Jste na vozíku a nevíte si rady?

Pak jste našli to správné místo pro Vaše dotazy, na které bezplatně odpovídají odborní pracovníci asociace CZEPA.  

Pro vložení dotazu využijte červené tlačítko "Přidej dotaz", které Vás přesměruje na formulář, kde se můžete anonymně zeptat.

Vložením Vašeho dotazu předpokládáme Váš souhlas s uzavřením smlouvy o využití služby odborné sociální poradenství CZEPA, v rámci kterého se Vaším dotazem budeme zabývat. Seznamte se, prosím, s pravidly Poradny.

Poradna je veřejně dostupná, proto v dotazu uvádějte takové údaje, s jejichž zveřejněním souhlasíte. V případě zájmu o individuální odborné sociální poradenství kontaktujte pracovníky služby přímo.

Váš dotaz zodpovíme do 5 pracovních dnů. Bude-li nutná konzultace s našimi externími specialisty, může se tato doba prodloužit. O této skutečnosti Vás budeme předem informovat.

Neváhejte se zeptat, jsme tu pro Vás!


Jsem po operacích páteře a trpím urgentní inkontinencí. Vyzkoušela jsem postupně 4 druhy léků, které byly bez účinku - jedině strašné sucho v ústech. Pak jsem brala 3 roky Betmigu, která báječně fungovala. Nyní ji pojišťovna přestala hradit /důchod 8000 Kč/ a já si ji nemohu dovolit platit. Nevím, co mám dělat. Když požádám pojišťovnu o schválení úhrady, tak mi již neschválí rehabilitaci v Kladrubech, kterou nutně potřebuji. Zástupný lék za Betmigu není. Nevím si rady. Míla
15.5.2017

Vážená paní Mílo, jste jedna z několika desítek našich klientů, kteří mají stejný problém. Proto jsme jako zástupci pacientské organizace CZEPA iniciovali opakovná jednání na MZČR i se Státním ústavem pro kontrolu léčiv, ale bohužel, zatím se navýšit úhradu léku Betmiga nepodařilo. Ve spolupráci s Českou urologickou společností pokračujeme v jednáních.

V tuto chvíli bych Vám radila požádat revizního lékaře o zvýšení úhrady Betmigy, na kterou je teď Vaše tělo zvyklé. Pokud Vám revizní lékař navýšení úhrady zamítne, doporučuji zkusit požádat nadace o poskytnutí finančního příspěvku. Rádi Vám následně sdělíme kontaktní adresy nadací.

Zdeňka Faltýnková


Zdeňka Faltýnková

DOBRÝ DEN. V 17.LETECH JSEM MĚLA URAZ. MAM POŠKOZENOU MICHU,A NEMUŽU CHODIT. V 17.LETECh SEM BYLA V REHABILITAČNIM USTAVŮ CHUCHELNA KDE SEM SE NAUČILA CHODIt,PAK SEM JELA DOMŮ A TO UŽ MI BYLO 18.LET A PŘEŠLA JSEM K PRAKTICKÉMU DOSPĚLEMU LEKAŘI KDE MI PŘEDEPSAL TAKÉ LEKY A TO SE POMICHALI TY LEKY S MOJIMA CO SEM BRALA A PŘESTALA JSEM UPLNĚ CHODIT. TED MI JE 38.LET CHTĚLA BY SE NAUČIT CHODÍT JSEM OCHOTNÁ PODSTŮPIT COKOLI JE JEŠTĚ NEJAKÁ ŠANCE? DĚKUJU
3.5.2017

Dobrý den, doporučila bych Vám navštívit rehabilitačního lékaře v místě Vašeho bydliště a ten posoudí, zda by byla pro Vás vhodná a účelná lůžková několikatýdenní rehabilitace, tak, jak jste ji zřejmě podstoupila v Chuchelné.

Zdeňka Faltýnková


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,
je někde kontakt nebo mohl bych poprosit kontakt kvuli odběru sperma na Prahu. Děkuji
4.5.2017

Dobrý den, odběry spermatu provádí např. MUDr CHocholatý na urologické klinice v Motolské nemocnici pomocí vibrostimulace, jinak se zkuste obrátit na některé Centrum asistované reprodukce jako je např. IVF klinika Gennet v Praze.

Zdeňka Faltýnková


Zdeňka Faltýnková
Dobrý den,

jsem 14 dnů po operaci míchy. Byl mi odstraněn rozsáhlý ependymom v oblasti TH5-TH9. Před operací jsem kromě silných bolestí páteře a postupného zhoršování jistoty chůze pociťoval silné napětí v břiše (jakoby konstantní křeč). Pravěpodobně v důsledku tohoto stavu u mě docházelo ke zpomalování procesů ve střevech s tím, že vyprázdnění proběhlo někdy až po 5 a více dnech. Pro podporu procesu jsem užíval různé čaje (list senny apod.), výsledek se však projevil opožděně až po dvou a více dnech. Po operaci, která se podařila (dokážu hýbat oběma dolními končetinami), se můj stav dle očekávání zhoršil: citlivost dolní poloviny těla, permanentní stažení (křeč) některých svalů dolních končetin, třísel i břicha. Ztratil jsem také z určité části citlivost v oblati břicha, a tím i schopnost proces vyprázdnění monitorovat a lépe ovlivňovat. V nemocnici jsem byl na stolici během 9 ti dnů 2x vždy po aplikaci salinickeho klisma nebo čípků.
Doma po 6 ti dnech zatím nic, ač jsem vypil několik čajů z listů senny, jedl švestkové kompoty atd.

Prosím Vás o radu, jak podpořit trávicí proces ve střevech a následné vyprázdění.

Děkuji, s pozdravem
6.3.2017

Dobrý den, Váš stav se po operaci bude ještě upravovat a podle toho, jak popisujete křeče (spasmy) v oblasti břicha i dolních končetin, projevují se u Vás důsledky operace jako spastické střevo. Popisujete, že jste používal i čípky. Pokud to nebyly čípky s obsahem bisacodylu, doporučila bych zkusit čípky Dulcolax, které obsahují tuto složku podporující střevní peristaltiku a následné vyprázdnění. Jsou volně k dostání v lékárně. Pokud máte tuhou stolici, pak je vhodné zkusit sirup Laktulózu. 

 

Zdeňka Faltýnková


Zdeňka Faltýnková
Dobry den.Jsem tetraplegik rok a pul,v loni v lete pri spazme hlavne v leze jsem mel krecovite bolesti ktere postupovali od dlane,dalsi dny do paze,ramene,lopatky,krku a nakonec za uchem,tim to odeznelo.Trvalo to mesic.Na spinalce v Motole me to nedokazali vysvetlit.Nasadili jsme poprve baclofen a leky na bolesti.Od te doby jsou spazmy silnejsi,ale bez bolestne.Pred 3 tydny se to objevilo zas,postupovalo to uplne stejne jako v lete.Doslo i k zahleneni a k nedokazani hlen vykaslat,prakticky lekar me poslechl a zjistil ze mam chripku,nasadily jsme leky a po tydnu se hleny uvolnily,ale tech par noci co jsem nespal stali teda za to.Ty krecovite bolesti jeste jsou,ale uz jen mene.Takze jsem usoudil ze ty bolesti zpusobuje nachlazeni ci chripka.A hlavne se chci zeptat,jestli za ty silnejsi spazmy nejsou zavinene tim baclofenem,beru ho do ted.Taky pravda ze cvicime jen hodinu denne a vozik mam zatim jen prepravni,takze jizda na nem nic moc.Mam taky nafukovaci matracku a slysel jsem ze i kvuli ni se zhorsi spazmy.Prosim poradte.Dekuji Vlasta
28.2.2017

Dobrý den,

Váš dotaz jsem konzultovala s kolegyní Zdeňkou Faltýnkovou, fyzioterapeutkou, ergoterapeutkou, specialistkou na spinální problematiku. Protože změny zdravotního stavu mohou mít řadu individuálních souvislostí, nemůžeme Váš dotaz zodpovědět v rámci této poradny.

 

Spojte se prosím přímo se Zdeňkou Faltýnkovou - na telefonu 607 453 501 nebo na emailu: faltynkova@czepa.cz.

S pozdravem

 

Bc. Hana Sixtová

sociální pracovnice

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den,
chtěla bych si stěžovat na postup posudkové komise MPSV, které jsme s dcerou podstoupily v rámci odvolání ke snížení příspěvku na péči. Šetření komise bylo prováděno tendenčně - vše již bylo rozhodnuto před naším příjezdem, v průběhu jednání komise, dle našeho názoru, argumentovala v rozporu s metodikou pro posuzování zdravotního stavu a v potaz brala pouze skutečnosti, které jí vyhovovaly.
Na MPSV ani nikde jinde jsme však nenalezly kontakt, kam bychom mohly svoji stížnost poslat. Poradíte?
Předem děkujeme za odpověď.
13.2.2017

Dobrý den,

pokud nejste spokojeni s postupem a rozhodnutím posudkové komise MPSV, můžete svoji stížnost adresovat JUDr. Jiřímu Veselému, Ph.D., řediteli odboru výkonu posudkové služby nebo jeho nadřízené Ing. Ivě Merhautové, MBA, náměstkyni pro řízení sekce sociálně pojistných systémů MPSV ČR.

Pokud bych Vám mohla být při sepisování stížnonosti nebo při dalším postupu proti rozhodnutí odvolací komise nápomocna, obraťte se na mě na e-mailové adrese horakova@czepa.cz.

 

S pozdravem,

 

Mgr. Dominika Horáková, DiS.

sociální pracovnice 


Dominika Horáková
Dobrý den, je mi 17 a chtěla bych schodit (posílit) břicho na léto. Uvítala bych nějaký typ na cviky, která na to zabírají.(Jsem na vozíku od narození, zvládnu toho docela hodně, kromě chůze a stability). Předem děkuji za odpověď
8.2.2017

Dobrý den,

v tomto směru Vám můžeme doporučit naše edukační DVD se cvičením na doma, které Vám mohou pomoci zplepšit fyzickou kondici. Tyto videa můžete shlédnout online v tomto odkazu: https://vimeo.com/channels/czepatv.

 

S pozdravem,

 

Mgr. Dominika Horáková, DiS.

sociální pracovnice


Dominika Horáková
Dobrý den, můžete mi prosím poradit. Bratr je již měsíc a 14 dní po pádu, kdy utrpel zlomeninu 7 a 6 th obratle s poranenim michy, nevime do jake míry je poranena, pry to nevi ani doktori . Po uraze lezel na míste urazu, nekolik hodin v zime. Po probuzeni necitil nohy ani brisko od oblasti pupíku dolů. Dnes díky bohu pocituje tlak jestlize se silne nekdo dotkne nohou nebo pri cviceni, zacina citit pravou polovinu bricha v leve polovine cítí šimrání. Za 14 dni bude přelozen do Hamzovy léčebny. Chtěla bych se zeptat jaky nazor mate na to když polozím otazku zda ma sanci na to ze se jednou postavi a bude chodit?? Take se chci zeptat, zda někdo máte zkušenosti s touto léčebnou a jaké. Předem Vám moc děkuji za odpovědi :)
2.2.2017

Dobrý den,

při úrazu s poraněním míchy jsou často poškozeny kosti i tkáně, několik týdnů po úraze je mícha v míšním šoku, otoku. Proto je několik prvních týdnů a měsíců i pro odborníky obtížné stanovit dlouhodobou prognózu. Určitě je ale zásadní, že je Váš bratr hospitalizován v síti spinálních jednotek (v rámci nemocnic) a spinálních rehabilitačních jednotek (v rámci rehabilitačních ústavů). Tato péče v rámci zařízení spinálního programu je vysoce odborná a komplexní, měla by zajistit vybavenost materiální, technickou i personální prostřednictvím multidisciplinárního týmu. Pro Vaši informaci spinální rehabilitační jednotky jsou v ČR ve třech rehabilitačních ústavech: RÚ Kladruby, RÚ Hrabyně, Hamzova odborná léčebna Luže-Košumberk. Všechna tato pracoviště mají v léčbě a rehabilitaci pacientů s poškozením míchy tradici a splňují nastavené standardy.

 

Vnímáme, že pro naše klienty, ale i jejich blízké, je důležitá možnost seznámi se s následky poškození míchy, prevencí možných komplikací, využít odborné poradenství. Tedy i Vašemu bratrovi a Vám můžeme nabídnout možnost i opakovaných (osobních, telefonických, emailových, korespondenčních) konzultací, dále informace o publikacích a video programech, které naše asociace k tématu poškození míchy vydává. Více informací o nabídce služeb a programů asociace najdete na webové stránce CZEPA.

 

Ve Vaší nelehké situaci Vás můžeme podpořit, proto se na nás neostýchejte obrátit.

S pozdravem

Bc. Hana Sixtová

sociální pracovnice

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den, můžete mi prosím doporučit nějakého bytového architekta, který se zabývá navrhováním kuchyní pro vozíčkáře ? Děkuji. Helena Mezírková
30.1.2017

Vážená paní Mezírková,

konkrétního bytového architekta Vám bohužel nedokážeme nabídnout - poradenství v oblasti bezbariérových úprav poskytujeme zcela individuálně podle potřeb jednotlivých klientů. Pokud hledáte inspiraci na trhu s kuchyněmi pro osoby se zdravotním postižením, můžeme Vám nabídnout například tipy na společnosti Profil nábytek (bezbariérová kuchyň dle designu Veroniky Loušové), Gabon či Proma-Reha. Teoreticky je téma bezbariérové kuchyně také součástí elektronicky dostupné publikace Bydlení bez bariér, v článku arch. Daniely Filipiové či na webu Mapa bariér.

 

S pozdravem

Bc. Hana Sixtová

sociální pracovnice


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den, pro svou knihu "Trochu jiné mámy. Hovory o mateřství navzdory zdravotnímu hendikepu" hledám maminku na vozíku, která by byla ochotná se mnou udělat rozhovor. Podmínka je, že pro mateřství se rozhodla v době, kdy už byla na vozíku. Kvůli reprezentativnosti knihy bych taky velmi přivítala, kdyby šlo o maminku, která má dítě už větší, v pubertě nebo dospělé.
Na Parapleti mi poradili, že mám hledat skrze Váš portál, ale nevím, jakým způsobem lze takový inzerát zadat. Mohli byste mi s tím pomoci? Věc bohužel poměrně spěchá, jedná se o náhradu za jiný rozhovor, který se nepodařilo autorizovat.
Děkuji, Mgr. Petra Maťová
12.1.2017

Vážená paní magistro,

Vaši výzvu maminkám můžete zpracovat (jako zde úvodní odstavec) formou článku, který bude vidět na titulní straně portálu. Jako registrovaný uživatel se přihlásíte a v rámci účtu "můj profil" zvolíte záložku "příspěvky" - modré tlačítko "přidat příspěvek". 

 

Ve formuláři nového příspěvku můžete využít řazení kategorie "inspirace", podkategorie "publikace a DVD". Krátký popis, čeho se článek týká, je stručná pasáž, která se ostatním uživatelům zobrazuje pod názvem a ilustračním obrázkem a má nalákat k "rozbalení" celého článku. Také vybrání ilustračního obrázku zvýší atraktivnost vytvořeného článku, proto jen doporučuji tuto možnost využít.

 

Považuji za vhodné, abyste v článku blíže rozvedla způsoby, jakými je možné rozhovor vést a okruh otázek, kterých by se týkal. Samozřejmě nezapomeňte na kontakt, který potenciální zájemkyně mohou využít.

 

Vzhledem k osobním kontaktům s našimi klientkami pak mohu některé maminky na Váš článek s výzvou upozornit. 

Pokud byste měla s vytvořením článku potíže, ozvěte se telefonicky: 775 980 952.

 

S pozdravem

Bc. Hana Sixtová

sociální pracovnice


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Zdravím, jsem asi třináctým rokem po CMP..levostranně ochrnutý. Múj stav se zhoršil natolik, že jsem uvážil koupi invalidního vozíku. Po koupi jsme nárokoval u mojí zdr. pojišťovny žádost o částečné financování kupní částky.....byl jsem odmítnut s tím, že jsem zvolil špatmý postup...nejprve jsem měl o příspěve požádat a po schválení kupovat....opačně prý nelze...je uvedený postup správný ?
1.12.2016

Dobrý den,

pro Vás bohužel, zdravotní pojišťovna má pravdu v tom, že v rámci standardního postupu jste se měl nejprve obrátit na lékaře (neurolog, ortoped či rehabilitační lékař), který je kompetentní postoupit žádanku o schválení konkrétního vybraného vozíku zdravotní pojišťovně. Revizní lékař pojišťovny následně rozhoduje o tom, zda pomůcku schválí k úhradě. Obecná informace o řádném postupu je např. na webové stránce VZP ČR.

 

Teoreticky se můžete obrátit s žádostí o finanční pomoc na nadace a nadační fondy, je ale zcela v jejich kompetenci, zda Vám příspěvek na již uhrazený vozík poskytnou. Nabízíme Vám kontakty na nadace a nadační fondy, o kterých v České asociaci paraplegiků - CZEPA víme. Doporučuji Vám prostudovat jejich jednotlivé webové stránky, kde obvykle uvádějí komu, na co a za jakých podmínek mohou příspěvek poskytnout.

 

S pozdravem

Bc. Hana Sixtová

sociální pracovnice


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
dobrý den, které nadace přispívají na smart drive? děkuji
22.11.2016

Dobrý den,

v ČR existuje celá řada nadací a nadačních fondů. Je však zcela v kompetenci jednotlivých společností určit pro jakou cílovou skupinu je jejich pomoc určena, pro jaký okruh podpory či v jakém rozsahu (tedy komu, na co, kolik) a tyto cíle se mohou v průběhu času měnit. CZEPA dlouhodobě mapuje kontakty na nadace a nadační fondy, náš adresář je veřejně dostupný na webu CZEPA. Uvedené kontakty Vám nabízíme, abyte se mohl/mohla s nabídkou jednotlivých společností seznámit a podle své individuální situace vhodné společnosti oslovit.

Pokud chcete, aby Vám při kontaktu s nadacemi někdo pomohl, můžete se seznámit s nabídkou podpory společnosti Nadačník.

 

S pozdravem

Bc. Hana Sixtová

sociální pracovnice

 

 


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
| 1 | .. | 18 | 19 | | 21 | | .. | 27 |
banner-vdv-podcast-550x160
banner-handy.jpg