Jste na vozíku a nevíte si rady?

Pak jste našli to správné místo pro Vaše dotazy, na které bezplatně odpovídají odborní pracovníci asociace CZEPA.  

Pro vložení dotazu využijte červené tlačítko "Přidej dotaz", které Vás přesměruje na formulář, kde se můžete anonymně zeptat.

Vložením Vašeho dotazu předpokládáme Váš souhlas s uzavřením smlouvy o využití služby odborné sociální poradenství CZEPA, v rámci kterého se Vaším dotazem budeme zabývat. Seznamte se, prosím, s pravidly Poradny.

Poradna je veřejně dostupná, proto v dotazu uvádějte takové údaje, s jejichž zveřejněním souhlasíte. V případě zájmu o individuální odborné sociální poradenství kontaktujte pracovníky služby přímo.

Váš dotaz zodpovíme do 5 pracovních dnů. Bude-li nutná konzultace s našimi externími specialisty, může se tato doba prodloužit. O této skutečnosti Vás budeme předem informovat.

 

Neváhejte se zeptat, jsme tu pro Vás!Chtěl bych si pojistit elektrický vozík, máte tip na pojišťovnu? Nemám ZTP.
19.9.2014

Dobrý den, telefonicky jsem Váš dotaz konzultovala s paní Hanou Lindnerovou ze společnosti Pomůžeme (ww.pomuzeme.com). Nabídla, že se na ni můžete obrátit (telefon a email na webu společnosti). Pokud můžete doložit potřebnost elektrického vozíku z důvodu změny zdravotního stavu (např. lékařskou zprávou), není pro pojistnou smlouvu průkaz ZTP potřeba.

S pozdravem

Hana Sixtová

pracovnice v sociálních službách


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Mám zdrav. průkaz prodloužen do roku 2020,budu muset v příštím roce ,kdy končí platnost nové karty do auta řešit nějak i průkaz ZTP/P?
19.9.2014
Dobrý den,
nejsem si jistá, že rozumím, co myslíte pod pojmem "zdravotní průkaz". Pokud jako zdravotní průkaz myslíte průkaz osoby se zdravotním postižením ZTP/P, u kterého máte přiznanou platnost do roku 2020, tak tato platnost do uvedeného data není ohrožena. Ani případnou výměnou parkovací karty do automobilu.
Pokud jste Vaši otázku myslel jinak, ozvěte se, prosím, na email czepa@czepa.cz s upřesněním. 
Hana Sixtová
pracovnice v sociálních službách

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Moc se omlouvám, vím že jsem tak úplně nepatřím, ale nikde jsem se zatím nedobrala odpovědi. Jsem po encefalitidě, mám problémy s rovnováhou a tak používám francouzské berle. Jinak až na tu hybnost, dřív ještě loni jsem aktivně sportovala, lozila po horách a chodila do práce. A ted mě odvodák posílá do invalidního důchodu. Pravděpodobně mize zdravotních důvodů seberou řidičák a já budu bez auta u nás v zapadákově v háji. Ted jsem si vždy sehnala odvoz, jenže nechci pokaždé někoho otravovat. Vím, že lze udělat nějaké psychotesty na vrácení papírů, chci se zeptat jestli to nebude mít vliv na invalidní důchod, aby u posudkové neřekli, může řídit je zdravá. Pracovala jsem jako výrobní operátorka na dvanáckách, takže fakt nevidím šanci se vrátit do práce.
2.6.2014

Dobrý den,
to, že máte pohybové problémy, nemusí znamenat, že automaticky přijdete o řidičské oprávnění.

Lékař, který má pochybnosti o tom, že je jeho pacient schopen řídit automobil, oznámí tuto skutečnost na obecním úřadě obce s rozšířenou působností. Ten na základě dodané lékařské zprávy či výsledků dalších vyšetření rozhodne, zda bude dotyčnému odejmuto řidičské oprávnění nebo zda dojde k nějakému omezení.

 

Není ale pravidlem, že osoby s pohybovými problémy automaticky s přiznáním invalidního důchodu přicházejí o řidičské oprávnění. Naši klienti (lidé po poškození míchy) řídí automobil a zpravidla jim nejsou odebírána řidičská oprávnění, přestože necítí dolní končetiny.

 

Pokud se domníváte, že nebudete schopna plně ovládat pedály svýma nohama, můžete si nechat do auta nainstalovat ruční řízení.

 

Pokud máte nějaké další dotazy či nejasnosti, můžete se na mě obrátit - horakova@czepa.cz.

 

S pozdravem

Dominika Horáková
sociální pracovnice


Dominika Horáková
v Únoru jsem žádal o příspěvek na auto, v Červenci odjíždíme na dovolenou. Nevíte kde se dá půjčit auto s ručním řízením. Díky
13.5.2014

Dobrý den,

Česká asociace paraplegiků - CZEPA v současné době půjčuje dva osobní automobily s upraveným ručním řízením - Škoda Fabia a Fiat Ducato. Více informací o autech a podmínkách zapůjčení naleznete zde: http://www.czepa.cz/cinnost/pujcovani-automobilu-s-rucnim-rizenim/ a http://www.czepa.cz/pro-cleny/. Pokud si budete chtít půjčit automobil přímo od nás, obraťte se na mne: horakova@czepa.cz.

 

Další firmou, která půjčuje automobily s upraveným ručním řízením, je firma Peml: http://www.peml.cz/.

O žádných dalších půjčovnách aut s upraveným ručním řízením bohužel nevíme.

 

S pozdravem

Dominika Horáková

sociální pracovnice


Dominika Horáková
13.5.2014

Dobrý den,

pokud si chcete vypůjčit autumobil s upraveným ručním řízením, můžete se obrátit přímo na nás (Českou asociaci paraplegiků - CZEPA). V současné době máme k dispozici dva osobní automobily s ručním řízením - Škoda Fabia a Fiat Ducato. Podmínky zapůjčení automobilů naleznete zde: http://www.czepa.cz/cinnost/pujcovani-automobilu-s-rucnim-rizenim/ a zde: http://www.czepa.cz/pro-cleny/. Pokud budete mít zájem o zapůjčení našeho automobilu, obraťte se přímo na mne: horakova@czepa.cz

 

Další firmou, která půjčuje automobily s upraveným ručním řízením, je firma Peml: http://www.peml.cz/.

Bohužel nám není záno, že by v České republice existovala ještě nějaká další firma, která by půjčovala osobní automobily s upraveným ručním řízením.

S pozdravem

 

Dominika Horáková

sociální pracovnice

 

Dobrý den,

obracím se na vás s prosbou...mam, teď už asi kamarádku, o kterou se se svou kolegyňkou chodím starat. Je v domácí péči, quadruplegička na umělé plicní ventilaci. Chtěla bych se optat, zda existuje nějaký přístroj, kterým by mohla lépe komunikovat. Existuje vůbec něco takového nebo je to jen výmysl amerických filmů??
Děkuji moc za odpověď. Iveta Špačková
26.4.2014

Dobrý den,

naopak takových komunikačních pomůcek je celá řada, které pomohou tetraplegikům či pentaplegikům (to je vaše kamarádka) nejen umožnit komunikaci a práci s počítačem, ale také smostatně obsluhovat vybavení bytu. Ovšem jestli myslíte mluvení, pak je to věc tracheostomické kanyly. Dejte mi do mailu telefonní kontakt na Vás a probereme podrobněji potřeby Vaší kamarádky. Můj mail je faltynkova@czepa.cz.

Zdeňka Faltýnková


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,

mám dotaz a nevím na koho se s ním obrátit, tak se zkusím zeptat vás.

Podal jsem stížnost proti postupu lékaře nemocnici. Ale nemocnice nešetřila celou mojí stížnost, proto jsem podal stížnost příslušnému správnímu orgánu – Krajskému úřadu odboru soc. věcí a zdravotnictví, ale ani ten ve svém závěru šetření mé stížnosti neuvádí nic o některých skutečnostech, na které jsem si stěžoval a mojí stížnost vyhodnotil jako nedůvodnou. Já samozřejmě s tímto závěrem nesouhlasím, když asi ani celou mojí stížnost neprošetřili.

Můžu se ještě někam obrátit, aby prošetřili jak a proč Krajský úřad pravděpodobně řešil jen část mé stížnosti a proč ne tu část, kde jsem si jist, že lékař pochybil?

Děkuji Vám za pomoc.
15.4.2014

Dobrý den,

pokud nejste spokojen s postupem lékaře, máte možnost podat na něj stížnost na Českou lékařskou komoru. V níže uvedeném odkazu naleznete informace, jakým způsobem můžete podat stížnost.

 

http://www.lkcr.cz/problematika-stiznostni-agendy-358.html

 

S pozdravem

 

Dominika Horáková

sociální pracovnice


Dominika Horáková
Jsem ZTP/P a zakoupil jsem auto v roku 2009.Tedy v době, kdy bylo možné koupit nové auto již po 5 letech.Od 2012 platí nové podmínky pro poskytování příspěvku na koupi motorového vozidla, tedy až po 10 letech.

Byl jsem ujištěn, že když jsem auto zakoupil před novými podmínkami platí pro mě 5 let.

Prosím o sdělení zda si mužu zakoupit nyní nové auto i s příslušnými slevami a příspěvky.Děkuji.Novák
3.4.2014

Vážený pane Nováku,
máte správné informace. Ten, komu byl poskytnut příspěvek na koupi motorového vozidla na základě dnes již neplatné vyhlášky č. 182/1991 Sb., může podat novou žádost o příspěvek na koupi motorového vozidla po uplynutí lhůty 5 let ode dne vyplacení posledního příspěvku.

 

 

Nová žádost se řídí aktuálně platným zákonem o poskytování dávek osobám se zdravtním postižením č. 329/2011 Sb., kde je i příspěvek na zvláštní pomůcku (motorové vozidlo). Mezi obecné podmínky nové žádosti patří: žadatel má těžkou vadu nosného nebo pohybového ústrojí (mezi výčet takových vad patří i plegie a těžké parézy končetin), je starší 3 let věku, pomůcka umožní sebeobsluhu či ji osoba potřebuje k realizaci pracovního uplatnění, vzdělání, styku s okolím, osoba může pomůcku využívat. Mezi podmínky patří i to, že se osoba opakovaně v kalendářním měsíci dopravuje či je dopravována - prokazuje se čestným prohlášením. Příspěvek na zvlášní pomůcku - motorové vozidlo se poskytne na dobu 120 kalendářních měsíců (10 let). Maximální výše tohoto příspěvku je 200 000 Kč. Skutečná částka je však v kompetenci Úřadu práce a stanoví se s přihlédnutím k ČETNOSTI a DŮVODU dopravy a současně vzhledem k PŘÍJMU osoby a příjmu osob s ní společně posuzovaných a k CELKOVÝM sociálním a majetkovým poměrům.
Pokud Vám bude příspěvek na zvláštní pomůcku - motorové vozidlo přiznán, můžete, tak jako dosud, žádat na finančním úřadě vrácení DPH. Doporučujeme sledovat individuální nabídky jednotlivých prodejců (na toto téma byla v posledních dnech vedena uživateli sítě Vozejkov.cz diskuze).

 

V rámci výše uvedeného zákona o poskytování dávek OZP nadále platí možnost podat (další) žádost na zvláštní pomůcku. Konkrétní pomůcky se určují podle seznamu pomůcek uvedených v příloze č. 1 k vyhlášce 388/2011 Sb. "Seznam druhů a typů zvláštních pomůcek určených osobám se ZP, na jejichž pořízení se poskytuje příspěvek na zvláštní pomůcku". V tomto seznamu je uvedena i dodatečná úprava motorového vozdila - úpravy vyžadující montáž, např. ruční ovládání, usnadňování nastupování, nakládání vozíku, ale i speciální zádržní systémy, nikoli běžné autosedačky (např. čtyřbodové pásy). Ohledně výše příspěvku je to složitější, protože se obecně rozlišuje cena pomůcky. Pokud ale podáte žádost na ruční řízení a další potřebné úpravy vozidla uvedené v příloze č. 1 najednou, může ÚP přispět max. 350 000 Kč, s tím, že spoluúčast žadatele je 10% (pokud vzhledem k nízkým příjmům nepožádá o snížení spoluúčasti).


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den,
pravidelně docházím na kontroly na Urologii a Neurologii. Musím předávat ambulantní zprávy, které obdržím praktickému lékaři?
Děkuji za odpověď.
25.3.2014

Dobrý den,
doporučujeme veškeré zprávy dávat svému praktickému lékaři, aby měl ucelené informace o Vašem zdravotním stavu a mohl Vás adekvátně léčit.

Pokud by došlo např. k přezkoumání Vašeho zdravotního stavu v souvislosti s Vaším aktuálním stupněm závislosti (příspěvek na péči), praktický lékař v této souvislosti sepisuje lékařskou zprávu pro posudkového lékaře OSSZ, a to na podkladě všech lékařských zpráv, které má k dispozici.

Zároveň doporučujeme, abyste si z každé lékařské zprávy pořizoval svoji vlastní kopii.

S pozdravem

 

Zdeňka Faltýnková


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den, chtěl jsem na ÚP vidět zprávu ze sociálního šetření a zprávu lékaře, ale odmítli mi to dát, že jde o jejich interní materiály. Mají na to právo - jaké mám možnosti? Děkuji.
« | 1 | .. | 30 | 31 | 32
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png