Přidej
dotaz
13.2.2020 | 1

Dobrý den,  mám takový dotaz zda člověk s druhým stupněm ID. Může dělat osobního asistenta, A jaký jsou podmínky. Jsem z Libereckého kraje. ...

Diskuse

redakce VOZEJKOV | 13.2.2020 20:39

Dobrý den, 

definici asistenta sociální péče nám upravuje zákon č. 108/2006 Sb. o sociálních službách.

  • § 83, odst. 2  říká - Asistentem sociální péče podle odstavce 1 může být pouze fyzická osoba, která je starší 18 let věku a zdravotně způsobilá. Zdravotní způsobilost se posuzuje podle § 29 odst. 1 písm. e).
  • § 29, ods. 1 písm. e) nám o zdravotní způsobilosti říká toto: v případě, kdy je pomoc poskytována osobou blízkou nebo asistentem sociální péče uvedeným v § 83, je tato osoba zdravotně způsobilá; za zdravotně způsobilou osobu k poskytování pomoci se nepovažuje osoba, která má sama nárok na příspěvek (míní se příspěvek na péči), ledaže lékařským posudkem vydaným poskytovatelem zdravotních služeb doloží, že je schopna tuto pomoc poskytovat

 

Asistent sociální péče je dále povinen poskytovat pomoc osobně a s osobou, která poskytuje pomoc, uzavřít písemnou smlouvu o poskytnutí pomoci. Náležitostmi smlouvy je označení smluvních stran, rozsah pomoci, místo a čas poskytování pomoci a výše úhrady za pomoc. 

Pokud byste chtěl vykonávat činnost pracovníka v sociálních službách - tj. budete zaměstnancem registrované sociální služby - pak podmínkou výkonu činnosti pracovníka v sociálních službách je plná svéprávnost, bezúhonnost, zdravotní způsobilost a odborná způsobilost. Tyto podmínky jsou přesně specifikované v zákoně č. 108/2006 Sb. o sociálních službách, konkrétně pak v § 116, odst. 2, 3, 4, 5, 6 a 7.

V případě dalších konkrétnějších dotazů mě můžete kontaktovat na tel.: 775 980 952 či na e-mailu: kupkova@czepa.cz.

S pozdravem

Kupková Monika, DiS., sociální pracovnice 
 
Přidej odpověď
banner-vdv-podcast-550x160
banner-handy.jpg