Jste na vozíku a nevíte si rady?

Pak jste našli to správné místo pro Vaše dotazy. Před vložením otázky si prosím projděte příslušnou sekci v levém menu, je možné, že Váš problém již někdo řešil. Často kladené otázky jsou označeny ikonkou !

Pokud odpověď nenaleznete, využijte červené tlačítko "Přidej dotaz", které Vás přesměruje na formulář, kde se můžete anonymně na cokoli zeptat.

Váš dotaz zodpovíme do 5 pracovních dnů. Bude-li nutná konzultace s našimi externími specialisty může se tato doba prodloužit. O této skutečnosti Vás budeme předem informovat

Neváhejte se zeptat, jsme tu pro Vás!Na příspěvek na péči se, dle úřadu práce, musí uzavírat s poskytovatelem, byť by to byla osoba blízká, smlouva o poskytování péče na celou částku. Teď řeším problém, zda to ten, kdo pomáhá, musí zdaňovat jako běžný příjem. Děkuji.
4.9.2012
Dobrý den.
Podle zákona o dani z příjmu č. 586/1992 Sb., § 4 "osvobození od daně", odstavce 1, písmena i) je od daně osvobozen
"...příjem plynoucí z důvodu péče o blízkou nebo jinou osobu, která má nárok na příspěvek na péči podle zákona o sociálních službách".
Pokud Vám tedy péči poskytuje osoba blízka, příspěvek na péči jako její příjem se nedaní.


Ohledně smlouvy - zákon o sociálních službách (č. 108/2006 Sb.) v § 29, odstavci 1 uvádí, že "Krajská pobočka ÚP kontroluje, zda ...f) byla s poskytovatelem sociálních služeb uzavřena smlouva o poskytování sociálních služeb".
Tamtéž v odstavci 7 se uvádí, že "Příjemce příspěvku je povinen na vyžádání správního orgánu, který provádí kontrolu využívání příspěvku, prokázat, že byl příspěvek využit k zajištění pomoci, a to způsobem, který osvědčí využívání příspěvku, nebo dokladem o vyplacení příspěvku fyzickým nebo právnickým osobám, které poskytují pomoc při zvládání základních životních potřeb, uvedeným v žádosti o příspěvek, popřípadě ohlášeným a to nejvýše 1 rok zpětně, anebo využitím platební funkce karty sociálních systémů".

V § 83 se uvádí, že náležitostmi smlouvy je označení smluvních stran, rozsah pomoci, místo a čas poskytování pomoci a výše úhrady za pomoc.

Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den,
jsem paraplegička a bohužel se mi objevil puchýř z bot o velikosti 5x2 cm, který mi po nasazení bot prasknul. Netuším, zda-li je lepší odumřelou kůži co nejdříve odstranit nebo co nejdéle ponechat na poraněném místě. Vzhledem k tomu, že se mi na nohou tyto defekty špatně hojí, nechci udělat chybu hned na počátku.
29.8.2012
Dobrý den, pokud vám puchýř praskl, jedná se již o otevřenou ránu, která je náchylná k infikování a bude se hojit zánětlivou reakcí. Tam, kde kůže přilne ke spodině, tam ji neodstraňujte. Avšak tu odumřelou část kůže opatrně odstřimněte, ránu desinfikujte Betadine. Následně je vhodné přiložit krytí Inadine a přikládat tak dlouho, dokud nezůstane bez zbělání, to znamená v původní barvě. Inadine zabrání vstupu infekce. Následně je vhodný Mepilex nebo tenké krytí ve formě filmu např. Hydrofilm či Tegaderm ke krytí hojící se rány.

Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,
na vnějšku chodidla levé nohy se mi udělal malý dekubit cca. 1x1cm, rána je čistá a puchýř, který tam byl, již praskl. Poraďte mi prosím, jak v léčbě postupovat, resp. čím to mazat a chránit.
Děkuji, J
29.8.2012
Dobrý den, u vás se jedná zřejmě o první až druhý stupeň dekubitu. Zašlete mi, prosím, fotku rány ke zhodnocení aktuální situace.

Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,chtěla bych se zeptat jestli existují ještě nějaké internetové stránky kde se dá najít seriozní práce pro tělesně postižené bez docházení do firmy v oboru administraiva?
8.8.2012
Dobrý den,
ověřené nabídky práce pro zdravotně postižené má v tuto chvíli Konto Bariéry v rámci projektu Burza práce. Samozřejmě nenabízejí pouze administrativu.
Dale se můžete podívat na stránky Úřadu práce, kde si můžete navolit kritéria, na jejichž základě Vám budou vyhledány konkrétní nabídky práce.
Dalším portálem, kde byste mohla nalézt tyto typy pracovních nabídek je také např. prace.cz, kde se v současné době nachází sekce Nabídky pro OZP.

Dominika Horáková
Dobrý den,
Jsem na vozíku, věk 31, chabá paraplegie, dost hubené nohy a hýždě. Na sedacích kostech mám dekubity. Fialová místa 5x5cm s propadlinkou uprostřed asi 5x5mm, kůže ale neporušená. Dodržuji výživu a sed jen v nejnutnějších úkonech. vůbec se to nelepší. Podkoží bude dost poškozené.. Nemělo by se to řešit chirurgicky,nebo plastikou.? Vím že je to velký problém. Moc prosím o jakoukoli radu, nebo doporučení pracoviště na to specializované. Je to hrůza jen ležet.. Děkuji
16.7.2012
Dobrý den, při Vašich problémech je zatím pozitivní to, že není porušen kožní kryt. Kromě zdravé výživy a dostatečného příjmu tekutin (aspoň 2l denně) je nezbytně nutné dodržovat pohybový režim včetně odlehčovacích technik - nadzvedávat hýždě od podložky aspoň každou půlhodinu, při problémech častěji. Pak záleží na Vaší pozici sedu a zatížení sedacích hrbolů. Pokud máte antidekubitní sedací polštář a není rozložený tlak i na stehnech, pak se mohou objevit takovéto otlaky - první stupeň dekubitu. První pomoc je zlepšení rozložení tlaku na sedací partie nastavením vozíku nebo změnou sedáku. Jinak je třeba postižená místa mazat ochrannými a výživnými krémy ( Menalind...) a samozřejmě co nejméně zatěžovat. Pokud chcete, pošlete mi svůj kontakt na mail: faltynkova@czepa.cz, domluvíme se na dalším řešení.

Zdeňka Faltýnková
Chci si pořídit handbike, ale nemám dost peněz, abych si ho celý zaplatil sám. Můžu žádat nějaké peníze od státu??
13.7.2012
Bohužel od 1.1.2012 zanikla možnost získat od státu příspěvek na nákup handbiku nebo jiných sportovních pomůcek (sportovní vozík, monoski, čtyřkolka apod.).

Jediná možnost, kterou v současné době můžete využít, je oslovit nadace s žádostí o poskytnutí příspěvku na sportovní pomůcku.
Dále můžete zkusit oslovit právnické (např. firmy) nebo fyzické osoby, které Vám mohou poskytnout finanční dar na nákup dané pomůcky.

Dominika Horáková
Zdravím, chtěl bych začít pracovat, ale mám strach, abych nepřišel o invalidní důchod.
12.7.2012
Dobrý den,
podle současně platné legislativy žádné takové riziko nehrozí. Můžete pracovat bez omezení, kolik hodin chcete, bez omezení výše výdělku aniž by Vám hrozilo odebrání nebo krácení invalidního důchodu.

Pokud ale vyděláte za rok více než 840 000,-Kč (pro rok 2011), budete muset v přiznání k dani z příjmu zdanit kromě výdělku i svůj celoroční důchod (15%).

Dominika Horáková
Chci žádat o příspěvek na auto. Jak mám svou žádost specifikovat?
10.7.2012
Dobrý den,
žádost o příspěvek na zvláštní pomůcku má vlastní tiskopis. Ten získáte na Úřadu práce či na webu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR: https://formulare.mpsv.cz/oksluzby/cs/form/edit.jsp?CMD=EditForm&FN=OZPPnZP120101572&SSID=3ltCG8PLOHtg.zQlVmkbcwN_AtgMT57g

Je to rovnou formulář na zvláštní pomůcku, v bodech E, F se specifikuje, že žádáte na koupi automobilu.

Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Jsem kvadruplegik na vozíku a jsem zcela odkázán v osobní přepravě na auto, můj jediný příjem je inv. důchod a nemám žádný movitý ani jiný cený majetek. Měl bych tedy splnovat podmínky pro přiznání příspěvku v plné výši. Je to tak?
10.7.2012
Dobrý den,
ve věci příspěvku na zvláštní pomůcku - motorové vozidlo má na výši příspěvku podle §10 odst. 5 zákona č. 329/2011 Sb. vliv četnost a důvod dopravy, příjmy osoby a příjmy osob s ní společně posuzovaných a celkové sociální a majetkové poměry. Dle vyjádření MPSV ČR, které máme k dispozici, přesně v tomto pořadí. Nejvíc má tak na výši dávky vliv četnost a důvod dopravy. Maximální výše příspěvku činí 200.000 Kč, s ohledem na výše uvedené to tak ale být nemusí. Pokud s rozhodnutím ÚP nebudete spokojen, můžete ve stanovené lhůtě podat odvolání na MPSV ČR.

Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den,
měl bych dotaz ohledně příspěvku na osobní automobil.
Zákon nám vozíčkářům umožňuje odpočet DPH, ale jak se to má v praxi ohledně příspěvku?
Stát mi vrátí DPH. No a co s těmi penězi mám udělat? Mohu si za ty vrácené peníze dodatečně zakoupený osobní vůz dovybavit (např alu kola, zimní pneumatiky, střešní nosič, pojistka atd..) nebo musím vrácené DPH vrátit zpět soc. úřadu? A nebo si mohu s těmi penězi naložit dle vlastního uvážení?
10.7.2012
Dobrý den,
§85 zákona č. 235/2004 Sb. určuje pouze podmínky pro vrácení DPH. Neexistuje předpis, který by určoval, jak máte s navrácenými financemi nakládat. Rozhodně je nemusíte vracet na ÚP. Naložte s nimi dle vlastního uvážení.

Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den,
jsem paraplegik už 15 let a trpím otlaky, ze kterých se někdy vyvinou pěkné dekubity. Hojím je pak několik dlouhých měsíců. Nejvíc mi vadí, že nemůžu dlouho sedět a věnovat se jiným aktivitám a musím jen ležet doma a čučet na televizi. Můžete mi poradit nějaký dobrý antidekubitní polštář, který by působil preventivně proti vzniku dekubitů? Jsou nějaké osvědčené triky, jak dekubitům předcházet?
Děkuju za odpověď. Zdeněk
10.7.2012
Pane Zdeňku, zřejmě budete typ člověka, jehož organismus a především jeho kůže je více náchylná ke vzniku otlaků - prosezenin. Základem prevence je, kromě dobrého sedacího polštáře, i dobrá nutrice - výživa těla a s tou Vám, po odběrech krve, poradí lékař. To považuji za důležitou informaci.
Jako významnou prevenci při dlouhodobějším sezení je nutné v pravidelných časových intervalech provádět odlehčovací techniky - nadzvedávat pánev na vozíku na několik vteřin a to alespoň každou půlhodinu. Můžete se tělem položit na stůl a odlehčit ho nebo se bokem v sedě na vozíku položit na postel. Další technikou je i tzv. sklápěčka, vsedě na vozíku se překlopíte do křesla nebo na gauč, je důležité podložení hlavy a trupu pro pohodlné ležení.
Co se týká sedacích polštářů - dobré a dlouholeté zkušenosti jsou se vzduchovými sedáky ROHO, kterých je mnoho typů. Jsou i typy s pevnou základnou, na kterých se dá korigovat i eventuální sešikmení pánve (nesymetrické zatěžování sedacích hrbolů). Podívejte se na webové stránky www.roho.cz

Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,
nedávno jsem ukončil zaměstnání a v současné době bych chtěl začít podnikat. Můžu jako osoba se zdravotním postižením žádat o nějaké příspěvky od Úřadu práce?? Mám invaliditu III. stupně a pobírám příspěvek na péči II. stupně. Díky za odpověď
9.7.2012
Dobrý den, ano, pokud chcete jako osoba se zdravotním postižením začít podnikat jako OSVČ, můžete od Úřadu práce získat tyto příspěvky: - příspěvek na vytvoření chráněného pracovního místa (§ 75 zákona č. 435/2004 Sb.) - dohoda s ÚP se uzavírá na 3 roky. Výše příspěvku může činit při III. stupni invalidity max. 284 712,-Kč (12 x 23 726,- Kč, což je průměrná mzda za 1. až 3. kalendářní čtvrtletí 2011. - příspěvek na částečnou úhradu provozních nákladů (§ 76 zákona č. 435/2004 Sb.) - o tento příspěvek si můžete požádat nejdříve po 12 měsících od "fungování" tohoto chráněného pracovního místa. Pokud byste přestal ze zdravotních důvodů podnikat před uplynutím 3 let, ÚP po Vás nebude požadovat vrácení poskytnutého příspěvku.

Dominika Horáková
« | 1 | .. | 36 | 37 | 38 | »
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
baner-skoda-neridit_550x160_4.png