Jste na vozíku a nevíte si rady?

Pak jste našli to správné místo pro Vaše dotazy, na které bezplatně odpovídají odborní pracovníci asociace CZEPA.  

Pro vložení dotazu využijte červené tlačítko "Přidej dotaz", které Vás přesměruje na formulář, kde se můžete anonymně zeptat.

Vložením Vašeho dotazu předpokládáme Váš souhlas s uzavřením smlouvy o využití služby odborné sociální poradenství CZEPA, v rámci kterého se Vaším dotazem budeme zabývat. Seznamte se, prosím, s pravidly Poradny.

Poradna je veřejně dostupná, proto v dotazu uvádějte takové údaje, s jejichž zveřejněním souhlasíte. V případě zájmu o individuální odborné sociální poradenství kontaktujte pracovníky služby přímo.

Váš dotaz zodpovíme do 5 pracovních dnů. Bude-li nutná konzultace s našimi externími specialisty, může se tato doba prodloužit. O této skutečnosti Vás budeme předem informovat.

 

Neváhejte se zeptat, jsme tu pro Vás!



Dobrý den.
Syn je v RU kladruby a čeká tam na vozík-vybral si aktivní vozík od MEYRY kde ale bude vysoký doplatek.Prosím je nějaká možnost příspěvku na doplatek mechanického vozíku,když ho pojištovna nehradí v plné výši.
Moc děkuji za odpověd
27.5.2015

Dobrý den,
ano - existuje několik možností, jak získat finance na doplatek mechanického vozíku.
V tomto odkazu (http://www.czepa.cz/news/nadace1/) naleznete seznam nadací, kam si může Váš syn nebo Vy podat žádost o finanční příspěvek na pokrytí doplatku mechanického vozíku. K žádosti se u většiny nadací přikládá rozpis ceny od výrobce vozíku. Na internetových stránkách jednotlivých nadací naleznete konkrétní podmínky pro poskytnutí příspěvku.

 

Dále můžete oslovit firmy s žádostí o poskytnutní sponzorského daru. Firmy si poté mohou poskytnutý dar uplatnit jako odčitatelnou položku od základu daně.

 

Pokud bych Vám mohla být nápomocná při sepisování žádosti na nadace nebo v jiné oblasti, neváhejte se na mě obrátit na e-mailové adrese horakova@czepa.cz.

 

S pozdravem

 

Dominika Horáková
sociální pracovnice


Dominika Horáková
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat. Mám kamarádku, kterou srazilo auto. Podstoupila operaci a doktoři říkali, že bude moct chodit, jen musí cvičit. Když byla u doktora, tak jí řekl, že má cvičit 3 dny a 4. den má mít přestávku. Asi týden na to jela na prohlídku a jiný doktor říkal, že na to moc tlačí a že musí cvičit jen 2 dny a 3. den přestávku. A teď se chci zeptat, má s tím někdo zkušenosti s takovým cvičením?Mohl by mi někdo poradit v jakých intervalech by měla cvičit? Předem děkuji za odpověď.
19.5.2015

Dobrý den, vzhledem k tomu, že se nezmiňujete o důsledcích nehody Vaší kamarádky, nemohu vám zodpovědně odpovědět na Váš dotaz. Obvykle je důležité pravidelné cvičení a to 5x týdně v intenzitě a v časovém rozmezí podle aktuálního zdravotního a fyzického stavu pacienta/klienta a doporučení ošetřujícího lékaře vzhledem např. k dalším diagnózám či omezením. Pokud chcete, napište podrobnější informace na faltynkova@czepa.cz.

S pozdravem

Zdeňka Faltýnková

fyzioterapeutka, ergoterapeutka

specialistka na spinální problematiku


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den....jsem držitelem průkazu ZTP/P..chtěl bych vědět jak a nejlépe nárokovat některé zdravotní pomůcky k trochu ,,normálnímu životu,, Mám el.polohovatelnou postel což asi pojišťovna preferuje jako nějaký luxus...teď jsem měl žádost o mech.invalidní.vozík a já bych se chtěl na vozíku pohyhybovat trochu aktivněji pokud to jde..a tak jsme vybrali nějaký odlehčený a který by mně zhruba vyhovoval..má hodnotu 19000kč ale jelikož už mám tu ,,luxusní postel,,tak naznali že jedině repasovaný..a já bych ale potřeboval obě dvě věci ..postel i vozík a to nemluvím ani o tom jak by mi značně a hlavně mojím starším rodičům kteří se o mně starají pomohl schodolez !!poraďte mi prosím na co mám teda vlastně nárok...
18.5.2015

Dobrý den,

bohužel víme z naší zkušenosti, že v poslední době přibývá případů, kdy pojišťovna neschválí úhradu

odlehčeného mechanického vozíku, pokud schválila žadateli v minulosti elektricky polohovatelnou postel.

 

Potřebou elektického lůžka se klient dostává (dle pojišťovny) do situace plně závislého člověka na asistenci bez

možnosti jakéhokoli samostatného pohybu. Pokud klient potřebuje el. polohovatelné lůžko, není tudíž schopen

aktivně používat mechanický vozík. K tomu, aby byla navrhovaná pomůcka schválena revizním lékařem

zdravotní pojišťovny, je třeba, aby odborný ošetřující lékař (ne praktik) jednoznačně zdůvodnil zdravotní

indikaci k potřebě konkrétní zdravotní pomůcky, ve Vašem případě tedy odlehčeného vozíku. Je třeba však

respektovat i právo pojišťovny poskytnout i repasovaný vozík, pokud tento splňuje indikační zdravotní kritéria

klienta. Pokud Vám pojišťovna tuto pomůcku zamítla, zkuste za pomoci Vašeho odborného lékaře podat

odvolání/stížnost proti neschválení pomůcky, kde lékař uvede, proč je důležité mít ze zdravotního hlediska

vozík odlehčený a nový, ne repasovaný. Revizní lékař pak zhodnotí Vaši potřebu souběhu pomůcek ze

zdravotního hlediska.

 

V případě schodolezu či jiné podobné pomůcky pro překonávání schodů. O tyto typy pomůcek, resp. o

příspěvek na jejich pořízení lze požádat Úřad práce. Nevýhoda schodolezu je, že ho musí ovládat jiná osoba.

Dalším řešením je instalace schodišťové plošiny či výtahu, který si ovládá sám vozíčkář a nepotřebuje tak

asistenci. Pokud máte starší rodiče, kteří se o Vás starají, je schodišťová plošina ideálnějším řešením. 

Úřad práce může na tento typ pomůcky poskytnout příspěvek v maximální výší 400 000,-Kč s 10% spoluúčastí

žadatele. Pokud budete chtít, můžeme Vám zaslat seznam firem, které tyto pomůcky vyrábí.

 

Pokud byste potřeboval nějaké další informace, můžete se na mě obrátit na e-mailové

adrese horakova@czepa.cz.

 

S pozdravem

 

Dominika Horáková - sociální pracovnice

Zdeňka Faltýnková - specialistka na spinální problematiku


Dominika Horáková
Dobrý den,
co znamená, že močový měchýř má zesílenou stěnu? Jde s tím něco dělat? Děkuji.
11.5.2015

Dobrý den, 

zesílenou stěnu má obvykle hyperaktivní močový měchýř, který se příliš často snaží vypudit moč. Tímto "posilováním" svalová stěna močového měchýře nabyde na tloušťce. Je třeba spojit se s Vaším urologem, provést urodynamické vyšetření a podle výsledků Vám lékař může nasadit léky nebo zvolit jinou léčbu, např. aplikaci botulotoxinu.

S pozdravem

Zdeňka Faltýnková


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den, mám problém s osobní asistencí. Jedna věc je seznam poskytovatelů - tam jsou sice uvedení 2 poskytovatelé v okolí, ale jeden z nich má upravenou cílovou skupinu, což na stránkách není, takže mi nepomůžou a druhý z nich má plnou kapacitu uživatelů, takže ani tam neuspěji. Co mám tedy dělat??? Navíc potřebuji i jeden zdravotní úkon, což mi vždy bylo řečeno, že to osobní asistent dělat nemůže. Na inzerát se nikdo nehlásí. Mám nějakou reálnou možnost? Děkuji za radu. P.
28.4.2015

Dobrý den,
z Vašeho emailu je zřejmé, že už mnohé možnosti zkoušíte. Není ale jasné, zda jste pracoval/a s oficiálním registrem poskytovatelů sociálních služeb - iregistr.mpsv.cz (kde lze využít "vyhledání služby" a "rozšířené vyhledání služby" podle konkrétní lokality, cílové skupiny i druhu služby). Pokud jste čerpal/a právě z tohoto registru, ale neúspěšně, ještě můžete zkusit další varianty:

 

Charita ČR (www.charita.cz) má poměrně širokou síť poboček i služeb. Nevím, odkud jste, ale stojí za to prohlédnout nabídky poboček nejblíž Vašeho města a osobně možnost pomoci konzultovat. Charita často nabízí osobní asistenci i home-care péči.

 

Osobní asistenty můžete také poptávat na Úřadu práce, který by mohl Vaši nabídku zprostředkovat či zveřejnit.

 

Jak uvádíte, další možností je inzerce - využila bych lokální noviny, regionální výtisky velkých médií, ale i internetové inzerce.

 

V krizové situaci bych uvažovala, zda ve Vaší lokalitě jsou školy - vyšší odborné či vysoké, které by mohly dospělým studentům nabídku práce/brigády zprostředkovat.

 

Je pravda, že poskytovatel osobní asistence obvykle neprovádí zdravotní úkony, to spadá do kompetence domácí zdravotní péče - "home-care". Konkrétní poskytovatele zdravotní péče můžete hledat např. u Asociace domácí péče (www.adp-cr.cz). Na uvedeném webu jsou konrétní kontakty. Jak jsem uvedla výše, home-care péči nabízí i některé pobočky Charity.

 

Pokud bychom mohli pomoci podrobněji, ozvěte se na email: czepa@czepa.cz.

S pozdravem
Hana Sixtová
pracovnice v sociálních službách


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den,
reprezentuji Českou republiku ve sportu handicapovaných a zároveň jsem zaměstnán na HPP. Rád bych věděl, zda mám jako reprezentant ČR nárok na zvláštní typ dovolené (kromě té danou zaměstnavatelem) či na jiný druh volna.
Děkuji za odpověď
27.4.2015

Dobrý den,

dle vyjádření Státního úřadu inspekce práce nemají sportovci, přestože reprezentují Českou republiku, zvláštní zákonný nárok na dovolenou. 

 

Nicméně dle § 203 odst. 2 písm. l) zákoníku práce přísluší zaměstnanci z důvodu obecného zájmu pracovní volno v nezbytném rozsahu k činnosti při organizované zájmové tělovýchovné, sportovní nebo kulturní akci a nezbytné přípravě na ni, a to za podmínky, že tomu nebrání vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele.

 

V praxi to znamená, že si nemusíte na danou akci vybírat dovolenou, neboť Vám přísluší náhradní volno, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody ze stany zaměstnavatele. Nevýhodou ale je, že po dobu tohoto typu pracovního volna Vám nenáleží náhrada mzdy, jak je tomu v případě čerpání dovolené.

 

S pozdravem

 

Dominika Horáková

sociální pracovnice


Dominika Horáková
Dobry den prosim o radu co delat kdyz CSSZ mi priznali castecny invalidni duchod 2 stupne a ja si myslim ze bich mnel mit narok na 3stupen jiz 15 let pobiram castecny invalidni duchod 1 stupne mam ochrnutou pravou ruku chybi mi uchop a mam omezenou hybnost zapesti,loket a rameno OK.Pred 3 lety mne srazil bezohledny ridic a muj zdravotni stav se dost zmenil amputovali mi levou nohu cca 8cm pod kolenem, ledvinu,cast sleziny. Po propusteni z nemocnice sem zazadal o zmenu stupe invalidyty a z 1 prvniho mi dali 2 stupen minuli mesic sem znovu zazadal o zmenu stupne invalidyty z duvodu vecnych problemu s protezou, pahyl na ktery protezu nasazuji je prilis kratky a casto se mi na nem objevuji kozni nemoci ktere mi nedovoli protezu nasadit diky postizene ruce nemohu chodi ani pomoci berli protoze je v ru ce neudrzim bez pomoci nejedu ani na voziku zbiva mi tedy jen skakat. CSSZ mi zadost zamitla a ponechala mi 2 stupen.Poradite mi prosim co delat mam se nejak odvovat ?dekuji predem za jakoukoli radu Svoboda
16.4.2015

Vážený pane Svobodo,
při přiznání invalidního důchodu se posuzuje to, jak zdravotní postižení žadatele individuálně ovlivňuje jeho schopnost výkonu pracovní činnosti.


ČSSZ vychází zejména z lékařské dokumentace žadatele (je tedy vhodné, aby všechny Vaše zdravotní potíže byly zaznamenány v dokládaných lékařských zprávách) a dosavadních okolností, ovlivňujících pracovní uplatnění (vzdělání, dosavadní pracovní zkušenosti atd.).


V rozhodnutí, které jste od ČSSZ obdržel je jistě v závěru dopisu uvedeno "poučení", které uvádí časovou lhůtu, do kdy můžete podat námitku - předpokládám, že je uvedena lhůta 30 dní. Pokud s rozhodnutím nesouhlasíte, doporučuji Vám tohoto práva využít. Pokud máte zájem o bližší konzultaci, ozvěte se na email czepa@czepa.cz. K případné další konzultaci by byl vhodný sken uvedeného rozhodnutí.
S pozdravem

Hana Sixtová

pracovnice v sociálních službách


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den,

ráda bych se na vás obrátila s dotazem, jaký vozík je vhodný pro 3 letého chlapce, paraplegika.
Využití jak doma tak venku, pro pohyb ve školce, později ve škole. Chlapec má problém s únikem moči i stolicí, nemůže chodit, ale je bystrý, zvídavý, dobře mluví a má rád společnost. Váží asi 12kg a měří asi 120cm.

Moc děkuji,
Lucie
9.4.2015
Dobrý den, firem distribujících dětské vozíky, od kterých by mohl být vozík vhodný pro Vašeho syna je více. Pro erudovanější odpověď bych potřebovala zdravotní zprávu Vašeho syna, z které by byla jasná prognóza vývoje zdravotního a funkčního stavu. Také je rozdíl v úhradách vozíků od pojišťoven a v cenách od jednotlivých firem. To vše jsou faktory, které je třeba zohlednit. Dejte vědět na mou mailovou adresu faltynkova@czepa.cz.
S pozdravem
Zdeňka Faltýnková

Zdeňka Faltýnková
Dobrý den, na mém mech.vozíku MEYRA mám obyč. hnací obruče. Za vlhka kloužou.
Máte nějakou vychytávku, jak zlepšit přilnavost rukavice a kovu ?
Děkuji
T.Joza
30.3.2015

Vážený pane Jozo,

přilnavost rukavic k obručím bývá účinnější volbou rukavic s protiskluznou úpravou v místě dlaně.
Lze je získat např. u firmy DMA nebo lze využít i cyklistických rukavic s "pogumovanou" dlaní.
S pozdravem
Zdeňka Faltýnková

 


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den
Prosím o nějaké informace.Syn mněl 15.12.2014 vážnou autonehodu kde jako spolujezdec utrpěl vážná zranění a nyní je v RU Kladruby upoután na vozík.Je student a bylo potřeba přerušit studium-je mu 18 let.Jak je to v tomto případě řešeno s invalidním duchodem-kdy a jak o něj žídat a bude mít nárok,když doposud nepracoval.
Děkuji za případnou odpověd a radu
23.3.2015

Dobrý den,

přestože Váš syn nikdy nebyl výdělečně činný, měl by mít nárok na tzv. invalidní důchod v mimořádných případech. Odstavec 3 § 42 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění říká, že pokud invalidita vznikla po 18 roce, je doba studia nad 18 let (prvních 6 let studia na střední či vysoké škole) započítávána do doby pojištění pro vznik nároku na stanovené a výplatu invalidního důchodu.

V případě, že by byla Vašemu synovi uznána invalidita ve III. stupni (pokles pracovních schopností více jak 70%), je procentní výměra v těchto případech stanovena na 45% výpočtového základu měsíčně.

Co se týče samotné žádosti, doporučujeme klientům, aby si žádost o invalidní důchod podávali zhruba 3/4 roku od vzniku úrazu. Žádost se podává na České správě sociálního zabezpečení v místě bydliště žadatele.

Pokud byste měla nějaké nejasnosti, obraťte se na mne na e-mailové adrese horakova@czepa.cz

Jsem Vám k dispozici.

 

S pozdravem

 

Dominika Horáková

sociální pracovnice


Dominika Horáková
Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou o radu.

Pro maminku, která je po úrazu páteře ochrnutá od prsou dolů sháníme polohovací postel.
Chtěla jsem se zeptat, zda máte zkušenosti s kvalitou polohovacích postelí, které fungují bezporuchově a vyplatí se proto si za ně připlatit a kterým je naopak potřeba se obloukem vyhnout?

Na internetu jsme vybrali následující postele, které mají stejné parametry, použitý materiál a kvalitu je však těžké odhadnout:
1/ http://www.patron.eu/cs/eshop/produkty/luzka--podlozky-a-matrace/luzko-elektricke-polohovatelne
2/ http://www.rehateam.cz/Luzko-polohovaci-DALI-EKONOMIC-d4.htm
3/ http://www.sivak.cz/polohovaci-luzko-aks-l4-212/
4/ http://www.zdravotnicke-potreby-a-pomucky.cz/luzka-polohovaci-a-polohovaci-postele-doplnky/luzka-elektricka/luyko-polohovaci-casa-classic-light.html

Chtěla jsem Vás proto poprosit, pokud je to možné, o doporučení kvalitní postele, která bude mamince bez poruch sloužit.

Dle jejího současného rehabilitačního lékaře nebude mamince schválen revizním lékařem případný poukaz na elektrickou polohovací postel.
11.3.2015

Dobrý den, pozitivní reakce od klientů na kvalitní repasovaná polohovací lůžka za dobrou cenu máme na distributora pana Petrička, kontakt: www.petricko.cz, ale zároveň jsme nezaznamenali negativní reakce na Vámi vybrané firmy a jejich lůžka.


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,manžel je rok od úrazu jako paraplegik.Začaly velké bolesti při sezení v oblasti hýždí po delší cestě v autě. Na vozíku má antidekubitní podložku. Bolesti přetrvávají i vleže.Zarudlé místa nejsou.Léky od bolesti nepomáhají.

Děkuji Sobková
3.3.2015

Dobrý den, paní Sobková,

z Vašeho dotazu vyplývá, že Váš manžel má pravděpodobně neuropatické bolesti, které se mohou objevit za různě dlouhou dobu po vzniku postižení. Na tyto bolesti existují specifické léky, které je nutno v některých případech kombinovat. 

Doporučuji navštívit ambulantně Vaši spádovou spinální jednotku (Praha, Liberec, Ostrava, Brno) a zkonzultovat Vaše potíže přímo s lékaři SJ. Také doporučuji kromě vyzkoušení jiného antidekubitního sedáku přístrojově změřit rozložení tlaku pod sedacími partiemi.

Pokud byste měla zájem o toto měření a vyzkoušení jiného antidekubitního sedáku napište mi prosím na e-mail faltynkova@czepa.cz.

 

S pozdravem

 

Zdeňka Faltýnková

specialistka na spinální problematiku  


Zdeňka Faltýnková
« | 1 | .. | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | .. | 32 | »
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg