Jste na vozíku a nevíte si rady?

Pak jste našli to správné místo pro Vaše dotazy. Před vložením otázky si prosím projděte příslušnou sekci v levém menu, je možné, že Váš problém již někdo řešil. Často kladené otázky jsou označeny ikonkou !

Pokud odpověď nenaleznete, využijte červené tlačítko "Přidej dotaz", které Vás přesměruje na formulář, kde se můžete anonymně na cokoli zeptat.

Váš dotaz zodpovíme do 5 pracovních dnů. Bude-li nutná konzultace s našimi externími specialisty může se tato doba prodloužit. O této skutečnosti Vás budeme předem informovat

Neváhejte se zeptat, jsme tu pro Vás!Dobrý den, žádám si o příspěvek na koupi auta. Na úřadě mi řekli, že spoluúčast je 10%, takže mi dají stejně nejvíc 180 000 Kč. Copak není maximum 200 000?
7.11.2012
Dobrý den,
příspěvek na koupi motorového vozidla se řídí zákonem č. 329/2011 Sb.

§ 10 "Stanovení výše příspěvku na zvláštní pomůcku" říká v odstavci 2: Výše příspěvku na zvláštní pomůcku podle odstavce 1 se stanoví tak, aby spoluúčast osoby činila 10% z předpokládané nebo již zaplacené ceny zvláštní pomůcky, nejméně však 1000 Kč.

§ 10 v odstavci 5 však doplňuje: Ustanovení odstavců 1 až 4 se NEPOUŽIJÍ na stanovení výše příspěvku na zvláštní pomůcku poskytovaného na pořízení motorového vozidla. ... Maximální výše výše příspěvku na zvláštní pomůcku poskytovaného na pořízení motorového vozidla činí 200.000 Kč.

Výše příspěvku na pořízení motorového vozidla se stanoví s přihlédnutím k:
- četnosti a důvodu dopravy
- příjmu osoby a příjmu osob s ní společně posuzovaných
- celkovým sociálním a majetkovým poměrům.

Spoluúčast 10% se tedy na příspěvek na koupi automobilu nevztahuje.

Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den, měl bych do začátku prosince nastoupit na rehabilitaci do Kladrub a někde jsem slyšel, že mi na tu dobu seberou příspěvek na péči. Jak to tedy je? Děkuju
5.11.2012
Dobrý den,
příspěvek na péči Vám nebude vyplacen, pokud budete v Kladrubech celý kalendářní měsíc - např. od 1.12. do 31.12. a to včetně prvního i posledního dne v měsíci. Stačí ale, abyste nastoupil 1.12. nebo byl propuštěn 31.12. a příspěvek na péči Vám bude vyplacen.

Dominika Horáková
Dobrý den.
V blázinci změn v oblasti pro zdr.postižené prý došlo i k změně na dobu vozíku.Tedy mechanického.Nevíte zda je platnost prodloužena z pěti let na delší dobu.Díky
25.10.2012
Dobrý den,
užitná doba mechanického vozíku je a bude 5 let. Prodloužena je doba pro užívání elektrického vozíku.

Zdeňka Faltýnková

Vážená organizácia
som študentka Slovenskej zdravotnickej Uni v Banskej Bystrici, 2.roč. ošetrovateľstvo Mgr. Tento rok píšem diplomovú prácu na tému - Kvalita života pacienta s tetraplégiou-qvadruplégiou, nakoľko sa starám aj v Rakúsku o takéhoto pána.
Ak máte záujem vyplniť krátky dotazník WHO QOL Bref - je to dotazník svetovej zdravotníckej organizácie na tému kvalita života, veľmi by ma to potešilo. Je to 26 otázok a je možné ich vyplnit aj počítačom, stači ak mi pošlete mail a ja Vám ho pošlem,k.fogelova@centrum.sk. Ak náhodou niekoho poznáte a vedeli by ste si to medzi sebou rozposlať a potom mi ich vyplnené poslať mailom naspať, bola by som Vám veľmi zaviazaná. Prosím Vás o pomoc, chcem v práci použiť aj respondentov z Čiech.
Ďakujem.
S pozdravom Fógelová Katarína
9.10.2012
Vážená paní Fógelová,
přímo na tento komunitní portál můžete vložit článek - prosbu o vyplnění Vašeho dotazníku. Vozejkov.cz navštěvují lidé s poškozením páteře a míchy (paraplegici i tetraplegici), podle starších údajů evidujeme i přes 200 přístupů za den. Záleží tedy na samotných čtenářích, zda Váš dotazník vyplní. Děkujeme za pochopení.

Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den,
chci se zeptat jestli je v jižních Čechách nebo v okolí autoškola pro vozíčkáře? Děkuji za odpověď
8.10.2012
Dobrý den,
ano, autoškola pro handicapované v Jižních Čechách existuje, ale ve svém vozovém parku disponují pouze s autem s automatickou převodovkou bez ručního řízení. Podle vyjádření majitele autoškoly můžete dělat autoškolu s vlastním nebo zapůjčeným upraveným autem.
Posílám Vám internetové stránky Autoškoly Martínek - Rakovec: http://www.autoskolamartinek.cz/o-nas/.

Pokud nevlastníte auto s ručním řízením, mohu Vám doporučit Autoškolu Pavla Pemla z Přelouče (vlastní auta s ručním řízením) http://autoskola.peml.cz nebo Autoškolu Šlechta z Hradce Králové (mají také auto s upraveným ručním řízením) http://www.autoskola-slechta.cz/.

Dominika Horáková
Dobrý den, měl bych dotaz týkajíci se následujících voleb. Jsem doma po operaci dekubitu a nemohu opustit lůžko. Mohu se zeptat, jak postupovat, abych mohl odvolit? Předem děkuji
6.10.2012
Dobrý den,
Informace o způsobu hlasování (součástí modré obálky s kandidátkami) v pokynech uvádějí: "Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není přípustné. ...Volič může požádat ze závažných, zejména zdravotních, důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, avšak pouze v územním obvodu stálého volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena. V takovém případě okrsková volební komise vyšle k voliči 2 své členy s přenosnou volební schránkou, úřední obálkou a hlasovacími lístky." Doporučuji Vám tedy obrátit se na obecní úřad s žádostí o možnost volby doma.

Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den.
Chtěl jsem se zeptat, zda mohu požádat na úřadu o příspěvek na svislou plošinu o zhruba 4 měsíce zpětně.
Budu se totiž stěhovat na vesnici k sestře a potřeboval bych tam vybudovat výtah do patra, vyhovuje mi pouze
svislá plošina. Trvalý pobyt si v novém bydlišti ale budu moct vyřídit až koncem jara a já bych se potřeboval přestěhovat po Novém roce. Děkuji.
8.10.2012
Dobrý den,
omlouvám se za naši pozdní reakci.
V první řadě je nutné, aby jste měl v daném domě, kam se budete stěhovat a kde budete chtít dělat úpravy hlášený trvalý pobyt. Bez trvalého pobytu v daném bydlišti nemůže žádat o dávky OZP.
Od 1.1.2012 došlo ke změně v "poskytování" příspěvků na přístup do domu (plošiny, schodolezy). Podle zákona č.329/2011 Sb. by měly být tyto pomůcky Úřadem práce žadateli zapůjčovány (tzn. že budou ve vlastnictví ÚP) a "potřebný" bude mít např. plošinu vypůjčenou. Bohužel od Nového roku dle našich informací nedošlo k žádné výpůjčce a proto byla na konci září změněna legislativa tak, aby žadatel získal příspěvek, za který si plošinu či jiné podobné zařízení koupí (stejně tak, jak tomu bylo do 31.12.2011).
Doposud jsme neobrželi oficiální znění zákona, které by jasně říkalo, za jakých podmínek a kolik bude moci žadatel na úpravu přístupu do domu (na plošinu nebo výtah) získat. Jakmile dostaneme přesné znění zákona, mohu Vám napsat, kolik můžete na úpravu přístupu do domu získat.


Dominika Horáková
Dobrý den,
po autonehodě jsem zůstala na vozíku. Poradí mi někdo s nároky na odškodnění?
26.9.2012
Dobrý den,
určitě bychom Vám doporučili kontaktovat paní JUDr. Zuzanu Špitálskou, právničku, která se specializuje na odškodňování úrazů způsobených dopravními nehodami či pracovními úrazy a nemocemi z povolání. JUDr. Špitálská má dlouholeté odborné zkušenosti a jistě oceníte i její velmi lidský přístup.
Požádejte o základní konzultaci, kdy proberete Vaši konkrétní situaci a vyslechnete si možné návrhy.
Kontakt: Advokátní kancelář JUDr. Zuzana Špitálská, Plzeňská 4, Praha 5, tel.: 257 322 674, více na http://www.akspitalska.cz/.

Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den, chci požádat o příspěvek na koupi auta, jak to teď je, jaká legislativa platí? Děkuji.
26.9.2012
Dobrý den,
příspěvek na koupi auta (motorového vozidla) se řídí zákonem o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením (č. 329/2011 Sb.). Pokud jste ještě nepodstoupil nové hodnocení podle 10ti základních životních potřeb (na základě kterého se rozhoduje o příspěvku na péči a vydává se nové ZTP/P - tzv. sKarta), bude proces poněkud zdlouhavý. Čeká Vás kolo: podám žádost - sociální pracovnice ÚP mě posoudí doma - papíry se přesunou k posudkovému lékaři (ten, pokud to dosud neudělal, Vás bude hodnotit podle 10 základních životních potřeb), ÚP rozhodne o výši příspěvku. Pokud jste už byl hodnocen podle životních potřeb, nebude to třeba opakovat - zvláštní příloha k zákonu určuje konkrétní zdravotní postižení, které mohou příspěvek na auto dostat.
Žádost podáte na ÚP na formuláři "Žádost o příspěvek na zvláštní pomůcku" (pokud chcete příspěvek na úpravu řízení, musíte podat extra žádost na stejném formuláři) a další požadované přílohy, např. "Prohlášení o celkových sociálních a majetkových poměrech" či čestné prohlášení že žadatel opakovaně řídí/je dopravován.
ÚP Vám může poskytnout až 200.000 Kč, ale o skutečné výši příspěvku rozhoduje podle tří kritérií: četnost a důvod dopravy, příjem žadatele a osob s ním společně posuzovaných a celkové sociální a majetkové poměry.

Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Pobírám příspěvek na péči v I. stupni (800 Kč) a chci požádat o zvýšení. Jak to bude probíhat?
26.9.2012
Dobrý den,
musíte na Úřadu práce podat žádost na formuláři "Návrh na změnu výše přiznaného příspěvku na péči". Bude následovat šetření sociální pracovnice ÚP v místě Vašeho bydliště. Materiály a Vaše lékařské zprávy pak bude posuzovat posudkový lékař. Oba posudky (sociální a lékařský) se sejdou zpět na ÚP - v tuto chvíli budete vyzván k možnému vyjádření. Poté ÚP vydá rozhodnutí. Pokud s rozhodnutím nesouhlasíte, můžete do 15 dnů podat odvolání, které bude posuzovat posudková komise Ministerstva práce a sociálních věcí ČR.

Členům a klientům CZEPA nabízíme pomoc - pokud chcete podpořit Vaši žádost či odvolání, můžete se na nás obrátit s žádostí o podpůrné stanovisko. Společně tak ukážeme, že za Vámi stojí organizace, která problematice rozumí a na základě dlouholetých zkušeností a argumentů podpoříme Vaši žádost/odvolání.

Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den,
je mi 22let, jsem vozíčkář a trpím inkontinencí.Užívám Vesicare 5 mg 1x denně a 4-5x denně se cévkuji, ale mezi cevkováním dochází k úniku moči. Můj lékař mi při mé poslední návštěvě říkal něco o nějaké aplikaci botulinumtoxinu do močového měchýře. Zatím jsme vůbec neprobírali žádné podrobnosti. A já by jsem se Vás tímto rád zeptal o co se jedná. Jak takový zákrok probíhá? Je nutná nějaká příprava a jestli je nutné po aplikaci dodržovat nějaký speciální režim? A jaká jsou rizika? Děkuji Vám mnohokrát za odpověď.
18.9.2012
Dobrý den, omlouvám se za opožděnou odpověď. Léčba hyperaktivního močového měchýře botulotoxinem má víc jak desetiletou tradici a výsledky jsou velmi uspokojivé. Řada našich klientů tuto léčbu inkontinence podstoupila. Jde o aplikaci injekcí botoxu prostřednictvím cystoskopu do cca 30 míst vnitřní stěny měchýře. Tak je potlačeno dráždění a hyperaktivita měchýře a jeho stěna se uvolní pro větší kapacitu moče. Účinek přetrvává cca 6 měsíců a pak lze aplikaci opakovat. Obecně lze říci, že je lidmi po míšní lézi botulotoxin dobře snášen i po opakovaných aplikacích, pokud se dá správný počet jednotek botulotoxinu. Radila bych Vám obrátit se proto na pracoviště, kde mají letité zkušenosti i s pacienty po míšní lézi. Např. na urologické klinice v Thomayerově nemocnici v Praze doc. MUDr.Roman Zachoval . Žádná zásadní opatření před ani po aplikaci není nutné provádět.Více si můžete přečíst na internetu, když zadáte – hyperaktivní močový měchýř .

Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,
mám invalidní důchod ve III. stupni a zároveň pracuji. Někde jsem slyšel, že si můžu nechat přepočítat invalidní důchod, když zároveň pracuju. Děkuji
6.9.2012
Dobrý den,
pokud pobíráte invalidní důchod ve III. stupni a zároveň i pracujete, výše důchodu se Vám v průběhu Vaší výdělečné činnosti zvyšovat nebude. Ve Vašem případě se jedná o pevně stanovenou částku, kterou budete pobírat dokud nedosáhnete důchodového věku (65 let). Poté bude Vaše výdělečná činnost brána v potaz při výpočtu výše Vašeho starobního důchodu.


Dominika Horáková
« | 1 | .. | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | »
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
baner-skoda-neridit_550x160_4.png