Jste na vozíku a nevíte si rady?

Pak jste našli to správné místo pro Vaše dotazy. Před vložením otázky si prosím projděte příslušnou sekci v levém menu, je možné, že Váš problém již někdo řešil. Často kladené otázky jsou označeny ikonkou !

Pokud odpověď nenaleznete, využijte červené tlačítko "Přidej dotaz", které Vás přesměruje na formulář, kde se můžete anonymně na cokoli zeptat.

Váš dotaz zodpovíme do 5 pracovních dnů. Bude-li nutná konzultace s našimi externími specialisty může se tato doba prodloužit. O této skutečnosti Vás budeme předem informovat

Neváhejte se zeptat, jsme tu pro Vás!Dobrý den,
jsem velice ráda za tuto poradnu, často v ní čtu. Narazila jsem na však na pojem ve zdravotní oblasti, který mi není znám. Prosím o vysvětlení, co je to autonomní dysreflexie, jak se projevuje a jak se mám zachovat v případě, že by mne něco takové potkalo.
25.2.2013
Dobrý den, autonomní dysreflexie je stav, který může ohrozit na životě každého tetraplegika a paraplegika s výškou poškození míchy od šestého hrudního obratle výš. Jde o poruchu v řízení vegetativního systému těla a jakékoli (hlavně bolestivé) dráždění na těle i ve vnitřních orgánech může vyvolat tuto netlumenou reakci organismu. Hlavní příčinou je roztažený močový měchýř nebo střevo při zácpě, ale i dekubit, zlomenina nebo popálenina. Dysreflexie se projeví tepavou bolestí hlavy, zvýšeným tlakem, zarudnutím v obličeji, husí kůží a opocením nad výškou porušeného míšního segmentu. Postižený musí rychle vyprázdnit měchýř, střevo a pokud neklesne tlak a příznaky přetrvávají, musí volat rychlou záchrannou službu. Právě vysoký tlak ohrožuje život, může způsobit krvácení do mozku.

Zdeňka Faltýnková
Dobrý de,
jaký lékař může napsat mechanický invalidní vozík? Ten současný budu mít už téměř 8 let a myslím si, že je čas ho vyměnit. Děkuji za odpověď.
25.2.2013
Dobrý den, vozík Vám může předepsat pouze odborný lékař - rehabilitační lékař, ortoped, neurolog a internista a poukaz podléhá schválení revizním lékařem. Upozorňuji na to, že lékař, vypisující poukaz, musí napsat zdravotní zdůvodnění výměny vozíku, pokud však vozík není ve špatném technickém stavu. Technik firmy, od které vozík máte, musí napsat vyřazovací protokol - musí se k technickému stavu vozíku vyjádřit a nezáleží na tom, jak je vozík starý, aby jej vyřadil.

Zdeňka Faltýnková
Dobrý den, prodávám motomed staršího typu, plně funkční za 30.000 Kč. U nás už ho bohužel nemá kdo používat. Pokud máte zájem, obraťte se na mě, prosím, prostřednictvím emailu, ráda zašlu foto.
8.2.2013
Dobrý den, děkujeme za nabídku. Jako registrovaný návštěvník sítě Vozejkov.cz můžete sama vložit inzerát k prodeji jako článek (součástí mohou být i fotografie). Pokud s vložením inzerátu potřebujete pomoci, kontaktujte správce sítě Jiřího Čelouda na emailu vozejkov@czepa.cz či napište na email czepa@czepa.cz.

Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den,
jsem na vozíku a mám skoliózu páteře. Existují nějaké cviky na skoliózu a na posílení horních končetin, které můžu dělat sám na vozíku? Děkuji
5.2.2013
Dobrý den, rozhodně takzvaná korekční cvičení existují, avšak před doporučenými cviky Vás fyzioterapeut musí nejdříve vyšetřit a zhodnotit, co je příčinou Vaší skoliózy. Zásadní je pak korekce sedu na vozíku, pokud na něm trávíte většinu dne. Napište mi , prosím, na mou mailovou adresu Váš telefonický kontakt a mailovou adresu, zkusím poradit více.

Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,
rozhodl jsem se změnit banku a založit si jiný účet i jiného bankovního institutu.
Jak mám dát úřadu nejlépe vědět, aby mi můj invalidní důchod, příspěvek na péči a mobilitu posílali na můj nový účet?? Děkuji
24.1.2013
Dobrý den,
pro přeposílání dávek OZP na jiný bankovní účast stačí napsat žádost na Úřad práce s číslem nového bankovního spojení. Podepsanou žádost můžete poslat poštou nebo dát na podatelnu příslušného Úřadu práce. Úřad práce provede změnu okamžitě po obdržení Vaší žádosti.

Aby Vám Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) přeposílala Váš důchod na nový bankovní účet, musíte si nejdříve vytisknout tento formulář: http://www.cssz.cz/NR/rdonlyres/0438198A-B55A-44CA-B757-2111A3E8E7F2/0/89_109_8_W.pdf, vyplnit ho, nechat si vytištěný formulář potvrdit ve své nové bance a odeslat ho na adresu ČSSZ, Křížová 25, 225 08 Praha 5.
ČSSZ má na vyřízení změny bankovního účtu dva měsíce a dle sdělení ČSSZ by si po tuto dobu neměl žadatel rušit svůj původní účet, jinak nemůže být vyplacen důchod.

Dominika Horáková
Dobrý den, syn je po úrazu v rehabilitačním ústavu, žádáme o příspěvek na péči. Jak a kdy může proběhnout sociální šetření? Děkuji.
23.1.2013
Dobrý den,
správní řízení je zahájeno podáním žádosti na tiskopisu Ministerstva práce a sociálních věcí (k vyzvednutí na Úřadu práce či ke stažení z webu MPSV). ÚP musí žádost přijmout. Pokud ale nelze sociální šetření provést v přirozeném prostředí žadatele do 60ti dnů od podání žádosti, ÚP řízení o příspěvku dočasně přeruší.

Sociální šetření úřad práce nemůže provádět ve zdravotnickém zařízení (šetření má být v přirozeném prostředí žadatele). Pokud se Vám podaří domluvit propustku syna z RÚ domů na jeden den, na který domluvíte i sociální šetření pracovníků ÚP, může sociální šetření proběhnout. Pokud bude řízení o příspěvku na péči přerušeno z důvodu synovy hospitalizace, bude moci být provedeno až po návratu domů, čímž se vyřízení žádosti oddálí.

Při sociálním šetření se zjišťuje schopnost samostatného života osoby v přirozeném sociálním prostředí (jako takové vnímáme veškeré prostředí, kde byl syn zvyklý se pohybovat - nejen domov, ale i škola, práce, koníčky, vyřizování svých osobních záležitostí atd.). O provedeném sociálním šetření je veden písemný záznam, který na Vaši žádost můžete dostat. V dalším postupu bude žádost o příspěvek na péči posuzovat lékař lékařské posudkové služby. Ten hodnotí žadatele podle deseti základních životních potřeb podle vyhlášky č. 391/2011 Sb.

Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den,
pečuji o maminku, která je trvale upoutána na lůžko. Přijdu o příspěvek na péči, půjde-li při zhoršení zdravotního stavu do nemocnice? Děkuji za odpověď
23.1.2013
Dobrý den,
příjemce příspěvku na péči má povinnost hlásit změny na Úřad práce do 8 dnů.

Pokud tedy maminka nastoupí do nemocnice, má (máte) povinnost nahlásit to na ÚP. Pokud bude pobyt v nemocnici trvat po celý kalendářní měsíc (rozumějte např. od 1. do 31. ledna s tím, že dle zákona "Podmínka celého kalendářního měsíce není splněna, pokud k hospitalizaci došlo první den v kalendářním měsíci nebo k propuštění z tohoto zařízení došlo poslední den v kalendářním měsíci."), příspěvek se za daný měsíc NEVYPLÁCÍ. Pokud hospitalizace končí dříve, než celý měsíc uplyne, příspěvek ÚP normálně vyplatí. Stejně se příspěvek vyplatí, pokud hospitalizace trvala sice čtyři týdny, ale v období dvou měsíců (např. od 10. ledna do 10. února).

Pokud bude maminka v nemocnici po celý kalendářní měsíc, ale budete přijat na pobyt jako průvodce či budete ohlášen jako osoba poskytující pomoc (zařízení vydá potvrzení, že pravidelně docházíte a pomáháte s péčí), bude příspěvek vyplacen.

Pokud platí varianta, že maminka bude v nemocnici po celý kalendářní měsíc sama a příspěvek proto v uvedeném období nebude vyplacen, neuhradí za Vás v tomto období stát ani sociální zabezpečení (za hlavní pečující osobu).

Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na následující, jak moc se zhoršily podmínky pro zaměstnávání OZP (id 3. stupně, 4. stupeň bezmocnosti) z domova? Před rokem a půl jsem přišel o zaměstnání a zdá se mi, že poslední dobou není téměř možné najít nějakou vhodnou práci..
24.1.2013
Dobrý den,
od 1.1.2012 došlo k úpravě zákona o zaměstnanosti, který uložil všem zaměstnavatelům zaměstnávající osoby se zdravotním postižením vymezit všechna svá chráněná pracovní místa na základě dohody s Úřadem práce a ty i pracovní místa, které jsou mimo pracoviště zaměstnavatele (tzv. domácí pracovníci).

Od této doby se nám ozvalo mnoho klientů, že jim zaměstnavatel nebyl schopen vymezit jejich chráněné pracovní místo a tudíž přišli o práci.

Pokud chce zaměstnavatel v současnosti zaměstnat vozíčkáře z domova a "dostávat" na něj dotace, musí nejdříve s Úřadem práce uzavřít písemnou dohodu a splnit zákonem stanovené podmínky dohody.

Pracovní nabídky pro OZP se vyskytují "stále", ale většinou se nejedná o práci z domova, ale s dojížděním do kanceláře. Zkuste se podívat např. na server www.prace.cz, kde se čas od času objeví nabídky práce z domova.

Dominika Horáková
Dobrý den,
dnes jsem byl na Úřadu práce podat žádost o přiznání průkazu osoby se zdravotním postižením a tam jsem se dozvěděl, že musí být provedeno sociální šetření. Co to je a jak to probíhá? A když jsem měl do teď průkazku ZTP/P budu ji mít i nadále, když se můj zdravotní stav nezměnil? Děkuji za odpovědi.
10.1.2013
Dobrý den,
právě ukončení platnosti průkazu mimořádných výhod (ZTP/P) je jedním z důvodů pro přehodnocení žadatele. ÚP při této příležitosti provede sociální šetření a posudkový lékař zhodnotí Váš zdravotní stav a míru soběstačnosti podle kritérií deseti základních životních potřeb (jako v případě příspěvku na péči). Aby Vám mohla být zachována průkazka ZTP/P (vydána formou sKarty), musí být uznáno, že nejste schopen zvládat životní potřeby v oblasti mobility nebo orientace. Podle celkového zhodnocení (získaného počtu "bodů" za základní životní potřeby) může být přehodnocen i přiznaný stupeň příspěvku na péči.

V praxi sociální pracovnice z ÚP formou rozhovoru zkoumá, jak jste soběstačný v domácím prostředí. Posudkový lékař pak podle dokumentace hodnotí, jak zvládáte 10 základních životních potřeb. ÚP pak vydá rozhodnutí, které má vliv právě na průkazku ZTP, příspěvek na péči i dávky pro OZP.

Hodnocení základních životních potřeb je podle vyhlášky 391/2011 (http://socialnireforma.mpsv.cz/files/clanky/7/vyhlaska_391.pdf). Pokud byste potřeboval dále konzultovat či nebyl s rozhodnutím ÚP spokojen, obraťte se neodkladně na kancelář CZEPA.

Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den, v době prezidentských voleb jsem hospitalizovaný. Jak se můžu voleb účastnit?
9.1.2013
Dobrý den,
ze závažných důvodů (zejména zdravotních či rodinných) může občan požádat volební komisi při obecním úřadu o možnost volby do přenosné volební schránky. Pokud se s volební komisí domluvíte předem, přijdou zástupci volební komise za Vámi.

Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Nevšiml jsem si, že výměna parkovacích průkazů byla do 31.12.2012 a průkaz nevyměnil. Co mám teď dělat?
9.1.2013
Dobrý den,
od 1.1.2013 je platný pouze "Parkovací průkaz označující vozidlo přepravující osobu těžce zdravotně postiženou" s označením 07. Pokud jste výměnu do konce roku 2012 nestihl, dostavte se na obecní úřad co nejdříve. K výměně budete potřebovat stávající parkovací průkaz (s označením 01, modrý symbol vozíčkáře), platnou průkazku ZTP/P a průkazovou fotografii.

Staré parkovací karty od ledna 2013 neplatí, proto při jejich používání můžete mít potíže při policejní kontrole (na vyhrazených parkovacích místech či při jízdě po dálnici). Proto doporučujeme výměnu průkazu co nejdříve.

Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den,
musím žádat každý rok o příspěvek na mobilitu? Děkuji za odpověď
20.12.2012
Dobrý den,
příspěvek na mobilitu se zpravidla přiznává na základě průkazu ZTP nebo ZTP/P, pokud Vám byl tento průkaz vydán před 1.1.2012. Pokud Vám byl průkaz mimořádných výhod přiznán s trvalou platností, tak Vám bude příspěvek na mobilitu přiznáván a vyplácen max. do 31.12.2015.

Dále se můžete podívat do rozhodnutí Úřadu práce o přiznání příspěvku na mobilitu - ve výrokové části by mělo být uvedeno, na jakou dobu Vám je příspěvek na mobilitu přiznán, např:
"příspěvek na mobilitu v měsíční výši 400,-Kč od 1.1.2012 do 31.12.2013."


Dominika Horáková
« | 1 | .. | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | »
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
baner-skoda-neridit_550x160_4.png