Dobrý den,
chtěl bych se zeptat. Mám kamarádku, kterou srazilo auto. Podstoupila operaci a doktoři říkali, že bude moct chodit, jen musí cvičit. Když byla u doktora, tak jí řekl, že má cvičit 3 dny a 4. den má mít přestávku. Asi týden na to jela na prohlídku a jiný doktor říkal, že na to moc tlačí a že musí cvičit jen 2 dny a 3. den přestávku. A teď se chci zeptat, má s tím někdo zkušenosti s takovým cvičením?Mohl by mi někdo poradit v jakých intervalech by měla cvičit? Předem děkuji za odpověď.
19.5.2015

Dobrý den, vzhledem k tomu, že se nezmiňujete o důsledcích nehody Vaší kamarádky, nemohu vám zodpovědně odpovědět na Váš dotaz. Obvykle je důležité pravidelné cvičení a to 5x týdně v intenzitě a v časovém rozmezí podle aktuálního zdravotního a fyzického stavu pacienta/klienta a doporučení ošetřujícího lékaře vzhledem např. k dalším diagnózám či omezením. Pokud chcete, napište podrobnější informace na faltynkova@czepa.cz.

S pozdravem

Zdeňka Faltýnková

fyzioterapeutka, ergoterapeutka

specialistka na spinální problematiku


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den, přítel měl začátkem řijna 2014 autonehodu mícha nebyla přerušena pouze skříplá. Momentálně pojede do RU v Kladrubech. Zajímalo by mě jestli jě možné aby i přes to, že mícha není přerušena zůstal na vozíku. Cítí doteky na nohou i intimních partií při hýbání s nohama vše také cítí ale sám s nimi nehne. Děkuju za odpověď
20.2.2015

Dobrý den, Váš přítel měl zřejmě utlačeny či poškozeny motorické dráhy míchy, tedy ty, které vedou z mozku impulzy ke svalům a přikazují phyb. Dráhy pro čití zůstaly neporušeny a proto má citlivost zachovanou. Jestli se některá nervová vlákna zregenerují, je otázka času a samozřejmě míra nevratného poškození míchy. Je tu zřejmě reálná pravděpodobnost, že bude nucen k pohybu používat vozík. I když se některé svaly začnou trochu hýbat, obvykle to nestačí pro zvládnutí chůze. Ale v tomto období ještě určitá naděje je, pokud má teprve několikaměsíční pobyt v Kladrubech před sebou, protože rehabilitace je dlouhodobá a je potřeba pokračovat  i po Kladrubech. 


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den, mám eutrofické svalstvo pletence ramenního a HKK. Co to znamená? Mohu s tím něco udělat popr. jak? Děkuji za odpověď.
9.12.2014

Dobrý den, eutrofické svalstvo znamená, že máte normální trofiku svalstva ramenního pletence, tedy ani hypotrofické

(vychudlé) a ani hypertrofické ( zbytnělé). Pokud chcete svaly ramenního pletence pořece jen posilovat, musíte jednotlivé svalové skupiny posilovat symetricky. V tomto případě se poraďte s fyzioterapeutem.


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,
existují nějaké cviky na skoliózu, aby se nezhoršovala, které můžu provádět sám? Jsou cviky někde na internetu popsány nebo na videu? Děkuji za opověď.
14.10.2014

Dobrý den, cílená cvičení na ovlivnění skoliotického držení těla jsou poměrně složitá a musí Vás vyšetřit a posléze instruovat fyzioterapeut. Kromě cvičení je však podstatná korekce držení těla v sedu na vozíku, která minimálně přispěje k tomu, aby se skolióza nezhoršovala. Zřejmě u Vás ke skolióze došlo vlivem svalových dysbalancí mezi pravou a levou polovinou těla nebo také vlivem nesymetrické spasticity. Odkaz na seznam bezbariérových ambulantních rehabilitací v ČR najdete na aktivní mapce na našem webu www.czepa.cz v záložce činnost/projekty.


Zdeňka Faltýnková
Mohu cvičit při kardiovaskulárních či kardiopulmonálních potížích?
22.9.2014

Ano, pokud to doporučí  lékař. Cvičení je pak mírnější, s nižší zátěží,  s menší frekvencí  a časově méně náročné. Upravuje se individuelně dle diagnózy, věku a únavy každého klienta.


Rehafit
Je posilovna vhodná pro vozíčkáře?
22.9.2014

Ano, pokud dodržujete zásady správného cvičení. Posilování vozíčkářů je velmi specifické, vzhledem k tomu, že dochází již samotným pohybem na vozíku k přetěžování horní části trupu, je nutné , aby cvičení bylo kompenzační  a hybné stereotypy nepodporovalo a tělo naopak nepřetěžovalo.

 

Samozřejmě je nutné úvodní prohřátí a závěrečný stretching.

 

Opět doporučuji, než se do cvičení pustíte, konzultaci s fyzioterapeutem.


Rehafit
Je možné, i po několika letech dosáhnout nějakého pokroku v terapii?
22.9.2014

Samozřejmě, při pravidelném cvičení se dá dosáhnout nemalých výsledků. Nutné je, stanovit si reálné cíly a pomalými ale jistými krůčky směrovat k cíli. Velkým pokrokem je i to, že se sníží spasticita, bolesti či se zlepší celková fyzická a psychická kondice.

 

Z vlastní zkušenosti mohu říci, že i klienti více jak 10 let po úraze, dříve bez pravidelné rehabilitace, se dostali pravidelným cvičením k prvním krůčkům či zlepšení sebeobsluhy, soběstačnosti, FYZICKÉ I PSYCHICKÉ KONDICE, díky tomu si dokázali najít práci či partnera.

 

MYSLÍM, ŽE  VŽDY SE DÁ NĚCO ZLEPŠIT, STAČÍ JEN CHTÍT.


Rehafit
Čemu se při cvičení vyhnout?
22.9.2014

Všeobecně lze říci, že zevním rotací v kyčelních kloubech, maximálním rozsahům za osu pohybu. Je nutné si uvědomit, že plegická končetina nemá tak pevný vazivový aparát kolem kloubů, tudíž jakýkoliv pohyb přes osu, či výrazné zatížení může vést k luxacím, poškození kloubu a následným osifikacím. Dále mobilizacím pod místem fixace či rotacím.

 

VŠEOBECNĚ DOPORUČUJI, NEŽ SE PUSTIÍTE DO JAKÉHOKOLIV CVIČENÍ, ZKONZULTUJTE TO S FYZIOTERAPETUM, ZNALÝM PROBLEMATIKY.


Rehafit
Na co mám při cvičení nejvíce zaměřit?
22.9.2014

Na protažení plegických či paretických končetin. Primárně je důležité protahovat zkrácené a spastické svaly. Zkrácený sval upínající se na páteř či pánev má za následek špatný sed, posturu, bolesti a veškeré s tím spojené komplikace.

Dále je nutné se zaměřit na posílení hlubokého stabilizačního systému, což jsou nácviky stability, rovnovážná cvičení či cvičení na neurofyziologickém podkladě ( Vojtova metoda, PNF, atd.).

Nesmíme zapomenout ani na vertikalizaci či motomed. Pravidelným cvičením se nejen předchází osteoporoze, ale zlepšuje cévní cirkulace a snižuje se spasticita.


Rehafit
Proč je cvičení tak důležité?
22.9.2014

Pravidelné a smysluplné cvičení dokáže nejen velmi efektivně zdravotní stav zlepšit, ale i v případě chronických potíží stav stabilizovat a zabránit tak druhotným komplikacím, které vyplývají z primárního onemocnění. Mluvím zejména o cévních (trombózy), dýchacích (zápal plic) a pohybových obtíží (osteoporóza).


Rehafit
Jak často mám cvičit?
22.9.2014

Nejlépe každý den, alespoň 20min. Cvičení by mělo být ŽIVOTNÍM STYLEM KAŽDÉHO VOZÍČKÁŘE.


Rehafit
« | 1 | 2 | 3
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png
banner-handy.jpg