CO JE V NAŠEM ROZCESTNÍKU NOVÉHO?

 

Další doporučení hledejte v dalších sekcích informačního rozcestníku COVID 19. Jde o souhrn informací určených nejen vozíčkářům po poranění míchy.

 

Nový typ koronaviru označovaný také jako „nový koronavirus“ nebo wuchanský koronavirus, se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v čínské provincii Chu-pej, v níž se nachází město Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.

 

Příznaky

Příznaky onemocnění jsou podobné chřipce. Nejčastěji jde o zvýšenou teplotu, kašel, bolest svalů, únavu, dušnost. Pouze u některých pacientů se virus v organizmu rozšíří natolik, že vyvolá zápal plic, který může vyústit v zástavu dýchání. Mezi rizikové skupiny patří osoby s nedostatečně odolným imunitním systémem, dýchacími potížemi, senioři. Ale i mnozí další. Vy sami se znáte nejlépe, vždy přihlížejte ke svému aktuálnímu zdravotnímu stavu.

 

Jak se mohu nakazit?

Nový typ koronaviru je vysoce infekčním onemocněním. Do těla proniká skrze sliznice, nejčastěji ústy, nosem, ale také přes oči. Právě obličej představuje nejčastější vstupní bránu pro virus. Dotýkáme se jej neustále a vůbec si to neuvědomujeme.

 

Jak se ochránit před nákazou?

Zdroj: https://koronavirus.mzcr.cz

 

Využíváte osobní asistenci, chraňte se navzájem

Zvažte, zda potřebujete osobní asistenci v takovém rozsahu jako dříve, ale buďte opatrní s jejím plošným rušením. Váš kamarád či rodinný příslušník, na něhož spoléháte, může také onemocnět a najednou budete na vše sami. I pracovníci asistenčních a sociálních služeb pracují s důrazem na maximální bezpečnost, jak svoji, tak vaši.

To, že již spolupracuje s nějakým poskytovatelem asistenčních či sociálních služeb může být výhodou. I tyto subjekty upravují a rozšiřují své služby tak, aby pomohli se vším, co hendikepovaní potřebují v této nesnadné situaci. Spíše si zkuste promluvit o tom, jak se vaše potřeby v těchto dnech mění.

 

Kdy je dobré zůstat v karanténě?

V případě návratu ze zahraničí. V takovém případě je povinná v délce dvou týdnů. Pokud se necítíte dobře nebo se obáváte nákazy. Vždy kontaktujte svého ošetřujícího lékaře.

 

Vycházejte co nejméně

Hendikepované osoby jsou na jistá omezení ve svém životě zvyklé. V těchto dnech je jich nutno dodržovat mnohem více. Jde o nutnost, pomáháme tak sobě i ostatním. Ministerstvo zdravotnictví přesně definovalo naše práva a povinnosti v souvislosti s vládními nařízeními, nejdete je zde.

 

Doporučení odborné veřejnosti hendikepovaným osobám

Osoby s postižením jsou skupinou naší společnosti, která je kromě seniorů více ohrožena, pokud dojde k nákaze. Mnozí čelí různým zdravotním komplikacím a musí se chránit o to více. Není na místě podléhat panice, ale je nutné přísně a důsledně dodržovat všechna preventivní opatření.

 

Více informací najdete v sekci "Doporučení odborníků"
 

Sekce Covid-19 na webu Vozejkov.cz byla zpracována s využitím těchto zdrojů: CZEPA,  MZČR, VLÁDA ČR, OSN, ČT 24, Seznam TV, ČSML, YouTube, Centrum Paraple TV, Červený kříž, VZP, ECDC, Terap, Život 90, Adra.

banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg