Jste na vozíku a nevíte si rady?

Pak jste našli to správné místo pro Vaše dotazy, na které bezplatně odpovídají odborní pracovníci asociace CZEPA.  

Pro vložení dotazu využijte červené tlačítko "Přidej dotaz", které Vás přesměruje na formulář, kde se můžete anonymně zeptat.

Vložením Vašeho dotazu předpokládáme Váš souhlas s uzavřením smlouvy o využití služby odborné sociální poradenství CZEPA, v rámci kterého se Vaším dotazem budeme zabývat. Seznamte se, prosím, s pravidly Poradny.

Poradna je veřejně dostupná, proto v dotazu uvádějte takové údaje, s jejichž zveřejněním souhlasíte. V případě zájmu o individuální odborné sociální poradenství kontaktujte pracovníky služby přímo.

Váš dotaz zodpovíme do 5 pracovních dnů. Bude-li nutná konzultace s našimi externími specialisty, může se tato doba prodloužit. O této skutečnosti Vás budeme předem informovat.

 

Neváhejte se zeptat, jsme tu pro Vás!



Dobrý den,
mám syna na vozíku, je invalidní ve III. stupni, ale nepřiznali mu invalidní důchod, protože nesplnil potřebnou dobu pojištění. Dá se důchod ještě nějak získat? Například doplacením potřebné částky pojištění nebo tak nějak?

Děkuji
9.9.2015

Dobrý den,

v případě, že Váš syn nesplnil potřebnou dobu pojištění pro nárok na výplatu invalidního důchodu, zákon č. 155/1995 Sb. o důchodovém pojištění umožňuje občanovi doplatit potřebnou dobu pojištění. Částka a možnosti doplacení (část potřebné doby pojištění lze doplatit za určitých podmínek i zpětně) jsou vždy individuální - tzn. je nutné zjistit jaké byly důvody neplacení pojištění (evidence na Úřadu práce, studium, práce na černo apod).

Abych Vám mohla relevantně podarit, jak přesně postupovat, potřebovala bych vědět, jaké byly důvody pro neplacení pojištění a jak dlouhá doba pojištění chybí. Tyto informace jsou obsaženy v tzv. Evidenčním listu důchodového pojištění, který vydává Česká správa sociálního zabezpečení.

V případě Vašeho zájmu mě kontaktuje na e-mailu horakova@czepa.cz. Ráda Vám budu nápomocná.

 

S pozdravem

 

Dominika Horáková

sociální pracovnice

 


Dominika Horáková
Dobrý den,

moje matka je od ledna po idiopatické myelitidě kvadruplegik, který neovládá vyprazdňování. Od jednoho člověka, který pracuje v oblasti pečovatelských služeb, jsem se dozvěděla, že místo trvalého cévkování je lepší používat pleny z důvodu častých urologický infekcí od cévky. Dále, že je lepší zkusit naučit pravidelnou stolici jinými způsoby než používáním čípků, které časem přestanou fungovat. Moje matka je momentálně v Kladrubech, kde má zavedenu cévku a na vyprázdnění každé tři dny dostane čípek. Tuším, že je to tak nejsnazší, ale je to vůbec možné jinak? Jaká je běžná a nejlepší praxe v domácí péči?

Děkuji
7.9.2015

Dobrý den, co se týká vyprazdňování moči, skutečně permanentně zavedený katétr může být zdrojem častých infekcí, proto i v domácí péči se preferuje jednorázové cévkování v pravidelných intervalech. Samozřejmě je nutné zaučit pečující osobu urologem. Ovšem ani sestry domácí péče a ani pečovatelky nejsou k tomuto úkonu kompetentní. Vložné pleny jsou sice také řešením, ale s tím, že u imobilního člověka je třeba nejen jejich častá výměna, ale hlavně dobré vložení bez záhybů kvůli riziku otlaku. K tomuto úkonu pak můžete využít externí službu. Co se stolice týká, tak opravdu lidé s poškozením míchy získají kontinenci prostřednictvím pravidelné aplikace čípků obsahujících bisacodyl (v lékárně pod názvem Dulkolax), tak jako v Kladrubech. Reakce střev na čípek je individuální a mnozí tyto čípky používají desítky let bez problémů.

 

Zdeňka Faltýnková 


Zdeňka Faltýnková
Dobrý večer, je mi 34.let . jsem od narození invalidní, mám rozštěp páteře- ochrnutí dolních končetin , těžká paraparéza ,- ochrnutí svěračů . Na urgentní inkontinenci beru Detrusitol , k ránu mi přestává stačit , taky dost často nestačím dojít na WC, bude mi lékař muset zvýšit dávku . Objednala jsem se do Thomayerovi nemocnice k doc . MUDr Romanu Zachovalovi , myslíte že mi poradí i s chronickou zácpou?
Jedu tam ,ale až 15.10 .Od dětství beru různá projímadla např- Gutalax , Regulax ,projímadla přestávají účinkovat , skončila jsem u Senného listu , ten jsem pila si rok , přestával účinkovat , lékařka mi poradila Forlax , ten jsem pila několik měsíců. Zanítil se mi palec , vůbec se mi to nechtělo hojit, lékař mi dal antibiotika , když jsem je dobrala , přestala jsem chodit na velkou . Začala jsem brát opět Senný list ,ale je mi po něm čím dál hůř . Lékařka mi napsala velké balení krystýru, vyprázdním se zespoda z vrchu to neodejde . Pila jsem i zaječickou ani ta nezabírá , koupila jsem si jak jste mi radila Laxafruit , žádná reakce , ještě mám k tomu Chlorelu Japan , Laktobacily také nic . Četla jsem Marii Treben , radí na zácpu bylinky Reveň kořen nebo Plavuň v lékárně mi řekli , že mi to nedoporučují , nevím zdali to mám zkoušet? Také jsem četla na netu o léku Emulips Forte měl by léčit chronickou zácpu .Myslíte, že by mi mohl pomoci? Nevím , co ještě koupit , abych se vyprázdnila . Jsem na dně , vůbec si nevím rady . Moc Vás prosím o radu . Budu doufat, že mi napíšete pár řádků. Děkuji za Vaší odpověď.
2.9.2015

Čtenáři naší poradny, obracíme se na Vás.

Napište nám své zkušeosti, jak jste vyřešili podobné problémy Vy? My je uveřejníme buď přímo zde v poradně, příp. je pošleme tazatelce nebo můžeme o problému diskutovat v sekci Diskuze.


Zdeňka Faltýnková
2.9.2015
Dobrý den, vím, že zoufale píšete o radu na všechny strany, přeposlaly mi mail i kolegyně z Albertova. Bylinky, o kterých píšete, neznám. Naši vozíčkáři při zácpě používají změkčovala stolice jako je laktulóza, každý den po lžičce nebo také psylium. Pro spuštění defekace používají čípky s bisacodylem, v lékárně lze koupit jako Dulkolax. Možná kombinací těchto přípravků a taky se sušenými švestkami by se stolice mohla upravit. Je faktem, že užívání některých léků má na vyprazďňování veliký vliv. A lék Emulips Forte také neznám. Možná má někdo podobné problémy a bude mít i další radu.

Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,
jsem na vozíku už 8 let a po dobu 3 let se mi pořád vracejí dekubity.Jedná se o dekubity na sedacích hrbolech a na kostrči.Chodím do práce a každý rok se mi to opakuje a jsem doma vždycky dva až tři měsíce.Samozřejmě se to moc nelíbí zaměstnavateli,tak jsem se chtěl zeptat jestli existují nějaké silikonové implantáty které by se tam dali vložit at se mi to pořád neopakuje?Děkuji za radu nebo za odkaz na koho se obrátit.
21.8.2015

Dobrý den,

na svých poradnách pro spinální pacienty se s problémem recidivujících dekubitů na sedacích hrbolech a kostrči setkávám většinou u štíhlých paraplegiků s atrofiemi gluteálního svalstva a dolních končetin. Zásadním řešením je vždy správný výběr sedacího polštáře a také nastavení vozíku. Pro výběr sedáku je pak důležité měření tlaku pod sedacími partiemi pomocí přístroje - tzv. pressure mapping. S výběrem sedáku Vám ráda poradím. CZEPA má k dispozici různé druhy antidekubitních sedacích polštářů, které si můžete vyzkoušet a také pomocí přístroje můžeme zhotovit tlakovou mapu. Toto řešení je nejúčinnější preventivní opatření před další recidivou, samozřejmě při dodržování dalších režimových opatření a nepodceňování pravidelných odlehčovacích technik. Ozvěte se mi, prosím, mailem či telefonicky.

Zdeňka Faltýnková


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den, už před několika lety mně byl příznán invalidní důchod. Teď potřebuji rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu, ale to rozhodnutí nemůžu najít. Je možné, aby ČSSZ vystavila kopii? Děkuji za odpověď.
18.8.2015

Dobrý den,

pokud Vám byl ivalidní důchod přiznán před pěti lety, dojděte si na Okresní správu sociálního zabezpečení v místě Vašeho trvalého bydliště, kde Vám na počkání vystaví opis rozhodnutí o přiznání invadlidního důchodu.

Pokud Vám ale byl invalidní důchod přiznán před více jak 5 lety, musíte si napsat písemnou žádost o vystavení opisu rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu ve III. stupni. Žádost by měla obsahovat Vaše jméno, příjmení, adresu a rodné číslo. Žádost následně pošlete na adresu České správy sociálního zabepečení, Křížová 3194/6a, 150 00 Praha 5. Samotné vystavení opisu rozhodnutí může trvat až 30 dní, v závilosti na vytíženosti úřadu.

 

S pozdravem

 

Mgr. Dominika Horáková, DiS.

sociální pracovnice


Dominika Horáková
Dobrý den, chtěla bych se zeptat - mám invalidní důchod třetího stupně. Pracuji na částečný úvazek v kanceláři, kam denně docházím. Mohu si přibrat ještě druhé zaměstnání, které by bylo z domova? Děkuji za odpověď.
18.8.2015

Dobrý den,

přestože pobíráte invalidní důchod ve III. stupni, nejste dle zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti omezena rozsahem pracovího úvazku. Pokud Vám to Váš zdravotní stav dovolí, můžete si klidně přibrat další zaměstnání. Nicméně bych Vás ráda upozornila na to, že by rozsah pracovního úvazku měl zhruba odpovídat procentuální výši Vašich zachovalých pracovních schopností. 

 

Hezký den,

 

Mgr. Dominika Horáková, Dis,

sociální pracovnice


Dominika Horáková
Dobrý den, dne 8.12.2010 bylo vydáno rozhodnutí o přiznání příspěvku na zakoupení motorového vozidla. To znamená, že 9.12.2015 mohu podat novou žádost o příspěvek na zakoupení motorového vozidla a na jeho úpravu? Musím k žádosti přiložit jaké auto si budu pořizovat, co budu potřebovat upravit a kolik to bude stát? Děkuji za odpověď.
3.8.2015

Dobrý den,
příspěvek na zakoupení motorového vozidla podle rozhodnutí ze dne 8. 12. 2010 Vám byl přiznán podle (dnes již neplatné) vyhlášky č. 182/1991 Sb. Ta v § 35, odst. 4 říká, že příspěvek lze poskytnout opětovně nejdříve po uplynutí pěti let ode dne VYPLACENÍ předchozího příspěvku. Orientační datum pro podání nové žádosti tedy hledejte podle data vyplacení příspěvku.

 

Aktuálně se příspěvek na zakoupení motorového vozidla řídí zákonem č. 329/2011 Sb., hlava III. "Příspěvek na zvláštní pomůcku". Výčet jednotlivých "zvláštních pomůcek" určuje příloha č. 1 vyhlášky č. 388/2011 Sb., kde je uvedeno jak samotné motorové vozidlo, tak "dodatečná úprava motorového vozidla; jedná se o úpravy vyžadující montáž, např. ruční ovládání, usnadňování nastupování, nakládání vozíku".

 

Formuláře pro podání žádosti získáte na Úřadu práce či elektronicky na Integrovaném portále MPSV ČR. Formulář "Žádost o příspěvek na zvlášní pomůcku" musíte vyplnit a podat zvlášť na zakoupení automobilu a zvlášť na dodatečné úpravy vozidla (ruční řízení a jiné). Součástí bližší specifikace, na kterou pomůcku žádáte příspěvek, je i kolonka na předpokládanou cenu. Přílohy k žádosti jsou uvedeny v závěrečné části formuláře (část K - Prohlášení žadatele), který obsahuje text "K žádosti prosím doložte" (např. čestné prohlášení o opakované dopravě v kalendářním měsíci, doklad o výši čtvrtletních příjmů, prohlášení o celkových sociálních a majetkových poměrech a jiné).

 

Podle odst. 5 § 10 zák. 329/2011 Sb. můžete na koupi motorového vozidla dostat příspěvek až 200 000 Kč (na deset let). Výše příspěvku se stanoví s přihlédnutím k:
- četnosti a důvodu dopravy
- k příjmu osoby a příjmu osob s ní společně posuzovaných
- k celkovým sociálním a majetkovým poměrům.
V případě příspěvku na koupi motorového vozidla se nevyžaduje 10% spoluúčast, která je jinak vyžadována u jiných zvláštních pomůcek.

 

Nadále platí, že s přiznaným příspěvkem na zakoupení zvláštní pomůcky - motorového vozidla můžete požádat na Finančním úřadě o vrácení DPH.

 

S pozdravem
Hana Sixtová
pracovnice v sociálních službách


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Partner je paraplegik od Th6 a chtěli bychom dítě, já jsem zdravá chodící. Jsme z Ostravska a zde nám byl nabídnut v Gyncentru pouze operatvní odběr spermií, protože na vibrostimulaci nebo elektrostimulaci nemají. Proto jsem volala na různá čísla do FN Brno, ale ani tam neměli kontakt na pracoviště, kde by toto prováděli. Proto se obracím na vás, zda nemáte konkrétní telefon nebo mail?
27.7.2015

Dobrý den,
ráda bych Vás v této souvislosti odkázala na MUDr. Taťánu Šrámkovou, Csc., která působí na sexuologickém oddělení a na spinální jednotce FN Brno. Její e-mailový kontakt je tatana.sramkova@fnbrno.cz nebo sramkova.t@gmail.com.
Paní doktorka se tématem umělého oplodnění a asistované reprudukce zabývá již několik let.


S pozdravem

 

Mgr. Dominika Horáková, DiS.
sociální pracovnice


Dominika Horáková
Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli zda existuje bezplatna poradna pro vozíčkáře kde by jsme mohli zjistit jak se da předělat koupelna menších rozměrů. Děkuji Šlesingrova
29.6.2015

Vážená paní Šlesingrová, určitě existuje několik možností, kde se poradit či čerpat inspiraci.

Na úvod bych ráda podotkla, že obvykle není cestou hledat "specializované" firmy, které by měly zkušenosti s úpravami pro vozíčkáře, ale hledat řešení zcela individuální podle potřeb klienta. Když (s poradenskou pomocí) přijdete na to, co potřebujete (nebo Váš blízký), oslovíte jakoukoli firmu a jen budete trvat na splnění své zakázky.

 

Individuální poradenství v oblasti úprav bydlení poskytuje v České asociaci paraplegiků - CZEPA kolegyně Zdeňka Faltýnková (faltynkova@czepa.cz), zkušená ergoterapeutka a fyzioteraputka, zdravotní specialistka. Na ni se můžete obrátit s žádostí o konzultaci. Paní Faltýnková také vytvořila scénáře pro edukační DVD programy "Doma je doma aneb kutilem z donucení - díl 1 a 2" a "Jak stvořit domov k obrazu svému", které najdete na video kanále CZEPA TV na serveru Vimeo.

 

Inspiraci a poradenství také nabízejí Pražská organizace vozíčkářů a Liga vozíčkářů (Brno). 

 

S pozdravem

Hana Sixtová

pracovnice v sociálních službách


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den chci se zeptat sem kvadruplegik po úraze sem měl ventilátor a pak kyslík ale pak už to nebylo potřeba a kouřím travku sem potom méně spastický a také přijdu na jiné myšlenky ale obávám se že by to mohlo mít negativní účinek na mé plíce můžou z toho být následky ? měl bych přestat ?
18.6.2015

Dobrý den, ve Vašem případě, pokud chcete pokračovat v používání "travky", bych Vám doporučila spíše si péct koláčky, které Vám nebudou zatěžovat Vše dechové funkce.

Zdeňka Faltýnková

 


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem: co mě čeká, jestliže mám již několik let z běžné autoškoly řidičský průkaz na osobní automobil s běžným manuálním řízením a nyní jsem v důsledku zhoršení nemoci ztratila podstatnou hybnost nohou, takže již nemohu používat své dosavadní auto? Pokud si zařídím s různými státními příspěvky nový automobil (stávající vzhledem ke svému stáří není na přestavbu vhodný) s ručním řízením, budu muset znovu do nějaké speciální autoškoly nebo je povinný nějaký počet kondičních jízd, které s upraveným autem budu muset absolvovat, než budu smět samostatně do provozu? Děkuji moc za odpověď
3.6.2015

Dobrý den,

to, že se Váš zdravotní stav změnit, neznamená, že si budete muset znovu projít autoškolou. O tom, zda Vám bude řidičský průkaz ponechán či nikoliv, rozhoduje obecní úřad s rozšířenou působností na základě oznámení ošetřujícího lékaře.

Pokud Váš lékař shledá, že Váš zdravotní stav dovoluje, abyste řídila motorové vozidlo, řidičský průkaz Vám bude ponechán. Posuzující lékař zároveň ve svém zdravotním posudku uvede tzv. harmonizační kódy

(např. kód 20.06 – Ruční ovládání provozní brzdy apod.), které se následně zapíší do Vašeho řidičského průkazu.

 

V případě, že si nebudete jistá v řízení automobilu za pomoci ručního ovládání, můžete si udělat tzv. kondiční jízdy. Tuto možnost nabízí již několik autoškol v České republice  - např. autoškola paní Havránkové: 723 208 124, autoškola Peml: www.autoskola.peml.cz, autoškola Jenčovský: www.jenca.cz

 

Hezký den

 

Dominika Horáková

sociální pracovnice


Dominika Horáková
Dobrý den,jaké jsou dnes možnosti čerpání příspěvků na předělání domu na bezbariérový-koupelna,wc,kuchyň a vstup do domu
29.5.2015

Dobrý den,
pokud máte zkušenosti s dřívějším poskytováním příspěvků na úpravu bytu podle - dnes již zrušené! - vyhlášky č. 182/1991 Sb., tak přináším nepříliš pozitivní informaci.

 

V současné době je platný zákon č. 329/2011 Sb. o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Ten nabízí podporu prostřednictvím příspěvku na zvláštní pomůcku. Tento zákon v § 10 sděluje, že "Výše příspěvku na pořízení zvláštní pomůcky, jejíž cena je vyšší než 24 000 Kč, se stanoví tak, aby spoluúčast osoby činila 10% z předpokládané nebo již zaplacené ceny zvláštní pomůcky." a dále "Maximální výše příspěvku na zvláštní pomůcku činí 350 000 Kč, s výjimkou příspěvku na zvláštní pomůcku, poskytovaného na pořízení schodišťové plošiny, jehož maximální výše činí 400 000 Kč.". Současně ale přílohou č. 1 k vyhlášce č. 388/2011 Sb. (Seznam druhů a typů zvláštních pomůcek určených osobám se zdravotním postižením, na jejichž pořízení se poskytuje příspěvek na zvlášní pomůcku) jasně stanovuje, na jaké konkrétní pomůcky/úpravy lze příspěvek použít.

 

Podle uvedené přílohy č. 1 k vyhlášce č. 388/2011 Sb. se aktuálně úpravy bydlení týká pouze:
- stavební práce spojené s uzpůsobením koupelny a WC; jedná se o stavební práce a s nimi nezbytně související materiál na úpravu (nikoli obklady, podlahové krytiny, sanitu apod.)
- nájezdové ližiny, přenosná rampa, schodolez, schodišťová plošina (včetně instalace) a stropní zvedací systém (včetně instalace)
- stavební práce spojené s rozšířením dveří v bytě.

 

V praxi to tedy znamená, že současná právní úprava Vám přispěje na bourání/stavbu zdí při rekonstrukci koupelny, wc a při rozšiřování dveří. Bohužel, úpravy přístupu do domu, úpravy kuchyňské linky a další úpravy, byly v rámci sociální reformy vypuštěny.

 

Žádost o příspěvek na zvlášní pomůcku se podává na předepsaném formuláři na příslušném Úřadu práce.

 

S pozdravem
Hana Sixtová
pracovnice v sociálních službách


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
« | 1 | .. | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | .. | 32 | »
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg