Dobrý den,
Jmenuji se David a jsem 8 let na vozíku, diagnoza spastická paraplegie TH8-TH11. Chci se Vás Vás zeptat, jestli mi nemůžete poradit kde a s kým bych mohl cvičit chůzi. Před 2 lety jsem si pořídil ortézy na nohy abych mohl trénovat chůzi. Zkoušel jsem to v bradlech i v chodítku. Trochu mi to i šlo. Pak ale na Čeladné, v Chuchelné a nakonec i na Fifejdách mi řekli, že je to špatné trénovat a vůbec mne od toho odrazovali. Pak jsem viděl nějakého kluka na videu z Rehafitu na FB, který tak jak jsem chtěl chodit já, tak chodí. Jde mi o to, teď bydlím ve Frýdku-Místku, a chci Vás pořádat o kontakt na někoho, kdo by mi v tom mohl pomoci.
Bohužel, jsem ve finanční krizi, tak pokud možno zdarma.
Předem děkuji za odpověď.
26.10.2015

Dobrý den, s tréninkovou chůzí u paraplegiků je ten problém, že člověk musí udržet stabilní pánev, jinak si spíše ubližuje přetěžováním bederního úseku páteře. To byl možná důvod, proč Vám to v Čeladné a ostatních pracovištích nedoporučovali. Jinak v Rehafitu přispěl ke kvalitě chůze neurostimulátor, jehož aplikace byla zařazena do cíleně za sebou jdoucích terapií včetně reflexního cvičení, než klient šel trénovat vlastní chůzi.

Co se týká poradenství fyzioterapeuta, mrkněte na naše webové stránky www.czepa.cz na aktivní mapu zdravotnických ambulancí, měl byste tam nějaké kontakty nalézt. Ovšem zda Vám poskytnou konzultaci či terapii zdarma, to záleží na vaší společné dohodě.

 

Zdravím a přeji dobré pořízení.

Zdeňka Faltýnková


Vozejkov
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat. Mám kamarádku, kterou srazilo auto. Podstoupila operaci a doktoři říkali, že bude moct chodit, jen musí cvičit. Když byla u doktora, tak jí řekl, že má cvičit 3 dny a 4. den má mít přestávku. Asi týden na to jela na prohlídku a jiný doktor říkal, že na to moc tlačí a že musí cvičit jen 2 dny a 3. den přestávku. A teď se chci zeptat, má s tím někdo zkušenosti s takovým cvičením?Mohl by mi někdo poradit v jakých intervalech by měla cvičit? Předem děkuji za odpověď.
19.5.2015

Dobrý den, vzhledem k tomu, že se nezmiňujete o důsledcích nehody Vaší kamarádky, nemohu vám zodpovědně odpovědět na Váš dotaz. Obvykle je důležité pravidelné cvičení a to 5x týdně v intenzitě a v časovém rozmezí podle aktuálního zdravotního a fyzického stavu pacienta/klienta a doporučení ošetřujícího lékaře vzhledem např. k dalším diagnózám či omezením. Pokud chcete, napište podrobnější informace na faltynkova@czepa.cz.

S pozdravem

Zdeňka Faltýnková

fyzioterapeutka, ergoterapeutka

specialistka na spinální problematiku


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den, mám eutrofické svalstvo pletence ramenního a HKK. Co to znamená? Mohu s tím něco udělat popr. jak? Děkuji za odpověď.
9.12.2014

Dobrý den, eutrofické svalstvo znamená, že máte normální trofiku svalstva ramenního pletence, tedy ani hypotrofické

(vychudlé) a ani hypertrofické ( zbytnělé). Pokud chcete svaly ramenního pletence pořece jen posilovat, musíte jednotlivé svalové skupiny posilovat symetricky. V tomto případě se poraďte s fyzioterapeutem.


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,
existují nějaké cviky na skoliózu, aby se nezhoršovala, které můžu provádět sám? Jsou cviky někde na internetu popsány nebo na videu? Děkuji za opověď.
14.10.2014

Dobrý den, cílená cvičení na ovlivnění skoliotického držení těla jsou poměrně složitá a musí Vás vyšetřit a posléze instruovat fyzioterapeut. Kromě cvičení je však podstatná korekce držení těla v sedu na vozíku, která minimálně přispěje k tomu, aby se skolióza nezhoršovala. Zřejmě u Vás ke skolióze došlo vlivem svalových dysbalancí mezi pravou a levou polovinou těla nebo také vlivem nesymetrické spasticity. Odkaz na seznam bezbariérových ambulantních rehabilitací v ČR najdete na aktivní mapce na našem webu www.czepa.cz v záložce činnost/projekty.


Zdeňka Faltýnková
Mohu cvičit při kardiovaskulárních či kardiopulmonálních potížích?
22.9.2014

Ano, pokud to doporučí  lékař. Cvičení je pak mírnější, s nižší zátěží,  s menší frekvencí  a časově méně náročné. Upravuje se individuelně dle diagnózy, věku a únavy každého klienta.


Rehafit
Je posilovna vhodná pro vozíčkáře?
22.9.2014

Ano, pokud dodržujete zásady správného cvičení. Posilování vozíčkářů je velmi specifické, vzhledem k tomu, že dochází již samotným pohybem na vozíku k přetěžování horní části trupu, je nutné , aby cvičení bylo kompenzační  a hybné stereotypy nepodporovalo a tělo naopak nepřetěžovalo.

 

Samozřejmě je nutné úvodní prohřátí a závěrečný stretching.

 

Opět doporučuji, než se do cvičení pustíte, konzultaci s fyzioterapeutem.


Rehafit
Je možné, i po několika letech dosáhnout nějakého pokroku v terapii?
22.9.2014

Samozřejmě, při pravidelném cvičení se dá dosáhnout nemalých výsledků. Nutné je, stanovit si reálné cíly a pomalými ale jistými krůčky směrovat k cíli. Velkým pokrokem je i to, že se sníží spasticita, bolesti či se zlepší celková fyzická a psychická kondice.

 

Z vlastní zkušenosti mohu říci, že i klienti více jak 10 let po úraze, dříve bez pravidelné rehabilitace, se dostali pravidelným cvičením k prvním krůčkům či zlepšení sebeobsluhy, soběstačnosti, FYZICKÉ I PSYCHICKÉ KONDICE, díky tomu si dokázali najít práci či partnera.

 

MYSLÍM, ŽE  VŽDY SE DÁ NĚCO ZLEPŠIT, STAČÍ JEN CHTÍT.


Rehafit
Čemu se při cvičení vyhnout?
22.9.2014

Všeobecně lze říci, že zevním rotací v kyčelních kloubech, maximálním rozsahům za osu pohybu. Je nutné si uvědomit, že plegická končetina nemá tak pevný vazivový aparát kolem kloubů, tudíž jakýkoliv pohyb přes osu, či výrazné zatížení může vést k luxacím, poškození kloubu a následným osifikacím. Dále mobilizacím pod místem fixace či rotacím.

 

VŠEOBECNĚ DOPORUČUJI, NEŽ SE PUSTIÍTE DO JAKÉHOKOLIV CVIČENÍ, ZKONZULTUJTE TO S FYZIOTERAPETUM, ZNALÝM PROBLEMATIKY.


Rehafit
Na co mám při cvičení nejvíce zaměřit?
22.9.2014

Na protažení plegických či paretických končetin. Primárně je důležité protahovat zkrácené a spastické svaly. Zkrácený sval upínající se na páteř či pánev má za následek špatný sed, posturu, bolesti a veškeré s tím spojené komplikace.

Dále je nutné se zaměřit na posílení hlubokého stabilizačního systému, což jsou nácviky stability, rovnovážná cvičení či cvičení na neurofyziologickém podkladě ( Vojtova metoda, PNF, atd.).

Nesmíme zapomenout ani na vertikalizaci či motomed. Pravidelným cvičením se nejen předchází osteoporoze, ale zlepšuje cévní cirkulace a snižuje se spasticita.


Rehafit
Proč je cvičení tak důležité?
22.9.2014

Pravidelné a smysluplné cvičení dokáže nejen velmi efektivně zdravotní stav zlepšit, ale i v případě chronických potíží stav stabilizovat a zabránit tak druhotným komplikacím, které vyplývají z primárního onemocnění. Mluvím zejména o cévních (trombózy), dýchacích (zápal plic) a pohybových obtíží (osteoporóza).


Rehafit
Jak často mám cvičit?
22.9.2014

Nejlépe každý den, alespoň 20min. Cvičení by mělo být ŽIVOTNÍM STYLEM KAŽDÉHO VOZÍČKÁŘE.


Rehafit
« | 1 | 2
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg