Dobrý den, můžete mi prosím doporučit nějakého bytového architekta, který se zabývá navrhováním kuchyní pro vozíčkáře ? Děkuji. Helena Mezírková
30.1.2017

Vážená paní Mezírková,

konkrétního bytového architekta Vám bohužel nedokážeme nabídnout - poradenství v oblasti bezbariérových úprav poskytujeme zcela individuálně podle potřeb jednotlivých klientů. Pokud hledáte inspiraci na trhu s kuchyněmi pro osoby se zdravotním postižením, můžeme Vám nabídnout například tipy na společnosti Profil nábytek (bezbariérová kuchyň dle designu Veroniky Loušové), Gabon či Proma-Reha. Teoreticky je téma bezbariérové kuchyně také součástí elektronicky dostupné publikace Bydlení bez bariér, v článku arch. Daniely Filipiové či na webu Mapa bariér.

 

S pozdravem

Bc. Hana Sixtová

sociální pracovnice


Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den, chystáme úpravy bydlení. Poradíte, podle čeho se řídit? Kde hledat inspiraci? Děkuji.
14.11.2012
Dobrý den, obecné technické požadavky zabezpečující bezbariérové užívání staveb najdete ve vyhlášce č. 398/2009 Sb. Konkrétní rady a tipy ale najdete v těchto médiích: - publikace "Bydlení bez bariér" vydala Liga vozíčkářů, elektronická podoba zde:http://ligavozick.skynet.cz/ip/bariery.php?oblast=9000093 - články a publikace Ing. arch. Daniely Filipiové: http://www.filipiova.cz/publikace.html - DVD programy Zdeňky Faltýnkové z České asociace paraplegiků - Doma je doma 1 (vstup do bytu/domu, kuchyně, ložnice, pracovní kout, prostor pro domácí rehabilitaci) a Doma je doma 2 (koupelny, toalety). V případě Vašeho zájmu o uvedená DVD nás kontaktujte na email: czepa@czepa.cz.

Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA
Dobrý den.
Chtěl jsem se zeptat, zda mohu požádat na úřadu o příspěvek na svislou plošinu o zhruba 4 měsíce zpětně.
Budu se totiž stěhovat na vesnici k sestře a potřeboval bych tam vybudovat výtah do patra, vyhovuje mi pouze
svislá plošina. Trvalý pobyt si v novém bydlišti ale budu moct vyřídit až koncem jara a já bych se potřeboval přestěhovat po Novém roce. Děkuji.
8.10.2012
Dobrý den,
omlouvám se za naši pozdní reakci.
V první řadě je nutné, aby jste měl v daném domě, kam se budete stěhovat a kde budete chtít dělat úpravy hlášený trvalý pobyt. Bez trvalého pobytu v daném bydlišti nemůže žádat o dávky OZP.
Od 1.1.2012 došlo ke změně v "poskytování" příspěvků na přístup do domu (plošiny, schodolezy). Podle zákona č.329/2011 Sb. by měly být tyto pomůcky Úřadem práce žadateli zapůjčovány (tzn. že budou ve vlastnictví ÚP) a "potřebný" bude mít např. plošinu vypůjčenou. Bohužel od Nového roku dle našich informací nedošlo k žádné výpůjčce a proto byla na konci září změněna legislativa tak, aby žadatel získal příspěvek, za který si plošinu či jiné podobné zařízení koupí (stejně tak, jak tomu bylo do 31.12.2011).
Doposud jsme neobrželi oficiální znění zákona, které by jasně říkalo, za jakých podmínek a kolik bude moci žadatel na úpravu přístupu do domu (na plošinu nebo výtah) získat. Jakmile dostaneme přesné znění zákona, mohu Vám napsat, kolik můžete na úpravu přístupu do domu získat.


Dominika Horáková
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
baner-skoda-neridit_550x160_4.png