Jste na vozíku a nevíte si rady?

Pak jste našli to správné místo pro Vaše dotazy, na které bezplatně odpovídají odborní pracovníci asociace CZEPA.  

Pro vložení dotazu využijte červené tlačítko "Přidej dotaz", které Vás přesměruje na formulář, kde se můžete anonymně zeptat.

Vložením Vašeho dotazu předpokládáme Váš souhlas s uzavřením smlouvy o využití služby odborné sociální poradenství CZEPA, v rámci kterého se Vaším dotazem budeme zabývat. Seznamte se, prosím, s pravidly Poradny.

Poradna je veřejně dostupná, proto v dotazu uvádějte takové údaje, s jejichž zveřejněním souhlasíte. V případě zájmu o individuální odborné sociální poradenství kontaktujte pracovníky služby přímo.

Váš dotaz zodpovíme do 5 pracovních dnů. Bude-li nutná konzultace s našimi externími specialisty, může se tato doba prodloužit. O této skutečnosti Vás budeme předem informovat.

 

Neváhejte se zeptat, jsme tu pro Vás!



Je možné, i po několika letech dosáhnout nějakého pokroku v terapii?
22.9.2014

Samozřejmě, při pravidelném cvičení se dá dosáhnout nemalých výsledků. Nutné je, stanovit si reálné cíly a pomalými ale jistými krůčky směrovat k cíli. Velkým pokrokem je i to, že se sníží spasticita, bolesti či se zlepší celková fyzická a psychická kondice.

 

Z vlastní zkušenosti mohu říci, že i klienti více jak 10 let po úraze, dříve bez pravidelné rehabilitace, se dostali pravidelným cvičením k prvním krůčkům či zlepšení sebeobsluhy, soběstačnosti, FYZICKÉ I PSYCHICKÉ KONDICE, díky tomu si dokázali najít práci či partnera.

 

MYSLÍM, ŽE  VŽDY SE DÁ NĚCO ZLEPŠIT, STAČÍ JEN CHTÍT.


Rehafit
Čemu se při cvičení vyhnout?
22.9.2014

Všeobecně lze říci, že zevním rotací v kyčelních kloubech, maximálním rozsahům za osu pohybu. Je nutné si uvědomit, že plegická končetina nemá tak pevný vazivový aparát kolem kloubů, tudíž jakýkoliv pohyb přes osu, či výrazné zatížení může vést k luxacím, poškození kloubu a následným osifikacím. Dále mobilizacím pod místem fixace či rotacím.

 

VŠEOBECNĚ DOPORUČUJI, NEŽ SE PUSTIÍTE DO JAKÉHOKOLIV CVIČENÍ, ZKONZULTUJTE TO S FYZIOTERAPETUM, ZNALÝM PROBLEMATIKY.


Rehafit
Co nejvíce pomáhá na spasticitu?
22.9.2014

 Máme vyzkoušený  pravidelný pohyb a protahování. Mluvím, jak o zátěži dolních i horních končetin, smysluplný nepřetěžující pohyb dokáže spasticitu výrazně snížit. V kombinaci s léky jako Baclofen, Baclofenová pumpa či Botulotoxínové injekce je to jediná cesta,  jak dojít ke kýženému výsledku.


Rehafit
Na co mám při cvičení nejvíce zaměřit?
22.9.2014

Na protažení plegických či paretických končetin. Primárně je důležité protahovat zkrácené a spastické svaly. Zkrácený sval upínající se na páteř či pánev má za následek špatný sed, posturu, bolesti a veškeré s tím spojené komplikace.

Dále je nutné se zaměřit na posílení hlubokého stabilizačního systému, což jsou nácviky stability, rovnovážná cvičení či cvičení na neurofyziologickém podkladě ( Vojtova metoda, PNF, atd.).

Nesmíme zapomenout ani na vertikalizaci či motomed. Pravidelným cvičením se nejen předchází osteoporoze, ale zlepšuje cévní cirkulace a snižuje se spasticita.


Rehafit
Proč je cvičení tak důležité?
22.9.2014

Pravidelné a smysluplné cvičení dokáže nejen velmi efektivně zdravotní stav zlepšit, ale i v případě chronických potíží stav stabilizovat a zabránit tak druhotným komplikacím, které vyplývají z primárního onemocnění. Mluvím zejména o cévních (trombózy), dýchacích (zápal plic) a pohybových obtíží (osteoporóza).


Rehafit
Jak často mám cvičit?
22.9.2014

Nejlépe každý den, alespoň 20min. Cvičení by mělo být ŽIVOTNÍM STYLEM KAŽDÉHO VOZÍČKÁŘE.


Rehafit
Chtěl bych si pojistit elektrický vozík, máte tip na pojišťovnu? Nemám ZTP.
19.9.2014

Dobrý den, telefonicky jsem Váš dotaz konzultovala s paní Hanou Lindnerovou ze společnosti Pomůžeme (ww.pomuzeme.com). Nabídla, že se na ni můžete obrátit (telefon a email na webu společnosti). Pokud můžete doložit potřebnost elektrického vozíku z důvodu změny zdravotního stavu (např. lékařskou zprávou), není pro pojistnou smlouvu průkaz ZTP potřeba.

S pozdravem

Hana Sixtová

pracovnice v sociálních službách


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Mám zdrav. průkaz prodloužen do roku 2020,budu muset v příštím roce ,kdy končí platnost nové karty do auta řešit nějak i průkaz ZTP/P?
19.9.2014
Dobrý den,
nejsem si jistá, že rozumím, co myslíte pod pojmem "zdravotní průkaz". Pokud jako zdravotní průkaz myslíte průkaz osoby se zdravotním postižením ZTP/P, u kterého máte přiznanou platnost do roku 2020, tak tato platnost do uvedeného data není ohrožena. Ani případnou výměnou parkovací karty do automobilu.
Pokud jste Vaši otázku myslel jinak, ozvěte se, prosím, na email czepa@czepa.cz s upřesněním. 
Hana Sixtová
pracovnice v sociálních službách

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Moc se omlouvám, vím že jsem tak úplně nepatřím, ale nikde jsem se zatím nedobrala odpovědi. Jsem po encefalitidě, mám problémy s rovnováhou a tak používám francouzské berle. Jinak až na tu hybnost, dřív ještě loni jsem aktivně sportovala, lozila po horách a chodila do práce. A ted mě odvodák posílá do invalidního důchodu. Pravděpodobně mize zdravotních důvodů seberou řidičák a já budu bez auta u nás v zapadákově v háji. Ted jsem si vždy sehnala odvoz, jenže nechci pokaždé někoho otravovat. Vím, že lze udělat nějaké psychotesty na vrácení papírů, chci se zeptat jestli to nebude mít vliv na invalidní důchod, aby u posudkové neřekli, může řídit je zdravá. Pracovala jsem jako výrobní operátorka na dvanáckách, takže fakt nevidím šanci se vrátit do práce.
2.6.2014

Dobrý den,
to, že máte pohybové problémy, nemusí znamenat, že automaticky přijdete o řidičské oprávnění.

Lékař, který má pochybnosti o tom, že je jeho pacient schopen řídit automobil, oznámí tuto skutečnost na obecním úřadě obce s rozšířenou působností. Ten na základě dodané lékařské zprávy či výsledků dalších vyšetření rozhodne, zda bude dotyčnému odejmuto řidičské oprávnění nebo zda dojde k nějakému omezení.

 

Není ale pravidlem, že osoby s pohybovými problémy automaticky s přiznáním invalidního důchodu přicházejí o řidičské oprávnění. Naši klienti (lidé po poškození míchy) řídí automobil a zpravidla jim nejsou odebírána řidičská oprávnění, přestože necítí dolní končetiny.

 

Pokud se domníváte, že nebudete schopna plně ovládat pedály svýma nohama, můžete si nechat do auta nainstalovat ruční řízení.

 

Pokud máte nějaké další dotazy či nejasnosti, můžete se na mě obrátit - horakova@czepa.cz.

 

S pozdravem

Dominika Horáková
sociální pracovnice


Dominika Horáková
v Únoru jsem žádal o příspěvek na auto, v Červenci odjíždíme na dovolenou. Nevíte kde se dá půjčit auto s ručním řízením. Díky
13.5.2014

Dobrý den,

Česká asociace paraplegiků - CZEPA v současné době půjčuje dva osobní automobily s upraveným ručním řízením - Škoda Fabia a Fiat Ducato. Více informací o autech a podmínkách zapůjčení naleznete zde: http://www.czepa.cz/cinnost/pujcovani-automobilu-s-rucnim-rizenim/ a http://www.czepa.cz/pro-cleny/. Pokud si budete chtít půjčit automobil přímo od nás, obraťte se na mne: horakova@czepa.cz.

 

Další firmou, která půjčuje automobily s upraveným ručním řízením, je firma Peml: http://www.peml.cz/.

O žádných dalších půjčovnách aut s upraveným ručním řízením bohužel nevíme.

 

S pozdravem

Dominika Horáková

sociální pracovnice


Dominika Horáková
13.5.2014

Dobrý den,

pokud si chcete vypůjčit autumobil s upraveným ručním řízením, můžete se obrátit přímo na nás (Českou asociaci paraplegiků - CZEPA). V současné době máme k dispozici dva osobní automobily s ručním řízením - Škoda Fabia a Fiat Ducato. Podmínky zapůjčení automobilů naleznete zde: http://www.czepa.cz/cinnost/pujcovani-automobilu-s-rucnim-rizenim/ a zde: http://www.czepa.cz/pro-cleny/. Pokud budete mít zájem o zapůjčení našeho automobilu, obraťte se přímo na mne: horakova@czepa.cz

 

Další firmou, která půjčuje automobily s upraveným ručním řízením, je firma Peml: http://www.peml.cz/.

Bohužel nám není záno, že by v České republice existovala ještě nějaká další firma, která by půjčovala osobní automobily s upraveným ručním řízením.

S pozdravem

 

Dominika Horáková

sociální pracovnice

 

Dobrý den,

obracím se na vás s prosbou...mam, teď už asi kamarádku, o kterou se se svou kolegyňkou chodím starat. Je v domácí péči, quadruplegička na umělé plicní ventilaci. Chtěla bych se optat, zda existuje nějaký přístroj, kterým by mohla lépe komunikovat. Existuje vůbec něco takového nebo je to jen výmysl amerických filmů??
Děkuji moc za odpověď. Iveta Špačková
26.4.2014

Dobrý den,

naopak takových komunikačních pomůcek je celá řada, které pomohou tetraplegikům či pentaplegikům (to je vaše kamarádka) nejen umožnit komunikaci a práci s počítačem, ale také smostatně obsluhovat vybavení bytu. Ovšem jestli myslíte mluvení, pak je to věc tracheostomické kanyly. Dejte mi do mailu telefonní kontakt na Vás a probereme podrobněji potřeby Vaší kamarádky. Můj mail je faltynkova@czepa.cz.

Zdeňka Faltýnková


Zdeňka Faltýnková
« | 1 | .. | 30 | 31 | 32
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png