravami ručního řízení na čtyřkolce Vám jistě pomohou firmy, které se věnují úpravám ručního ovládání automobilů (např.: http://www.iroa.cz/http://www.rucniovladani.cz/http://www.jpservis.eu/http://www.apicz.com/cz/uvod/novinky, atd.). Váš dotaz jsem konzultovala s Ing. Pavolem Bahylem z firmy IROA, který se vyjádřil ve smyslu: úpravy řízení čtyřkolek umíme, ale záleží, jaký stroj si člověk vybere - jak na něj bude nasedat, jaké bude řazení, zda má uživatel dostatečnou sílu v rukou atp., vždy jde o individuální řešení podle zákazníka a stroje.  

 

Proto nabízím kontakt na Motoklub vozíčkářů - http://www.mkvcr.cz/, kde jistě najdete motorkáře ochotné předat vlastní zkušenosti a ukázat možnosti úprav. Zkuste zde požádat o setkání, či je kontaktujte na některé vyhlášené akci.  Osobní zkušenost jistě budou ochotni předat i Filip Mergental a Tomáš Pučálka - tetraplegici, kteří se na čtyřkolkách v těchto dnech vrací z velké cesty Dokolakolem Bajkalu. 

 

Hana Sixtová

pracovnice v sociálních službách


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Mohu cvičit při kardiovaskulárních či kardiopulmonálních potížích?
22.9.2014

Ano, pokud to doporučí  lékař. Cvičení je pak mírnější, s nižší zátěží,  s menší frekvencí  a časově méně náročné. Upravuje se individuelně dle diagnózy, věku a únavy každého klienta.


Rehafit
Je posilovna vhodná pro vozíčkáře?
22.9.2014

Ano, pokud dodržujete zásady správného cvičení. Posilování vozíčkářů je velmi specifické, vzhledem k tomu, že dochází již samotným pohybem na vozíku k přetěžování horní části trupu, je nutné , aby cvičení bylo kompenzační  a hybné stereotypy nepodporovalo a tělo naopak nepřetěžovalo.

 

Samozřejmě je nutné úvodní prohřátí a závěrečný stretching.

 

Opět doporučuji, než se do cvičení pustíte, konzultaci s fyzioterapeutem.


Rehafit
Je možné, i po několika letech dosáhnout nějakého pokroku v terapii?
22.9.2014

Samozřejmě, při pravidelném cvičení se dá dosáhnout nemalých výsledků. Nutné je, stanovit si reálné cíly a pomalými ale jistými krůčky směrovat k cíli. Velkým pokrokem je i to, že se sníží spasticita, bolesti či se zlepší celková fyzická a psychická kondice.

 

Z vlastní zkušenosti mohu říci, že i klienti více jak 10 let po úraze, dříve bez pravidelné rehabilitace, se dostali pravidelným cvičením k prvním krůčkům či zlepšení sebeobsluhy, soběstačnosti, FYZICKÉ I PSYCHICKÉ KONDICE, díky tomu si dokázali najít práci či partnera.

 

MYSLÍM, ŽE  VŽDY SE DÁ NĚCO ZLEPŠIT, STAČÍ JEN CHTÍT.


Rehafit
Čemu se při cvičení vyhnout?
22.9.2014

Všeobecně lze říci, že zevním rotací v kyčelních kloubech, maximálním rozsahům za osu pohybu. Je nutné si uvědomit, že plegická končetina nemá tak pevný vazivový aparát kolem kloubů, tudíž jakýkoliv pohyb přes osu, či výrazné zatížení může vést k luxacím, poškození kloubu a následným osifikacím. Dále mobilizacím pod místem fixace či rotacím.

 

VŠEOBECNĚ DOPORUČUJI, NEŽ SE PUSTIÍTE DO JAKÉHOKOLIV CVIČENÍ, ZKONZULTUJTE TO S FYZIOTERAPETUM, ZNALÝM PROBLEMATIKY.


Rehafit
Co nejvíce pomáhá na spasticitu?
22.9.2014

 Máme vyzkoušený  pravidelný pohyb a protahování. Mluvím, jak o zátěži dolních i horních končetin, smysluplný nepřetěžující pohyb dokáže spasticitu výrazně snížit. V kombinaci s léky jako Baclofen, Baclofenová pumpa či Botulotoxínové injekce je to jediná cesta,  jak dojít ke kýženému výsledku.


Rehafit
Na co mám při cvičení nejvíce zaměřit?
22.9.2014

Na protažení plegických či paretických končetin. Primárně je důležité protahovat zkrácené a spastické svaly. Zkrácený sval upínající se na páteř či pánev má za následek špatný sed, posturu, bolesti a veškeré s tím spojené komplikace.

Dále je nutné se zaměřit na posílení hlubokého stabilizačního systému, což jsou nácviky stability, rovnovážná cvičení či cvičení na neurofyziologickém podkladě ( Vojtova metoda, PNF, atd.).

Nesmíme zapomenout ani na vertikalizaci či motomed. Pravidelným cvičením se nejen předchází osteoporoze, ale zlepšuje cévní cirkulace a snižuje se spasticita.


Rehafit
Proč je cvičení tak důležité?
22.9.2014

Pravidelné a smysluplné cvičení dokáže nejen velmi efektivně zdravotní stav zlepšit, ale i v případě chronických potíží stav stabilizovat a zabránit tak druhotným komplikacím, které vyplývají z primárního onemocnění. Mluvím zejména o cévních (trombózy), dýchacích (zápal plic) a pohybových obtíží (osteoporóza).


Rehafit
Jak často mám cvičit?
22.9.2014

Nejlépe každý den, alespoň 20min. Cvičení by mělo být ŽIVOTNÍM STYLEM KAŽDÉHO VOZÍČKÁŘE.


Rehafit
Chtěl bych si pojistit elektrický vozík, máte tip na pojišťovnu? Nemám ZTP.
19.9.2014

Dobrý den, telefonicky jsem Váš dotaz konzultovala s paní Hanou Lindnerovou ze společnosti Pomůžeme (ww.pomuzeme.com). Nabídla, že se na ni můžete obrátit (telefon a email na webu společnosti). Pokud můžete doložit potřebnost elektrického vozíku z důvodu změny zdravotního stavu (např. lékařskou zprávou), není pro pojistnou smlouvu průkaz ZTP potřeba.

S pozdravem

Hana Sixtová

pracovnice v sociálních službách


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Mám zdrav. průkaz prodloužen do roku 2020,budu muset v příštím roce ,kdy končí platnost nové karty do auta řešit nějak i průkaz ZTP/P?
19.9.2014
Dobrý den,
nejsem si jistá, že rozumím, co myslíte pod pojmem "zdravotní průkaz". Pokud jako zdravotní průkaz myslíte průkaz osoby se zdravotním postižením ZTP/P, u kterého máte přiznanou platnost do roku 2020, tak tato platnost do uvedeného data není ohrožena. Ani případnou výměnou parkovací karty do automobilu.
Pokud jste Vaši otázku myslel jinak, ozvěte se, prosím, na email czepa@czepa.cz s upřesněním. 
Hana Sixtová
pracovnice v sociálních službách

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
« | 1 | .. | 30 | 31 | 32
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg