Jste na vozíku a nevíte si rady?

Pak jste našli to správné místo pro Vaše dotazy, na které bezplatně odpovídají odborní pracovníci asociace CZEPA.  

Pro vložení dotazu využijte červené tlačítko "Přidej dotaz", které Vás přesměruje na formulář, kde se můžete anonymně zeptat.

Vložením Vašeho dotazu předpokládáme Váš souhlas s uzavřením smlouvy o využití služby odborné sociální poradenství CZEPA, v rámci kterého se Vaším dotazem budeme zabývat. Seznamte se, prosím, s pravidly Poradny.

Poradna je veřejně dostupná, proto v dotazu uvádějte takové údaje, s jejichž zveřejněním souhlasíte. V případě zájmu o individuální odborné sociální poradenství kontaktujte pracovníky služby přímo.

Váš dotaz zodpovíme do 5 pracovních dnů. Bude-li nutná konzultace s našimi externími specialisty, může se tato doba prodloužit. O této skutečnosti Vás budeme předem informovat.

Neváhejte se zeptat, jsme tu pro Vás!


Dobrý den, prosím potřebovala bych se zeptat jestli se u Vás platí za vložení inzerátu. Manžel mi zemřel potřebuji prodat sedačku do auta pro vozíčkáře. Děkuji za odpověd Marie.
18.11.2015

Dobrý den, paní Marie,

vkládání inzerátů na náš komunitní postál je zcela zdarma. Pokud by Vám inzerát nešel vložit, obraťte se na pana Jiřího Kadeřávka, administrátora komunitního portálu Vozejkov.cz: vozejkov@czepa.cz.

S pozdravem

 

Dominika Horáková

sociální pracovnice


Dominika Horáková
Dobrý den,
Jmenuji se David a jsem 8 let na vozíku, diagnoza spastická paraplegie TH8-TH11. Chci se Vás Vás zeptat, jestli mi nemůžete poradit kde a s kým bych mohl cvičit chůzi. Před 2 lety jsem si pořídil ortézy na nohy abych mohl trénovat chůzi. Zkoušel jsem to v bradlech i v chodítku. Trochu mi to i šlo. Pak ale na Čeladné, v Chuchelné a nakonec i na Fifejdách mi řekli, že je to špatné trénovat a vůbec mne od toho odrazovali. Pak jsem viděl nějakého kluka na videu z Rehafitu na FB, který tak jak jsem chtěl chodit já, tak chodí. Jde mi o to, teď bydlím ve Frýdku-Místku, a chci Vás pořádat o kontakt na někoho, kdo by mi v tom mohl pomoci.
Bohužel, jsem ve finanční krizi, tak pokud možno zdarma.
Předem děkuji za odpověď.
26.10.2015

Dobrý den, s tréninkovou chůzí u paraplegiků je ten problém, že člověk musí udržet stabilní pánev, jinak si spíše ubližuje přetěžováním bederního úseku páteře. To byl možná důvod, proč Vám to v Čeladné a ostatních pracovištích nedoporučovali. Jinak v Rehafitu přispěl ke kvalitě chůze neurostimulátor, jehož aplikace byla zařazena do cíleně za sebou jdoucích terapií včetně reflexního cvičení, než klient šel trénovat vlastní chůzi.

Co se týká poradenství fyzioterapeuta, mrkněte na naše webové stránky www.czepa.cz na aktivní mapu zdravotnických ambulancí, měl byste tam nějaké kontakty nalézt. Ovšem zda Vám poskytnou konzultaci či terapii zdarma, to záleží na vaší společné dohodě.

 

Zdravím a přeji dobré pořízení.

Zdeňka Faltýnková


Vozejkov
Dobrý den, pokud mám parkovací kartu musím platit na placených parkovištích, např. v nemocnici? Děkuji.
20.10.2015

Dobrý den,

platný parkovací průkaz Vás opravňuje vyhrazené parkovací místo použít.
Případné poskytnutí slevy na parkovné je na rozhodnutí správce parkovacího místa - poskytnutí slevy není jeho povinností.

S pozdravem

Hana Sixtová

pracovnice v sociálních službách


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den, dočetl jsem se, že bazální metabolismus je u vozíčkáře až o 64% nižší. Dá se celkově říci, jak nižší je u vozíčkáře s míšní lézí c6/c7?
12.10.2015

Dobrý den, v obecné rovině lze samozřejmě konstatovat, že bazální metabolismus je u lidí s poškozením míchy s následky ochrnutí v podobě paraplegie či tetraplegie nižší než u běžné chodící populace. Vlivem ochrnutí dochází ke změnám tělesného složení a především ke snížením množství aktivní (tukuprosté) svalové hmoty. U lidí s poškozením míchy v oblasti horní hrudní a krční páteře je navíc porušena regulace autonomního nervového systému také s určitým vlivem na bazální metabolismus. Nejvíce však může ovlivnit hodnotu bazálního (klidového) metabolismu úroveň a rozsah míšní léze a s tím spojená spasticita. Její intenzita pak může být rozhodujícím faktorem pro hodnotu energetického výdeje bazálního metabolismu. V odborné literatuře je uváděno snížení hodnot bazálního metabolismu u osob s poškozením míchy o 14 – 54 %Změření složení těla a zjištění Vašeho bazálního metabolismu včetně doporučení složení jídelníčku Vám mohu zajistit.

 

Zdeňka Faltýnková


Zdeňka Faltýnková
11.10.2015

Dobrý den, v obecné rovině lze samozřejmě konstatovat, že bazální metabolismus je u osob s poškozením míchy nižší oproti tzv. zdravým chodícím jedincům. Po poškození míchy se rozvíjí změny v tělesném složení, mění se množství aktivní tukuprosté svalové hmoty v závislosti na výšce a rozsahu poškození míchy. Také se u každého jedince vyskytuje různě silná spasticita, která může významně podpořit zachování svalové hmoty a tím i hodnoty bazálního metabolismu blížící se normě. Výzkumy navíc ukazujíi na vliv poruchy autonomních funkcí. Proto nelze jednoznačně říci, o kolik procent je nižší bazální metabolismuc u tetraplegika s lézí C6/C7. Uvádí se snížení bazálního/klidového metabolismu od 14 - 54% u spinálních pacientů.

Doporučuji Vám udělat si bioimpedanci, zjistit složení Vašeho těla i hodnoty bazálního metabolismu. S tím Vám mohu pomoci.

 

Zdeňka Faltýnková

 

Zdeňka Faltýnková

Dobrý den, prý se aplikace botulinumtoxinu do močového měchýře již nemusí provádět v celkové narkóze, je to pravda? Pokud ano, provádí se v nějaké anestezii? Děkuju.
11.10.2015

Dobrý den, je pravda, že někteří lékaři aplikují botulotoxin do stěny močového měchýře bez celkové anestézie. Avšak u lidí s míšní lézí od Th6 výše, tedy poškození míchy od šestého hrudního segmetu směrem ke krčnímu úseku míchy, vzniká vlivem dráždění při aplikaci botulotoxinu nebezpečí náhlého vzniku tzv. autonomní dysreflexie. Tato reakce porušeného autonomního systému může ohrozit člověka s vysokou paraplegií či s tetraplegií na životě. Proto např. Spinální jednotka v Motole prosazuje jednodenní hospitalizaci při provedeném výkonu v celkové anestezii a ohlídání reakcí organismu odborníky.

 

Zdeňka Faltýnková


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den, na regionálním setkání vozíčkářů, které
organizovalo sdružení CZEPA v Karlových Varech, jsem si vyzkoušela "vozíkomotorku" Rid-e, což byl i pro mne, jako choďáka, veliký zážitek. Mám manžela tetraplegika, pro kterého by takováto motorka znamenala mnohem větší svobodu pohybu i menší stigmatizaci elektrickým vozíkem. Zajímalo by mne, zda se na takovouto motorku dá získat nějaký příspěvek od státu, pojišťovny příp. nějakých nadací.
Děkuji
7.10.2015

Dobrý den,

motorka Ride-e je podle výrobce kombinací vozíku a výkonného elektrického pohonu, tedy "inovativním elektrickým vozíkem". V číselníku pomůcek zdravotních pojišťoven ale není uveden (tedy není hrazen zdravotní pojišťovnou). Není uveden ani mezi pomůckami, na které lze získat od úřadu práce příspěvek na zvláštní pomůcky podle zákona č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. 

 

Nezbývá než investovat vlastní finanční prostředky, hledat sponzorské zdroje či žádat o podporu nadcí. Kontakty na nadace/nadační fondy a orientační vzor žádosti uvádíme na webu asociace CZEPA. Cílová skupina podporovaných klientů i oblast poskytované podpory se u každé nadace/nadačního fondu může v průběhu času měnit, doporučujeme proto nastudovat podmínky jednotlivých nadačních společností. 

 

S pozdravem

Hana Sixtová

pracovnice v sociálních službách


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den, jako vozíčkář(ztp/p) začínám přemýšlet o podnikání. Pročetl jsem si už několik článků na téma dotací, ale většinou byly dosti neaktuální a nepřehledné. Pokud budu rozjíždět firmu s 2-3 zaměstnanci("zdravými") na jaké příspěvky bych mohl dosáhnout a je možné na zřízení podnikání využít ještě nějaké dotace z EU?
2.10.2015

Dobrý den,
pokud byste chtěl začít podnikat, můžete si podat žádost a Úřadu práce o příspěvek na zřízení chráněného pracovního místa. Příspěvek se poskytuje na přespokládáné výdaje, které budou muset být vynaloženy v souvislosti se zřízením tohoto pracovního místa (např. PC vybavení, úprava pracoviště). Po 12 měsících si lze následně požádat o příspěvek na částečnou úhradu provozních nákladů místa OSVČ.

V případě, že budete zaměstnávat osobu se zdravotním postižením, můžete si při splnění podmínek (zaměstnávání více jak 50% osob se zdravotním postižením, kdy zaměstnanec ve III. stupni invalidity se do celkového počtu zaměstnance počítá 3x) podat žádost o příspěvek na zaměstnávání osob se zdravotním postižením (§ 78 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti).

Informace o podnikání osob se zdravotním postižením naleznete zde: http://www.nfozp.cz/chci-pomoci/zamestnavani-ozp/zdravotne-postizeny-clovek-jako-osvc/.
Bohužel Vám nejsem schopná říci, zda lze na podnikání osob se zdravotním postižením získat dotace z Evropské unie. Zkuste se obrátit na Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením, který se pracovním uplatněním OZP zabývá.

Hezký den,

 

Dominika Horáková
sociální pracovnice


Dominika Horáková
Dobry den,
bratr mel nehodu na ctyrkolce kdy sedl jak spolujezdec a nabourali se. Oba byli pod vlivem alkoholu. Vse resi policie. Bratr lezi v nemocnici a ma mimo jine rozdrcene koleno tzn. tvale nasledky. Muze po ridici zadat odskodneni nebo nahradu za ujmu v pracovnim a osobnim zivote?
Dekuji a na shledanou
30.9.2015

Dobrý den,

k dotazu uvádím, že spolujezdec se může náhrady utrpěné újmy domáhat po řidiči čtyřkolky. Pokud měla čtyřkolka registrační značku a byla pojištěna pro případ odpovědnosti z provozu vozidla, může se poškozený náhrady vzniklé újmy domáhat i přímo proti pojistiteli, u kterého byla čtyřkolka pojištěna. V této souvislosti uvádím, že s ohledem na skutečnost, že řidič byl pod vlivem alkoholu, má pojišťovna v rámci postižního práva nárok po řidiči na úhradu toho, co za něj poškozenému vyplatila.

Pokud poškozený věděl o tom, že řidič čtyřkolky je pod vlivem alkoholu, je třeba počítat s tím, že pro spoluzavinění poškozeného budou jeho nároky na náhradu vzniklé újmy kráceny. Obdobné krácení nároků by připadalo v úvahu dále např. v případě, že na jednomístné čtyřkolce by jely dvě osoby.

S přáním hezkého dne

 

JUDr. Zuzana Špitálská, advokátka


JUDr. Zuzana Špitálská
Dobrý den,
mám syna na vozíku, je invalidní ve III. stupni, ale nepřiznali mu invalidní důchod, protože nesplnil potřebnou dobu pojištění. Dá se důchod ještě nějak získat? Například doplacením potřebné částky pojištění nebo tak nějak?

Děkuji
9.9.2015

Dobrý den,

v případě, že Váš syn nesplnil potřebnou dobu pojištění pro nárok na výplatu invalidního důchodu, zákon č. 155/1995 Sb. o důchodovém pojištění umožňuje občanovi doplatit potřebnou dobu pojištění. Částka a možnosti doplacení (část potřebné doby pojištění lze doplatit za určitých podmínek i zpětně) jsou vždy individuální - tzn. je nutné zjistit jaké byly důvody neplacení pojištění (evidence na Úřadu práce, studium, práce na černo apod).

Abych Vám mohla relevantně podarit, jak přesně postupovat, potřebovala bych vědět, jaké byly důvody pro neplacení pojištění a jak dlouhá doba pojištění chybí. Tyto informace jsou obsaženy v tzv. Evidenčním listu důchodového pojištění, který vydává Česká správa sociálního zabezpečení.

V případě Vašeho zájmu mě kontaktuje na e-mailu horakova@czepa.cz. Ráda Vám budu nápomocná.

 

S pozdravem

 

Dominika Horáková

sociální pracovnice

 


Dominika Horáková
Dobrý den,

moje matka je od ledna po idiopatické myelitidě kvadruplegik, který neovládá vyprazdňování. Od jednoho člověka, který pracuje v oblasti pečovatelských služeb, jsem se dozvěděla, že místo trvalého cévkování je lepší používat pleny z důvodu častých urologický infekcí od cévky. Dále, že je lepší zkusit naučit pravidelnou stolici jinými způsoby než používáním čípků, které časem přestanou fungovat. Moje matka je momentálně v Kladrubech, kde má zavedenu cévku a na vyprázdnění každé tři dny dostane čípek. Tuším, že je to tak nejsnazší, ale je to vůbec možné jinak? Jaká je běžná a nejlepší praxe v domácí péči?

Děkuji
7.9.2015

Dobrý den, co se týká vyprazdňování moči, skutečně permanentně zavedený katétr může být zdrojem častých infekcí, proto i v domácí péči se preferuje jednorázové cévkování v pravidelných intervalech. Samozřejmě je nutné zaučit pečující osobu urologem. Ovšem ani sestry domácí péče a ani pečovatelky nejsou k tomuto úkonu kompetentní. Vložné pleny jsou sice také řešením, ale s tím, že u imobilního člověka je třeba nejen jejich častá výměna, ale hlavně dobré vložení bez záhybů kvůli riziku otlaku. K tomuto úkonu pak můžete využít externí službu. Co se stolice týká, tak opravdu lidé s poškozením míchy získají kontinenci prostřednictvím pravidelné aplikace čípků obsahujících bisacodyl (v lékárně pod názvem Dulkolax), tak jako v Kladrubech. Reakce střev na čípek je individuální a mnozí tyto čípky používají desítky let bez problémů.

 

Zdeňka Faltýnková 


Zdeňka Faltýnková
Dobrý večer, je mi 34.let . jsem od narození invalidní, mám rozštěp páteře- ochrnutí dolních končetin , těžká paraparéza ,- ochrnutí svěračů . Na urgentní inkontinenci beru Detrusitol , k ránu mi přestává stačit , taky dost často nestačím dojít na WC, bude mi lékař muset zvýšit dávku . Objednala jsem se do Thomayerovi nemocnice k doc . MUDr Romanu Zachovalovi , myslíte že mi poradí i s chronickou zácpou?
Jedu tam ,ale až 15.10 .Od dětství beru různá projímadla např- Gutalax , Regulax ,projímadla přestávají účinkovat , skončila jsem u Senného listu , ten jsem pila si rok , přestával účinkovat , lékařka mi poradila Forlax , ten jsem pila několik měsíců. Zanítil se mi palec , vůbec se mi to nechtělo hojit, lékař mi dal antibiotika , když jsem je dobrala , přestala jsem chodit na velkou . Začala jsem brát opět Senný list ,ale je mi po něm čím dál hůř . Lékařka mi napsala velké balení krystýru, vyprázdním se zespoda z vrchu to neodejde . Pila jsem i zaječickou ani ta nezabírá , koupila jsem si jak jste mi radila Laxafruit , žádná reakce , ještě mám k tomu Chlorelu Japan , Laktobacily také nic . Četla jsem Marii Treben , radí na zácpu bylinky Reveň kořen nebo Plavuň v lékárně mi řekli , že mi to nedoporučují , nevím zdali to mám zkoušet? Také jsem četla na netu o léku Emulips Forte měl by léčit chronickou zácpu .Myslíte, že by mi mohl pomoci? Nevím , co ještě koupit , abych se vyprázdnila . Jsem na dně , vůbec si nevím rady . Moc Vás prosím o radu . Budu doufat, že mi napíšete pár řádků. Děkuji za Vaší odpověď.
2.9.2015

Čtenáři naší poradny, obracíme se na Vás.

Napište nám své zkušeosti, jak jste vyřešili podobné problémy Vy? My je uveřejníme buď přímo zde v poradně, příp. je pošleme tazatelce nebo můžeme o problému diskutovat v sekci Diskuze.


Zdeňka Faltýnková
2.9.2015
Dobrý den, vím, že zoufale píšete o radu na všechny strany, přeposlaly mi mail i kolegyně z Albertova. Bylinky, o kterých píšete, neznám. Naši vozíčkáři při zácpě používají změkčovala stolice jako je laktulóza, každý den po lžičce nebo také psylium. Pro spuštění defekace používají čípky s bisacodylem, v lékárně lze koupit jako Dulkolax. Možná kombinací těchto přípravků a taky se sušenými švestkami by se stolice mohla upravit. Je faktem, že užívání některých léků má na vyprazďňování veliký vliv. A lék Emulips Forte také neznám. Možná má někdo podobné problémy a bude mít i další radu.

Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,
jsem na vozíku už 8 let a po dobu 3 let se mi pořád vracejí dekubity.Jedná se o dekubity na sedacích hrbolech a na kostrči.Chodím do práce a každý rok se mi to opakuje a jsem doma vždycky dva až tři měsíce.Samozřejmě se to moc nelíbí zaměstnavateli,tak jsem se chtěl zeptat jestli existují nějaké silikonové implantáty které by se tam dali vložit at se mi to pořád neopakuje?Děkuji za radu nebo za odkaz na koho se obrátit.
21.8.2015

Dobrý den,

na svých poradnách pro spinální pacienty se s problémem recidivujících dekubitů na sedacích hrbolech a kostrči setkávám většinou u štíhlých paraplegiků s atrofiemi gluteálního svalstva a dolních končetin. Zásadním řešením je vždy správný výběr sedacího polštáře a také nastavení vozíku. Pro výběr sedáku je pak důležité měření tlaku pod sedacími partiemi pomocí přístroje - tzv. pressure mapping. S výběrem sedáku Vám ráda poradím. CZEPA má k dispozici různé druhy antidekubitních sedacích polštářů, které si můžete vyzkoušet a také pomocí přístroje můžeme zhotovit tlakovou mapu. Toto řešení je nejúčinnější preventivní opatření před další recidivou, samozřejmě při dodržování dalších režimových opatření a nepodceňování pravidelných odlehčovacích technik. Ozvěte se mi, prosím, mailem či telefonicky.

Zdeňka Faltýnková


Zdeňka Faltýnková
| 1 | .. | | 25 | | 27 |
banner-vdv-podcast-550x160
banner-handy.jpg