Jste na vozíku a nevíte si rady?

Pak jste našli to správné místo pro Vaše dotazy, na které bezplatně odpovídají odborní pracovníci asociace CZEPA.  

Pro vložení dotazu využijte červené tlačítko "Přidej dotaz", které Vás přesměruje na formulář, kde se můžete anonymně zeptat.

Vložením Vašeho dotazu předpokládáme Váš souhlas s uzavřením smlouvy o využití služby odborné sociální poradenství CZEPA, v rámci kterého se Vaším dotazem budeme zabývat. Seznamte se, prosím, s pravidly Poradny.

Poradna je veřejně dostupná, proto v dotazu uvádějte takové údaje, s jejichž zveřejněním souhlasíte. V případě zájmu o individuální odborné sociální poradenství kontaktujte pracovníky služby přímo.

Váš dotaz zodpovíme do 5 pracovních dnů. Bude-li nutná konzultace s našimi externími specialisty, může se tato doba prodloužit. O této skutečnosti Vás budeme předem informovat.

 

Neváhejte se zeptat, jsme tu pro Vás!



Dobrý den, jsem paraplegička po úrazu na motorce a spálila jsem si nohu o výfuk čtyřkolky, udělal se mi puchýř. Mám ho zalepit nebo větrat nebo propíchnout? Nezdá se mi to tak vážné, abych s tím šla k lékaři, se kterým nemám stejně dobré zkušenosti.
17.11.2013

Dobrý den, doporučuji puchýř odezinfikovat a potom píchnout pokud možno sterilní jehlou, nechat vytéct tekutinu, kterou je puchýř naplněn a znovu dezinfikovat, kůži v žádném případě nesundávat a pokud máte doma Inadine, tak jej použijte a překryjte sterilním krytím – čtverečky. Tento postup zopakujte, pokud se Vám puchýř znovu naplní tekutinou. Kůži z rány neodstraňujete, počkejte, až se odloučí sama a to už pod ní budete mít novou kůži. Pokud by ale rána byla zarudlá a teplá, pak je nutné vyhledat lékaře.


Hana Jirků
Jsem tetraplegik a zdravotní pojišťovnou jsem byl v minulosti vybaven elektricky ovládanou postelí a elektrickým invalidním vozíkem. Obě pomůcky mi byly zapůjčeny s ohledem na můj zdravotní stav a velmi omezenou mobilitu. Nyní jsem dostal od zdravotní pojišťovny výzvu, že jednu z pomůcek jí mám vrátit, neboť nemohu mít zapůjčeny 2 identické zdravotnické prostředky. Obě pomůcky používám již mnoho let a ani bez jedné se nemohu obejít, neboť mi pomáhají ve zcela jiné fázi dne. Bez každé z nich bych byl zcela nepohyblivý. Má pojišťovna na tento postup právo? Jak mám ve věci nyní postupovat?
13.11.2013

Takovýto postup pojišťoven se, bohužel, v poslední době množí. Odvolávají se na znění § 15, odst. 11, ve spojení s přílohou č. 3, oddílu C, zák. č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění v platném znění, z kterého je zřejmé, kolik zdravotnických prostředků a za jaké časové období mohou hradit z veřejného zdravotního pojištění a zapůjčit svému klientovi.

Zcela nesmyslně ovšem považují el.ovládanou postel a el.vozík za srovnatelné (identické) zdravotnické prostředky. Argumentují tím, že pokud je někdo natolik neschopen pohybu, že potřebuje el.ovládanou postel, není schopen využívat el.vozík. tudíž to považují za dvojí poskytnutí stejné pomůcky. Tento jejich argument je samozřejmě neobhajitelný. Logicky i odborně jde o naprostý nesmysl. Tyto zdravotnické prostředky slouží k zachování, nebo zlepšení zdravotního stavu jejich uživatele naprosto odlišným způsobem.

Oficiálně sice centrální zástupci zdravotních pojišťoven tento jejich postup popírají a tvrdí, že se tak v jejich pojišťovně neděje, v praxi v terénu se však tyto případy množí.

V případě, že uživatel dostane takovýto dopis od pojišťovny (většinou z krajské, nebo jiné místní pobočky), doporučuji vrácení kterékoliv z pomůcek pobočce písemně odmítnout. Souběžně s tím zaslat stížnost na centrálu předmětné zdravotní pojišťovny na protiprávní postup jejich pobočky. Ke stížnosti je nutné přiložit kopii výzvy pobočky k vrácení jednoho z prostředků, kopii písemného odmítnutí klienta prostředek vrátit a je dobré připojit i podrobný lékařský posudek proč je nutné, aby jednu, či druhou pomůcku uživatel používal. Jak slouží k zachování, či zlepšení jeho zdravotního stavu. V takovém případě by měla pojišťovna od vymáhání ustoupit, protože na to nemá ze zákona nárok.

V krajním případě, pokud by již nebyla jiná varianta možná, je možné se i pokusit uzavřít s pojišťovnou tzv. „Dohodu o narovnání“, kterou by zdravotnický prostředek (pomůcka) byl převeden za zůstatkovou cenu do majetku uživatele. O uzavření takové dohody je nutné písemně, zcela neformálně (třeba i e-mailem) pojišťovnu požádat. Na uzavření této dohody však není právní nárok. Po převedení pomůcky však již následně pojišťovna nehradí její opravy.


Zdeněk Žižka
Dobrý den, mám suchou, často prasklou kůži na loktech, kloubech ruky a to zvláště na kosti u zápěstí od kol vozíku. Doporučíte mi nějakou mast na regeneraci kůže, na hojení těch bolestivých puklin?
13.11.2013

Dobrý den, konkrétní mast Vám nedoporučím, ale cokoliv hodně mastného – poradí Vám v lékárně, ale jinak bych doporučila hlavně pravidelnou denní péči. To znamená, napařit lokty nebo ruce a šetrně odstranit starou kůži, potom kůži promazat mastí a na noc si vzít rukavice a toto dělat pravidelně. Pokud je kůže rozpraskaná do krve, pak bych použila Betadine mast a poškozená místa zavázala. Především je nutná pravidelná péče o tato hodně namáhaná místa.


Hana Jirků
Kam mám poslat fotografii, na které mi někdo parkuje na mém invalidním místě? Jestli policii, městské policii?
Děkuji za odpověď.
12.11.2013

Dobrý den,

kontrola a sankce parkování na vyhrazeném stání je v kompetenci obecní (městské) policie viz.: §27, odst. 5, zákona 361/2000 Sb. o silničním provozu (http://www.zakonycr.cz/seznamy/361-2000-sb-zakon-o-provozu-na-pozemnich-komunikacich-a-o-zmenach-nekterych-zakonu.html) říká:  O odstranění vozidla, které neoprávněně stojí na vyhrazeném parkovišti, rozhodne policista nebo strážník obecní policie; vozidlo se odstraní na náklad jeho provozovatele.

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den, na zadku se mi udělal bolák, označil bych to jako zhnisaný beďar. Co s tím mám dělat? Bojím se, aby se mi z toho neudělal dekubit.
6.11.2013

Dobrý den, takto myslím nemohu Váš problém posoudit, pošlete mi prosím foto – požádejte někoho z rodiny a potom se mohu vyjádřit.


Hana Jirků
Dobrý den, jsem vozíčkář a po úraze nemám cit v nohou. Dal jsem si asi moc teplý hrnec na klín a zřejmě se popálil na stehnech. Mám tam mírně stržené puchýře a trochu to mokvá. Můžete mi poradit, zda je nějaká mast na popáleniny, mám dobré zkušenosti s Inadinem, tak si to s ním překrývám.
4.11.2013

Dobrý den, myslím, že Inadin je v tomto případě dobrá volba, jenom prosím nestrhávejte puchýře, nechte popáleninu zaschnout a kůži potom začněte promazávat a ona se sama odloupne, až bude na ráně kůže nová. Potom novou kůži promazávejte a chraňte před sluncem a poškozením, třeba oděvem.


Hana Jirků
Dobrý večer. Mám prosíim vás dotaz. Můj přítel utrpěl poranění páteře C6-Th1.
Ruce ochrnuté nemá. Je rok od úrazu a dost se toho zaplaťpanbůh zlepšilo - citlivost nohou se vrátila, čurá sám, hýbe nohama - ohne prsty, natáhne a skrčí nohy, zvedne nohy ze země, když sedí na vozíku tak si nohy dá na zem a děla kroky dopředu i dozadu. Jsme za to moc šťastný. Doktoři nám toho moc neřekli. Cvičíme každý den. A chci se prosím zeptat, zda když se mu to takhle lepší, má naději, že bude zase chodit. Mícha nevíme do jaké míry byla poškozena, jelikož nám to nikdo neřekl - prý neví. Prosím o upřímnou odpověď. Děkuji.
3.11.2013

Dobrý večer, Váš přítel má, jak píšete, neúplnou míšní lézi - částečně poškozenou míchu. Proto má velkou naději na zlepšování funkce chůze. Jeden rok není žádná dlouhá doba, kolikrát vše teprve začíná. Pokud máte kvalitní fyzioterapii a cvičíte ještě doma, jistě se přítel ještě zlepší. Nicméně normální chůzi nelze asi očekávat, nějaký deficit zůstane, s tím musíte počítat. Rehabilitace je velmi dlouhodobá, aspoň tři roky a pak následuje udržování maximálně dosaženého funkčního stavu. Držím palce, rehabilitujte i v RHB ústavu, kde mají LOKOMAT a další pomůcky pro podporu návratu chůze.


Vozejkov
Dobrý den, jsem paraplegička a trpím poslední dobou velkými otoky nohou. Začínám mít otlaky a taky už puchýře od bot, i když se snažím nohy mít co nejvíce zvednuté. Musím se ale starat o rodinu a domácnost. Můžete mi poradit, jak mám postupovat, abych se zbavila otoků a taky těch otlaků, mám strach z dekubitů.
3.11.2013

Dobrý den, pokud máte oteklé nohy, mohu doporučit kompresivní punčochy, ještě vhodnější jsou podkolenky, které jsou k dostání ve zdravotnických potřebách. Zvednuté nohy jsou určitě dobře, ale je důležité mít volná třísla, to znamená poloha vleže. Dále doporučuji vhodnou obuv, osvědčily se pantofle (crocs) a určitě dobře provedená šetrná pedikúra a denně promazané umyté nohy. Prevence je lepší než léčba dekubitů. 


Hana Jirků
Dobrý den, mám jakýsi zarudlý a zduřený asi otlak na žebrech pod pravou lopatkou. Trochu mi to začalo mokvat, tak jsem s tím byl na chirurgii a tam mi řekli, že to je počínající dekubit. Dávají mi na to nějakou mřížku Inadine. Je tato léčba vhodná? Můžete mi ještě dál poradit, co mám dělat, aby se mi to neopakovalo, bolest sice necítím, ale nedokážu sedět bez opření zad, padám z vozíku.
2.11.2013

Dobrý den, základem léčby dekubitu je odstranění tlaku, takže doporučuji vypodložit záda, aby se tlak eliminoval, a nebo vynechat vozík, chápu, že je to složité, ale bez toho těžko dekubit zahojíte. Dále Inadinse mi zdá v tomto případě nevhodný, protože nepohlcuje vlhkost, doporučovala bych raději polyuretanovou pěnu (Mepilex) a nebo calciul alginát (Silvercel).


Hana Jirků
Dobrý večer, prosím vás chtěla bych se jen zeptat: můj přítel je na invalidním vozíčku, před rokem měl těžkou nehodu na motorce, má zlomený 12 obratel a má poškozenu míchu. Má možnost ještě chodit, pokud bude chodit na rehabilitaci? Děkuji.
3.11.2013

Dobrý den, abych Vám mohla adekvátně odpovědět, potřebovala bych lékařskou zprávu a hodnocení funkčního stavu Vašeho přítele. Je velký rozdíl, zda byla mícha poškozena úplně v místech, kde probíhají nervové dráhy zajišťující pohyb. Pokud ano, je možná chůze prostřednictvím ortéz a berlí, ale stejně je potřeba používat střídavě vozík. Pokud v dolních končetinách má přítel nějaký pohyb, pak je cílená a kvalitní dlouhodobá rehabilitace velmi vhodná, výsledky přinese i za další dva roky...Napište, odkud jste, zamyslím se, zda tam neznám nějaké pracoviště či dobrého fyzioterapeuta.


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, zda a po jaké době po aplikaci baklofenové pumpy se člověk může položit na břicho. Je třeba si na něco dávat zvlášť pozor? Předem díky - nerad bych poškodil klienty.
4.11.2013

Dobrý den, samozřejmě je důležité se řídit doporučeními operatéra. Jinak po zahojení jizvy by poloha na břiše neměla být problémem. Je třeba delší dobu (2-3 měsíce) počkat před protahovacími cvičeními svalů trupu na velkém míči a provádět je velmi opatrně. Jinak je pacientům doporučováno vyvarovat se extrémním sportům, kdy jsou velké změny tlaku - potápění, seskoky padákem, létání malým letadlem.


Zdeňka Faltýnková
« | 1 | .. | 30 | 31 | 32 | 33
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png