Dobrý den,
možností je několik.
Buď se můžete s partnerem vzít, nicméně i v případě, že byste byla jeho manželka, Vám musí manžel udělit pro některé úkony či jednání plnou moc (např. v případě podávání žádostí na Úřad práce, při komunikaci se zdravotní pojišťovnou, bankou, apod.).
Nejlepším řešením je v tuto chvíli udělení plné moci k vyřizování záležitostí Vašeho partnera. Zde Vám posílám odkaz na vzor a náležitosti plné moci: http://www.vzory.cz/vzory/obcan-a-urad/plna-moc-vseobecna/#.VwJlYZyLR9M. Dle současného občanského zákoníku by nemělo být nutné podpisy úředně ověřovat.
V případě příspěvků a dávek pro osby se zdravotním postižením. Většina dávek pro osoby se zdravotním postižením se poskytují bez nutnosti dokládání příjmů (v případě, že se žadatel zavazuje uhradit 10% spoluúčast z ceny pomůcky). Jsou ale i dávky, u kterých je povinnost dokládat příjem žadatele i společně posuzovaných osob. V praxi to znamená, že pokud máte s přítelem stejné bydliště (společné užíváte byt a hradíte náklady), budete muset dokládat své příjmy bez ohledu na to, zda jste jeho partnerka či manželka.
Zde je k dispozici přehled o dávkách a příspěvcích pro zdravotně postižené: http://www.czepa.cz/cinnost/informacni-materialy/
Pokud bych Vám mohla být i nadále nápomocná, neváhejte se na mne obrátit: horakova@czepa.cz, 775 980 952.
S pozdravem,
Mgr. Dominika Horáková, DiS.
sociální pracovnice